اخبار 24 ساعت گذشته:
انحصار در اعطای مجوز به مشاغل حرفه‌ای/علت توقیف یک فیلم در استان کرمان: لهجه کرمانی مواد فروش!/تمایل ترامپ برای حضور در کاخ سفید فراتر از ۲ دوره ۴ ساله!/کاهش ۲ تا ۹ میلیون تومانی قیمت برخی خودرو‌ها در بازار/فرزند نامشروع یک فوتبالیست به فرزندی پذیرفته شد/متلاشی شدن شبکه پیچیده جاسوسی سایبری سیا و ...
کد خبر: ۲۹۹۵۳
تاريخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۱

نتایج یک تحقیق درباره محتوای کانال‌های تلگرامی

نتایج یک تحقیق علمی از سوی دانشگاه تهران درباره حدود دو هزار و 500 کانال تلگرامی پربازدید نشان می‌دهد، سهم محتوای غیرسیاسی این مجموعه کانال‌های تلگرامی 91 درصد است و تنها حدود 1/3 درصد محتوای تولیدی آنها مضامین درگیری و براندازی دارند. همچنین بیش از 99/6 درصد محتوای این کانال‌ها مطالب غیر اخلاقی نداشته و 0/4 درصد دارای محتوای غیر اخلاقی هستند. همچنین نتایج این تحقیق نشان داده است، راهبرد و استراتژی در تولید محتوای کانال‌های تلگرامی از تولید مطالب سیاسی به سمت و سوی تولید مطالب در حوزه اجتماعی و سرگرمی سوق یافته است. این مهم نشان می‌دهد، گردانندگان کانال‌ها دریافته‌اند مقابله مستقیم با عناوین سیاسی و اخلاقی نتایج مورد نظر آنها را تأمین نخواهد کرد؛ از این رو به دنبال این هستند که با انتشار محتواهای اجتماعی و به تدریج برای تغییر ذائقه‌ها تلاش کنند.

حتی تخلف را هم نتوانستند ثابت کنند!

در پایان جلسه چهارم دادگاه محمدرضا خاتمی با موضوع رسیدگی به ادعای تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، نماینده دادستان اسناد ارائه شده از سوی این چهره سیاسی را مخدوش و ناکافی دانست و با تأکید بر اینکه این اسناد حتی تخلف در انتخابات را نیز ثابت نمی‌کند، گفت: «محمدرضا خاتمی اظهاراتی را در خصوص تقلب در انتخابات ۸۸ آن هم بعد از ۱۰ سال از تاریخ انتخابات بیان کرده، که مصداق بارز نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی است. متعاقباً مشارالیه در جریان دفاع از عنوان اتهامی در دادگاه نیز بر آن اکاذیب صحه گذاشته و اتهاماتی را صریحاً به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در یکی از مهم‌ترین موضوعات کشور یعنی انتخابات وارد نموده و بار دیگر نظام را به تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ متهم نموده است. طرح مجدد ادعاهای واهی و پاسخ داده شده آن هم پس از ۱۰ سال از زمان برگزاری انتخابات، نشان از سوء‌نیت متهم و وجود عنصر معنوی جرم دارد که در صورت عدم برخورد با انتشاردهندگان شایعات و اکاذیب در آستانه انتخابات پیش رو ایجاد تردید در اذهان مردم و خدشه به اعتماد عمومی را موجب می‌شود

برای پیروزی به نیروی انتحاری نیاز داشتیم!

«تقی رحمانی» فعال سیاسی ملی‌ـ مذهبی با وجود حمایت صریح و همه‌جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلیس از فتنه سبز مدعی شد: «نیروی خارجه در جنبش سبز نقش اصلی نداشت.» او در ادامه نوشت: «با تمام نقدی که به رهبران جنبش در مورد کاستی در رهبری جنبش وارد است، اما آنان می‌دانستند که نیروی اعتراضی و تأثیرگذار هستند نه تعیین‌کننده. این جنبش یا باید انتحار می‌کرد یا باید کنترل می‌شد و در خیابان جمع می‌شد. از طرفی نیروی انتحاری وجود نداشت و اقشار حامی جنبش مردمی مدنی بودند که می‌خواستند زندگی هم بکنندرحمانی در ادامه افزود: «سبزی جنبش نمی‌توانست تا ابد ادامه یابد پس جنبش به سوی زردی رفت و زردی گاه به پلاسیدن می‌رود؛ عده‌ای در جنبش معامله‌گر شدند و نام جنبش را برای خود خرج کردند که با آنها کاری نیست

