مهدی صابر پور کارشناس ورزش و عضو کارگروه ورزش حزب عنوان کرد:
نگاه عمیق و کارشناسی به نوجوانان و جوانان، رمز اعتلای ورزش
چون فقط روی یک تیم کار کردند آن هم بزرگسالان بود. تیمهای امید، جوانان و نوجوانان که بایستی در آینده تیم ملی بزرگسالان را تشکیل بدهند روی آنها سرمایهگذاری نشد و از این به بعد روز به روز کلیه قهرمانیها را از دست خواهیم داد به این علت که پشتوانه وجود ندارد. مگر اینکه با نگاه کارشناسانه به نوجوانان و جوانان بپردازند و به امید اخذ نتیجه در درازمدت روی این سرمایه های کشور کار بشود و ضمنا باید تیم های ملی خودشان را از حاشیه ها و امور باطل به دور نگه بدارند.
کد خبر: ۲۷۰۱۶
تاريخ: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶

عباس پناهی- در هر میدانی اعم از میدان مبارزه، علم و دانش، جهاد، صنعت و یا در ورزش ، آن موضوع مربوطه ، پیشرفت و اعتلای خود را مدیون کسوت و راهنماییها و نکته پردازی های تجربه داران همان رشته است. اگر متصدیان مربوطه طبق یک برنامه ریزی حساب شده از وجود کهنه سواران و تجربه داران استفاده بهینه کنند بطور قطع و یقین می توانند تیم خود را به سمت و سوی قهرمانی و بلند آوازگی رهنمون شوند. در بین میدان و عرصه ورزش یکی از آن افراد ، مهدی صابری پور عضو کارگروه ورزش حزب موتلفه اسلامی است او که عمر خود را در زمینه ورزش و اعتلای آن به هر شکل ممکن گذرانده ، دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس تربیت بدنی است. اگر سوابق اورا بررسی کنیم مملو از قهرمانیها، مربیگریها و مدیریتهای تیم های ورزشی است و در رشته های مختلف ورود کرده و دارای تجارب ارزشمندی است که به عنوان نمونه به چند مورد از آنها اشاره می شود: دارای بالاترین درجه مربیگری والیبال (کاتاگوری 1و2و3) قهرمانی والیبال در ارتش های جهان و آسیا و همچنین در مسابقات جام های مختلف در کشورهای جهان قهرمانی تیم والیبال در مسابقات باشگاههای ایران و تهران دارای گواهی مربیگری در رشته های بسکتبال، دوومیدانی و تنیس روی میز. که اینها فقط کمی از عناوین وی محسوب می شود. و اینک به این گفتگو می پردازیم.

باتوجه به سابقه طولانی و چندجانبه که در ورزش کشور دارید به نظر شما نقطه ضعف اصلی ورزش ما چیست که گاهی اوقات نتایج مطلوبی نمی گیریم؟

به نظر من نقطه ضعف اصلی آنجایی است که از پیشکسوتان ورزش و افراد کهنه کار و باتجربه ی فراوان استفاده نمیشود و حتی در خیلی جاها آنها را به بهانه اینکه خسته شده اند و نیاز به استراحت دارند همچون حاج آقا یزدانی خرم کنار می گذارند. کلیه کارشناسهای رشتههای ورزشی در حال حاضر در منزل خود بسر میبرند و از اینکه یک عمر در ورزش بودهاند و بهترین زمان عمرشان که بین 16تا 40 سال میباشد را به نحو احسن و با پاکی در طبق اخلاق گذاشته و برای ارتقاء ورزش این مرز و بوم کوشیدند و همگی آنها هم محبوب مردم بوده و هستند ولی متاسفانه از میادین مدیریتی ورزش مان برکنار هستند. شما مشاهده کردهاید هر زلزلهای که تا کنون در کشور رخ داده است، در صف اول کمک کنندگان ورزشکاران هستند که حضور فعال دارند. بوئین زهرا و حرکت جوانمردانه مرحوم غلامرضا تختی در یاد همگان هست و همینطور زلزله رودبار و همچنین زلزله اخیر که در کرمانشاه رخ داد و کلیه ورزشکاران و مدالآوران المپیک و جهانی و آسیایی از جان و مال خود مایه گذاشتند و بعضی از آنها مدالهای خودشان را تقدیم کردند تا با پول آنها برای مردم مسکن، بیمارستان، مدرسه و بهزیستی بسازند.

چرا ما نتوانسته ایم تاکنون در رشته فوتبال به یک نتیجه مطلوبی در سطح جهانی و یا حد اقل آسیایی برسیم؟

به نظر من در این رشته ورزشی ابتدا مدیریت فدراسیون هست که در رأس این رشته قرار دارد و بایستی خط و مشی خوبی ارائه بدهد، تصمیم گرفتن کار سادهای است ولی مهم تصمیم صحیح گرفتن است. قاطع میتوان گفت پولی که در فدراسیون فوتبال هست دهها برابر گذشته میباشد ولی برنامه ای دراز مدت که باید در ورزش باشد و در اولویت هم قرار دارد، یک چنین چیزی در فدراسیون فوتبال جایگاهی ندارد و تیمهای ردههای مختلف اعم از نوجوانان، جوانان، امیدها و بزرگسالان همگی بصورت گل خانگی به یک مربی ضعیف ولی تأیید شده ارائه میدهند به عنوان مثال آقای کفاشیان که تخصص او در دو و میدانی بود در فدراسیون فوتبال مشغول خدمت است در واقع کار دست کاردان نیست.

شما سالهای متمادی در عرصه والیبال اعم از بازی در تیم ملی، مربیگری و مدیریت تیم ها در سطح فدراسیون حضور موثر و چشمگیری داشته اید، والیبال کشورمان تا به مرز قهرمانی جهان صعود کرد ولی به نظر شما چرا عقبگرد کرد؟

چون فقط روی یک تیم کار کردند آن هم بزرگسالان بود. تیمهای امید، جوانان و نوجوانان که بایستی در آینده تیم ملی بزرگسالان را تشکیل بدهند روی آنها سرمایهگذاری نشد و از این به بعد روز به روز کلیه قهرمانیها را از دست خواهیم داد به این علت که پشتوانه وجود ندارد. مگر اینکه با نگاه کارشناسانه به نوجوانان و جوانان بپردازند و به امید اخذ نتیجه در درازمدت روی این سرمایه های کشور کار بشود و ضمنا باید تیم های ملی خودشان را از حاشیه ها و امور باطل به دور نگه بدارند.

شما انتخابات برای تعیین روئسای فدراسیون ها را چگونه ارزیابی می کنید آیا این شیوه عملکرد با استانداردهای جهانی منطبق هست؟

بهتر است برای هر پستی در ورزش که انتخاباتی در پیش است، هر کسی رزومه خود را ارائه دهد. و آن کسی که رزومهاش پربارتر و قویتر بود و در کنار آن برنامه قوی کاری ارائه داد بر مبنای همانها مردم رای بدهند. ولی اگر در حال حاضر به این موضوع توجه و تامل بشود می بینید همین حالا هم موضوع انتصابی عمل میشود و نه انتخابی چون از قبل رئیس فدراسیون توسط وزارت ورزش انتخاب شده است. به مدیر کل هر استان اعلام میکنند به شخص مورد نظر وزارت ورزش رأی بدهید و آنها هم همان کار را انجام می دهند و این به نفع ورزش کشور نیست چون افرادی که به این کار گمارده می شوند خیلی با ورزش و یا حداقل با آن رشته ورزشی مانوس نیستند.