اخبار 24 ساعت گذشته:
ابتکار جالب مردم شهر قدس در تشکر از نیروی انتظامی/ سرکردگان اغتشاشات در شیراز شناسایی و دستگیر شدند/عبدالرضا داوری بازداشت شد/باید لیست متفاوت و سرلیست تأثیرگذار معرفی کنیم!/ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن عبور کرد/مایلی‌کهن: باید رئیس فیفا می‌شدم و ...
کد خبر: ۳۰۴۹۳
تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶


آرایش سه‌گانه «هسته‌های خشونت»
بررسی‌های یک نهاد امنیتی نشان می‌دهد، در اغتشاشات اخیر افراد آموزش‌دیده در گروه‌های پنج تا هفت نفره سازماندهی شده‌اند و برخلاف اغتشاشات سال 1396 که زنان هدایت این گروه‌ها را برعهده داشتند، این بار در این «هسته‌های خشونت» مردانی که بیشترشان قوای جسمانی بالایی دارند، نقش‌آفرینی می‌کنند. موارد کشف شده از این افراد نشان می‌دهد، «هسته خشونت» در لایه اول به نارنجک دست‌ساز، ژل‌های آتش‌زا، ابزار شکستن قفل و سلاح سرد مجهز هستند که به وسیله یک یا چند موتورسوار مسلح با سلاح گرم در لایه دوم پشتیبانی می‌شوند. همچنین در لایه سوم زنان جوانی وظیفه تهییج مردم حاضر در میدان به ویژه جوانان را برعهده دارند که با هدف تحریک عواطف، آنها را برای پیوستن به اقدامات خرابکارانه تشویق می‌کنند. یکی از نکات قابل توجه، سرعت بسیار بالای گروه‌های تخریبی است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن با استفاده از ابزارهای همراه خود در محل مورد نظر وارد شده، اقدام به تخریب و آتش زدن کرده و پس از آن به طرز ماهرانه‌ای خود را از بدنه معترضان و عابران جدا کرده و محل را ترک می‌کنند. بر اساس اعلام نهادهای امنیتی، افراد «هسته خشونت» از لباس‌ها و نشانه‌های مشخصی استفاده می‌کنند تا یکدیگر را در زمان مأموریت راحت‌تر بشناسند.
ابتکار جالب مردم شهر قدس در تشکر از نیروی انتظامی
پس از چندین روز ناآرامی و آشوب و نشان دادن چهره‌ای غیرواقعی از اعتراضات مردم در رسانه‌های گوناگون، مردم و مسئولان شهرقدس که از ابتدای این هفته روزهای پرآشوبی را طی کرده‌اند، در اقدامی ابتکاری با حضور در میادین و معابر اصلی شهر، با اهدای شاخه گل از زحمات نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج تقدیر کردند. «حجت‌الاسلام رضا جوکار» امام جمعه شهر قدس نیز در این حرکت مردمی حضور داشت
.

سرکردگان اغتشاشات در شیراز شناسایی و دستگیر شدند

«سردار سیدهاشم غیاثی» در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وضعیت امنیت و عبور و مرور در سطح استان فارس و شهرستان شیراز عادی است، گفت: امنیت پایدار در سطح استان فارس برقرار است و با اقدامات به موقع و اثرگذار نیروهای اطلاعاتی، امنیتی و دستگاه قضا و همچنین هوشیاری و بصیرت مردم فارس طرح دشمنان انقلاب اسلامی برای ایجاد ناامنی گسترده ناکام ماند. وی گفت: عناصر نفوذی و ضد انقلاب درصدد بودند با حضور در میان مردم و ایجاد اغتشاش، آشوب و وارد آوردن خسارت به اموال عمومی امنیت و آسایش عمومی جامعه را خدشه‌دار کنند؛ اما هم اکنون سرکردگان این اغتشاشات که به جریان‌های معاند و ضد انقلاب وابسته هستند، شناسایی و دستگیر شده‌اند و تعدادی هم تحت تعقیب هستند.
عبدالرضا داوری بازداشت شد
«عبدالرضا داوری» از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد با دستور قضایی بازداشت شد. براساس اطلاعات کسب شده، این فرد به اتهام همکاری با شبکه معاند «آمدنیوز» بازداشت شده است. داوری پیش از این در خرداد ماه سال 1396 برای تحمل حبس به مدت سه سال بازداشت شد اما سرانجام در شهریور ماه سال 1397 و پس از نقض حکم صادر شده از سوی دیوان عالی کشور آزاد شد.