افزایش صادرات غیر نفتی از ۴ درصد به ۵۰ درصد

«محمدرضا مودودی» سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیر نفتی گفت: اگر ایران به شاهراه تبادل کالاهای کشورهای همسایه بدل شود، هیچ نیازی به ارز حاصل از فروش نفت نخواهد بود. وی افزود: کشورهای همسایه ایران سالیانه هزار میلیارد و ۱۱۸ میلیون دلار انواع کالا و خدمات وارد می‌کنند، اگر فقط ۱۰ درصد این کالاها و خدمات فنی مهندسی از ایران تأمین می‌شد، می‌توانستیم سالیانه بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی به کشورهای همسایه داشته باشیم. به گفته سرپرست سازمان توسعه تجارت سهم صادرات غیر نفتی در ۴۰ سال گذشته از حدود ۴ درصد به بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته که بر اساس این ایران در جایگاه نوزدهمین اقتصاد بزرگ جهان قرار دارد.

کاهش ارزش دلار به کمترین میزان در سه ماه گذشته

در حالی که زمان کمی تا برگزاری جلسه هیئت‌مدیره بانک مرکزی فدرال آمریکا باقی مانده است، ارزش دلار به کمترین میزان در سه ماه گذشته در برابر دیگر ارزهای مرجع رسید. این انتظار در بازار ایجاد شده است که ممکن است بانک مرکزی فدرال آمریکا برای نخستین بار در 10 سال گذشته به سمت کاهش نرخ بهره برود. مؤسسه CME فدواچ احتمال کاهش بهره در نشست کنونی را 20 درصد و در نشست آتی را 70 درصد عنوان کرده است. طی سه هفته گذشته، دلار یک درصد از ارزش خود را از دست داده و برخی کارشناسان معتقدند در صورتی که بانک مرکزی آمریکا موضع خنثی‌تری را نسبت به افزایش یا کاهش نرخ بهره در پیش گیرد، دلار تقویت خواهد شد.


متلاشی شدن شبکه پیچیده جاسوسی سایبری سیا

دبیر شورای عالی امنیت ملی از کشف و نابودی یکی از پیچیده‌ترین شبکه‌های سایبری سازمان سیا که در حوزه جاسوسی سایبری به کار گرفته می‌شد، از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران خبر داد و گفت: بخش مهمی از ظرفیت‌های عملیاتی سیا در کشورهای هدف آمریکا با کشف این شبکه از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی ایران کاملاً نابود شد. علی شمخانی افزود: با توجه به همکاری جاری میان ایران و بسیاری از کشورهای جهان در قالب ایجاد «شبکه ضد جاسوسی بین‌المللی» علیه آمریکا، ما اطلاعات شبکه کشف‌شده را که در چند کشور دیگر نیز فعال بود، در اختیار شرکای‌مان قرار دادیم که سبب شناسایی و فروپاشی شبکه افسران اطلاعاتی سیا و دستگیری تعدادی از جاسوسان و مجازات آنها در کشورهای مختلف شد. وی اظهار داشت: آمریکایی‌ها با اعتراف به پیروزی ایران، این اقدام ایران را «شکست مفتضحانه اطلاعاتی» نامگذاری کردند. دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه مستندات این پروژه موجود است، اعلام کرد: مستندات قابل انتشار این عملیات گسترده و کم‌سابقه به زودی در اختیار رسانه‌های گروهی قرار می‌گیرد.
آزادم و نیازی به آزادی یواشکی ندارم!

