مرحوم حاج سعید امانی:
برادرم یک دانه سوزن هم بدون رأی و حکم مرجع تقلیدش برنمی‌داشت
حکم شرعی این کار را دوستان از مراجع گرفته بودند، نه اینکه نگرفته بودند. برادر بنده آدمی بود که شاید یک دانه سوزن هم بدون رأی و حکم مرجع تقلیدش برنمی‌داشت. خیلی محتاط بود و به همین ولایت فقیه که آن وقت خیلی مطرح نبود اعتقاد داشتند
کد خبر: ۳۱۴۵۱
تاريخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳

سعید امانی معتقد است برادرش صادق به دلیل اعتقاد به ولایت فقیه و مرجع تقلید بدون اذن آنان اقدامی انجام نمی‌داد، لذا فتوای شرعی ترور منصور توسط امانی و دیگر اعضای شورای مرکزی مؤتلفه از آیت‌الله میلانی و شورای روحانیت مؤتلفه اخذ شده بود. همچنین وی معتقد است با توجه به فضای سرکوب و اختناق بعد از تبعید امام هرگونه استفتا از امام در باره فتوای ترور احتمال خطر برای امام در پی داشت. وی در این باره می‌گوید:

«... حکم شرعی این کار را دوستان از مراجع گرفته بودند، نه اینکه نگرفته بودند. برادر بنده آدمی بود که شاید یک دانه سوزن هم بدون رأی و حکم مرجع تقلیدش برنمی‌داشت. خیلی محتاط بود و به همین ولایت فقیه که آن وقت خیلی مطرح نبود اعتقاد داشتند. اصولاً ما از ولایت فقیه که الان بحث می‌شود همان وقت که به تکلیف رسیدیم پیروی می‌کردیم. به مسائل و احکام دینی کاملاً مقید بودیم و از آنها اطاعت می‌کردیم. این سند هم طبق آنچه ما اطلاع داریم از نظر فتوایی که برای انجام عملشان بگیرند تا حدودی احتمال دارد آقای میلانی بعداً حکم داده باشند و یا از خود آقایانی که پنج نفر بودند رأی گرفته باشند. منتهی اینجا نمی‌خواستند اصلاً پای امام را در کار بیاورند. مسئله زمان و اقتضای روز بود. مشکلاتی بود که دولت هم می‌خواست در این زمینه خطایی بگیرد. به همین خاطر نمی‌خواستند ایشان را در معرض خطر قرار دهند.»

برگرفته از: تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات شهید صادق امانی