اخبار 24 ساعت گذشته:
طرح معیشت اقشار کم‌درآمد مقطعی نیست/از جمله زیبای رهبر عزیزمان خوشحال شدم/عارف ساکت‌ترین نماینده تاریخ پارلمان ایران/لاریجانی: نگفتم نمی‌آیم/واکنش وکیل «حسین فریدون» به بازداشت «دانیال‌زاده»/فرماندار سیرجان: در حوادث اخیر سیرجان یک نفر کشته شده و...
کد خبر: ۳۰۴۸۶
تاريخ: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸


محدودیت دسترسی به اینترنت با تصویب شورای امنیت صورت گرفته است
یک مسئول مطلع در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص محدودیت دسترسی به اینترنت مطلع شد که با تصویب شورای امنیت کشور و ابلاغ دبیرخانه آن به اپراتورهای اینترنت از شب گذشته و به مدت ۲۴ ساعت دسترسی به اینترنت محدود شده است.این مسوول مطلع افزود: پیگیری‌های زیادی از سوی وزارتخانه در حال انجام است تا با رایزنی با دبیرخانه شاک مجوز لازم برای برقراری مجدد ارتباطات و ابلاغ آن به اپراتورها صورت پذیرد.

انتقاد عارف از تندروی‌های اصلاح‌طلبان

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در مجلس انتقاداتی را متوجه تندروی‌های همفکران اصلاح‌طلب خود کرده است. او که توسط بخش زیادی از اصلاح‌طلبان به دلیل آنچه انفعال و سکوت در مجلس می‌نامند، مورد انتقاد است، اخیراً گفته: «راهبرد ما در مجلس دهم آرامش و دوری از تنش بوده است و از این راهبرد نتیجه گرفته‌ایم. با سخنان تند و آتشین می‌شود یک شبه قهرمان شد، اما آیا نتیجه‌ای برای کشور و گفتمان اصلاحات دارد؟ فراکسیون امید در حد بضاعت خود فعالیت‌هایی در به ثمر نشستن طرح‌هایی که دغدغه مردم و همینطور جامعه مدنی در آن لحاظ شده بود انجام داد، از جمله طرح کاهش مجازات اعدام که در ارزیابی سازمان ملل در مسائل حقوق بشری ایران تأثیرگذار بود و یا طرح کاهش حبس که دو فوریت آن در مجلس به تصویب رسید و نظایر چنین طرح‌هایی که اعضای فراکسیون امید طراح اولیه آن بوده‌اند.» عارف در ادامه خواستار اصلاح اصلاح‌طلبان شده است: «برخی می‌گویند باید به دنبال اصلاح اصلاح‌طلبی بود. اصلاح‌طلبی که نیاز به اصلاح ندارد؛ بهتر است بگویم باید به دنبال اصلاحِ اصلاح‌طلبان باشیماو همچنین برخی از اصلاح‌طلبان را متهم به بازی در زمین رقیب کرد: «برخی آیه یأس خواندن‌ها در داخل جبهه اصلاحات مطمئنا بازی کردن در زمینی است که رقیب ما طراحی کرده است و متأسفانه افرادی هم مأموریت‌شان دامن زدن به برخی اختلاف نظر‌های طبیعی در داخل خانواده اصلاحات است

واکنش میرتاج‌الدینی به اظهارات جنجالی روحانی
معاون پارلمانی دولت دهم در ادامه با بیان اینکه برخی‌ها
۶ سال مردم را معطل برجام کردند، اما حالا برای سال آینده قول گشایش می‌دهند گفت: بنده نمی‌دانم چرا عده‌ای خود را به امر موهوم دلخوش می‌کنند. وی افزود: مگر در برجام ننوشته بودند که تمام تحریم‌ها برداشته خواهد شد؟! مگر وعده نداده بودند تا فاز‌های نفتی ما را شرکت‌های خارجی پیش ببرند؟ پس چه شد؟! رئیس جمهور محترم چطور به‌جای ارائه گزارش عملکرد به مردم، باز هم وعده می‌دهند؟! میرتاج‌الدینی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید باید در سال ششم فعالیت خود به مردم کارنامه بدهد نه اینکه با حاشیه‌سازی به دنبال برخی موضوعات دیگر باشد ابراز داشت: در حوزه عملکرد قوه قضائیه الحمدالله این قوه امروز با تمام توان به دنبال نابود کردن فساد و فاسدان است و با کسی تعارف نمی‌کند. وی با اشاره به اینکه امروز قوه قضائیه چه با فاسدان در دولت، چه در قوه قضائیه، و چه بخش‌های دیگر برخورد می‌کند و با کسی شوخی ندارد تصریح کرد: رئیس جمهور محترم به‌جای حمایت از این اقدامات مثبت و ضدفساد قوه قضاییه، نباید به دنبال حاشیه‌سازی باشد.

