اخبار 24 ساعت گذشته:
اقدامات بن‌سلمان جامعه عربستان را ملتهب کرده است/صادرات پاسخگوی نیازهای ارزی کشور است/ایرانی‌ها به فناوری منحصر به فردی دست یافته‌اند!/ اصغرزاده:حاضریم در انتخابات مجلس ببازیم، اما ائتلاف نکنیم/ماجرای عجیب درج شرط بچه دار نشدن به عنوان شروط ضمن عقد/«نفوذ» تا منزل برخی آقایان گسترش یافته است و...
کد خبر: ۳۰۴۲۴
تاريخ: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱


اقدامات بن‌سلمان جامعه عربستان را ملتهب کرده است

حساب کاربری «العهد الجدید» در توئیتر که درباره خاندان سعودی افشاگری می‌کند، مدعی شد به یک گزارش امنیتی دست یافته که بر اساس آن گزارش بررسی نظرات جامعه درباره اقدامات این نهاد و سخنانی که مردم در مجالس با یکدیگر می‌زنند یا نوشته‌های برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌هایی که در واتس‌آپ برای همدیگر می‌فرستند، نشان از التهاب جامعه عربستان از اقدامات غیر اسلامی «محمدبن‌سلمان» دارد. این گزارش نشان می‌دهد، بیشتر جمعیت عربستان به شدت با تصمیمات «محمدبن‌سلمان» مخالف هستند و ولی‌عهد سعودی را سرسپرده کشورهای بزرگ و امارات می‌دانند و معتقدند او تا زمانی که حکومت سعودی را کاملاً سکولار نکند، این کشورها از او راضی نخواهند شد.

فرافکنی مطهری در مورد فعالیت‌های سازندگی نیرو‌های مسلح

علی مطهری در گفت‌وگویی با روزنامه ایران، از فعالیت‌های نیرو‌های مسلح در راستای انجام پروژه‌های عمرانی و سازندگی در کشور انتقاد کرده و گفته: «این کار‌های عمرانی و افتتاح طرح‌ها کار نظامی‌ها نیست. این‌ها دخالت در کار‌های دیگران است. ارزیابی درست از کار نظامی‌ها زمانی است که خدای ناکرده جنگی رخ دهد و اتفاقی بیفتد. الآن که اتفاقی نیفتاده». مطهری در ادامه گفته: «باید فضا باز باشد تا دولت بتواند کار کند... این‌ها خودشان می‌روند جای دولت را می‌گیرند، معلوم است که دست دولت بسته می‌شود. اصلاً ورود این‌ها به سیاست و اقتصاد اشتباه است. تاکنون هم از این قضیه ضربه خورده‌ایم». این در حالی است که بار‌ها برای چنین منتقدانی توضیح داده شده که فعالیت عمرانی در دوران صلح وظیفه‌ای است که قانون اساسی بر عهده نیرو‌های مسلح گذاشته است. از سویی آن‌ها به درخواست دولت و شهرداری‌ها وارد پروژه‌های عمرانی می‌شوند و در واقع قانون اساسی به دولت این اجازه را می‌دهد که در زمان صلح از امکانات فنی نیرو‌های مسلح در راستای سازندگی کشور استفاده کند که تاکنون هم دولت‌های مختلف چنین کرده‌اند. در یک قلم، فقط ژست‌های مفتخرانه دولتی‌ها با تصاویر پروژه عظیم ستاره خلیج فارس که ساخت همین نظامیان بود، برای منتقدان کفایت می‌کند. ساخت، بازسازی و تعمیر بیش از ۲۰ هزار واحد مسکونی برای سیل زدگان در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان و ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس- که باعث خودکفایی در تولید بنزین شد- تنها دو نمونه از اقدامات تحسین برانگیز نیرو‌های مسلح در سال‌های اخیر است. این اظهارنظر مطهری همزمان با تحریم حوزه عمران کشور به بهانه ارتباط با سپاه تأمل برانگیز است.