سایه رحمتی، دختر مشهدی شعبده بازی که این روز‌ها در فضای مجازی معروف شده، می‌گوید که مسیح علی‌نژاد چندبار از او دعوت کرده تا در برنامه‌اش از محدودیت‌ها در ایران برای زنان بگوید، اما او با پاسخ‌هایی درخور، مجری آزادی‌های کذایی یواشکی را سنگ روی یخ می‌کند! دختری که می‌خواهد شعبده باز شود، به او گفته می‌شود تاکنون زنی در ایران شعبده باز نبوده، اما منعی نیست و او یاد می‌گیرد و به قول خودش اولین زن شعبده باز ایران می‌شود. او از ماجراهایش با مسیح علی‌نژاد در پنج سال گذشته می‌گوید: ««ماجرای من و علینژاد به پنج سال قبل بر می‌گردد. علینژاد وقتی عکس‌های من در فیس‌بوک را دید به من پیام داد که می‌خواهد از عکس‌های من در صفحه آزادی‌های یواشکی استفاده کند. آن زمان در طبیعت اسب سواری و موتورسواری می‌کردم و عکسم را گذاشته بودم. به من گفت که در ایران خبرنگار ساده‌ای بوده و شرایط خیلی سختی را گذرانده است و الان که از ایران رفته‌است به یک جایگاه بین‌المللی رسیده است. حالا کافی است که من هم بعد از انتشار این عکس‌ها به زندان بروم و بعد به راحتی می‌توانم از مرز ترکیه خارج شوم و او می‌تواند برای من پناهندگی بگیرد. به او گفتم من در کشور خودم آزادم و نیازی به آزادی یواشکی ندارم.»


انحصار در اعطای مجوز به مشاغل حرفه‌ای
«
هادی سلیمی‌زاده» کارشناس اقتصادی در برنامه پایش به انحصارات موجود در اعطای مجوز به مشاغل حرفه‌ای و ظرفیت اشتغال‌زایی آن اشاره کرد و گفت: کشور ما در پزشکی، وکالت، داروسازی، سردفتری و دندان‌پزشکی سرانه بسیار پایینی نسبت به کشورهای گروه 20 و حتی کشورهای منطقه دارد که مشخصاً به دلیل وجود انحصار در این مشاغل است. وی با بیان اینکه وضعیت وکالت در کشور آنقدر وخیم است که کمتر کسی به دلیل هزینه‌های گزاف آن حاضر است برای پرونده‌های قضایی وکیل بگیرد، افزود: این در حالی است که نه تنها سرانه ما بسیار پایین است؛ بلکه این مسئله موجب ایجاد صف و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها شده است. در صورتی که با افزایش سرانه در این مشاغل، هم معضل بیکاری تا حد زیادی حل می‌شود و هم به دلیل ایجاد رقابت، قیمت‌ها کاهش یافته، واقعی می‌شوند و کیفیت خدمات نیز افزایش می‌یابد.


شورای نگهبان نباید کوتاه بیاید!
«
محمدرضا باهنر» از چهره‌های اصولگرا در مصاحبه‌ای گفت: اگر شورای نگهبان کمی کوتاه بیاید، یک «شومن» قوی می‌تواند رئیس‌جمهور شود؛ یعنی هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب و پشت پا بزند و متلک درشتی بیندازد، می‌تواند در انتخابات پیروز شود. باهنر خاطرنشان کرد: با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه‌جا می‌شود و این اصلاً منطقی نیست. چنانچه دیدیم در مناظره‌ها تنها بحثی که مطرح نمی‌شود، برنامه‌ها و چشم‌انداز آینده کشور در دیدگاه کاندیدا‌ها است؛ بنابراین با این اوصاف اصلاً نمی‌توان تصور و پیش‌بینی کرد که در سال ۱۴۰۰ چه کسی می‌تواند برگ برنده‌ای در انتخابات کشور داشته باشد.

علت توقیف یک فیلم در استان کرمان: لهجه کرمانی مواد فروش!

