اخبار 24 ساعت گذشته:
پاسخ فرزند شهید کاوه به عضو شورای شهر تهران/اختلاف بر سر تفسیر بند T برجام/سیلی یکی از نمایندگان به سرکنسول ایران در چین/طارمی پول فسخ قرارداد با ریزه اسپور را در جیب خودش گذاشت/دادستان تهران: علیه مدیر تلگرام اعلام جرم شد/افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات در کشور و ...
کد خبر: ۲۵۸۲۷
تاريخ: ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰

انتصاب سیاسی در شورای شهر تهران

شورای شهر تهران حسین نقاشی را که چهره‌ای تندرو است و حمایت از جریان‌ها و چهره‌های ضدانقلابیون را در سابقه خود دارد، به عنوان مدیر کل روابط عمومی این شورا انتخاب کرده‌اند. نقاشی، دبیر اسبق انجمن‌ اسلامی دانشگاه تهران و مسئول ستاد جوانان یکی از سران فتنه بوده و سخنان شاذ قابل توجهی درباره فتنه سال ۸۸ و غائله ۱۸ تیر ماه سال ۸۷ دارد و جملاتی، چون «آبشخور فکری انجمن‌های اسلامی، روشنفکری دینی است، نه روحانیّت سنت‌گرای ولو انقلابی! سخنرانی‌های سروش، آقاجری، کدیور، شبستری و دیگران، انجمن‌های اسلامی را به آبشخور اصلی بازگرداند»، «نظارت استصوابی شورای نگهبان مغایر قانون اساسی است»، «بسیج دانشجویی باید از حوادث ۱۸ تیر و ۸۸ تبری بجوید» و... را بارها مطرح کرده است.
پاسخ فرزند شهید کاوه به عضو شورای شهر تهران
فرزند شهید محمود کاوه از فرماندهان هشت سال دفاع مقدس در واکنش به توئیت جنجالی عضو شورای شهر تهران، در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت: «ما امروز و پس از سال‌ها شاهدیم که در قلب لیبرال دموکراسی غرب، از جنگ‌هایی تجلیل و تقدیر می‌شود که نه برای خدا و نه در راه حسین‌بن‌علی(ع)، بلکه برای دنیای‌شان رُخ داد. غربیان از جنگ جهانی تجلیل می‌کنند که علت آغازش کشور‌گشایی و خونریزی بود. شهدای ما برای دفاع از کیان و عزت‌مان رفتند. در پایان به آنها که عادت دارند نشخوار جویده غربی‌ها را بجوند، اعلام می‌داریم کاتولیک‌تر از پاپ نشوید و لااقل نحوه قدردانی از جنگ را هم از آنان بیاموزید.» گفتنی است، حجت نظری در آغاز هفته دفاع مقدس در توئیتی نوشته بود: «جنگ تحمیلی بنامیم یا دفاع مقدس، تفاوتی در عمق فاجعه و رنجی که بر این مملکت و ملت گذشته ایجاد نمی‌کند، جنگ و جنگ‌طلبی مذموم است

قدرت ایران در منطقه پادگانی و استعماری نیست
سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به نگاه دشمنان به قدرت جمهوری اسلامی ایران گفت: دشمن اگر عصبانی بشود یا نشود و اگر از این عصبانیت بمیرد، جمهوری اسلامی همچنان قدرتمند است؛ اما دشمن جاهل و نادان است و خطا می‌کند. قدرت ما در منطقه قدرت پادگانی، پایگاهی و استثماری نیست، در همه منطقه پایگاهی رسمی از جمهوری اسلامی نمی‌بینید؛ اما این کشور قدرتمند است و این قدرت برخاسته از چیزی است که شما (دشمن) امکان مواجهه با آن را ندارید، این قدرت بر اساس منطق دفاع از مظلوم برابر ظالم است. وی تصریح کرد: پادگان جمهوری اسلامی دل و عاطفه این مردم است، در این دنیای پرظلم، جمهوری اسلامی در برابر ظالمان ایستاده است، شما (دشمن) هرچه دارید به کار ببرید، نمی‌توانید فلسطین را از ایران جدا کنید؛ چون این اعتماد وجود دارد که جمهوری اسلامی مدافع حقیقی فلسطین است.

