لاله افتخاری با انتقاد از بی‌توجهی به زنان در ورزش همگانی:
طرح مباحث حاشیه‌ای برای انحراف توجه از کم‌کاری‌ها است
افتخاری گفت: جلسات زیادی با مسئولین وزارت کشور و وزارت ورزش داشتیم و حتی گزارش‌ها جلساتی که بین کمیسیون فرهنگی و وزیر ورزش و جوانان و معاونین و همه مسئولین وزارت ورزش برگزار شد همه نظرشان این بود که حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نه نیاز و نه ضرورت است و در بسیاری از ورزش‌ها به صلاح هم نیست. مسئله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، راهی انحرافی است که حواس مردم را منحرف کنند تا متوجه برخی کم‌کاری‌ها نشوند.
کد خبر: ۳۰۳۳۸
تاريخ: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۵
عضو شورای مرکزی حزبب موتلفه اسلامی گفت: در بعضی از مسابقات نه خود خانواده‌ها حاضر هستند که خود یا فرزندانشان به ورزشگاه بروند و نه مسئولین حاضر هستند که این اقدام را انجام دهند.چنانچه رئیس‌جمهور یا حتی وزرا قطعاً حاضر نیستند که همسرشان در متن مسابقات و مسائلی که رد و بدل می‌شود و اختلاطی که پیش می‌آید قرار بگیرند. متأسفانه یک اشتهای کاذب ایجاد کردند و حتی با وجود همه تکرارها از دولت نهم تا دوازدهم و با وجود تبلیغاتی که داشتند مطالبه‌ای از طرف خانم‌ها برای این امر پیدا نکرد

به گزارش راهبرد معاصر: این روزها بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها زیادی داغ است و هر صاحب تفکری را به این فکر می‌اندازد که چرا باید چنین بحثی که جزو اولویت‌های جامعه کنونی محسوب نمی‌شود و حتی می‌توان به جرت اذعان داشت که جزو موارد بی‌اهمیت به ویژه در جامعه بانوان است با چنان جار و جنجالی نقل محافل رسانه‌ای باشد که حتی سازمانی آن‌طرف آبی مانند فیفا هم برای ما تعیین تکلیف کرده و ضرب العجلی برای حل مسئله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها و تماشای فوتبال مشخص کند؟ این مسئله آن‌قدر پیازداغش زیاد شده که دیگر ته گرفته و بوی دخالت و تصمیمات نامتعارف از آن به مشام می‌رسد.

با این حال فارغ از تمام جار و جنجال‌های سیاسی، این مسئله چند نکته اساسی دارد؛ نخست اینکه آیا زیرساخت‌های لازم برای حضور بانوان مسلمان در جایگاهی که به اذعان همگان سرشار از مطالب نادرست و هیاهو و هیجانات نامتعارف و گاهی فحاشی‌های رکیک است، فراهم است؟ و دوم اینکه این حضور آن هم با این ضرب العجل چه آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در جامعه به ویژه برای بانوان به همراه خواهد داشت؟ «راهبرد معاصر» برای بررسی این مهم به سراغ چند تن از کارشناسان و فعالان حوزه بانوان رفته است.

«لاله افتخاری»، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و فعال حوزه بانوان در این خصوص در گفتگو با راهبرد معاصر بر این باور است که این برنامه جزو اولویت‌های دولت است چون نگاه دیگری نسبت به مسائل دارد و بیشتر در جهت جذب نهادها و سازمان‌های بین‌المللی است و به همین دلیل همتش در حوزه زنان حل مشکل زنان نیست و مطالبات واقعی زنان را نمی‌بیند.

وی می‌افزاید: دولت از دید سازمان‌های بین‌المللی به این امر نگاه می‌کند و به عبارتی نگاه مردانه و سکولار به مسائل بانوان دارند. اما این اولویت بانوان ما نیست و اولویت خانواده‌ها و نظام ما هم نیست و دولت هم از آن رسالت اصلی خود دور شده است چرا که اگر روش و رویه دولت درست باشد باید بگوییم در کشورهای دیگر که این حضور رقم خورده همه خانم‌ها حاجت‌روا هستند و مشکلاتشان حل شده و دیگر هیچ مسئله و مشکلی ندارند.

افتخاری ادامه می‌دهد: در حالی که اگر بررسی دقیقی داشته باشیم می‌بینیم که در همایش‌ها و تجمعات بین‌المللی که مردمی باشد بانوان مطالبه دارند از اینکه دیده نمی‌شوند و به آنها آنطور که باید توجه نمی شود بنابراین این‌گونه نیست که مشکلات بانوان کشورهای دیگر حل شده باشد بلکه مشکل چیز دیگری است و راه حل دیگری دارد‌ و حضور بانوان در ورزشگاه‌ها در خیلی از کشورها مشکلات دارد و در کشور ما مشکلات بیشتری دارد.

