حال و هوای شهید امانی قبل از دستگیری
شهید حاج صادق امانی در ادب و نزاکت واقعاً نمونه بود. ادب و احترام فوق‌العاده‌ ایشان واقعاً مرا تحت تأثیر قرار داد. در افطار و سحر و روز و شب معمولاً به خواب و حداقل غذا قناعت می‌کرد.
کد خبر: ۳۱۴۵۲
تاريخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵

مصطفی حائری‌زاده- چند شبی از ترور منصور نگذشته بود که آقای عراقی و عسگراولادی به منزل ما آمدند و گفتند برای مخفی کردن حاج صادق امانی محلی مناسب‌تر از منزل شما نیافتیم. آقای عسگراولادی گفتند آن شبی که منصور ترور شد مرحوم شهید صادق امانی را به منزل شهید لاجوردی بردند. دو روز بعد شهید لاجوردی گفتند صادق امانی شوهر خواهر من است و امکان دارد خیلی زود به سراغ من بیایند و منزلم را تفتیش کنند. بهتر است او را از اینجا ببریم.

* همچون غریب کوفه

آقای عسگراولادی می‌گفت در این شرایط ما مضطر شده بودیم که چه باید بکنیم و صادق امانی را کجا پنهان کنیم. ایشان فرمودند مثل حضرت مسلم که شب عرفه مضطر شده بود. عین جمله‌شان همین بود. در همین زمان شهید عراقی پیشنهاد دادند او را به منزل حائری‌زاده می‌بریم. آقای عسگراولادی که مرا می‌شناخت پرسید: «منزل حائری؟ چطور؟ او چند تا بچه کوچک دارد.» شهید عراقی گفت: «شما مصطفی را نمی‌شناسید. من او را خوب می‌شناسم. حاج صادق را به منزل او می‌بریم.»

به این ترتیب بود که من هم پذیرفتم و در یکی از شب‌های ماه رمضان بعد از افطار مرحوم امانی را با ماشین اُپل مدل قدیمی که به حاج‌آقا توکلی تعلق داشت آوردند و در منزل ما گذاشتند. مرحوم امانی حدود هشت نه شب در منزل ما بود، اما هیچ جا در این باره صحبتی نکردم و به کسی نگفتم. قبل از انقلاب احدی این موضوع را نمی‌دانست، غیر از رفقایی که در زندان بودند. خانواده امانی هم می‌دانستند. بعد از انقلاب بعضی اوقات که صحبت آن روزها می‌شد تعجب می‌کردم از کسانی که از این ماجرا اطلاع داشتند، ولی در خاطراتشان گفته‌اند شهید امانی هفت هشت شب در منزل آقای رضوی بود. در صورتی که ایشان بعد از اینکه همین مدت را در منزل ما گذراند، بار دیگر توسط آقایان عسگراولادی، عراقی و توکلی به منزل آقای رضوی برده شد و در کمتر از چند ساعت در همان جا دستگیر شد.

اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم شهید امانی را بعد از افطار از منزل ما بردند و هنگام سحر در منزل آقای رضوی دستگیر شد. یعنی تقریباً کمتر از ده ساعت در آنجا بودند. با این حال بعضی از دوستان در خاطراتشان هیچ اشاره‌ای به این مسئله نکرده و فقط گفته‌اند شهید امانی هفت هشت شب در منزل آقای رضوی بود.

* سبک زندگی شهید حاج صادق امانی

گذشته از این حرف‌ها لازم است اشاره کنم در مدتی که شهید امانی در منزل ما به سر بردند از ایشان فیض بسیار بردیم. مرحوم حاج صادق امانی کمالات بسیار زیادی داشت. اوایل برای اینکه سرگرمی برایشان فراهم کنم کتاب‌های زیادی در اختیارشان قرار دادم، کتاب‌هایی نظیر سفرنامه ابن‌بطوطه، روح‌القوانین، تاریخ روضه‌الصفا و...، اما او گفت اینها را رها کن! قرآن و نهج‌البلاغه را بچسب. گفت هر چه می‌خواهی در قرآن و نهج‌البلاغه هست. تمام اینها با تفکر عمیق و دقیق در قرآن و نهج‌البلاغه به دست می‌آید.

به‌علاوه شهید حاج صادق امانی در ادب و نزاکت واقعاً نمونه بود. ادب و احترام فوق‌العاده‌ ایشان واقعاً مرا تحت تأثیر قرار داد. در افطار و سحر و روز و شب معمولاً به خواب و حداقل غذا قناعت می‌کرد. غیر از دو زانو جور دیگری نمی‌نشست. حتی زمانی که نیمه شب برای خوردن سحری بیدارش می‌کردم، اول شلوارش را می‌پوشید. هیچ‌وقت با پیژامه سر سفره نمی‌آمد. این همه مقید به آداب بود. در زمانی که آدم تحت تعقیب است و خانواده‌اش از او خبر ندارند و در صورت دستگیری حکم اعدامش داده خواهد شد، به‌راستی عجیب و تحسین‌برانگیز بود.

برگرفته از خاطرات مصطفی حائری‌زاده