اخبار 24 ساعت گذشته:
چقدر از اموال محکومان اقتصادی بازگردانده شد؟/عراق در هیچ ائتلافی با رژیم صهیونیستی شرکت نمی‌کند/پدر کودک‌جان باخته در استادیوم آزادی: از همه مسئولان استادیوم آزادی شکایت کرده ام/واکنش وزارت خارجه به سفر طالبان به ایران/اصلاح‌طلبان در مفهوم اصلاح‌طلبی یگانه نمی‌شوند و...
کد خبر: ۳۰۳۷۹
تاريخ: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶


چقدر از اموال محکومان اقتصادی بازگردانده شد؟

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به دستاورد‌های قوه قضائیه در بازگشت اموال محکومان اقتصادی، گفت: در پرونده «امیرخسرو آریا» ۶۰۰ میلیارد تومان جزای نقدی واصل کردیم و ۱۷۰۰ میلیارد تومان رد مال به بانک‌ها را انجام دادیم. در پرونده «بابک زنجانی» ۱۸۰۰ میلیارد تومان از اموال داخل کشور نامبرده تحویل وزارت نفت شده است. در پرونده «قربانعلی فرخزاد» که به تازگی در دادگاه محاکمه شد، یک اقدام ما بازگشت ماشین‌سازی تبریز به سازمان خصوصی‌سازی با قیمت کارشناسی ۶۸۸ میلیارد تومان بود. در یک پرونده بانک ایران زمین و بانک سینا در ماه گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان از اموال متهم پرونده را بدون رفتن به دادگاه و محاکمه به بانک سینا و ایران زمین برگرداندیم و پیش‌بینی می‌شود، ظرف ماه آینده ۱۰۰۰ میلیارد تومان به بانک‌های طلبکار برگردانیم. همچنین از اموال یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران بانکی، بدون تشکیل دادگاه توانستیم ۳ هزار میلیارد تومان به بانک برگردانیم. در پرونده دیگری در آستان قدس رضوی و بیمارستان رضوی مشهد، بیش از ۵۰ پلاک آپارتمان که یکی از مدیران سابق بیمارستان تصرف کرده بود، به آستان قدس برگشت که ارزش آن بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان است.

ممکن است آمریکا یا عربستان به ایران حمله کند!

روزنامه «آرمان» در یادداشتی به قلم «علی بیگدلی» با تأکید بر اینکه «حادثه حمله به تأسیسات نفتی عربستان از اهمیت زیادی برخوردار است... هرچند ممکن است فکر کنیم که این حمله یک نمایش قدرتی از سوی حوثی بوده باشد، اما می‌تواند با عواقب ناجوری روبه‌رو شود؛ چون با سرنوشت یک جهان مواجه استمدعی می‌شود: «رئیس‌جمهور آمریکا در شرایط اضطراری بدون مجوز کنگره می‌تواند دستور حمله نظامی بدهد.» این روزنامه حتی پا را فراتر گذاشته و می‌گوید: «حتی ممکن است آمریکا عربستان سعودی را تحریک کند با حمایت شیخ‌نشین‌های دیگر و رژیم صهیونیستی به کشورمان حمله کند!» طرح موضوع موهوم جنگ بدون اشاره به اینکه حمله یمنی‌ها چه ارتباطی با ایران دارد، در حالی است که عربستان و رژیم صهیونیستی در برابر یمن و نیروهای مقاومت نیز عاجز هستند و آمریکا نیز حتی جرئت واکنش نشان دادن به اسقاط پهپاد متجاوزش را نداشته و ندارد!

امام خمینی(ره) انقلاب را به هاشمی سپرد!