تصمیم سخت و حکیمانه

اقدام رهبر معظم انقلاب در حمایت از تصمیم بنزینی دولت با حکمت و برکات فراوانی همراه است که مورد تحلیل کارشناسان سیاسی از طیف‌های مختلف قرار گرفته است؛ «سعید لیلاز» عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران در این باره گفت: «رهبر انقلاب بسیار کار شجاعانه‌ای انجام دادند و به ‌شکل عجیبی تراز شخص رهبری در ایران بالاتر رفت. اقدام ایشان در حمایت از تصمیم سران قوا در شرایطی که حتی دولتمردان نیز در فضای سنگین به‌ وجود آمده قادر به حمایت از تصمیم خود نبودند، بسیار اقدام شجاعانه‌ای بود... من به شما اطمینان می‌دهم که اگر ایران از این مسئله عبور کند، در مسئله هسته‌ای پیروزی ایران قطعی است.» «عباس سلیمی‌نمین» هم در این باره گفت: «اگر تدبیر رهبری نبود، طبیعتاً تبعات آن بسیار مخرب و شکننده می‌شد. اگر بدخواهان جامعه این برداشت را می‌کردند که بین تصمیم‌گیران کلان کشور و چند قوه هماهنگی لازم وجود ندارد، این موجب پمپاژ انرژی به اردوگاه دشمنان استقلال ملت ایران می‌شد.» «علی مطهری» نماینده مجلس نیز بیانات رهبری را کاری جوانمردانه دانست و افزود: «اظهارنظر مقام رهبری رفتار اخلاقی درستی بود، اقدامی شبیه اقدام امام خمینی(ره) در ارتباط با قطعنامه 598 و حاکی از تدبیر و جوانمردی بود

بهترین زمان اجرای طرح پس از امضای برجام بود

«جمشید پژویان» کارشناس مسائل اقتصادی در ارتباط با سهمیه‌بندی و اصلاح قیمت بنزین گفت: سوبسید به صورت نابرابری برنامه‌ریزی و توزیع می‌شود. برای نمونه، یارانه بنزین بیشتر به طبقات بالای جامعه یا ثروتمند تخصیص داده می‌شود. این اختلاف قیمت‌ها موجب خواهد شد از یک‌سو تخصیص منابع به درستی انجام نگیرد و از سوی دیگر، تخصیص نهاده‌ها در تولید و کالاها در سبد خانوارها، با بی‌ثباتی همراه شود. همچنین، پدیده دیگر این رخداد قاچاق سوخت است که موجب خواهد شد بخش قابل توجهی از سهم طبقات متوسط، متوسط به پایین و فقیر جامعه در کشورهای دیگر صرف شود. وی همچنین افزود: پیرامون زمان اجرایی کردن این طرح می‌توان گفت دولت فرصت‌های بهتری برای این اقدام داشت. برای نمونه همان ابتدای بعد از امضای برجام زمان مناسبی برای اجرای این طرح بود.

باید لیست متفاوت و سرلیست تأثیرگذار معرفی کنیم!

«محمد عطریانفر» درباره اهمیت موضوع لیست و سرلیستی در وضعیت امروز گفت: «امروز در میان مردم از عملکرد نمایندگان مجلس نارضایتی‌هایی وجود دارد که بر اساس آن اگر قرار باشد اصلاح‌طلبان آرای خاکستری را در انتخابات ۹۸ جذب کنند، باید لیستی معرفی کنند که متفاوت و قابل توجه باشد که در این میان سرلیست‌ها می‌تواند مؤثر باشد و این همان نکته‌ای است که بسیار حائز اهمیت است.» وی افزود: «یعنی اگر بخواهیم این آرای خاکستری را جذب کنیم باید از حوزه نفوذ نیرو‌های انتخاب‌شونده استفاده کنیم که این افراد شامل افراد مطرح و شاخصی هستند که سابقه سیاسی آنها مشخص است و می‌توانند در گذشته و حال تأثیرگذار باشند.» وی درباره سرلیستی افرادی مانند عارف، مطهری، پزشکیان و مولاوردی هم گفت: «همه اینها گزینه‌های خوبی هستند که به تنهایی می‌توانند سرلیست باشند