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کرمان تأکید کرد، به لحاظ تبعات اجتماعی، دستور توقیف اکران فیلم سینمایی «ما همه با هم هستیم» در سراسر سینما‌های این استان صادر شده است. دادخدا سالاری افزود: «پس از رصد فضای مجازی توسط معاونت رصد فضای مجازی و معاونت حقوق عامه دادسرای مرکز کرمان و با توجه به واکنش‌های اجتماعی در بین مردم استان در خصوص لهجه کرمانی بازیگری که در نقش فروشنده موادمخدر بازی می‌کرد و به دلیل اعتراضات شدید مردمی، دستور توقیف اکران این فیلم در سطح استان کرمان صادر و اقدامات مقتضی در خصوص پیگیری موضوع انجام شده است.» او تصریح کرد: «با عنایت به نقش پررنگ استان کرمان در امر مبارزه با مواد مخدر که خاکریز مقدم مبارزه با باند‌های مواد مخدر وارداتی است، با وجود فشار مضاعف قاچاقچیان مواد مخدر که عمدتاً غیربومی استان کرمان هستند، این استان به عنوان سنگری در جهت عدم توزیع مواد مخدر در داخل کشور عمل کرده و شایسته نیست این چنین مورد بی‌مهری قرار گیرد

فرزند نامشروع یک فوتبالیست به فرزندی پذیرفته شد

حاشیه و اخبار عجیب و غریب در فوتبال ایران کم نیست. تازه‌ترین این خبر‌ها حاکی است که سال قبل دختر نوجوانی به همراه مادرش نزد پلیس رفت و طی شکایتی مدعی شد که جوان فوتبالیستی به او تعرض کرده است. این دختر که باردار بود، به مأموران و ضابطین قضایی گفت: قصد نداشتم موضوع را علنی کنم، اما وقتی زندگی خانوادگی‌ام تحت تأثیر این ماجرا قرار گرفت تصمیم به شکایت گرفتم. وقتی آزمایش‌های پزشکی قانونی نشان داد پدر کودک همین فوتبالیست جوان است و ادعای دختر با اسناد تأیید شد، به نوشته ایران، قضات دادگاه او را به اتهام رابطه نامشروع به تحمل ۹۹ ضربه تازیانه و دو سال تبعید محکوم کردند و کودک حاصل از این ارتباط هم با نظر دادگاه دراختیار پدرخوانده و مادرخوانده قرار گرفت.

توئیت ضرغامی درباره گرانی فلافل و الویه

رئیس اسبق صداوسیما با انتشار پستی در حساب کاربری خود با بیان تجربه‌ای نسبت به گرانی‌های افسارگسیخته واکنش نشان داد. عزت اللّه ضرغامی رئیس اسبق سازمان صداوسیما و عضو شورای عالی فضای مجازی با انتشار پستی در حساب کاربری توییتر خود در واکنش به گرانی سرسام آور اقلام مصرفی نوشت: هفته گذشته در دو وعده، ساندویچ الویه و فلافل گرفتم، نسبت به دفعات قبل، قیمت الویه ۳ برابر و فلافل ۲ برابر شده بود. این روز‌ها حتی تأمین ارزانترین وعده‌های غذایی برای بخشی از مردم، مشکل شده است. مگر حقوق و یا درآمد مردم چند برابر شده که باید این گرانی‌های افسارگسیخته را تحمل کنند؟

وزیر احمدی‌نژاد وارد عرصه انتخابات می‌شود؟

وزیر اسبق بهداشت و درمان از عدم تصمیم خود برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد. کامران باقری لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت و درمان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه برنامه‌ای برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ندارم، اظهار کرد: خودم قصد شرکت در انتخابات را ندارم و با توجه به حضورم در شیراز، از برنامه تهران اطلاعی ندارم.

تمایل ترامپ برای حضور در کاخ سفید فراتر از ۲ دوره ۴ ساله!

ترامپ در یک توییت بار دیگر نسبت به حضور در کاخ سفید فراتر از ۲ دوره ۴ ساله ابراز تمایل کرد. به گزارش عصرایران به نقل از وب سایت "یو اس‌ای تودی"، ترامپ روز یکشنبه در یک توییت نوشت: "بعد از ۶ سال دیگر و پس از اینکه آمریکا را عالی کردیم (شعار انتخاباتی ترامپ) و من کاخ سفید زیبا را ترک کردم (فکر نمی‌کنید هواداران ممکن است تقاضا کنند که من در قدرت بمانم و عظمت آمریکا را حفظ کنم.) ترامپ این توییت را در آستانه اعلام رسمی حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا نوشته است. ترامپ قرار است روز سه شنبه (فردا) به طور رسمی نامزدی خود را برای انتخابات اعلام کند.