عارف ساکت‌ترین نماینده تاریخ پارلمان ایران
«
فیاض زاهد» از فعالان اصلاح‌طلب پیرامون سرمایه‌گذاری اصلاح‌طلبان در مجلس دهم گفته است: هزینه‌هایی که جریان اصلاحات برای حضور در مجلس کرد، به نتیجه دلخواه نرسید و فرصت‌طلبان در فردای انتخاباتی که با حمایت اصلاح‌طلبان وارد مجلس شدند، رویکرد دیگری در پیش گرفتند. وی افزود: کمیت اصلاح‌طلبان در مجلس کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر فراکسیون امید نیز از نظر کیفیت فاقد ابداع، نوآوری و سناریوی روشن برای آینده بود. بزرگ‌ترین خطای استراتژیک در این زمینه کاندیداتوری دکتر عارف برای مجلس بود. وی افزود: بنده در جلسات قبل از انتخابات که با حضور آقای عارف برگزار می‌شد، تنها کسی بودم که با کاندیداتوری ایشان برای مجلس مخالف بودم؛ چون می‌دانستم هدف آقای عارف کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری است و قصد دارد از مجلس پلی برای ریاست‌جمهوری آینده بسازد. همین مسئله نیز آقای عارف را به شدت در مجلس محتاط کرد و به همین دلیل به ساکت‌ترین نماینده تاریخ پارلمان ایران تبدیل شد.


سالی ۳ میلیارد دلار در قالب یارانه حامل‌های انرژی هدر رفته است
«
احمد توکلی» با اشاره به افزایش قیمت بنزین، گفت: فرایند اتخاذ تصمیم و شیوه اعلام آن بسیار بد بود، تصمیم به این مهمی باید پیوست تبلیغاتی می‌داشت و حداقل چند ماه در رسانه‌ها به خصوص صداوسیما بحث می‌شد. با توجه به اعلام دولت، هدف از این افزایش، اصلاح مصرف سوخت است، اما در وضع فعلی با افزایش قیمت بنزین، این هدف محقق نمی‌شود. وی با بیان اینکه کنار گذاشتن کارت سوخت خیانت بود، افزود: وقتی کارت سوخت در سال ۱۳۸۶ با فشار مجلس طراحی و از قاچاق سوخت و قاچاق گازوئیل به وسیله کامیون‌داران جلوگیری شد، در همان ابتدا روزانه ۲۰ میلیون لیتر مصرف بنزین کاهش پیدا کرد و از روزانه ۸۰ میلیون لیتر به حدود ۵۸ تا ۶۰ میلیون لیتر رسید. دولت پس از چهار سال تازه متوجه اشتباه خود شده و کارت سوخت را دوباره احیا کرده است. با یک حساب سرانگشتی دولت در چند سالی که کارت سوخت را کنار گذاشت، سالیانه ۳ میلیارد دلار در قالب یارانه حامل‌های انرژی هدر داده است.


از جمله زیبای رهبر عزیزمان خوشحال شدم
سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی با اشاره به قهرمانی کشورمان در جام بین قاره‌ای، گفت: قطعاً همه می‌دانند این قهرمانی یک موفقیت کاملاً ایرانی بود. «عباس هاشم‌پور» افزود: من خیلی خوشحالم که این جمله زیبا از زبان رهبر عزیز کشورمان عنوان شد و فرمودند: «من همواره معتقد بوده‌ام که شایسته است مجموعه‌های ورزشی کشور، سرمربی ایرانی داشته باشند.» این حرف در واقع بهترین توصیف از حس میهن‌پرستی و وطن‌دوستی یک رهبر را نشان می‌دهد و البته باز هم خیلی خیلی خوشحالم که این توفیق نصیب بنده و همه دست‌اندرکاران تیم ملی فوتبال ساحلی شد که توانستیم با چنین محوریتی که مدنظر رهبر عزیزمان است، این قهرمانی را برای کشورمان به دست بیاوریم.


طرح معیشت اقشار کم‌درآمد مقطعی نیست
«
علی ربیعی» سخنگوی دولت در پایان جلسه شورای هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا گفت: ایجاد عدالت اجتماعی، برخوردار شدن 60 میلیون ایرانی با تأکید بر خانوارهای کم‌درآمد، مبارزه با قاچاق سوخت، کاهش رانت، مدیریت مصرف و مقاوم‌سازی اقتصاد، از جمله اهداف طرح حمایت از معیشت اقشار کم درآمد است. وی ادامه داد: معاون رئیس قوه قضائیه و دادستان کل کشور در این جلسه تأکید کردند، قوه قضائیه برای اجرای این طرح به طور کامل همکاری خواهد کرد. ربیعی با اشاره به طرح معیشت اقشار کم‌درآمد تأکید کرد: این طرح مقطعی نیست و به طور منظم هر ماه پرداخت می‌شود و منابع آن تأمین شده است.