پهپادهای «گلوبال هاوک» آمریکا بازنشسته می‌شوند

نشریه «فارین پالیسی» از احتمال بازنشسته شدن پهپادهای «گلوبال هاوک» آمریکا پس از هدف قرار گرفتن یک فروند از این پهپادها از سوی پدافند هوایی ایران خبر داده است. مقامات آمریکایی به فارین پالیسی گفته‌اند، بر اساس این طرح، قرار است ۲۱ فروند از ۳۵ پهپاد گلوبال هاوک نیروی هوایی آمریکا که اکنون در غرب آسیا و دیگر مناطق جهان مشغول جمع‌آوری اطلاعات هستند، کنار گذاشته شوند. «لورن تامپسون» عضو مؤسسه «لکسینگتون» می‌گوید: «زمانی که ایران می‌تواند جنگ‌افزارهای شما را با موشک‌های بومی خود ساقط کند، این نشانه خوبی برای آینده نیست.» به نوشته فارین پالیسی، شواهدی وجود دارد که آمریکا در حال حاضر برای پر کردن شکاف موجود در زمینه جمع‌آوری اطلاعات، چندین پرنده طبقه‌بندی‌شده از جمله پهپاد «آر.کیو ۱۸۰» را به خدمت گرفته است.


اقدام رهبری شبیه اقدام امام(ره) در قطعنامه 598 بود
«
علی مطهری» با بیان اینکه نفس بیانات رهبر معظم انقلاب یک کار جوانمردانه بود، گفت: «ایشان مسئولیت این تصمیم را پذیرفتند و خودشان را در معرض انتقادات قرار دادند. اقدامی شبیه اقدام امام خمینی(ره) در ارتباط با قطعنامه 598 که حاکی از تدبیر و جوانمردی بود. ایشان از تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا حمایت کردند تا وحدت داخلی خدشه‌دار نشود و آرامش به جامعه برگردداین نماینده مجلس با اشاره به اینکه تصمیم افزایش قیمت بنزین جایگاه مجلس را تنزل داد، گفت: مجلس باید در این خصوص تصمیم می‌گرفت، اما مرجع دیگری انجام داد. پیش از این چندین مرتبه در مجلس اراده شد تا مشکل ارزان بودن سوخت حل شود. پیشنهادها در کمیسیون انرژی و تلفیق بودجه 1398 و حتی در صحن مطرح شد، اما هیچ کدام رأی نیاورد و تکلیف مسئله روشن نشد. بنابراین مجلس در حل مشکل قیمت بنزین تعلل کرد. مطهری تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا را به نفع مردم دانست و افزود: قیمت بنزین سال‌ها پیش باید افزایش پیدا می‌کرد؛ اما بر اساس ملاحظاتی این کار انجام نشده بود.


فرافکنی اصلاح‌طلبان درباره طرح هدفمندی یارانه‌ها
«
صادق زیباکلام» با بیان اینکه معتقدم افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی باید ظرف ۱۰ سال گذشته و حتی قبل از آن اعمال می‌شد، گفت: اسم این طرح هدفمندسازی یارانه‌ها بود. از یارانه‌ای که نظام برای آب، برق، گاز، بنزین و گازوئیل می‌دهد همه بهره بردند، یعنی کسی که یک میلیون تومان حقوق می‌گیرد، همان قدر از یارانه‌ها استفاده می‌کند که فردی که ۱۰ میلیون تومان حقوق دارد. وی با بیان اینکه متأسفانه بیشتر مسئولان می‌خواهند مشکلات را به گردن دیگری بیندازند، افزود: هیچ کس سؤال نکرد که طرح هدفمندی یارانه‌ها چرا به معنای واقعی کلمه اجرا نشد؟ گفتنی است، این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که طرح پرداخت یارانه بر اساس دهک‌های درآمدی جامعه در دستور دولت وقت بود؛ اما با فضاسازی‌های گسترده مخالفان دولت، از جمله رسانه‌های اصلاح‌طلب این طرح به پرداخت مساوی برای عموم جامعه تبدیل شد!


