محمد گلریز:
مرحوم راغب موسیقی سرود موتلفه را از حلقوم پاک مردم گرفت
گلریز در خصوص سرودی که به سفارش جمعیت‌ مؤتلفه ساخته شد، خاطرنشان کرد: مرحوم راغب موسیقی آن سرود را از حلقوم پاک مردمی گرفت که در ایام منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در راهپیمایی‌ها شعارها را فریاد می‌زدند.
کد خبر: ۳۲۴۸۱
تاريخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۰
محمد گلریز، خواننده دوران انقلاب و از پیشکسوتان عرصه موسیقی، پیرامون مرحوم احمدعلی راغب موسیقیدان و آهنگساز به خبرنگار نما گفت: آن مرحوم از هنرمندانی بود که از بدو انقلاب اسلامی راجع به موسیقی انقلاب فعالیت چشمگیری داشت و از چند ماه قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در تدارک موسیقی انقلاب بود.

وی در خصوص سرودی که به سفارش جمعیت مؤتلفه ساخته شد، خاطرنشان کرد: مرحوم راغب موسیقی آن سرود را از حلقوم پاک مردمی گرفت که در ایام منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی در راهپیماییها شعارها را فریاد میزدند.

این خواننده پیشکسوت مطرح کرد: با توجه به اینکه منزل ما نزدیک منزل ایشان در خیابان ایران بود شبها با هم تشریک مساعی میکردیم. در راهپیماییها هم شرکت میکردیم و سرودهای انقلابی به این صورت شکل میگرفت.

خالق موسیقیهای انقلاب بود

وی تصریح کرد: ایشان یکی از پیشروها و از کسانی بود که خالق موسیقیهای انقلاب بود و زحمات زیادی در این راه کشید و در این مسیر بسیار مصمم و راسخ بود. برای هر مناسبتی که در کشور حادث میشد چند سرود با آهنگهای ماندگار میساخت. هنوز مردم آنها را زمزمه و با آنها زندگی میکنند، نظیر بانگ آزادی، خجسته باد این پیروزی، شهید مطهری، شهید رجایی و....

گلریز پیرامون سرودی که به سفارش جمعیت مؤتلفه توسط مرحوم راغب ساخته شد، مطرح کرد: حمید سبزواری شعر این سرود را سروده و وقایع انقلاب را از سال 1342 تا پیروزی انقلاب به نظم در آورده بود. مرحوم راغب آهنگ بسیار خوبی در دستگاه چهارگاه روی آن ساخت و بنده هم خواندم، منتهی انتهای شعر این بود (الله اکبر، خامنهای رهبر). وقتی آن را خدمت حضرت آقا بردند ایشان شکست نفسی کردند و گفتند نام مرا حذف کنید. همین باعث شد آن سرود خیلی پخش نشود، چون حذف آن واژه باعث میشد آهنگ معنا و صلابتش را از دست بدهد.