اخبار 24 ساعت گذشته:
پشت پرده اغتشاشات لبنان/نصرت الهی در ماجرای رهگیری «پهپاد آمریکایی»/احتمال ورود ایران به مرز موج دوم کروناویروس/وکیل قاضی منصوری: قاضی منصوری آدمی نبود که قصد خودکشی داشته باشد/تراکتور فدراسیون فوتبال را تهدید کرد و ...
کد خبر: ۳۱۴۸۳
تاريخ: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰


تئوری‌سازی اغتشاش

سعید حجاریان، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب به‌تازگی در یادداشتی با عنوان "نیک و بد کرونا" که در یک وبگاه وابسته به جریان چپ منتشر شد؛ در تشریح ابعاد بیماری کرونا، مدعی وجود بحران نان و جان در دنیا و در سطحی وسیع‌تر، در ایران شده و نوشته است: «چنانچه جهان‌گیری کرونا ویروس ادامه پیدا کند و مردم دسته‌دسته از بین بروند و چشم‌اندازی برای مهار ویروس به وجود نیاید، مردمی که اهل ریسک هستند، تن به سه کار می‌دهند: قتل و غارت و قمار مالی. درواقع، فرد می‌گوید من که می‌خواهم بمیرم، بگذار حسابم را در این دنیا با افراد تسویه کنم؛ خواه مالی باشد و خواه سیاسی و خواه خانوادگی. در مقوله غارت نیز این‌گونه استدلال می‌شود که بگذار سرقت کنیم تا از این راه گذشته را جبران و لااقل آسایش بازماندگان را تأمین کنیم!» اظهارات حجاریان را باید با این سابقه مطالعه کرد که او پیش‌ازاین تأکید کرده بود که باید در پساکرونا منتظر اغتشاش باشیم! و باز باید این سابقه را هم از وی بازگویی کرد که او از سال‌ها قبل در خلوت و جلوت، کراراً مردم را به حضور در خیابان فراخوانده است.

حاشیه برای «اتحاد ملت ایران»

۳۲ نفر از اعضای هیئت‌رئیسه شورای منطقه‌ای و شورای حوزه‌های شهرستانی حزب اتحاد ملت در استان همدان با انتشار بیانیه‌ای با عنوان اختلاف با مرکزیت حزب، به‌صورت دسته‌جمعی استعفا کردند. در تهران نیز برخی از اعضای حزب اتحاد ملت ایران استعفای خود را به شورای مرکزی حزب تقدیم کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری فارس، انتقاد از اصلاح‌طلبان در به وجود آمدن شرایط موجود کشور، ازجمله دلایل احتمالی استعفای برخی از اعضای این حزب عنوان شده است.
بهره‌گیری رسانه‌های معاند از سخنان مسئولین

اعلام آمارهای مسئولین از اوضاع کشور باعث بهره‌گیری رسانه‌های معاند برای ایجاد چهره‌ای مخدوش از جمهوری اسلامی می‌شود. اعلام رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران مبنی بر ثبت بیش از 85 هزار مورد همسر آزاری در سال 98، در رسانه‌های معاند برجسته شده است. وی همچنین ضمن بیان رشد آمارهای مربوط به مرگ‌ومیر ناشی از مصرف الکل تقلبی و خودکشی، از افزایش ۱۲/۵ درصدی کودک‌آزاری در ایران سخن گفته است.

با چه مبنایی «وضعیت سفید» اعلام می‌کنید؟

بیش از ٣٠٠ نفر از پزشکان و اعضای کادر درمان استان هرمزگان در نامه‌ای سرگشاده به استاندار، اعلام وضعیت سفید برای هرمزگان توسط رئیس‌جمهور را سرآغازی بر روزگار سیاه این استان عنوان کرده و نسبت به عدم اجرای قرنطینه استانی و افزایش تلفات جانی در هرمزگان انتقاد کردند

نیاز حیاتی امروز کشور خروج از
NPT است

حسین شریعتمداری در کیهان نوشت: «نیاز کنونی و حیاتی امروز کشور خروج از NPT است. اقدامی که اگرچه خیلی دیر شده، ولی ازآنجاکه برجام فاجعه و خسارت محض است، جلوی این ضرر بزرگ از هر جا که گرفته شود به نفع کشور است.» او همچنین نوشت: «بازی «برد - برد» این است نه آنچه دولت محترم شعارش را می‌داد و خروج ما از NPT بازی دو سر برد آمریکا و اروپا را به دو سر باخت تبدیل خواهد کرد

دولت روحانی بدشانسی آورد!

