فؤاد ایزدی در در نشست مجازی معاونت سیاسی حزب موتلفه اسلامی مطرح کرد:
افول آمریکا/ علت خوشحالی ایرانیان از استیضاح ترامپ
عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان با بیان اینکه 6 سال است نگاه در کشور معطل غرب است، تصریح کرد:معطل غرب ماندن در این سال‌ها به کشور ضربه زده؛ متاسفانه طی این سالها دغدغه اصلی کشور ارتباط با غرب شده و نتیجه این شده که فروش نفت کمتر شده و تحریم‌ها بیشتر شده است.
کد خبر: ۳۲۶۷۵
تاريخ: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۶
عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان با بیان اینکه 6 سال است نگاه در کشور معطل غرب است، تصریح کرد:معطل غرب ماندن در این سال‌ها به کشور ضربه زده؛ متاسفانه طی این سالها دغدغه اصلی کشور ارتباط با غرب شده و نتیجه این شده که فروش نفت کمتر شده و تحریم‌ها بیشتر شده است.
به گزارش روابط عمومی حزب موتلفه اسلامی، دکتر فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان در نشست مجازی تحلیل موضوعی معاونت سیاسی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اتفاقات اخیر آمریکا اظهار داشت: در تاریخ معاصر هم اگر نگاه کنید معمولاً این حرکات کمتر اتفاق می‌افتد در خیلی از کشورهایی که ادعای دموکراسی آمریکا را ندارند به نوعی مشکلات سیاسی و خود را مدیریت می‌کنند و از این جهت اگر کسی موضوع افول آمریکا را پیگیری کند به نظرم اتفاقات ماه‌های گذشته اسناد خوبی را در این حوزه می تواند آن فرد یا افراد را علاقه مند ارائه کند.
وی ادامه داد: امروز در آمریکا شرایطی ایجاد شده که در دوره تحویل قدرت از ترامپ به بایدن اتفاقاتی می افتد که  این اتفاقات در تاریخ گذشته آمریکا نبوده، زیرا آنها بحث انتقال قدرت را در گذشته با یک نظم بهتر مدیریت می‌کردند و امروز بر سر انتقال قدرت با یکدیگر دعوا دارند و ادعای تقلب می کنند و جالب اینکه به نمادهای تفکر لیبرال دموکراسی و سکولاریسم حمله می شود.
ایزدی تصریح کرد: اتفاقات ماه های گذشته در آمریکا درس‎های خوبی را برای ما دارد، افرادی که احساسشان نسبت به آمریکا این بود که آمریکا یک کدخداست و یک ابرقدرت محسوب می‌شود و کشوری است که برای مشکلات ایران می‌توان به آن رجوع کرد، قاعدتاً با وضعیتی که آمریکا دارد باید به  این فکر کنند، اگر آمریکا قابلیت حل مشکلات را داشت، مشکلات خود را حل می‌کرد و اگر کشوری در حل مشکلات خود ناتوان است و انسداد سیاسی دارد و دو قطبی شدید در آن وجود دارد و انتخابات را به درستی نمی‌تواند برگزار کند و رتبه یک کرونا چه از نظر فوتی و چه از نظر بیماری و ابتلا در دنیا را دارد و حتی در شاخص‌های فرهنگی و اجتماعی معمولاً رتبه های بسیار ضعیفی را دارد که یا آخر لیست است و یا نزدیک به آخر لیست این گونه کشورها نمی توانند الگویی برای کشورهای دیگر باشند
وی افزود: یکی از مشکلاتی که ما در داخل کشور با آن مواجه هستیم آن است که عده‌ای در داخل منتظر آمدن بایدن هستند و آینده سیاست داخلی و خارجی کشور را به رئیس جمهور شدن ایشان گره زدند 5- 6 سالی است که این عده معطل برجام بودند و بعد کشور را معطل برجام اروپایی کردند و حالا نیز معطل و منتظر آمدن آقای بایدن هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: بایدن و تیم همراه او که وزیر خارجه و مشاور امنیتی دولت مشخص شدند و در نهایت این فرصت را دارند که به برجام برگردند و این فرصت برای آنها وجود دارد آنها تاکنون ادعای اینکه به برجام برمی‌گردند را کردند به انتخاب و برگشت به برجام وجود دارد اخیراً ۵۰ نفر از دیپلمات های سابق آمریکایی در نامه‌ای به آقای بایدن از او خواستند که به برجام بازگردد و بازگشت تمیز و بدون حاشیه داشته باشند ولی به نظر می‌رسد آقای بایدن قرار نیست این انتخاب را داشته باشد.
ایزدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در "طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها" گفت: این طرح کار بسیار خوبی بود و کمک می‌کند قدرت مذاکره بالا ‌رود و اگر دولت به درستی آن را اجرا کند شاید این امر تا حدی حاصل شود و معتقدم باید توانمندی‌های کشور افزایش پیدا کند تا قدرت تیم مذاکره‌کننده بالا رود.
وی ادامه داد: با توجه به تجربیات ۴۰ ساله ما مخصوصا تجربیات ۸ سال گذشته این نکته باید برای هر مخاطبی روشن شده باشد که غربی‌ها نمی‌خواهند مثل بچه آدم تعامل کند، در طول تاریخ چهل ساله انقلاب شاهد هستیم که آقای هاشمی علاقمند به مذاکره با آمریکا بود اما طرف مقابل مشکل ایجاد کرد یا حتی آقای خاتمی نیز همینطور در اواخر دولت آقای احمدی نژاد که مذاکرات برجام آغاز شد این مذاکرات در دوره آقای روحانی نیز ادامه پیدا کرد، به نظر می‌رسد که ایران باید نسبت به غرب بی تفاوت شود، یعنی اینکه نه آمریکا به درد ما می‌خورد و نه اروپا.
ایزدی عضو هیئت علمی دانشکده مطالعات جهان تاکید کرد: معطل غرب شدن به کشور ضرر می‌زند، باید مشکلاتی که مربوط به داخل است را خودمان حل کنیم که معتقدم مشکلات داخلی امروز، مشکلات مدیریتی است و این مشکلات ربطی به آمریکا ندارد.
 وی افزود: در حوزه سیاست خارجی باید با کشورهای ارتباط برقرار کنیم که می‌خواهند با ما کار کنند که این کشورها هم خوشبختانه کم نیستند، معطل غرب ماندن در این سال‌ها به کشور ضربه زده؛ متاسفانه طی این سالها دغدغه اصلی کشور ارتباط با غرب شده و نتیجه این شده که فروش نفت کمتر شده و تحریم‌ها بیشتر شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران درباره چگونگی استیضاح ترامپ گفت: یک بحث استیضاح داریم و وقتی استیضاح در مجلس نمایندگان رأی بیاورد گفته می‌شود آن فرد استیضاح می‌شود. در کشور ما وقتی رئیس‌جمهوری استیضاح می‌شود خلع ید می‌شود و دیگر رئیس‌جمهور نیست، ولی در امریکا استیضاح دو مرحله‌ای است. به این معنی که مجلس نمایندگان رأی به استیضاح می‌دهد، منتهی سنای امریکا حالت هیئت ژوری پیدا می‌کند. اگر در سنای امریکا دوسوم نمایندگان به استیضاح رأی بدهند دیگر رئیس‌جمهور باید کاخ سفید را ترک کند. بنابراین رأی مجلس نمایندگان کافی نیست. ممکن است مجلس نمایندگان رأی به استیضاح بدهد، ولی در سنا باید هفده سناتور جمهوریخواه رأی به استیضاح بدهند که به نظر نمی‌رسد هفده رأی برای جمهوریخواهان وجود داشته باشد.
کارشناس مسائل بین المللی در ادامه افزود: از این جهت استیضاح حالتی نمادین پیدا می‌کند. یعنی ترامپ استیضاح می‌شود، ولی روزهای باقی‌مانده را تمام می‌کند. البته این داستان تمام نمی‌شود و رأی‌گیری محکوم کردن ترامپ می‌تواند بعد از پایان دوره‌اش هم اتفاق بیفتد. باز هم معلوم نیست که آن موقع هفده سناتور جمهوریخواه رأی بدهند. اگر هفده سناتور جمهوریخواه رأی به استیضاح ترامپ بدهند، دیگر ترامپ نمی‌تواند برای سال 2024 دو باره بیاید و حقوق بازنشستگی رئیس‌جمهوری را نمی‌گیرد و محافظ هم نمی‌گیرد که مورد آخر بعضی‌ها را در ایران خوشحال می‌کند. رؤسای جمهور امریکا تا آخر عمر محافظ دارند.