فاطمه هاشمی» فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در گفت‌وگو با روزنامه نزدیک به خانواده خود ادعاهای جالبی را مطرح کرده که جدای از اینکه تا چه میزان واقعیت داشته باشد، تأمل‌برانگیز است. او گفته است: «همسر حضرت امام(ره) از آيت‌الله هاشمي درخواست کردند که به منزل ايشان بروند. چون به ‌صورت مرتب هر چند وقت يک‌بار آيت‌الله هاشمي به منزل حضرت امام(ره) رفت‌وآمد کرده و جوياي احوال همسر حضرت امام(ره) بودند. همسر امام(ره) گفتند من شنيده‌ام شما نمي‌خواهيد در انتخابات شرکت کنيد. آيت‌الله هاشمي هم صراحتاً گفتند من قصد شرکت در انتخابات را ندارم. ايشان گفتند شما چطور نمي‌خواهيد در انتخابات شرکت کنيد. شما اين انقلاب را مي‌خواهيد به دست چه کساني بسپاريد؟ مگر امام(ره) انقلاب را به شما نسپرد. اينجا بود که آيت‌الله هاشمي به درخواست همسر حضرت امام(ره) تصميم گرفتند وارد صحنه رقابت‌هاي انتخاباتي شوند.» سخنان و خاطراتی از این دست در شرایطی که هیچ یک از افراد دخیل در آن در قید حیات نیستند، ادعاهایی است که با اهداف و انگیزه‌های سیاسی طرح می‌شود.

اصلاح‌طلبان در مفهوم اصلاح‌طلبی یگانه نمی‌شوند

«محمدرضا تاجیک» از نظریه‌پردازان جریان اصلاحات مدعی نبود وحدت گفتمانی در میان آنها شده و گفته است:‌ مشکل این است که اصلاح‌طلبان در مفهوم اصلاح‌طلبی یگانه نمی‌شوند، چه برسد درباره دقایق دیگرش. تاجیک در ادامه ادعای خود تصریح می‌کند: صدای مختلف قشنگ است، زمانی که هارمونی داشته باشد، زمانی که در یک دستگاه نواخته شود، شیپور همگون باشد با سنتور، سنتور همگون باشد با ویولن و همه اینها بتوانند در یک دستگاه بنوازند. این صداهای گوناگون می‌تواند دلنواز باشد، می‌تواند گوشخراش هم باشد و این اتفاقی است که به نظر من در جریان اصلاح‌طلبی نیفتاد، یعنی جریان اصلاح‌طلبی بیشتر تکثرش ره به آنارشی بود تا ره به یگانگی و یک نوع وحدت در کثرت.

عراق در هیچ ائتلافی با رژیم صهیونیستی شرکت نمی‌کند

سخنگوی وزارت خارجه عراق هرگونه مشارکت بغداد در ائتلاف دریایی را که رژیم صهیونیستی در آن حضور داشته باشد، تکذیب کرد. «احمد الصحاف» به شبکه خبری «روسیا الیوم» در زمینه امنیت در خلیج‌فارس گفت: «عراق در این خصوص، دیدگاه خود را گفته مبنی بر اینکه امنیت دریانوردی در گذرگاه‌های خلیج[فارس]، مسئولیت کشورهای مشرف بر آن است.» وی تصریح کرد: «عراق نمی‌پذیرد وارد هر گونه گروه امنیتی و نظامی شود که برای حمایت از خلیج[فارس] است و در آن رژیم صهیونیستی حضور داشته باشد» این مسئول عراقی خاطر نشان کرد، تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی در این منطقه، «باعث پیچیدگی بیشتر خواهد شد و عراق، طرف مشارکت‌کننده در آن نخواهد بود


پدر کودک‌جان باخته در استادیوم آزادی: از همه مسئولان استادیوم آزادی شکایت کرده ام

پدر عماد صفی‌یاری: عماد داشت کنار غرفه بازی می‌کرد. حواسم به او بود و مدام می‌گفتم که مراقب باشد. مشغول فروش وسایل شدم و بعد از پایان کار متوجه شدم که از عماد خبری نیست. نگاه کردم بین دو نرده داربست ایستاده بود. صدایش کردم جواب نداد. به طرفش رفتم و دیدم که برق او را خشک کرده است. از مدیریت استادیوم، نصاب داربست، برقکار و پیمانکار شکایت کردم. همه باید جواب من را بدهند. من برای اینکه خون پسرم پایمال نشود، حتی حاضرم خانه پدری‌ام را بفروشم و خرج شکایت کنم. نمی‌گذارم حق بچه‌ام پایمال شود. باید جوابگوی خون بچه‌ام باشند. هیچ کسی در مراسم خاکسپاری بچه‌ام شرکت نکرد.

آمادگی چند بانک اروپایی برای ورود به «اینستکس»

رئیس جدید اینستکس در سفر به ایران و دیدار با نمایندگان بخش خصوصی و اعضای اتاق‌های مشترک ایران و آلمان و اتاق بازرگانی تهران، از اعلام آمادگی چند بانک اروپایی برای ورود به مکانیزم مالی ساز و کار ویژه مالی تجارت با ایران، خبر داد.