«مجید انصاری» معاون روحانی در دولت یازدهم و سرلیست شکست‌خورده اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر مجلس، در مصاحبه با روزنامه ایران در پاسخ به این سؤال که «اگر بگوییم اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم شکست خوردند شما دلایل این اتفاق را چه می‌دانید؟ گفت: «باوجود همه این مسائل، در دوره یازدهم مجلس عوامل دیگری هم مؤثر بود. ازجمله این عوامل، ارزیابی‌ای بود که مردم از موفقیت دولت داشتند. البته نمی‌توان گفت که همه ماجرا به همین یک علت ختم می‌شود. از سوی دیگر دولت آقای روحانی بخصوص در دوره دوم با فشارهای زیاد خارجی و داخلی همراه بود. از یکسو تحریم‌ها و از سوی دیگر اتفاقاتی همچون سیل و زلزله و... در عملکرد آن تأثیر گذاشته و چه‌بسا مانع از آن شده که دولت بتواند برنامه‌های خود را کامل اجرایی کند. اخیراً هم که موضوع کرونا و هزینه‌های مترتب بر مدیریت و مهار آن مزید بر علت شده است». این فعال اصلاح‌طلب، کارنامه ضعیف دولت را یکی از دلایل شکست اصلاح‌طلبان در مجلس نامیده است؛ اما بلافاصله به توجیه عملکرد دولت پرداخته و سیل و زلزله و ترامپ و کرونا را مانع اجرایی نشدن برنامه‌های دولت دانسته است! علی ربیعی، سخنگوی دولت نیز حمله به تحریم‌ها را مزیت دولت روحانی نامیده است. این در حالی است که همین چند ماه پیش «عباس عراقچی» معاون ظریف صراحتاً اذعان کرد که یکی از نتایج برجام، افزایش تحریم‌ها بوده است. پیش‌ازاین، روزنامه اصلاح‌طلب آرمان با انتقاد از توجیه تأمل‌برانگیز برخی دولتمردان و فعالین اصلاح‌طلب در بی‌تقصیر جلوه دادن دولت نوشته بود: «می‌گویند رئیس‌جمهور روحانی بدشانس است. ترامپ، سیل، زلزله و ملخ همه از نشانه‌های بدشانسی حسن روحانی است! اما آیا واقعاً می‌شود سرنوشت یک کشور را به شانس گره زد؟
ترامپ طی ۵ هفته گذشته روزی ۵.۵ ادعای نادرست داشته است

سیانان: رئیس جمهوری آمریکا در مدت پنج هفته در بازه زمانی مذکور ۱۹۲ ادعای نادرست داشت که ۶۱ مورد آن درباره کروناویروس یا بحران پاندمی بود که این مساله بیش از سایر موارد مورد توجه قرار گرفته و درباره آن ادعای نادرست شده است. میانگین ترامپ در این بازه پنج هفته‌ای حدود ۵.۵ ادعای نادرست در روز است که البته از ۷.۷ مورد ادعای نادرست در روز از هشتم ژوئیه ۲۰۱۹ و زمانی که شبکه خبری سی. ان. ان آن‌ها را رصد می‌کرد، کمتر است.