نیازی نیست کسی برای رهبری راه باز کند
تولیت آستان قدس رضوی گفت: اینکه گفته شود «رهبری یکسری محذوراتی دارند و نمی‌توانند بگویند؛ یا رهبری تحت فشار قرار گرفته‌اند؛ ما باید راه را برای رهبری باز کنیم» این سخنان جفا به رهبری است. بنده افتخارم این است که ۳۰ سال از نزدیک در خدمت رهبری بودم و می‌گویم، رهبری نه می‌ترسند، نه تحت فشار افکار عمومی و نه تحت نفوذ قرار می‌گیرند، بلکه کاملاً حساب شده عمل می‌کنند. «حجت‌الاسلام والمسلمین مروی» افزود: «رهبری خود به خوبی می‌دانند چگونه راه را باز کنند، ما اگر می‌خواهیم عاقبت به خیر شویم، باید پشت سر رهبری بدون فاصله حرکت کنیم


لیست سی‌ نفره تهران چگونه بسته می‌شود؟
«
مهدی چمران» درباره آخرین وضعیت شورای ائتلاف جریان‌های انقلابی گفت: روندی که شورای ائتلاف جریان‌های انقلابی دنبال کرده، بسیار خوب بوده و انتظار می‌رود در آینده از انسجام بیشتری برخوردار باشد. عضو شورای ائتلاف جریان‌های انقلابی با بیان اینکه این شورا درباره حوزه انتخابیه شهرستان‌ها برنامه‌ریزی کرده، گفت: برای لیست سی‌نفره تهران هم قاعدتاً ما باید سه تا پنج برابر لیست که 30 نفر هستند، گزینه داشته باشیم؛ یعنی بین 90 تا 150 گزینه که در نهایت از این تعداد به 30 نفر برسیم. ما برای لیست تهران یا لیست شهرستان‌ها از اصول مشخصی تبعیت کرده و خواهیم کرد؛ ما در نظر داریم گزینه‌هایی به مردم معرفی کنیم که علاوه بر تعهد و کارآمدی از شانس بالایی برای رأی‌آوری برخوردار باشند و بتوانند مورد توجه مردم قرار بگیرند. چمران درباره سرلیستی قالیباف در لیست نهایی شورای ائتلاف گفت: تاکنون هیچ بحثی درباره سرلیستی نشده است و هر اتفاقی ممکن است درباره سرلیست درست یا غلط باشد.


صادرات پاسخگوی نیازهای ارزی کشور است
«
لاهوتی» رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه به نظر می‌رسد باید از اینستکس قطع امید کرد، نوشت: اینکه بانک مرکزی به صراحت اعلام می‌کند صادرات، پاسخگوی نیازهای ارزی کشور است، یک تعارف نیست. لاهوتی با بیان اینکه تراز تجارت ایران در این مدت منفی 273 میلیارد دلار به نفع واردات است، گفت: در حال حاضر کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارات و افغانستان پنج مقصد نخست صادراتی هستند و با توجه به حذف شدن کشور هند از این فهرست پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، به نظر می‌رسد این کشور سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای را در این شرایط پیش گرفته است. وی با ابراز خرسندی از بازگشت 71 درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور بر اساس گفته رئیس کل بانک مرکزی، ادامه داد: نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی به نرخ ارز آزاد و همچنین تعامل بسیار خوب بانک مرکزی با صادرکنندگان سبب شده است تا 71 درصد ارز صادراتی به کشور بازگردد.


ایرانی‌ها به فناوری منحصر به فردی دست یافته‌اند!
نشریه آمریکایی «نشنال‌اینترست» که در زمینه روابط بین‌الملل منتشر می‌شود، نوشت: پس از آنکه ایران از کیتی رونمایی کرد که می‌تواند موشک‌های سطح به سطح غیر هدایت‌شونده را به موشک‌های هدایت‌شونده تبدیل کند، کارشناسان موشکی رژیم صهیونیستی به شدت از پیشرفت اخیر موشکی ایران نگران شده‌اند. «یوزی رابین» کارشناس موشکی رژیم صهیونیستی در این باره گفته است: «ایجاد آیرودینامیک بال‌ها که مهم‌ترین مسئله فناوری جدید ایران است؛ بسیار منحصربه‌فرد بوده و پیش از این تاریخ در ایران یا در هیچ کشور دیگری دیده نشده است. حرکت به سوی طراحی بومی به جای کپی‌برداری از دیگران نشان از اعتماد به نفس است. احتمالاً هدف از آیرودینامیک منحصربه‌فرد و جدید افزایش مانورپذیری راکت‌های تبدیل شده است


