اخبار 24 ساعت گذشته:
آمریکا قدرت بازدارندگی خود را از دست داده است/لاکچری‌ترین شهرک ایران تخریب می‌شود؟/ پورازغدی از شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رود؟/ماجرای سرقت اسناد و اطلاعات از دفتر یک نماینده مجلس چه بود؟/شرکت‌های خارجی از ترس مجازات آمریکا بازار ایران را ترک کردند! و...
کد خبر: ۳۰۵۱۲
تاريخ: ۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰

آمریکا قدرت بازدارندگی خود را از دست داده است

وزیر دفاع فرانسه از آمریکا به‌دلیل آنچه «پاسخ‌ نگفتن به حملات اخیر ایران در خلیج‌فارس طی ماه‌های اخیر» خواند، به ‌شدت انتقاد کرد و هشدار داد، با توجه به تحولات اخیر به ‌نظر می‌رسد آمریکا قدرت بازدارندگی خود را در منطقه از دست داده است. «فلورنس پارلی» در نشست سالیانه مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در بحرین اظهار داشت: «در سال‌های اخیر شاهد عقب‌نشینی تدریجی و عمدی آمریکا [در منطقه] بوده‌ایم. البته قبلاً نشانه‌هایی از این عقب‌نشینی نمایان شده بود، اما وقتی جنگنده‌های آمریکایی در واکنش به حملات شیمیایی دولت سوریه [طبق ادعای غربی‌ها] از باند پرواز بلند نشدند و پس از آن وقتی آمریکا واکنشی به سرنگونی پهپاد خود و حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی نشان نداد، همه چیز کاملاً روشن شد.» این مقام بلندپایه فرانسوی و دولت متبوعش به‌اتفاق دیگر دولت‌های بزرگ اروپایی، آمریکا و متحدانش در خاورمیانه بدون مستندات و شواهد، ایران را به دست داشتن در حمله به چند کشتی تجاری و همچنین تأسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو متهم کرد!

تعلل در پاسخگویی به شبهات علیه امام(ره)

برخی کارشناسان حوزه تاریخ انقلاب اسلامی نسبت به تعلل مراکز مسئول و مؤسسات تاریخی در پاسخ‌گویی و ارائه مستندات به شبهات مطروحه علیه امام خمینی(ره) انتقاد کردند. آنها معتقدند، جریان ضد انقلاب سناریوی امام‌زدایی را در جامعه به ویژه میان نسل جوان عملیاتی کرده و باید به سرعت با این سناریو مقابله کرد. در ماه‌های اخیر جریان ضد انقلاب مطالب شبهه‌برانگیزی را درباره دوران پهلوی اول و دوم منتشر کرده و ادعاهایی را به امام(ره) و انقلابیون نسبت می‌دهند، اما پاسخی مستند نسبت به این ادعاها ارائه نشده است! در خاطرات منتشر شده از «ابراهیم یزدی» از فعالان نهضت آزادی آمده است، دفتر امام خمینی(ره) در واکنش به پیشنهاد یاسر عرفات‌ـ پس از اشغال لانه جاسوسی در ایران‌ـ برای میانجیگری میان ایران و آمریکا، بیانیه تندی را صادر کرد. ابراهیم یزدی همچنین در بخشی از خاطرات خود مدعی شده است، حضرت امام(ره) پس از پیروزی انقلاب طی حکمی به مهندس بازرگان گوشت‌های یخ‌زده وارداتی را حرام و توزیع و مصرف آن را خلاف شرع اعلام کرده بودند که یزدی با مراجعه به حضرت امام(ره) و ارائه استدلال‌هایی نظر امام را در این باره تغییر داده است! مسئولان دفتر حفظ و نشر آثار امام(ره) نسبت به این ادعاها هیچ واکنشی نشان ندادند و تنها «حمید انصاری» قائم مقام مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در این باره گفته است، مدارک جمع‌آوری شده از سوی این مؤسسه هنوز کامل نیست و نمی‌توانیم به این ادعا جواب دهیم!


لغو سخنرانی حسن عباسی

مراسم «یادوراه دانشجویی سفیر گمنام» که قرار بود با سخنرانی حسن عباسی و نادر طالب‌زاده در واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد برگزار شود، لغو شد؛ بنابراین گزارش این مراسم قرار بود از سوی کانون تصمیم و اقدام برگزار شود که بنابر اعلام برگزار کنندگان علیرغم هماهنگی‌های صورت گرفته، این مراسم قبل از برگزاری از سوی مسئولان دانشگاه لغو شد.