ملت ایران نیازی به ادعای دروغین حمایت شما ندارند
«
محمدجواد آذری‌جهرمی» وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسشی درباره ادعای سفیر آمریکا در آلمان که گفته بود اینترنت را برای مردم ایران تهیه می‌کنیم، گفت: اولاً این ادعا اکنون ممکن نیست، برنامه‌هایی برای سال ۲۰۲۵ دارند که مطرح کرده‌اند، اما بهتر است بدانند ملت ایران نیازی به ادعای دروغین حمایت شما ندارند، دولت شما همان دولتی است که سال‌ها از هر اقدامی علیه ملت ایران فروگذار نکرده، اگر ادعای راستگویی دارید، بگوید داروی کودکان سرطانی ایرانی را چرا تحریم کرده‌اید؟ چرا در همین حوزه استارت‌آپ‌های ایرانی تحریم‌های گسترده‌ای اعمال کرده‌اید؟ اینترنت به زودی به زندگی مردم ایران باز می‌گردد و دولت هم آن ‌را مثل چند سال گذشته توسعه خواهد داد و اتفاقاً با حضور جریان‌ساز جوانان ایرانی، روز به روز ظلم شما و دولت‌تان را به گوش مردم جهان خواهیم رساند.


ذخایر آب سنگین ایران از ۱۳۰ تن عبور کرد
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی نوشت: «در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ ایران به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رساند که میزان ذخایر آب سنگینش از مرز ۱۳۰ تن عبور کرده است.» آژانس در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ تأیید کرد، نیروگاه تولید آب سنگین ایران در حال فعالیت بوده و میزان آب سنگین ایران به 131/5 تن رسیده است. پس از خروج یکجانبه و نامشروع آمریکا از توافق هسته‌ای و پایبند نبودن کشور‌های اروپایی به تعهدات برجامی‌شان، جمهوری اسلامی ایران پس از یک ‌سال پایبندی یک‌طرفه به این توافق، اعلام کرد، در صورتی که منافع ایران از توافق هسته‌ای تأمین نشود، گام‌هایی را برای کاهش تعهدات برجامی خود اتخاذ خواهد کرد.


مایلی‌کهن: باید رئیس فیفا می‌شدم

محمد مایلی‌کهن: می‌توانستند به جای مربی خارجی، از مربی داخلی استفاده کنند اما آن‌قدر این فدراسیون ایراد دارد به همان مربی داخلی هم ۵ میلیارد می‌دهند که اشتباه است. مگر ما در چه کشوری زندگی می‌کنیم که چنین حقوق‌هایی پرداخت می‌شود؟ من که مانند سیب‌زمینی بی‌رگ نیستم مشکلات مردمم را فراموش کنم. این افراد درکی از وضع اقتصادی مردم ندارند. نمی‌دانند یک خانواده ۴ نفره اگر بخواهد ۳ وعده نان خالی بخورد، هزینه یک ماهه‌اش می‌شود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان. این بدون احتساب هزینه مسکن، پوشاک، و درمان و... است، آن هم برای کارمندی که ۲ میلیون تومان حقوقش است. من خودم از میادین میوه شهرداری خرید می‌کنم اما رئیس همان میدان میوه‌ و تره‌بار بهترین میوه‌اش را برای آشنایش کنار می‌گذارد. این اتفاق باعث می‌شود فقیر، فقیرتر شود و سرمایه‌دار هم سرمایه‌اش را بردارد و برود زیرا اگر بماند به دلیل گرانی مواد اولیه مجبور به کاهش کارگرانش می‌شود و عاقبتش هم زندان است. همین دو روز پیش در میانه زلزله آمد و تمام خانه‌ها که کاه‌گلی و چوبی بودند خراب شد، چرا باید ۴۰ سال بعد از انقلاب ما چنین خانه‌های سستی داشته باشیم که با کمترین حد ریشتر خراب شوند. این فوتبال نمونه کوچکی از جامعه ماست. این حرف‌ها را برای این نمی‌زنم که مثلا جای تاج را بگیرم زیرا که اگر قرار بود من بر حسب تجربه و دانشم سمت بگیرم، اکنون باید ریئیس فیفا می‌شدم.