اختلاف بر سر تفسیر بند T برجام
مدیر کل آژنس بین‌المللی انرژی اتمی خواستار شفاف‌سازی درباره بند T ضمیمه اول برجام شد؛ چرا که بر سر راستی‌آزمایی از مفاد مندرج در این بند، میان روسیه با آژانس و کشورهای غربی اختلاف به وجود آمده است. روسیه می‌گوید،‌ اشاره نکردن به آژانس در این بند نشان می‌دهد این نهاد بین‌المللی موظف به راستی‌آزمایی درباره مفاد این بند (ممنوعیت فعالیت‌هایی که می‌تواند در طراحی و توسعه یک وسیله انفجاری هسته‌ای نقش داشته باشند.) نیست، اما کشورهای غربی و آژانس با این تفسیر مخالفند. گفتنی است، این اختلاف نظر در حالی مطرح شده است که مخالفان توافق هسته‌ای پیشتر به دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیشنهاد داده‌اند از بند T مندرج در ضمیمه اول توافق هسته‌ای با ایران به عنوان بهانه‌ای برای بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران استفاده کند.

ممنوعیتی برای آزمایش موشک‌های ایران وجود ندارد
به نوشته خبرگزاری «تاس»، «میخائیل اولیانوف» مدیر بخش عدم اشاعه سلاح‌های اتمی و کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه روسیه گفت: «ممنوعیتی که مانع از آزمایش موشک‌های ایران شود، وجود ندارد.» وی ادامه داد: «ممنوعیت قبلی که در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل وجود داشت، لغو شد و به جای آن از ایران درخواست شد از پرتاب موشک‌های بالستیک خودداری کند؛ البته نه هر موشک، بلکه تنها آنهایی که قادر به حمل سلاح‌های کشتار جمعی باشند. این بخشی از توافق است و باید پیروی شود.» اولیانوف معتقد است،‌ در حال حاضر، هیچ دلیلی وجود ندارد که پذیرفته شود موشک‌های ایران قادر به حمل کلاهک اتمی یا دیگر سلاح‌های کشتار جمعی هستند. وی ادامه داد: «هیچ‌کس نمی‌تواند توضیح دهد که دلیل این سوء ظن چیست؟»


سیلی یکی از نمایندگان به سرکنسول ایران در چین

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش سفرهای خارجی نمایندگان در مجلس دهم گفت: متاسفانه نه تنها این سفرها کاهش نیافته بلکه افزایش هم یافته و جالب تر اینکه این سفرها به همراه خانواده های نمایندگان هم صورت می گیرد. وی افزود: در مجلس دهم بیش از سایر مجالس شاهد سفرهای خارجی نمایندگان هستیم که بیشتر نمایندگان به همراه خانواده های خود به این سفرها می روند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه سفرهای مذکور در قالب ماموریت کاری صورت می گیرد، افزود: در یکی از این سفرها در شهریور ماه که به کشور چین صورت گرفت، یکی از نمایندگان اصلاح طلب با سر کنسول ایران در یکی از استانهای این کشور درگیر می شود و در حضور مقامات چینی سیلی به صورت این مقام ایرانی می زند. کریمی قدوسی تصریح کرد: متأسفانه این درگیری بازتاب منفی داشته است. وی افزود: بارها در خصوص سفرهای خارجی نمایندگان هشدارها و تذکراتی داده شده و ما از علی لاریجانی رئیس مجلس می خواهیم که این سفرها را کنترل کند.
افشای استفاده افراد نزدیک به ترامپ از ایمیل شخصی در مکاتبات دولتی

براساس گزارش رسانه‌ها علاوه بر جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، ایوانکا ترامپ، همسر وی و چهار مقام دیگر کاخ سفید نیز از ایمیل شخصی خود برای مکاتبات‌شان استفاده کرده‌اند. اکنون مشخص شده دست‌کم شش مقام و فرد نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به منظور انجام امور مرتبط با دولت از ایمیل شخصی استفاده کرده‌اند. این گزارش یک روز بعد از آن منتشر شد که فاش شد جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ بنا به گفته وکیلش از حساب پست الکترونیکی شخصی در زمان کار به‌عنوان کارمند دولت فدرال استفاده کرده است.چند مقام فعلی و سابق آمریکایی به روزنامه نیویورک تایمز گفتند: «علاوه بر جارد کوشنر پنج فرد و مقام نزدیک به دونالد ترامپ نیز همین کار را کرده‌اند.»به‌گفته این مقام‌ها، ایوانکا ترامپ، همسر کوشنر و دختر ترامپ نیز از حساب پست الکترونیکی شخصی در ماه فوریه زمانی که نقشی غیررسمی در کاخ سفید داشته برای ارتباط با مقام‌های دولت استفاده کرده است.
طارمی پول فسخ قرارداد با ریزه اسپور را در جیب خودش گذاشت
برنامه نود پرونده ویژه‌ای برای محرومیت طارمی داشت. در برنامه نود آیتم ویژه‌ای برای محرومیت مهدی طارمی پخش و دو راز جدید در رابطه با این اتفاق برملا شد. برنامه نود این موضوع را بررسی کرد که اولا باشگاه پرسپولیس یک تخلف بزرگ در تغییر تاریخ قرارداد مهدی طارمی مرتکب شده که فیفا به راحتی آن را فهمیده است. دیگر اینکه طبق ادعای نود، مهدی طارمی در حالی به پرسپولیس برگشت که مبلغ یک میلیارد و صد‌وپنجاه میلیون تومانی کمک شده از طرف حسین هدایتی را برای فسخ به باشگاه ترکیه‌ای پرداخت نکرده و آن را حق خود دانسته است