مبارزه با فساد تعطیل نمی‌شود
رئیس قوه قضائیه با اشاره به فضاسازی‌های اخیر درباره روند مبارزه با فساد در دستگاه قضا، گفت: مفسدان باید هزینه سنگینی برای فساد بپردازند و قوه قضائیه میدان مبارزه با فساد را با سیاسی‌کاری، ملامت، اتهام‌زنی و دوقطبی‌سازی بعضی‌ها خالی نخواهد کرد. رئیسی با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان اجازه داده نمی‌شود در هیچ جای نظام فساد لانه کند، افزود: با هر کسی دچار لغزش شد، باید برخوردی عبرت‌آموز شود تا بدانند فساد و روابط ناسالم و درآمد نامشروع و دست‌اندازی به بیت‌المال هزینه سنگینی دارد. وی با تأکید بر اینکه «مبارزه با فساد و عدالت‌خواهی را خواست مردم و دلسوزان می‌دانیم» ادامه داد: این خواست به هیچ عنوان نه تأخیر خواهد داشت و نه تعطیل می‌شود.

اصغرزاده:حاضریم در انتخابات مجلس ببازیم، اما ائتلاف نکنیم

ابراهیم اصغرزاده، عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان با بیان اینکه حاضریم ببازیم، ولی دست به ائتلاف نزنیم، گفت: این جمع بندی، جمع بندی غالب در شورای عالی اصلاح‌طلبان است؛ یک باخت شرافتمندانه، بهتر از یک بُرد متحجرانه است.در این چند ساله بخش مهمی از فساد مملکت به خاطر پیدایش یک طبقه نوکیسه از نورچشمی‌هاست، خانواده‌هایی که فرزندانشان، داماد‌ها و عروس‌هایشان درگیر مسائل اقتصادی شده‌اند. بحران خانواده سالاری یا خویشاوند سالاری دارد مملکت را از پای درمی‌آورد و اصولگرایان و اصلاح‌طلبان را هم شامل می‌شود.

ماجرای عجیب درج شرط بچه دار نشدن به عنوان شروط ضمن عقد

رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق: اخبار مربوط به رواج ثبت شرط بچه دار نشدن در شروط ضمن عقد کذب است. حتی یک مورد هم وجود ندارد که شرط بچه دار نشدن در شروط ضمن عقد در دفترخانه‌ها ثبت شود. شروط اینچنینی شرعا و قانونا باطل است و امکان درج در سند ازدواج ندارد. حتی موردی نداشتیم که زوج‌های جوان در عقدنامه تلویحا به بچه دار نشدن و یا دیر بچه دار شدن اشاره داشته باشند.

۹ مورد گروگانگیری از ابتدای سال در تهران

سردار حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت: از ابتدای سال ۹ مورد گروگانگیری در تهران داشته‌ایم که تمامی افراد ربوده‌شده نزد خانواده‌هایشان بازگشت داده شده‌اند. در آخرین آدم ربایی این گروه، افراد از فرد دزدیده شده فیلم تهیه کرده و برای خانواده اش ارسال کرده و در آن فیلم فرد دزدیده شده مجبور شده تا بگوید یکی از نهاد‌های امنیتی او را دزدیده و ۱۵ میلیون دلار و ۱۰ میلیارد تومان برای آدم ربا‌ها درخواست کرده است. تا به این لحظه ۷ تن از اعضای این گروه به اضافه سرکرده آن‌ها (در مجموع ۸ تن) دستگیر شده اند که سرکرده این گروه ۶۰ ساله است و سابقه ۵ مورد زندان دارد.