اخبار روزانه:
* «اسرائیل کاتص» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با انتشار پیامی در توئیتر، آشوبگران را «مردم آزادی‌خواه» توصیف کرده و گفته است، تل‌آویو در کنار این افراد ایستاده است. گفتنی است، پیش از این دولت آمریکا و چند کشور اروپایی هم از ناآرامی‌های اخیر در ایران حمایت کرده و تهران را به نقض حقوق بشر متهم کرده بودند.

* وزارت خارجه روسیه در واکنش به تصمیم آمریکا برای پایان دادن به معافیت تحریم‌ تأسیسات هسته‌ای فردو طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه تأسیسات هسته‌ای فردوی ایران، نقض آشکار تعهدات بین‌المللی دولت آمریکاست

* «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا در هفته‌های اخیر به سه نماینده برجسته جمهوریخواه گفته است، قصد دارد از دولت ترامپ استعفا دهد تا بتواند در انتخابات سال آینده از ایالت کانزاس نامزد مجلس سنای آمریکا شود. به دنبال افشای خبر استعفای پمپئو، مجله «تایم» نوشت: «هیچ نشانه‌ای از اینکه وی موضوع کناره‌گیری از وزارت خارجه را با رئیس‌جمهوری در میان گذاشته باشد، وجود ندارد

* شامگاه یک‌شنبه تیمی از مأموران یکی از نهادهای امنیتی در حال بررسی وضعیت شهر تهران با گروهی از اتباع بیگانه مواجه شدند که ظرف مدت نیم ساعت اقدام به تخریب و به آتش کشیدن پنج بانک کرده بودند. بررسی‌های بیشتر نشان‌ داد، این تیم هفت نفره که با خودروی نیسان آبی در جنوب تهران تردد می‌کردند، از محدوده دروازه غار تخریب اموال عمومی را شروع کرده و در نهایت در حوالی میدان شوش در حین تخریب پنجمین بانک شناسایی و دستگیر شدند.
* «بسمه بنت سعود بن‌عبدالعزیز آل‌سعود» از اعضای سرشناس خاندان آل‌‌سعود و فرزند پادشاه سابق این کشور مفقود شده و احتمال می‌رود بدون طرح اتهام در ریاض بازداشت شده باشد. شبکه خبری «دویچه‌وله» به نقل از یک منبع نزدیک به «بسمه بنت سعود» نوشته است، با آنکه او با خانواده‌اش در ارتباط بوده، به دلیل آنکه تحت نظر قرار دارد نمی‌تواند نظراتش را به صورت آزادانه بیان کند. گفتنی است، او از جمله فعالان طرفدار اصلاحات قانونی در عربستان سعودی است.
* تعدادی از اراذل و اوباش با سلاح سرد قصد تعرض و سوءقصد به منزل و دفتر آیت‌الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد را داشتند که نیروهای حفاظت دفتر امام جمعه و نیروهای امنیتی مستقر در محل، چهار نفر از مهاجمان را شناسایی و دستگیر کردند و تعدادی از آنها نیز متواری شدند. بر اساس این گزارش، از این افراد، دو فقره قمه و شمشیر، یک چاقوی ضامن‌دار و یک عدد موتورسیکلت سرقتی کشف و ضبط و به همراه دستگیرشدگان به مراجع مربوطه تحویل شد.
* روابط عمومی سپاه استان البرز اعلام کرد، در پی تجمعات چند روز گذشته در این استان به همت سربازان گمنام امام زمان(عج) در سپاه 150 نفر از لیدرهای مخل امنیت در این استان شناسایی و بازداشت شدند. براساس اعترافات دستگیرشدگان، اینها از سوی افراد آموزش‌دیده در داخل و خارج از کشور اجیر شده و با دریافت مبالغی اقدام به آتش زدن مراکز دولتی و عمومی کرده‌اند.
* «سیدحسین نقوی‌حسینی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن تقدیر از دستگاه‌های امنیتی و انتظامی که در روزهای اخیر برای تأمین امنیت مردم تلاش و شهدایی را تقدیم کردند، گفت: این کمیسیون موضوع توزیع 18 میلیارد دلار به نرخ 4200 تومان را در حضور مسئولانی از بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه مورد بحث و بررسی قرار داده است.