کاهش
۲ تا ۹ میلیون تومانی قیمت برخی خودرو‌ها در بازار


براین اساس پژو پارس دوگانه سوز با یک میلیون کاهش به مبلغ
۱۰۶ میلیون تومان؛ پژو ۲۰۷ دنده‌ای (تیپ ۱) با ۳ میلیون کاهش به مبلغ ۱۳۱ میلیون تومان؛ هایما اس ۵ توربو با ۲ میلیون کاهش به مبلغ ۲۷۸ میلیون تومان؛ دنا پلاس (تیپ ۲) با ۹ میلیون کاهش به مبلغ ۱۵۹ میلیون تومان؛ پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با ۴ میلیون کاهش به مبلغ ۱۰۵ میلیون تومان؛ پژو ۲۰۶ صندوقدار با ۳ میلیون کاهش به مبلغ ۱۰۵ میلیون تومان و هایما اس ۷ توربو (S ۷) با ۵ میلیون کاهش به مبلغ ۳۰۱ میلیون تومان در بازار معامله شد


اخبار روزانه:
«ناتالی توچی» مشاور ویژه فدریکا موگرینی در مصاحبه با شبکه روسی «راشاتودی» درباره احتمال خروج جمهوری اسلامی ایران از برجام پس از پایان مهلت ۶۰ روزه تهران به اروپا، گفت: فکر می‌کنم و می‌توانم در این رابطه بگویم که اگر به جای تصمیم‌گیرندگان ایرانی بودم، این تهدید را عملی می‌کردم. وی در ادامه افزود: منظور من این است که کاملاً روشن است اگر طرف مقابل قرارداد عمل به تعهدات خود را رها کرده و به قرارداد پایبند نباشد، منصفانه است که من نیز از توافق جدا شوم.
*
گفته می‌شود رئیس‌جمهور موضوع تفکیک وزارت بازرگانی را از وزارت صنعت، معدن و تجارت به شدت دنبال می‌کند. سال 1390 در راستای اصل سیاست‌های 44 قرار بر این شد که بحث واردات و صادرات کالاهای اساسی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شود؛ اما این موضوع به تصویب نرسید. در حال حاضر وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت واردات و صادرات کالاهای اساسی را بر عهده نمی‌گیرند و عملاً در بحث کالاهای اساسی روال واحدی وجود ندارد.

* «گریگ اسمیت» مدیر مالی شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا از احتمال اقدام این شرکت در راستای تغییر نام هواپیمای بدسابقه 737 مکس خبر داد. این هواپیما به دلیل دو مورد سقوط در اواخر 2018 و اوایل 2019 در سراسر جهان زمین‌گیر شد. همچنین شرکت هواپیمایی «قطر ایر» قصد دارد به دلیل زمین‌گیر شدن سه فروند هواپیمای بوئینگ 737 تحت مالکیت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه خود از شرکت بوئینگ آمریکا درخواست غرامت کند.

* «عطاءالله مهاجرانی» در توئیتی به انتقاداتی که از او به دلیل مخالف بودنش با مذاکره با آمریکا مطرح شده، پاسخ داد و نوشت: «حرف قابل توجهی است!‌ می‌گویند شما که نزدیک سی سال پیش درباره مذاکره مستقیم مقاله نوشتی، چرا اکنون مخالف مذاکره هستی؟! دلیلش روشن است، همه عناصر معادله تغییر کرده‌اند، گفته‌اند: کار‌ها در گرو زمانه خویشند، «الأمور مرهونة باوقات‌ها» مدرس گفته بود، برخی از ترس مرگ خودکشی می‌کنند

* «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه از تصمیم ایران برای کاستن از تعهدات خود ذیل برجام دفاع کرد و گفت، مسکو یأس طرف ایرانی از عدم توجه مناسب به درخواست‌های فوری این کشور در زمینه برجام را درک می‌کند و با آن هم‌نظر است. او یادآوری کرد، ایران به همه تعهداتش پایبند مانده و حتی در حال حاضر از نظر فنی محدودیت‌های مشخص‌شده در توافق هسته‌ای را رعایت کرده است.