دادستان تهران: علیه مدیر تلگرام اعلام جرم شد

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران اعلام کرد: علیه مدیریت تلگرام اعلام جرم شده و این پرونده به ناحیه‌ امور بین‌الملل دادسرای تهران ارجاع شده است. جعفری دولت‌آبادی افزود: این که شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند، مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود. به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام علاوه بر ارائه خدمات به گروه‌های تروریستی از جمله گروه داعش، به بستری مناسب برای فعالیت دیگر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته تبدیل شده و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج و تسهیل کرده است. در همین حال به گزارش بی.بی.سی، پاول دوروف، مدیر تلگرام در واکنش به اعلام جرم علیه او از سوی دادستان تهران گفت: «از شنیدن این موضوع شوکه شدم، ما به طور مداوم مضامین مستهجن و تروریستی را در ایران مسدود می‌کنیم.» وی همچنین مدعی شد: فکر می‌کنم دلیل واقعی این برخورد چیز دیگری است.وی درباره مهدی خزعلی اظهار کرد: نامبرده از سلامت جسمی برخوردار است و شنبه هفته جاری با همسرش ملاقات داشته است. جعفری دولت آبادی همچنین از محکومیت به حبس تعزیری و مجازات‌های تکمیلی هفت نفر از محکومان مرتبط با جریان فتنه که به تازگی در دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه شده‌اند خبر داد.

ادامه همکاری شهرداری با قرارگاه خاتم‌الانبیا

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران از ادامه همکاری شهرداری با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) برای انجام پروژه‌های شهری خبر داد. محمد سالاری در گفت‌وگو با سایت «راه روز» با بیان اینکه شهرداری تهران با مشکلات و چالش‌های مالی زیادی روبه‌رو است، گفت: یکی از ضروریات کار در شهرداری تهران، تعامل با همه سازمان‌ها و ارکان نظام بویژه سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) است. سالاری با بیان اینکه قطعاً رویکرد آقای نجفی همکاری با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) است، گفت: قرارگاه خاتم باید با توجه به ظرفیت‌های منحصربفردش در پروژه‌های بزرگ شهری که در توان سایر پیمانکاران نیست، مشارکت کند، اما برای پروژه‌هایی که شرکت‌های خصوصی می‌توانند انجام دهند، باید طبق روال قانونی مزایده و مناقصه برگزار شود.
برخی مدیران ارشد کشوری متهمان اصلی زمین
خواری گردنه حیران
عزت الله یوسفیان ملا عزت الله یوسفیان ملا، با اشاره به اینکه زمین های جدیدی در طی چند ماه گذشته تصرف نشده است،گفت: این موضوع به آن معناست که خوشبختانه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی اقدامات قابل قبولی را دراین بخش انجام داد، بنابراین پرونده جدیدی در بحث زمین خواری نداریم؛ اما در بسیاری نقاط تخلفات عدیده ای انجام شده که بدون پیگیری و اقدام باقی مانده است. نماینده مردم آمل درمجلس شورای اسلامی، افزود: تعداد خانه های مسکونی در گردنه حیران از 38 به بیش از 500 خانه افزایش پیدا کرده است، متأسفانه ساخت و سازهای بسیاری از سوی مسئولان و مدیران ارشد کشوری دراین منطقه انجام شده است؛ یا در روستای زیارت استان گیلان 6 خانه به 7 هزار خانه افزایش پیدا کرده است. وی تأکید کرد: اکثر زمین خواری ها دراین مناطق از سوی افرادی انجام شده که نظار بر امور زمین هستند، به عنوان مثال از طرف سازمان منابع طبیعی و یا دستگاه های نظارتی زمین خواری ها صورت گرفته، این در حالی است که این نهادها باید با تصرفات برخورد کنند. یوسفیان ملا با انتقاد از اینکه به این مسائل هنوز رسیدگی نشده است، گفت: این پرونده ها مربوط به دوره گذشته مجلس است، گزارش هایی مطرح شده اما اقدامی اساسی درجهت تعیین تکلیف آنها انجام نشده است؛ البته در گردنه حیران پس از ارایه گزارش تخریب ها و قلع و قمع هایی صورت گرفت، اما عملا هیچ اتفاقی رخ نداده است.

افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات در کشور

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت:با افزایش های خیلی بدی در زمینه گرایش به استفاده از قلیان و دخانیات مواجه هستیم و روند رو به رشد بیماری های تنفسی و کاهش وزن نوزادان متولد شده از مادران مصرف کننده دخانیات را شاهدیم. رئیسی گفت: طبق بررسی های به عمل آمده در فاصله سال های ۸۵ تا ۹۰ شاهد افزایش ۴۰ درصدی مصرف دخانیات به ویژه قلیان بوده ایم که در این میان مصرف قلیان در بین دختران جوان و حتی نوجوان از ۹ دهم درصد به بیش از دو درصد رسیده است. وی با بیان اینکه مصرف هر قلیان معادل کشیدن ۱۰۰ نخ سیگار است، گفت: سرطان زا بودن تنباکوهای معطر شیمیایی کاملا اثبات شده است. معاون وزیر بهداشت افزود: سالانه ۵۵ هزار مرگ در کشور بر اثر مصرف دخانیات اتفاق می افتد. رییسی در ادامه به موضوع تولید سیگار در کشور اشاره کرد و با اعلام اینکه سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود گفت: در حال حاضر ۹۸ مییلیارد نخ سیگار در کشور سالانه تولید می شود که اضافه مصرف آن صادر می شود و گویا مطابق برنامه ها قرار است به ۱۲۰ میلیارد نخ برسد که اصلا زیبنده نظام نیست.
شهرداری تهران ماهیانه چقدر حقوق پرداخت می‌کند؟
رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران، ری و تجریش گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته کارکنان شهرداری تهران 135 هزار نفرند که شهرداری ماهیانه 540 میلیارد تومان به عنوان حقوق پرداخت می‌کند. به گزارش مشرق، محمد علیخانی در تذکرات پیش از دستور نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران، ری و تجریش گفت: وضعیت کارکنان شهرداری که حقوق می‌گیرند باید مشخص شود. وی افزود: بنده تقاضا می‌کنم شهرداری تهران هر چه سریع‌تر آخرین وضعیتی که درباره کارکنان شهرداری وجود دارد و شهرداری که تحویل گرفته است را اعلام کندعلیخانی افزود: زمانی که اصلاح‌طلبان شهرداری را به اصولگرایان تحویل دادند 25 هزار تن تعداد کارکنان بوده است که پس از 16 سال فعالیت جهادی در تهران تعداد کارکنان شهرداری به 135 هزار تن رسیده است. وی بیان داشت: اگر میانگین حقوق کارکنان را 4 میلیون تومان در نظر بگیریم، شهرداری تهران ماهیانه 540 میلیارد تومان برای حقوق پرداخت می‌کند.

٤ دستگاهی که نمی توان بودجه آنها را کاهش داد!

محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه و بودجه، مي‌گويد: اعتبارات بخش جاري صرف انسان‌سازي شده است. او معتقد است كه چهار نهاد صندوق بازنشستگي، آموزش و پرورش، وزارتخانه‌هاي دفاع و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي حجم زيادي از بودجه جاري دولت را به خود اختصاص مي‌دهند و قوه مجريه نمي‌تواند اعتبارات مورد نياز اين بخش‌ها را كاهش دهد. نوبخت بارها در سخنان خود تأكيد كرد كه دولت يازدهم در راستاي دستيابي به اهداف اقتصاد مقاومتي، تلاش كرده كه وابستگي كشور به بودجه نفت را كاهش دهد. نوبخت كل رشد بودجه جاري در سال ٩٢ تا ٩٥ را ٧٣ درصد اعلام كرد و گفت: اگر نرخ تورم را نيز محاسبه كنيم، عملا بودجه جاري رشدي نداشته است. اين در حالي است كه اعتبارات عمراني از ٢٢ هزار و ٢٠٠ ميليارد تومان در سال ٩٢، بدون احتساب اعتبارات آب‌هاي مرزي و صرفا از محل پرداختي‌هاي خزانه، به ٤٢ هزار ميليارد تومان در سال جاري رسيده است.
اقدام اصلاح‌طلبان تندرو علیه شمخانی
با وجود اینکه حسن روحانی در دولت جدید خود بر تثبیت وضعیت امنیت کشور و ابقای دریابان علی شمخانی تأکید دارد اما همچنان فشار اصلاح طلبان تندرو برای برکناری وی جریان دارد. در جلسه ای که اخیرا در منزل یکی از اصلاح طلبان برگزار شده است طراحی برای رایزنی جهت برکناری شمخانی از دبیری شورای عالی امنیت ملی انجام شده است