ذوالنور: کسی که جنون ادواری هم داشته باشد بازهم با آمریکا مذاکره نمی‌کند

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: ما تکالیفمان را انجام داده‌ایم و حال می‌خواهیم از حقوقمان برخوردار شویم. ترامپ و آمریکایی‌ها می‌گویند باید در این باره تجدیدنظر کرد و باید امتیازات ایران گرفته شود و تاریخ انقضای محدودیت‌های ایران برداشته و محدودیت‌ها دایمی شود. ذوالنور خاطرنشان کرد: من نمی‌گویم هر کسی که عاقل باشد با آمریکایی‌ها مذاکره نمی‌کند، بلکه حتی اگر کسی جنون هم داشته باشد، اما جنونش، جنون ادواری باشد یعنی لحظاتی سر عقل بیاید، او هم با آمریکایی‌ها مذاکره نخواهد کرد، چون نتیجه مذاکره با آمریکا ضرر و زیان برای منافع ملی ماست. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: مذاکره با آمریکا چیزی نیست که شدنی باشد و بعضی‌ها هم نباید مسائل کشور را شرطی کنند و بلاتکلیفی ایجاد کنند، بلکه اساس را باید بر این موضوع گذاشت که ما توانمندی‌های داخلی‌مان را تقویت و از این مراحل عبور کنیم و این امر هم شدنی است.

واکنش وزارت خارجه به سفر طالبان به ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن تأیید سفر هیأتی از طالبان به کشور، این سفر را در چهارچوب رایزنی‌های فراگیر جمهوری اسلامی با همه طرف‌ها در افغانستان برشمرد. سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص سفر هیأتی از گروه طالبان افغانستان به ایران، ضمن تایید این خبر اظهار داشت: اخیرا و در چهارچوب رایزنی‌های فراگیر جمهوری اسلامی ایران با همه طرف‌ها در افغانستان هیأتی سیاسی از گروه طالبان با سفر به کشورمان در خصوص آخرین تحولات جاری در افغانستان با مقامات ذیربط ایرانی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. پیش از این خبری در رسانه‌ها منتشر شد، مبنی بر اینکه هیأتی از طالبان به ایران سفر کرده است.
رؤياي فتنه‌گران

«مصطفي تاج‌زاده» چهره افراطي اصلاح‌طلبان كه در فتنه 88 از عناصر پشت پرده و نظريه‌پرداز آشوب‌هاي خياباني بود، در مصاحبه با روزنامه «آرمان» گفت: «فرض كنيد نامزد انتخابات سال 88 در سال 84 نامزد مي‌شد كه بدون ترديد رأي مي‌آورد و 8 سال رئيس‌جمهور مي‌ماند و تا سال 92 كشور با روش اصلاحات اداره مي‌شد. آيا وضع كشور اين بود؟ تحريم جهاني مي‌شديم؟ دلار چند برابر مي‌شد؟ سرنوشت مسائلي مانند آزادي‌هاي سياسي و اجتماعي همين بود؟ مگر درخشان‌ترين دوره اقتصادي پس از جنگ، دولت دوم اصلاحات نبود؟ اگر بلافاصله بعد از دولت دوم اصلاحات، آن پيشرفت‌ها تداوم مي‌يافت، شرايط امروز چگونه بود؟» اين رؤياپردازي فتنه‌گران در حالي است كه اتفاقاً دولت كنوني كه رهاوردش بروز و ظهور مشكلات كنوني كشور است، محصول حمايت و هواداري اصلاح‌طلبان و عناصري چون تاج‌زاده است.

تشويق به ساختارشكني

«عمادالدين باقي» فعال سياسي اصلاح‌طلب در پاسخ به اين پرسش كه «آيا مردم حق دارند هنگام مشاهده تخلفات حاكمان از حكومت سرپيچي كنند؟» گفته است: «بستگي دارد در چه نوع حكومتي باشد. در يك حكومت دموكراتيك حق مردم است. در يك حكومت مبتني بر ارزش حق امر به‌ معروف و نهي از منكر هم حق مردم است.» گفتني است، مدتي است برخي فعالان اصلاح‌طلب مانند حجاريان، علوي‌تبار و پروانه سلحشوري با اظهارت و ادبياتي به‌طور علني در تلاش هستند افكار عمومي و محافل سياسي را متوجه ضرورت «اعتراض» و «اغتشاش» كنند!

