فضل الله فرخ مطرح کرد:
توصیه آیت‌الله یزدی به موتلفه اسلامی درباره مرجعیت مقام معظم رهبری
اوایل رهبری مقام معظم رهبری که مردم از مرجعیت حضرت آقا اطلاعی نداشتند، آیت‌الله یزدی در جلسه‌ای که با مؤتلفه داشتند به ما توصیه کردند ایشان مرجع هستند و کمتر از دیگران نیستند و شما توجه داشته باشید. آن مرحوم راجع به این موضوع خیلی فعال بودند.
کد خبر: ۳۲۴۷۸
تاريخ: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
با توجه به درگذشت مرحوم آیتالله محمد یزدی، عضو شورای عالی جامعه مدرسین قم، رئیس سابق مجلس خبرگان و نماینده استان تهران در دورههای دوم، سوم و چهارم این مجلس، عضو سابق فقهای شورای نگهبان، رئیس اسبق قوه قضائیه و از مبارزین برجسته قبل از انقلاب اسلامی، خبرنگار روزنامه الکترونیکی شما با فضلالله فرخ عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی پیرامون این شخصیت به گفتگوی مختصری نشست که در ادامه متن آن را میخوانید.

به پارهای از ویژگیهای شخصیتی آن مرحوم اشاره کنید.

آیتالله یزدی در میان بزرگان شخصیت کمنظیری بود. ما از اوایل انقلاب با ایشان در تماس بودیم و زمانی که ایشان امام جمعه بودند در خدمتشان بودیم. آن مرحوم ولایتمدار بودند و در برابر مخالفین نظام و رهبری حداکثر صراحت و شجاعت را داشتند. بسیار تیزبین و روشنبین بودند و توجه عمیقی به مسائل مختلف میکردند. ایشان به حکم امام(ره) در شورای نگهبان بودند. یک روز که همراه شورای نگهبان در خدمت مقام معظم رهبری بودند حضرت آقا فرمودند برای بعضی حضور در شورای نگهبان افتخار نیست، بلکه شورای نگهبان به وجود اینها افتخار میکند، از جمله آقای یزدی و وجود اینها زینت و افتخار شورای نگهبان است.

اشارهای به نظر آیتالله یزدی در باره مرجعیت مقام معظم رهبری کنید.

اوایل رهبری مقام معظم رهبری که مردم از مرجعیت حضرت آقا اطلاعی نداشتند، آیتالله یزدی در جلسهای که با مؤتلفه داشتند به ما توصیه کردند ایشان مرجع هستند و کمتر از دیگران نیستند و شما توجه داشته باشید. آن مرحوم راجع به این موضوع خیلی فعال بودند.

موضع آیتالله یزدی در فتنههایی که انقلاب اسلامی با آن روبرو بود چه بود؟

در هنگام فتنهها ایشان واقعاً با صراحت و شجاعت به صحنه می‌‌آمد و در برابر مخالفین یا کسانی که به رهبری، انقلاب و ولایت اعتراض داشتند با صراحت لهجه میایستاد. تا همین اواخر در مقابل بعضی از آقایانی که میخواستند یک مقدار توی خاکی بروند و به طرفی غش کنند میایستاد و از انقلاب دفاع میکرد.