پشت پرده اغتشاشات لبنان

شرایط اقتصادی نامناسب لبنان تحت تأثیر اقدامات آمریکا است که به کم شدن شدید ارزش پول این کشور و بالطبع نارضایتی بیشتر مردم این کشور منجر شده است؛ در این میان بخشی از معترضان با هدایت امریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی شعار خلع سلاح حزب‌الله را هم به‌عنوان خواست خود دنبال می‌کنند. از سوی دیگر تلاش می‌شود تا با اجرای قانون قیصر نیز فشار بیشتری به دولت بشار اسد وارد شود تا از این طریق واشنگتن خواسته‌هایی را محقق کند که بدون شک بخشی از آن با تحولات مربوط به رژیم صهیونیستی مرتبط است. در این خصوص نکته مهم این است که دولت آمریکا می‌داند با اجرای قانون قیصر و یا دامن زدن به اعتراضات لبنان، نه نظام سوریه از بین می‌رود و نه حزب‌الله نابود می‌شود؛ زیرا به‌خوبی می‌داند که این دو از ابزار و توان لازم برای عبور از موانع برخوردار هستند؛ اما هدف اصلی سرگرم کردن دو طرف به مسائل داخلی است تا زمینه برای تحقق اهداف صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی فراهم شود. درواقع تاریخ ثابت کرده است هرگاه کشورهای عربی درگیر مسائل داخلی خود بوده‌اند، رژیم صهیونیستی گامی در جهت نهادینه‌ کردن موجودیت خود برداشته ‌است.

نصرت الهی در ماجرای رهگیری «پهپاد آمریکایی»

سردار تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه در سالگرد سقوط پهپاد متجاوز آمریکایی گفته است؛ پهپاد آمریکایی که زده شد، ۷ شناور سپاه راهی شدند و با تعیین دقیق نقطه سقوط، بالاخره به قطعاتی از لاشه‌های پهپاد آمریکایی دست می‌یابند اما فرمانده شناورها به ناگاه متوجه نبود یکی از شناورها می‌شود. در عمق ۸۱ متری دریای طوفانی آن روز که حتی شناورها یکدیگر را نیز نمی‌دیدند، یکی از شناورهای سپاه با دو پاسدار مفقود می‌شوند اما نصرت الهی که همواره با فرزندان ملت ایران است سبب شد تا این دو رزمنده از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر شناکنان خودشان را به سواحل سیریک برسانند. قطعات و لاشه‌های به‌جامانده از پهپاد متجاوز آمریکایی به‌سرعت جمع‌‌آوری شد و تا پیش از خبر شبانگاهی به تهران رسید و در خبر سیما نیز به جهانیان نشان داده شد. صبح روز بعد، رزمندگان با روش خاصی با استفاده از تکنیک صید ترال، ضمن بالا کشیدن شناور غرق‌شده به طرز معجزه‌آسایی، تمام سلاح‌ها و تجهیزات این شناور را که در طوفان غرق شده بود، در درون آن سالم یافتند و این شناور با اندک تعمیراتی بار دیگر عملیاتی شد.
احتمال ورود ایران به مرز موج دوم کروناویروس

رکسانا مصلحی، پروفسور همه‌گیرشناس ژنتیکی در دانشگاه ایالتی نیویورک (SUNY) در گفتگو با خبرآنلاین: چیزی که در ایران عجیب است، این که میزان بروز و مرگ‌ومیر روزانه که داشت به طرف پایین می‌رفت، صاف شد و متاسفانه الان به جهت بالا حرکت می‌کند. وقتی تعداد روزانه مبتلایان حدود هزار نفر بود، محدودیت‌ها لغو شد، رستوران‌ها باز و مسافرت‌ها شروع شدند و ... بعد از این دوباره آمار روزانه مبتلایان بالا رفت و ده روز پیش این آمار به روزانه ۳۶۰۰ نفر رسید. برای همین این نگرانی وجود دارد که شاید ایران در مرز ورود به موج دوم پاندمی باشد. چه بخواهیم اسمش را بگذاریم نوسانات به سمت بالای موج اول یا شروع موج دوم، در مناطقی که کرونا در آن‌ها دوباره اوج گرفته است، شاید مردم مجبور شوند تصمیمات سختی بگیرند.

وکیل قاضی منصوری: قاضی منصوری آدمی نبود که قصد خودکشی داشته باشد

وکیل مدافع قاضی منصوری با بیان اینکه من و خانواده ایشان معتقدیم که قاضی منصوری آدمی نبود که قصد خودکشی داشته باشد، گفت: یکی دیگر از دلایلی که قاضی منصوری اصرار داشت به ایران بازگردد دلایل خوبی بود که برای دفاع از خود داشت و معتقد بود اتهام دریافت رشوه به ایشان وارد نیست. امیرحسین نجف‌پورثانی، وکیل مدافع غلامرضا منصوری در خصوص جزئیات این پرونده و درگذشت موکلش در رومانی اظهار کرد: قاضی منصوری چهارشنبه هفته گذشته خودش را به سفارت معرفی کرد و بعد از آقای سفیر اجازه گرفتند و دو شب هم در سفارت حضور داشتند، یعنی از عصر چهارشنبه تا پنجشنبه شب در سفارت حضور داشتند و پنجشنبه شب به دلیل حال نامساعد به بیمارستان منتقل شدند و به محض اینکه به بیمارستان رسیدند، توسط پلیس رومانی دستگیر شدند.