مواجهه دوگانه آمریکا برای عرضه ارز دیجیتالی

«جروم پاول» مدیر بانک مرکزی آمریکا، با اذعان به سخت بودن مسیر انطباق فعالیت‌های ارزهای دیجیتالی با نظام مالی و بانکی فعلی اعلام کرد: این کشور فعلاً قصد ندارد در آینده‌ای نزدیک نسبت به راه‌اندازی ارزهای دیجیتالی اقدام کند. به گفته پاول، «فدرال رزرو» از نزدیک روند عرضه ارزهای دیجیتالی از سوی نهادهای بزرگ و معتبر مالی را زیر نظر دارد؛ اما فعلاً روی توسعه این گونه رمز ارزها متمرکز نشده است. مسئولان آمریکایی در مقایسه با مقامات دیگر کشورها، رویکرد سرسختانه‌تری را درباره ارزهای دیجیتالی اتخاذ کرده‌اند؛ در شرایطی که بانک مرکزی چین به طور رسمی اعلام کرده، کار راه‌اندازی ارز دیجیتالی این کشور در مراحل پایانی قرار دارد. گفتنی است، برخی از بانک‌های بزرگ آمریکایی شبکه‌های داخلی پرداخت بر اساس پلت‌فرم بلاک چین را راه‌اندازی کرده‌اند.
ماجرای سرقت اسناد و اطلاعات از دفتر یک نماینده مجلس چه بود؟

محمد محمودی شاه‌نشین نماینده شهریار در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به حمله اغتشاش‌گران به دفترش در شهر قدس گفت: متأسفانه اشرار برخی اسناد و اطلاعات و همچنین تعدادی از لوازم این دفتر را با خود به سرقت بردند. اغتشاش‌گران و اشرار با شکستن شیشه و درب و پنجره دو فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای در شهر قدس تمامی اجناس و کالا‌های آن را به سرقت برده‌اند، به‌دلیل حمله اغتشاش‌گران به بانک‌های شهر قدس فقط ۲ بانک امکان ارائه خدمت به مردم را دارند. در شهرستان شهریار ۲۵ پمپ بنزین قرار دارد که به ۲ یا سه جایگاه حمله شده است، ضمن اینکه اغتشاش‌گران به ۲ جایگاه دیگر نیز آسیب‌های زیادی را وارد کرده‌اند.

شرکت‌های خارجی از ترس مجازات آمریکا بازار ایران را ترک کردند!

تارنمای شبکه «راشاتودی» با اشاره به راه‌اندازی غول تولید گاز LNG در میدان پارس جنوبی ایران نوشت: «شرکت‌های آلمانی نقش پررنگی در ساخت این غول گازی بازی کرده‌اند؛ اما از آنجا که دولت‌شان نتوانست از آنها در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت کند، بهره‌ای از این پروژه عظیم نبردند. این شش ترمینال کوچک تنها بخشی از پروژه عظیم ایرانی‌ها برای تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان گاز مایع جهان بود. در این میان شرکت‌های آلمانی نیز قرار بود با ساخت ترمینال صادرات در «بندر تمبک» با پتانسیل صادرات سالیانه ۱۰ میلیون تن گاز مایع، نقش مهمی ایفا کنند. با این حال خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران موجب شد شرکت‌های خارجی از ترس مجازات شدن از سوی واشنگتن، بازار ایران را ترک کنند
لاکچری‌ترین شهرک ایران تخریب می‌شود؟


بنابر آنچه دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام کرده، وجود تخلفاتی که از سوداگری، رانت و قدرت فسادزا نشأت گرفته، در صدور مجوز ساخت شهرک باستی هیلز قطعی است. به گفته معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، قبلا از احداث چنین شهرکی حمایت‌های قضایی صورت می‌گرفت، اما با تغییر ریاست در قوه قضائیه، این حمایت‌های قضایی دیگر انجام نمی‌شود. پرونده رسیدگی به تخلفات شهرسازی در پدیده شاندیز از مواردی بود که در این شورای عالی مطرح و منتج به نتیجه شد

التهابات کشور تقصیر مخالفان برجام است!

روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «نقش مخالفان برجام در التهابات کشور» نوشت: «شادی و امید مردم به آینده چه ضرری برای کشور داشت که مخالفان برجام بی‌وقفه به جنگ با این سرمایه عظیم اجتماعی رفتند؟ واقعاً خشکاندن لبخند ملت از باز شدن درهای تعامل با دنیا از طریق برجام که قطعاً به رونق اقتصادی می‌انجامید، چه سودی برای کشور داشت که این‌گونه مخالفان برجام با تمام وجود به دنبال آن رفتند؟» به نظر می‌رسد، رسانه‌های اصلاح‌طلب همچنان بر قلب واقعیت اصرار دارند و سعی می‌کنند بر نقش آشکار آمریکا و رسانه‌های معاند در آموزش و تحریک آشوبگران و همچنین قصور و تقصیرهای دولت در اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین سرپوش گذاشته و اقدامات جنایتکارانه اوباش اجاره‌ای را به منتقدان برجام نسبت دهند.

پورازغدی از شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رود؟

رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از احتمال عدم حضورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: در ۴۰ سال گذشته چوب اعتماد بی‌جا به دشمنان را خورده‌ایم. برجام و سند ۲۰۳۰ بر خلاف قانون اساسی و بدون اینکه در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود، اجرا شد. طی ۶ سال گذشته بیشترین قرارداد‌ها را با دشمن بعد از انقلاب اسلامی امضاء کرده‌ایم. متأسفانه برخی‌ها با وعده‌های دروغین ملت را فریب می‌دهند. گاهی یک مسؤول تصمیمی می‌گیرد که نمی‌دانند مصالح کشور را به‌خطر می‌اندازد یا شاید برایش مهم نیست. نباید مانند سکولار‌ها در انتخابات دروغ تحویل مردم بدهیم.

اخبار روزانه:

* «سیدحمید حسینی» دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به اتفاقات اخیری که بین ترکیه و کرد‌های سوریه رخ داده، گفت: در حال حاضر، کالای ترکیه‌ای در کردستان عراق تحریم و بازار و تقاضا برای کالای ایرانی در کردستان عراق بسیار بهتر از گذشته شده است. پیش از ماجرا‌های ترکیه با کرد‌های سوریه، تعداد کامیون‌هایی که از مرز‌های ایران روانه کردستان عراق می‌شد، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دستگاه بود که بعد از مواضع ترکیه در قبال کرد‌های سوریه، این میزان به روزانه ۸۰۰ دستگاه کامیون افزایش یافته و این روند در حال توسعه است.

* قاضی دادگاه واشنگتن طی حکمی ایران را به پرداخت غرامت 180 میلیون دلاری به «جیسون رضائیان» جاسوس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) که در پوشش خبرنگار به ایران آمده بود، محکوم کرد. دادگاه واشنگتن ضمن پیروز اعلام کردن رضائیان در دادخواستی که از چند سال پیش علیه ایران ارائه کرده بود، در حکم خود ادعا می‌کند ایران با بازداشت 544 روزه رضائیان و شکنجه ادعایی وی، حقوق خبرنگاری را نقض کرده است.

* نیروی انتظامی در گزارشی اعلام کرد، با مدیریت هوشمند نیروی انتظامی، تعامل همه دستگاه‌های امنیتی و مشارکت بسیار مطلوب مردم بصیر و ولایی تاکنون ۱۸۰ نفر از لیدرهای اصلی اغتشاشات شناسایی و دستگیر شده‌اند. براساس اعلام ناجا، تخریب اموال عمومی، آتش زدن بانک‌ها، حمله به مراکز انتظامی و نظامی و راه‌اندازی کمپین تجمعات غیرقانونی در فضای مجازی از اقدامات آشوبگرانه متهمان دستگیر شده است.

* «محمد حسینی» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه چهار شرکت به فهرست شرکت‌های دولتی در سال ۹۹ اضافه شده و چهار شرکت نیز از این فهرست حذف شده‌اند، گفت: در سال 1399 حقوق و مزایا در شرکت‌های دولتی حدود ۱۵ درصد رشد خواهد کرد و کل افزایش بودجه شرکت‌ها ۹ درصد خواهد بود.