حمايت از يزيد!

كانال تلگرامي «سحام‌نيوز» منتسب به خانواده كروبي از سران فتنه با انتشار متني اقدام به تطهير رفتارهاي يزيد در مواجهه با امام حسين(ع) و اسراي كربلا كرد و نوشت: «به ‌رغم جنگ طولاني معاويه با روميان و تصميم يزيد براي ادامه جنگ با آنان، حكومت اموي، امام حسين(ع) را به همراهي با كشور بيگانه و كمك به دشمن متهم نكرد و... . سپاه كوفه با وجود همه سخت‌گيري و سنگدلي عليه امام(ع) و خاندان و يارانش، به روي زنان و كودكان و بيماران شمشير نكشيد... . [همچنين] سپاه كوفه، هيچ كوششي براي اختفاي قبرها نكرد!»

زمزمه تحريم انتخابات

«عليرضا علوي‌تبار» از فعالان سياسي اصلاح‌طلب در يادداشتي با عنوان «گام‌ها و شرط‌ها!» با بيان اينكه «انگيزه‌اي براي بحث درباره انتخابات ندارم!» پيرامون انتخابات آتي و تكاليف اصلاح‌طلبان نوشت: «دعوت به شركت در هر شرايطي، معنايي جز اضمحلال هويت سياسي ندارد.» گفتني است، يادداشت او تأكيدي بر ايده انتخابات مشروط مطروحه از سوي سعيد حجاريان است. پس از مطرح شدن ايده انتخابات مشروط يا تحريم انتخابات يا قهر كردن با صندوق رأي از سوي حجاريان، بارها بسياري از اصلاح‌طلبان به انتقاد و مخالفت با وي برخاسته‌اند.
رد انتخابات مشروط

«غلامحسين كرباسچي» دبيركل حزب كارگزاران در گفت‌وگو با روزنامه «اعتماد» گفته است: «حضور مشروط در انتخابات هيچ معنايي ندارد. بالاخره بعد از 40 سال بايد همه كساني كه ادعاي سياست‌ورزي دارند، تكليف خود را مشخص كرده و بگويند در مهم‌ترين صحنه سياست كشور كه انتخابات باشد، هستند يا نيستند؟ اينكه بخواهيم پيش از هر انتخاباتي تصميم بگيريم كه حضور داشته باشيم يا نداشته باشيم، سرگرداني دائمي است.» وي افزوده است: «اگر گروهي يا كسي فكر مي‌كند تحريم انتخابات در صحنه سياسي ايران ممكن و تأثيرگذار است، خب انجام دهد. به ‌هر حال اكثريت مردم با وجود جميع مشكلات و نارضايتي‌هايي كه وجود دارد، مي‌خواهند نماينده‌اي در مجلس داشته باشند كه حرف‌شان را بزند.» شايان ‌ذكر است، چندي پيش سعيد حجاريان و به ‌تبع او گروهي از اصلاح‌طلبان از انتخابات مشروط و تحريم انتخابات سخن به ميان آوردند و تنها راهكار پيروزي در انتخابات آينده را به ميدان آوردن نيروها و چهره‌هاي رد صلاحيت شده و فشار به شوراي نگهبان دانستند.

تفنگدار سابق!

«كن اوكيف» عضو سابق نيروي تفنگداران دريايي آمريكا كه عاشق امام خميني و آيت‌الله خامنه‌اي است، مي‌گويد با وجود تهديدهاي اف‌بي‌آي در نشست «افق» نو شركت خواهد كرد، حتي اگر او را حبس كنند، شكنجه بدهند يا بكشند. او گفته است: «من عاشق برادران و خواهران مسلمان خودم هستم و براي آنها احترام قائلم و دلم مي‌خواهد بگويم: رهبران عالي ايران، چه رهبر كنوني و چه رهبر قبلي، من فقط و فقط عشق و احترام نسبت به هر دوي آنها دارم. اهميتي نمي‌دهم كه ديگران چه مي‌گويند؛ اين افراد، افراد خاص و بي‌نهايت پاكي هستند؛ هر كدام‌شان. آيت‌الله خميني، كسي كه ما [آمريكايي‌ها] آنقدر به او تهمت مي‌زديم، من خانه و دارايي‌هاي او را ديده‌ام. اتاق مطالعه او حتي به اندازه حمام بسياري از خانه‌هاي غربي هم نبود، اما او و همسرش در آن خانه زندگي مي‌كردند و تنها چيزي كه داشتند، چند عدد كتاب بود. يك چنين آدمي مي‌تواند رهبري باشد كه من به او احترام بگذارم.»