منطقه پرواز ممنوع

دولت عراق، درصدد ایجاد منطقه پرواز ممنوع در اقلیم کردستان است. هیات دولت عراق دیروز اعلام کرد تا سه روز دیگر اگر ورودی‌های هوائی کردستان عراق تحت کنترل دولت بغداد در نیاید، پروازهای بین‌المللی در کردستان را ممنوع اعلام خواهد کرد. همه پرسی بارزانی برای جدائی کردستان از عراق که روز دوشنبه سوم مهرماه برگزار شد با واکنش منفی بین‌المللی مواجه گردید و تنها رژیم صهیونیستی از این اقدام خلاف قانون اساسی عراق حمایت کرد.

اخبار روزانه:
* محسن تدین، رئیس انجمن بتن ایران با بیان اینکه نیمی از بتن‌های تولید شده در کشور استاندارد نیستند، اظهار داشت: هنوز مهندسان برای جواز ساختمان امضافروشی می‌کنند و همواره این موضوع گریبانگیر ماست و متأسفانه باید گفت، برخی آزمایشگاه‌های تأیید بتن نیز برگه‌فروشی می‌کنند. بنابراین باید جلوی این اقدامات گرفته شود تا مردم در اسکلت‌های بتنی با خیال راحت زندگی کنند.
* امیر نجومی، دبیر شورای عالی کانون صرافان ایران تقاضای ارز مسافرتی را از دلایل اصلی افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر دانست و گفت: حجم مسافرت‌های خارجی در شهریور ماه بالا بود؛ از همین رو بهای دلار روند صعودی داشت. وی اظهار داشت: بانک مرکزی در این مدت متناسب با وضعیت بازار، ارز مداخله‌ای توزیع کرده و همچنان این روند ادامه دارد.
* رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت: با توجه به افزایش سطح زیرکشت زعفران در هر سال، پیش‌بینی می‌شود سطح زیر کشت زعفران امسال در کشور از مرز ۱۰۰ هزار هکتار بگذرد. وی در ادامه افزود: باید تلاش کنیم میزان صادرات زعفران نیز از مرز ۳۰۰ تن عبور کند.
* «میشل عون» رئیس جمهور لبنان در پاسخ به این پرسش که آیا بشار اسد در قدرت باقی خواهد ماند، گفت: فکر می‌کنم رئیس‌جمهور اسد در جایگاه خود بماند. دولت سوریه آشتی ملی را در دستور کار دارد و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.
* بهروز نعمتی، نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به انتشار خبری به نقل از وزیر صنعت مبنی بر اینکه ۹۰ درصد کالاهای وارداتی به کشور از طریق قاچاق وارد می‌شود، گفت: این موضوع از اساس کذب است.
* در آخرین رتبه‌بندی مؤسسه «گلوبال‌پلتزم»، شرکت گازپروم روسیه بزرگ‌ترین شرکت انرژی جهان معرفی شد. پیش از این، شرکت «اگزون‌موبیل» آمریکا به مدت 12 سال بزرگ‌ترین شرکت انرژی جهان شناخته می‌شد و در صدر فهرست قرار داشت.
* سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه در حوزه موشکی کاملاً خودکفا هستیم، گفت: توسعه موشکی پس از انتقادات نامشروع مقامات آمریکایی سرعت گرفته است.
* کل سازمان ملل ضمن درخواست از اربیل و بغداد برای گفت‌وگو، ابراز نگرانی کرد که همه‌پرسی کردستان می‌تواند به بی‌ثباتی در منطقه خاورمیانه دامن بزند.