تولیت آستان امامزادگان هادی و بی‌بی زینب علیهماالسلام عنوان کرد:
اعتقاد و اعتماد مردم به زیارت شهدای موتلفه اسلامی
شهدای مؤتلفه گوش به فرمان امام(ره) و سربازان واقعی حضرت امام(ره) بودند. مردمی که به مزار این شهدا می‌آیند به این شهدا خیلی اعتقاد و اعتماد دارند و می‌گویند اینها پیشگامان انقلاب بودند.
کد خبر: ۳۱۴۵۸
تاريخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹

26 خرداد سالروز شهادت شهدای مؤتلفه، شهید حاج صادق امانی، شهید رضا صفارهرندی، شهید محمد بخارایی و شهید مرتضی نیک‌نژاد است. در باره نگاه مردم به این شهدا و ارتباط قلبی‌شان با آنها خبرنگار ما با حسین اورنگیان، تولیت آستان امامزادگان هادی و بی‌بی زینب علیهماالسلام و قبرستان این امامزادگان در شهرری گفتگو کرد که در ادامه می‌خوانید.

نگاه مردم به شهدای مؤتلفه چگونه است؟

شهدای مؤتلفه به عنوان خاکریز انقلاب معروف هستند. مردم این شهدا را از کسانی می‌دانند که انقلاب اسلامی را به وجود آورده‌اند. اینها کاری کردند که انقلاب اسلامی به وجود آمد. موقعی که کسی جرأت نمی‌کرد اسم حضرت امام(ره) را بیاورد اینها بودند که توانستند مردم را به انقلاب پشتگرم کنند و با رژیم ستمشاهی مقابله کردند. شهدای مؤتلفه گوش به فرمان امام(ره) و سربازان واقعی حضرت امام(ره) بودند. مردمی که به مزار این شهدا می‌آیند به این شهدا خیلی اعتقاد و اعتماد دارند و می‌گویند اینها پیشگامان انقلاب بودند.

در خصوص توجهی که به این شهدا و مزارشان می‌شود برایمان بگویید.

خودم یکی از عاشقان این شهدا هستم و همیشه به مزارشان سر می‌زنم. ما هر هفته شب جمعه غبارروبی داریم و سر مزارشان مداحی و شعرخوانی انجام می‌شود. همراه مردمی که به سر مزار این شهدا می‌آیند میثاق با شهدا داریم.

آیا کسی از این شهدا حاجتی گرفته است؟

یک بار شخصی روحانی بعد از اینکه امامزاده را زیارت کرد پیشم آمد و گفت: «من از یکی از شهدای مؤتلفه حاجت گرفتم.» اسم شهید را هم برد. شهید نیک‌نژاد بود. قدری توضیح داد و گفت مشکلی داشتم و به اینجا می‌آمدم و می‌رفتم و بالاخره حاجتم را گرفتم. حاجتم این است که همین الان که با لباس روحانیت به اینجا می‌آیم قبلاً این‌گونه نبودم. من نه شماره تماسی از آن شخص گرفتم و نه اسمش را پرسیدم. مردم به این شهدا اعتقاد دارند و به مزارشان می‌آیند، به‌خصوص شهید صادق امانی که در بازار بود و به مردم کمک می‌کرد.

چنانچه ناگفته‌ای دارید بفرمایید.

عاجزانه از بچه‌های حزب مؤتلفه اسلامی می‌خواهم مراسمات مذهبی بیشتری بر سر مزار این شهدا بگیرند و کارهای فرهنگی بیشتری در باره معرفی شهدای مؤتلفه و علت شهادتشان و اینکه آنها برای مقابله با لایحه ننگین کاپیتولاسیون به شهادت رسیدند انجام دهند، نه صرفاً در سالگردشان. در روز 26 خرداد بنر مناسبی برای تقدیر از این شهدا سر در امامزاده و تابلوی مناسبی همراه با عکس شهدا و توضیح در باره اقدام آنها نصب شود. بنیاد شهید هم در این خصوص باید پای کار بیاید. من خادم شهدا هستم و وظیفه‌ام خدمت به این امامزادگان و این شهداست. به ما بگویند ما انجام می‌دهیم، چون اینها یاران امام و در کنار امام بودند. ما مدیون شهدا هستیم.