وی عنوان می‌کند: در بعضی از مسابقات نه خود خانواده‌ها حاضر هستند که خود یا فرزندانشان به ورزشگاه بروند و نه مسئولین حاضر هستند که این اقدام را انجام دهند.چنانچه رئیس‌جمهور یا حتی وزرا قطعاً حاضر نیستند که همسرشان در متن مسابقات و مسائلی که رد و بدل می‌شود و اختلاطی که پیش می‌آید قرار بگیرند. متأسفانه یک اشتهای کاذب ایجاد کردند و حتی با وجود همه تکرارها از دولت نهم تا دوازدهم و با وجود تبلیغاتی که داشتند مطالبه‌ای از طرف خانم‌ها برای این امر پیدا نکرد.

افتخاری معتقد است: خانم‌ها برای استخر رایگان و یا ارزان و ورزش‌های همگانی و ورزش‌هایی که برای سلامت آنها مفید است خیلی مطالبه داشتند ولی هیچکدام جز یک الی دو نفر مطالبه‌شان حضور در ورزشگاه‌های آقایان نبوده است.

وی با بیان اینکه حتی مسئولین فدراسیون‌های ما و یا نائب رئیس‌های آنها که مسئول بانوان فدراسیون هستند و معاون وزیر جوانان هیچ‌کدام مطالبه حضور خانم‌ها در ورزشگاه‌ها را نداشتند بلکه مخالفت‌ها خیلی قوی‌تر بوده، می‌افزاید: اگر قرار است که به مجامع بین‌المللی پاسخگو باشیم و فقط صلاح آنها را در نظر بگیریم مانند برجام می‌شود؛ سرابی که هم هزینه مادی و معنوی برد و هم زمان برد و از خیلی کارها ما را بازداشت و نه تنها سودی نداشت بلکه ضرر هم داشت اما از این طرف دیگر بعضی مسابقات اشکالی ندارد که خانم‌ها حضورداشته باشند مانند مسابقات تیراندازی البته به شرطی که اختلاطی در ورود و خروج صورت نگیرد.

افتخاری می‌گوید: جلسات زیادی با مسئولین وزارت کشور و وزارت ورزش داشتیم و حتی گزارش‌ها جلساتی که بین کمیسیون فرهنگی و وزیر ورزش و جوانان و معاونین و همه مسئولین وزارت ورزش برگزار شد همه نظرشان این بود که حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نه نیاز و نه ضرورت است و در بسیاری از ورزش‌ها به صلاح هم نیست. مسئله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، راهی انحرافی است که حواس مردم را منحرف کنند تا متوجه برخی کم‌کاری‌ها نشوند.

وی ابراز می‌کند: در برخی ورزش‌ها حتی اگر همه مشکلات ورزشگاه حل شود بانوان به علت پوشش ورزشکاران و بعضی از این مسائل نمی‌توانند شرکت کنند و بعضی از ورزشگاه‌ها هم ساختار درستی برای سرویس‌های بهداشتی و جای نشستن و ورود و خروج ندارد و در واقع حضور بانوان در ورزشگاه‌ها یک معادله چند مجهولی است.

افتخاری با تأکید بر اینکه حدود ۹ جلسه با حضور متخصصین و معاون وزیر ورزش و جوانان در همین دولت روحانی برگزار شده و من مسئول شورای راهبری بسیج ورزش بودم، می‌گوید: گزارشات جمع‌بندی و کارشناسی شده بر این امر استوار بوده که این حضور به مصلحت مردم و بانوان ما نیست البته عده‌ای مصلحت خودشان و مصلحت آن طرف آب را در نظر می‌گیرند نه مصلحت نظام و بانوان جامعه اسلامی را.

وی به برخی آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی این حضور اشاره کرده کمی افزاید: به علت مسائلی که رد و بدل می‌شود و رفتارهایی که صورت می‌گیرد خیلی افراد حتی حاضر نیستند فرزند پسر خود را به ورزشگاه‌ها بفرستند. لذا ورود و خروج باید با کرامت خانم‌ها همسو باشد که این‌گونه نیست چراکه بعد از یک هیجانی که در نتیجه مسابقات حاصل شده همه از یک در خارج می‌شوند و اینجاست که سلامت خانم‌ها زیر سوال می‌رود.