دادستان کل کشور: اعمالی که منجر به اخلال در نظم می‌شود به موجب قانون جرم است
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور: در پی مدیریت اصلاح قیمت بنزین که بر اساس قانون و کارشناسی‌های انجام شده توسط دولت محترم ابلاغ شده است و در جهت منافع عمومی مردم گام‌هایی برداشته شده و تصمیماتی اتخاذ شده است، متاسفانه عده‌ای از افرادی که به دنبال ایجاد ناآرامی و سوءاستفاده از شرایط هستند با ایجاد اخلال در نظم عمومی مشکلاتی برای مردم ایجاد کردند که شما هم در بخشی از خبر‌ها گزارشی از این ناآرامی‌ها را به اطلاع عموم رساندید. دادستان کل کشور گفت: من تاکید می‌کنم که مردم عزیز ما قطعا خط خودشان را از تعداد اندکی از اخلالگرانی که با راه بندان و یا حمله به برخی از اماکن ضدیت خودشان را با نظام و برنامه‌های مردم انجام می‌دهند، جدا خواهند کرد. منتظری افزود: قطعا مردم عزیز از این اعمال و رفتار بیزار بوده و به تعدادی اخلالگر اجازه بهره برداری از شرایط را نخواهند داد. اینگونه اعمال و رفتاری که موجب اخلال در نظم عمومی می‌شود به موجب قانون جرم است و نیرو‌های نظامی و دستگاه قضایی وظیفه خود می‌دانند که با افرادی که اخلال در نظم عمومی می‌کنند طبق مقررات قانونی برخورد کنند.
لاریجانی: نگفتم نمی‌آیم

مدتی است که در محافل سیاسی خبر شرکت نکردن علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در انتخابات پیش روی مجلس مطرح می‌شود. حتی برخی گفتند لاریجانی از سال گذشته اعلام کرده بود که در انتخابات شرکت نمی‌کند، اما لاریجانی در واکنش به این خبر‌ها و در گفتگو با خبرنگار همدلی توضیح داده: «من که هنوز خودم چیزی را اعلام نکرده‌ام. باید دید چه می‌شود و مصلحت در چیست. باید ببینیم اوضاع چطور می‌شود و بعد تصمیم بگیریم و حالا معلوم نیست.» این اظهارات لاریجانی درحالی است که بهروز نعمتی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «ایسنا» اعلام کرد که لاریجانی هیچ تصمیمی برای عدم حضور در انتخابات نگرفته‌است. نعمتی گفت: «آقای لاریجانی قبلا هم در فهرست اصول‌گرایان قم نبود و احتمالا دوباره در همین شهر نامزد می‌شود.» دبیر کل حزب رفاه ملت و نماینده مردم تهران در پاسخ به این پرسش که مطرح می‌شود لاریجانی قصد ندارد نامزد شود و آیا این صحت دارد یا نه، اظهارکرد: «من تا الان از ایشان نشنیدم قصد شرکت در انتخابات را نداشته باشد.»
واکنش وکیل «حسین فریدون» به بازداشت «دانیال‌زاده»
حسین سرتیپی گفت: پرونده موکلم حسین فریدون اکنون مختومه است و بعید می‌دانم که به دلیل دستگیری آقای دانیال‌زاده و روشن شدن تکلیف چک‌های فی‌مابین، پرونده مجدد بررسی شود. وی ادامه داد: پرونده و اتهامات آقای دانیال‌زاده ربطی به موکل بنده ندارد و پرونده حسین فریدون در تمام موضوعات رسیدگی شده است. این وکیل دادگستری گفت: حکم موکلم صادر و قطعی شده و موضوع جدیدی مطرح نشده است و رابطه‌ای موضوعیتی میان این دو پرونده نیز وجود ندارد چرا که هر چه بوده در مورد اتهامات «فریدون» همه رسیدگی شده است. سرتیپی گفت: صرفنظر از صحت و عدم صحت موضوع عنوانی مبنی بر بررسی مجدد پرونده به بنده ابلاغ نشده است. وی در مورد آخرین وضعیت موکلش گفت: حسین فریدون از همان روزی که به بازداشتگاه اوین رفته تا به امروز در زندان است. وی از همان روز پذیرش شده و خروجی از بازداشتگاه نداشته است.
فرماندار سیرجان: در حوادث اخیر سیرجان یک نفر کشته شده