«نفوذ» تا منزل برخی آقایان گسترش یافته است

نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در کمیسیون ویژه برجام به ظریف گفتم می‌شود یک بند راجع به فسخ توافق را در برجام به ما نشان دهید؟ اگر آمریکا قرارداد را فسخ کرد، تکلیف چیست؟ ظریف عصبانی شد و گفت: دوازده سال است همین حرف‌ها را می‌گویید که توافق نشده است. ما اعتماد داریم و توافق کردیم. طرح موضوع نفوذ، ناشی از توهم توطئه نیست، بلکه بسیار جدی است، تا جایی که نفوذ در بیخ گوش برخی آقایان و در منزل آن‌ها وجود دارد. گزارش‌هایش را ما دیده‌ایم.

تنها شش تفحص در مجلس دهم به نتیجه رسیده

به روایت عضو هیأت رئیسه مجلس حدود ۲۰۰ طرح تحقیق و تفحص از ابتدای مجلس دهم مطرح شده است؛ اما بررسی‌های ایرناپلاس نشان می‌دهد از این تعداد ۱۶ طرح در کمیسیون و ۱۳ مورد در صحن تصویب شده و تنها شش طرح به نتیجه نهایی رسیده است. طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران نیز در مجلس مطرح شد و با خواست ۲۱ تن از نمایندگان لیست امید برای بررسی نحوه ساخت‌وساز و هزینه‌ها، مدیریت نمایشگاه شهر آفتاب، نحوه تغییر کاربری‌ها و واگذاری املاک شهرداری تهران مطرح شده بود که اسفندماه ۹۵ کمیسیون عمران با قرائت گزارشی در صحن علنی بررسی آن را رد کرد. طراحان این طرح از جمله محمود صادقی و فاطمه سعیدی، نمایندگان تهران لابی‌گری و اعمال فشار سنگین از سوی حامیان و اطرافیان قالیباف را علت رد این لایحه عنوان کردند. بر اساس اصل ۷۶ قانون اساسی «مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد» و این بخشی از مسئولیت نظارتی مجلس است؛ موضوعی که بسیاری از نمایندگان مجلس از ابتر ماندنش گلایه دارند.

در مجلس به دنبال ایجاد «قائم مقام اجرایی» برای رهبری بودند


قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس از طرح تعدادی از نمایندگان برای ایجاد «قائم مقام اجرایی» برای رهبری به جای منصب ریاست جمهوری خبر داده است. این نماینده اصولگرا همچنین گفت که علی لاریجانی رئیس مجلس با این طرح مخالفت کرده است. بر اساس گفته‌های قاضی زاده، این طرح به جایی نرسیده است.اخبار روزانه:
* «حمدبن‌جاسم آل‌ثانی» نخست‌وزیر پیشین قطر خطاب به سران کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس تأکید کرد: پیام‌های ایران برای گفت‌وگو با نظارت سازمان ملل باید به طور جدی در شورای همکاری بررسی شود، چرا که این فرصت ممکن است در آینده تکرار نشود.» وی همچنین اضافه می‌کند: اگر در آینده توافقی میان ایران و آمریکا صورت بگیرد، در آن صورت دیگر این مسئله‌ـ گفت‌وگوی ایران و کشورهای عربی‌ـ برای تهران ضروری نخواهد بود و چه بسا دیگر در آن زمان فرصت گفت‌وگو فراهم نشود!
* سفیر بریتانیا در تهران در صفحه اینستاگرامش با انتشار فیلمی عنوان کرد: «ما به همراه فرانسه، آلمان، چین و روسیه تلاش‌های بسیاری می‌کنیم تا ایران همچنان از مزایای برجام برخوردار باشد. در هفته‌های آینده تصمیمات مهمی درباره آینده برجام پیش روی ایران خواهد بود. ما می‌خواهیم این تفاهم‌نامه باقی بماند.» «راب مک‌ایر» در ادامه مدعی می‌شود اروپا تعهداتش در برجام را انجام داده است!