* به‌ دنبال طرح احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، سؤال اساسی آن است که با حذف این ارز، سهم ماهانه هر یارانه‌بگیر از ۱۴میلیارد دلار تخصیصی کالاهای اساسی چقدر خواهد شد؟! سهمی که با احتساب دلار نیمایی و آزاد رقمی بین ۱۳۵ هزار تا ۱۸۱ هزار تومان می‌شود.

* آمار گمرک نشان می‌دهد، واردات کره در دو ماه ابتدای سال جاری به دلیل وجود رانت اطلاعاتی برخی واردکنندگان از سال‌های ۹۷ بیشتر است، به همین منظور با وجود برداشته شدن ارز واردات کره قیمت این محصول حداقل یک سال نباید در بازار مصرف افزایش یابد.

* «بیژن زنگنه» وزیر نفت از مراجعه مشتریان قلابی با هدف به دست آوردن اطلاعات از وضعیت فروش نفت ایران خبر داده است. به گفته زنگنه، روزانه ۱۰ نفر برای خرید نفت مراجعه می‌کنند که ۷۰ درصد آنها مشتری واقعی نیستند و می‌خواهند اطلاعات بگیرند ایران چطور نفت می‌فروشد و چطور می‌خواهد پول‌هایش را دریافت کند.
* شرکت‌های تولیدکننده تراشه در آمریکا، نظیر کوالکام و اینتل که تراشه‌های مورد نیاز شرکت هوآوی چین را تا پیش از تحریم این شرکت چینی تأمین می‌کردند، در تلاش هستند با لابی کردن و فشار به دولت آمریکا محدودیت‌ها علیه هوآوی را کاهش دهند. در سال 2018، هوآوی 70 میلیارد دلار برای خرید تجهیزات هزینه صرف کرده است که 11 میلیارد دلار آن به شرکت‌های آمریکایی، نظیر کوالکام، اینتل، میکرون تکنولوژی و دیگر شرکت‌های آمریکایی رسیده است.
* «ولادیمیر اوبیدنوف» رئیس شورای تجاری روسیه و ایران خواستار رفع موانع بانکی که مهم‌ترین مانع برای گسترش روابط تجاری میان دو کشور به شمار می‌آید، شد و گفت: مشکلات بانکی، توسعه روابط تجاری دو کشور را با دشواری‌های فراوانی روبه‌رو کرده است. گفتنی است، در سال ۲۰۱۸، حجم مبادلات تجاری ایران با روسیه حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده، ولی دو طرف ظرفیت افزایش این حجم را دارند.
* «کمال‌الدین پیرمؤذن» فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده سابق مجلس در مصاحبه با روزنامه «آرمان» گفت: «در منظر افکار عمومی توفیقات و عدم توفیقات دولت و اصلاح‌طلبان در تمام حوزه‌های سیاسی و اقتصادی با هم گره خورده و افکار عمومی به سبب فاصله‌گیری اصلاح‌طلبان از دولت گول نمی‌خورند؛ چرا که خوب یا بد، اصلاح‌طلبان باید پاسخگوی عملکرد دولت مورد حمایت خود باشند
* «محمود شکسته‌بند» مدیرعامل بازار متشکل ارزی با اعلام جزئیات جلسه ارزی رئیس کل بانک مرکزی با صرافان از آغاز به کار بازار متشکل در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: مهم‌ترین موضوع مطرح شده در این جلسه تصمیم‌گیری درباره کاهش حق عضویت از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۵ میلیون تومان بود که این تصمیم در جهت حمایت از صرافی‌های کوچک گرفته شد.
* «علی صحرایی» مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران گفت: شرکت‌های حاضر در بورس به دلیل شفافیت حساب‌های خود از معافیت مالیاتی استفاده می‌کنند. معافیت‌ها طبق قانون به صورت شناور تا ۲۰ درصد برای شرکت‌های بورسی و ۱۰ درصد برای شرکت‌های فرابورسی در نظر گرفته شده است و شرکت‌های حاضر در بازار بورس، حساب‌های شفاف و روشنی دارند.
* «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه از ایران خواست درباره برجام صبور و مسئول باشد! رئیس‌جمهور فرانسه پیش از این و در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز گفته بود: فرانسه و آمریکا اهداف مشترکی را در زمینه ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای دارند و باید مذاکرات بین‌المللی جدیدی آغاز شود تا چنین هدفی محقق شود.