محمد محمودآبادی، سرپرست فرمانداری سیرجان در خصوص تجمعاتی که در شهرستان سیرجان طی شب گذشته پس از افزایش قیمت بنزین رخ داده گفت: شهرستان سیرجان از ساعت ۲۲ شب گذشته تاکنون در آرامش کامل و رفت و آمد برقرار است و امروز هیچ اتفاقی رخ نداده است. وی با اشاره به تجمع مسالمت‌آمیز مردم سیرجان در شب گذشته، عنوان کرد: متاسفانه عده‌ای از این تجمع مسالمت‌امیز سوء استفاده کردند و یکسری اموال عمومی را تخریب و به برخی پمپ بنزین‌ها خسارتی وارد کرده و قصد داشتند به مخازن اصلی شرکت نفت دسترسی داشته باشند و آن‌ها را به آتش بکشند که با مقاومت نیرو‌های امنیتی، انتظامی، سپاه و بسیج روبرو و عقب نشینی کردند. سرپرست ویژه فرمانداری سیرجان ادامه داد: در این میان یکسری افراد مجروح شدند که در حال بررسی این موضوع هستیم که این افراد به چه شکل مجروح شدند و نمی‌توانیم با یقین صد در صدی گفت که با تیر مستقیم نیرو‌های امنیتی یا از جای دیگر مجروح شدند، زیرا برخی‌ها از پشت و برخی نیز از بغل ضربه خوردند ضمن آنکه تاکید داریم که هیچ کدام از نیرو‌های امنیتی دستور شلیک مستقیم را نداشتند و فقط برای حفاظت از مخازن حساس سوخت کشور مجوز شلیک تیر هوایی را داشتند که این کار را نیز انجام داده‌اند. وی افزود: متاسفانه یک نفر در این ماجرا‌ها کشته شده، اما هنوز دلیل کشته شدن این فرد مشخص نیست که تیر خورده یا خیر و اکنون در پزشکی قانونی شهرستان سیرجان در حال بررسی این موضوع هستیم و هر زمانی که دلیل فوت این شخص مشخص شود، اعلام خواهیم کرد ضمن آنکه باید عنوان کرد که این فرد از مردم عادی بوده است.
اخبار روزانه:
* «سردار جعفری» فرمانده قرارگاه فرهنگی‌ـ اجتماعی بقیه‌الله‌الاعظم(عج) گفت: وقتی دولت‌مردان مردم را به حساب نمی‌آورند و بعد از رها کردن کنترل قیمت‌ها مردم را با افزایش قیمت بنزین غافلگیر می‌کنند؛ در واقع این دولت است که با روش غلط و بی‌تدبیری خود مردم را به اعتراض وامی‌دارد یا به آشوبگران فرصت سوءاستفاده می‌دهد. وی خطاب به دولت‌مردان، تأکید کرد: اگر انتظار صبر و نجابت از مردم دارید، باید فهم در خور شأن همین مردم را هم برای‌شان قائل باشید.
* «سردار احمد نوریان» سخنگوی نیروی انتظامی با اعلام اینکه در پی تماس‌ها و مطالبات مردمی مبنی بر بازگشت آرامش به جامعه، نیروی انتظامی بر اساس وظیفه قانونی خود عمل می‌کند، گفت: نیروی انتظامی با عمل به وظایف ذاتی و قانونی خود هیچ‌گونه مماشاتی با برهم‌زنندگان نظم و امنیت نداشته و با شناسایی سرکردگان و عوامل میدانی با آنها برخورد خواهد کرد.
* «حسام‌الدین آشنا» مشاور رئیس‌جمهور در واکنش به برخی ناآرامی‌ها در تعدادی از شهرهای کشور در توئیترش نوشت: «فرصت‌طلبان داخلی و خارجی اشتباه راهبردی دیگری مرتکب شدند. ایران نه عراق است و نه لبنان، ‏سفارت آمریکا هم سال‌هاست که بسته شده است. ما ایرانیان اجازه نخواهیم داد رسانه‌های مزدور برای ما تعیین تکلیف کنند.» ‏
* «حجت‌الاسلام مجید انصاری» از چهره‌های اصلاح‌طلب اظهار داشت: اقدام بدیع اخیری که رئیس قوه قضائیه در افزودن اسامی برخی محکومان رسانه‌ای و دانشجویی به فهرست پیشنهادی عفو صورت داد، اقدامی بسیار شایسته و قابل تقدیر است و قطعاً در افزایش اعتماد عمومی و امید به دستگاه قضا و مجموعه حاکمیت تأثیرگذار است.