ماجرای انتقال اجساد مطهر شهدا
هر چند به گزارش ساواک حدود 5 هزار نفر در شب هفتم شهدا آمدند که از تجمع آنها جلوگیری شد. بعد کار مردم هم این شده بود که آنجا سخنرانی می‌کردند و سر قبر این شهدا می‌آمدند، چون اجازه نصب سنگ قبر هم به آنها نداده بودند، روی هم سنگ می‌چیدند. این سنگ‌ها بالا می‌‌آمد و شبیه یک گنبد بلند می‌شد
کد خبر: ۳۱۴۵۷
تاريخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲

علیرضا اسلامی- بعد از اینکه حاج صادق امانی، رضا هرندی، مرتضی نیک‌نژاد و محمد بخارایی را اعدام کردند، پیکر این شهدا را آوردند در خیابان خاوران به طرف ورامین که می‌رویم، یک مسگرآباد اولیه هست که نواب صفوی و یارانشان را اینجا دفن کرده بودند که الان پارک است. (بعداً جسد شهید نواب صفوی به قم منتقل شد.) بعد از آن به مسگرآباد آخری که سمت راستش کوه است برویم تا به طرف کارخانه مس برسیم که الان آنجا هم پارک شده است، قبلاً دبیرستانی بود که می‌گفتند تعدادی از شهدای 15 خرداد را هم به صورت گروهی به اینجا آوردند و رویشان خاک ریختند. در چند نقطه اینجا شهدا را دفن کردند، ولی اجازه مراسم ندادند.

* ملاکی برای مبارز بودن و ادامه راه آن شهدا

هر چند به گزارش ساواک حدود 5 هزار نفر در شب هفتم شهدا آمدند که از تجمع آنها جلوگیری شد. بعد کار مردم هم این شده بود که آنجا سخنرانی می‌کردند و سر قبر این شهدا می‌آمدند، چون اجازه نصب سنگ قبر هم به آنها نداده بودند، روی هم سنگ می‌چیدند. این سنگ‌ها بالا می‌‌آمد و شبیه یک گنبد بلند می‌شد. روی قبر هر کدام از اینها با رنگ یا قلمی چیزی می‌نوشتند. مثلاً اینجا قبر امانی، نیک‌نژاد، هرندی و بخارایی است. بعد از آزادی پدرم تقریباً جمعه هر هفته سر قبر این شهدا می‌رفتیم و مردم و خیلی‌ها که مبارز بودند هم می‌آمدند. اصلاً خود این شده بود ملاکی برای مبارز بودن و ادامه راه آن شهدا. با اینکه بچه بودم با پدرم به قبرستان می‌رفتم و یکی از آرمان‌هایم این بود که راه اینها را بروم و مثل اینها عمل کنم. این شهدا برایمان خیلی بزرگ، عظیم و الگو بودند. در آذر ماه سال 1357 و نزدیکی‌های انقلاب (هنوز رژیم پهلوی سر کار بود) چون یارانشان احساس کردند می‌خواهند اینجا را پارک کنند، حاج مهدی عراقی، بعضی از بستگان حاج صادق امانی، آقای قدیریان و بعضی از دوستانشان رفتند و اجازه گرفتند و مخفیانه برای اینکه نام و یاد این شهدا بماند و از بین نرود، نبش قبر کردند و جسد اینها را در حالی که جای گلوله روی جمجمه آنها بود در آوردند و در مسجد ماشاءالله که نزدیک ابن‌بابویه (قبر شیخ صدوق در راه شهرری) است دفن کردند.

برگرفته از تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید محمدصادق اسلامی