اخبار روزانه:
* «ناصر قوامی» نماینده مجلس ششم در واکنش به اظهارات غلامحسین کرباسچی درباره لزوم شرکت مردم در انتخابات با تأکید بر اینکه نباید سرمایه اصلاح‌طلبی را به پای فرصت‌طلبان ریخت، گفت: «من فکر می‌کنم که آقای کرباسچی بی‌نهایت اشتباه می‌کند. همه کسانی که معتقدند در هر شرایطی اصلاح‌طلبان باید لیست بدهند، اشتباه می‌کنند. نمی‌گویم در انتخاب شرکت نکنند. همه ما می‌رویم و رأی می‌دهیم و به مردم هم می‌گوییم در انتخابات شرکت کنید، اما لیست دادن کار درستی نیست

* وضعیت رکودی در بخش مسکن سبب شده است کارگران به دنبال راه‌حل‌های دیگری، از جمله خروج از کشور و کار در کشور‌های همسایه از جمله عراق باشند. بنا به گفته دبیر انجمن صنفی کارگران ساختمانی، این افراد با گذرنامه‌های زیارتی یک ماه تا ۴۵ روز به عراق می‌روند و پس از پایان مهلت گذرنامه، برای تمدید مجدد مراجعت می‌کنند. دستمزد روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان شرایط مورد قبولی است که این افراد آن را بر عدم پوشش بیمه‌ای و حمایت در هنگام بروز حوادث ترجیح ‌می‌دهند.

* به گزارش «رویترز» داده‌های کشتیرانی نشان داد پس از آنکه حمله به تأسیسات نفتی عربستان تولید نفت این کشور را نصف کرد، حداقل ۱۱ ابرنفت‌کش منتظر بارگیری نفت از پایانه‌های نفتی عربستان هستند. گفتنی است، هر ابرنفت‌کش ظرفیت حمل ۲ میلیون بشکه نفت را دارد. همچنین حمله به تأسیسات شرکت آرامکوی عربستان در منطقه البقیق این کشور به دست یمنی‌ها سبب شده است مقامات این شرکت به فکر به تعویق انداختن عرضه اولیه سهام آن بیفتند.

* نشریه «دیلی‌بیست» نوشت: جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی آمریکا اعلام کرده است قصد دارد با نوشتن کتابی جدید، درباره دوران خدمت خود در دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا افشاگری کند. این کتاب به احتمال زیاد سبب خشم ترامپ خواهد شد. بولتون در گذشته نیز پس از خارج شدن از دولت جرج بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، کتابی افشاگرانه را درباره دولت او منتشر کرده بود.

* «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن گفت: اگر ائتلاف متجاوز به یمن به تجاوزات خود پایان ندهد، باید منتظر حملات سخت‌تر یمنی‌ها باشد. وی افزود: «امارات همچنان در هدف قرار دادن یمن با عربستان همدست است. آنچه امارات انجام می‌دهد، این حق را به ما می‌دهد که این کشور را نیز همانند عربستان هدف قرار دهیم

* «سردار سیدمحمد باقرزاده» فرمانده کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به حرکت خزنده حذف عبارت شهید از معابر و خیابان‌ها گفت: در مقابل این حرکت خزنده باید فریاد کشید؛ رسانه‌ها و مردم نگذارند تا همانند طرح یکسان‌سازی قبور شهدا، برخی شهرداری‌ها هر اشتباهی خواستند انجام دهند.

* رئیس جدید اینستکس در سفر به ایران و دیدار با نمایندگان بخش خصوصی و اعضای اتاق‌های مشترک ایران و آلمان و اتاق بازرگانی تهران، از اعلام آمادگی چند بانک اروپایی برای ورود به ساز و کار ویژه مالی تجارت با ایران خبر داد.