تا حقوق کارمندان را ندهید، خرج دیگر ممنوع است

یک مقام مسئول در ابلاغیه روزهای اخیر خود به همه مدیران مالی سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به تذکرات مندرج در جدول شماره ۷ قانون بودجه سال ۹۹ متذکر شده است دستگاه های اجرایی تنها در صورتی می توانند درخواست تخصیص اعتبار برای اجرای برخی اقدامات همچون پژوهش، راهبری و نظارتی را داشته باشند که منابع لازم برای پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، بازنشستگان یا مستمری بگیران را در نظر گرفته و تامین کرده باشند .
تراکتور فدراسیون فوتبال را تهدید کرد

باشگاه تراکتور تبریز با ارسال نامه‌ای به سرپرست فدراسیون فوتبال، از او خواست برای آغاز مجدد مسابقات فوتبال در کشور، با دو شرط این باشگاه موافقت کند. جلسه‌ای با حضور تمامی مدیران عامل باشگاه‌های لیگ برتر تشکیل و در ارتباط با ادامه لیگ رأی‌گیری شود. در غیر این‌صورت ناگزیر از مراجعه به AFC و FIFA جهت احقاق حقوق خود خواهیم بود. در این رابطه لازم به یادآوری است که سکوت سایر تیم‌ها دلیل رضایت بر شروع لیگ نیست؛ بلکه به سبب این است که مستقیم یا غیرمستقیم تحت نظارت دولت هستند. به‌صورتی که پیش از این، اکثر قریب به اتفاق تیم‌ها مخالفت خود را با از سرگیری مسابقات در شرایط فعلی اعلام کرده‌اند

مجوز دولت برای گرانی بیش از ۱۰ برابری یک مجوز

در حالی که تاکنون سازمان حفاظت محیط زیست برای صدور دفترچه شناسایی ویژه شکارچیان، مبلغ ۵ هزار و ۵۰۰ تومان از هر شکارچی با سلاح ساچمه زنی و مبلغ ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان از هر شکارچی با سلاح گلوله زنی (بابت صدور هردفترچه) دریافت می کرد، با ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به عیسی کلانتری، این ارقام به استناد اختیارات هیئت وزیران در تعیین نرخ جدید، با جهشی قابل توجه به ترتیب، ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
تلاش شعبده‌وار برای جدا کردن جهانگیری از روحانی

