علاء میرمحمد صادقی :
عربستان از تحریم‌ها علیه ایران سوء استفاده کرد
ر سال‌های قبل شورای ایران و عربستان که بنده برای تاسیس آن اقدام کردم، فعالیت داشت و چند سفر از ایران به عربستان رفتیم و تجار عربستانی را هم به ایران دعوت کردیم اما بعد از اینکه روابط به سمت سردی رفت و دولت عربستان در روابط مانع تراشی کرد این شورا نتوانست به فعالیت خود ادامه دهد؛ در حال حاضر نیز به صورت اسمی شورای بازرگانی ایران و عربستان وجود دارد اما فعال نیست.
کد خبر: ۱۷۴۴۹
تاريخ: ۰۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
نایب رییس اتاق بازرگانی تهران درباره آخرین وضعیت فعالیت شورای مشترک بازرگانی ایران و عربستان گفت: در سال‌های قبل شورای بازرگانی ایران و عربستان فعال بود اما بعد از مانع‌تراشی‌های عربستان، این شورا نتوانست به فعالیت خود ادامه دهد و اکنون فقط اسم این شورا وجود دارد.

علاء میرمحمد صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: از چند سال گذشته روابط ایران با عربستان به سمت سردی حرکت کرد و صادرات زیادی در این سال‌ها از ایران به عربستان انجام نشده است، چراکه آن‌ها موانعی را ایجاد کردند تا کالاهای ایرانی به عربستان وارد نشود و به همین دلیل صادرات ایران به عربستان از طریق دوبی و کویت انجام می‌شد.

عضو هیات نظارت حزب موتلفه اسلامی افزود: همچنین بعد از مسائل مربوط به تحریم، عربستان از تحریم‌ها علیه ایران سوء استفاده کرد و بازارهای خود را در اختیار ایران قرار نداد و این در حالی بود که مشابه کالاهایی که ایران تولید می‌کرد در عربستان با کیفیت پایین‌تری وجود داشت.

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران به مهمترین تاثیر اقتصادی حادثه منا اشاره و عنوان کرد: اتفاقاتی که در عربستان و منا رخ داد از جنبه‌های اقتصادی برای ما بی‌اثر نخواهد بود.

میرمحمد صادقی ادامه داد: در حقیقت حدود 500 نیروی ارزنده‌ و فعال خود‌ را در بخش‌های مختلف از دست دادیم و این زیان بسیار سنگینی برای اقتصاد و ملت ایران است.

نایب رییس اتاق بازرگانی تهران همچنین درباره آخرین وضعیت فعالیت شورای بازرگانی مشترک ایران و عربستان عنوان کرد: در سال‌های قبل شورای ایران و عربستان که بنده برای تاسیس آن اقدام کردم، فعالیت داشت و چند سفر از ایران به عربستان رفتیم و تجار عربستانی را هم به ایران دعوت کردیم اما بعد از اینکه روابط به سمت سردی رفت و دولت عربستان در روابط مانع تراشی کرد این شورا نتوانست به فعالیت خود ادامه دهد؛ در حال حاضر نیز به صورت اسمی شورای بازرگانی ایران و عربستان وجود دارد اما فعال نیست.

وی همچنین به اهمیت بازار‌های کشور‌های منطقه برای ایران اشاره کرد و گفت: بازار‌های خدادادی برای کالاهای مان در کشور‌های اطراف اعم از آسیای میانه و کشور‌های حاشیه خلیج فارس داریم. کشور‌هایی که با برخی از آن‌ها روابط چند صد ساله داریم؛ بنابراین می‌توان با تدبیر دولت با استفاده از این بازار‌ها به تولیدمان رونق دهیم.