اصلاح طلبان این روز‌ها مانده از مجلس و باخته در افکار عمومی و درمانده در کار دولت، به تکاپو برای درست کردن اوضاع خود افتاده‌اند تا انتخابات ۱۴۰۰ را نبازند. از جمله کاندیدایی که گویا اصلاح طلبان به او خیلی امید دارند، اسحاق جهانگیری کاندیدای پوششی روحانی در سال ۹۶ است. با این حال، روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد معتقد است که سایه کارنامه منفی دولت روحانی، بر سر آینده سیاسی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و احتمال نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی سنگینی می‌کند.این روزنامه نوشته: «علی صوفی با وجود اشاره به نام جهانگیری این موضوع را مطرح کرده که با توجه به عملکرد دولت روحانی و نارضایتی‌های عمومی نسبت به این دولت و اینکه جهانگیری نیز بخشی از دولت است اثری منفی بر او می‌تواند داشته باشد. این یک واقعیت است. به‌هرحال حضور جهانگیری در دولت روحانی به جایگاه اجتماعی ایشان لطمه زده است.»آفتاب یزد اضافه کرده: «به نظر می‌رسد معاون اولی دولت روحانی موضوعی نیست که به سادگی جهانگیری بتواند خود را از عملکرد دولت مبرا کند و چه بسا کار از هنر گذشته و نیاز به شعبده بازی دارد.»با این حال اصلاح طلبان تلاش می‌کنند بگویند معاون اول دولت روحانی در دولت او مؤثر نبوده است: «جهانگیری در این سه سال اخیر استعفا نداد در دولت ماند، اما نتوانست نقش تأثیرگذاری را در این دولت ایفا کند. او اگر به دنبال جلب‌نظر افکار عمومی بود دست کم می‌توانست با استعفای خود نشان دهد که فرصتی به او به عنوان معاون اول برای ایجاد تحولات در بخش‌های مختلف داده نشده است. اما حالا بار نارضایتی‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از دولت روحانی و بار همه وعده‌های گفته شده و به سرانجام نرسیده روی دوش جهانگیری نیز قرار دارد. علاوه بر این او نامش با یک موضوع تلخ نیز گره خورده است.دلار ۴۲۰۰ تومانی، تصمیم پرحاشیه‌ای در جلسه دولت که جهانگیری آن را از صداوسیما اعلام کرد تا برای همیشه نام «دلار جهانگیری» را به خود بگیرد. تصمیمی که با هیچ معیار منطقی و اقتصادی همخوانی نداشت.» و خیلی زود نیز اثر خود را در جامعه از دست داد و خلاصه کسی این دلار ۴۲۰۰ تومانی یا همان دلار جهانگیری را در میان مردم ندید هرچند که در آخرین گزارش دیوان محاسبات اعلام شده حدود ۵ میلیارد دلار از این دلار‌های جهانگیری به برخی تاجران برای واردات داده شده، اما فعلاً خبری از کالایی برای وارد شدن نیست!»

اخبار روزانه:

* فرمانده نیروی قدس سپاه با صدور پیامی به مراسم بزرگداشت دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین، نوشت: «اطمینان می‌دهیم که همچون سردار بزرگوار شهید سلیمانی در کنار شما (مقاومت فلسطین) و همه نیروهای مجاهد باقی‌مانده و همواره در مسیر تقویت محور مقاومت گام برداریم

* رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد: «در پرونده هواپیمای اوکراینی ۶ نفر بازداشت شدند که سه نفرشان با قید وثیقه آزاد شده و سه نفر در بازداشت هستند. اگر به نتیجه‌ای مبنی بر مقصر بودن افراد دیگر برسیم برای آن‌ها هم پیگرد قضایی صادر خواهد شد‌. از همان روزهای اول که حادثه هواپیمای اوکراینی رخ داد گروه‌های کارشناسی را تعیین کردیم و تقریباً پاسخ‌های کارشناسانه آن‌ها به دست ما رسیده و منتظر دریافت یکی دو نظر باقی‌مانده هستیم تا با جمع‌بندی مطالب جزئیات را به اطلاع مردم برسانیم

* آیا به سرمایه‌ای که در بورس یا در محل دیگر سرمایه‌گذاری شده است، در سررسید سال خمسی، خمس تعلق می‌گیرد و باید خمس آن پرداخت شود؟ پاسخ‌: مبلغ سرمایه‌گذاری شده اگر از درآمد کسب باشد، مشمول خمس است.
*وکیل مدافع محمدعلی نجفی گفت: موکلم در پرونده شکایت الیاس قالیباف از او به اتهام افترا به
۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است. حمیدرضا گودرزی در گفتگو با ایسنا درباره پرونده شکایت الیاس قالیباف از موکلش گفت: شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت موکلم را به اتهام افترا به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم و درباره اتهامات دیگر موکلم یعنی نشر اکاذیب و گزارش خلاف واقع حکم برائت صادر کرده است. وی افزود: طبق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی «هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را صریحا نسبت دهد یا آن‌ها را منتشر کند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت کند، جز در مواردی که موجب حد است، به یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق یا یکی از آن‌ها حسب مورد محکوم خواهد شد.» این در حالی است که در پرونده اصلی گزارش شهرداری خطاب به دادستانی ارسال و مراتب به شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت ارجاع شده است و هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است؛ لذا جرم افترا هنوز تحقق نیافته که بتوان متهم را محکوم کرد.