اخبار 24 ساعت گذشته:
قبر 700 میلیونی در تهران /مفتی تونس: اشتباه کردم؛ شنبه عید فطر بود!/۵ دلیل اوباما برای برتری توافق هسته‌ای ایران نسبت به سایر گزینه ها/ افشای سند محرمانه حمله به اماکن شیعیان/ دستور دولت برای افزایش تعرفه های توقیف خودرو/ اعضاي تيم مذاكره كننده حاضر به پاسخگويي نشدند/ شروط داعش برای پوشش زنان و ...
کد خبر: ۱۶۳۸۰
تاريخ: ۲۹ تير ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵

پیام اینستاگرام رهبر انقلاب به اوباما

رهبر انقلاب در واکنش به تهدیدات نظامی طرف آمریکایی فرمودند: «این آقا (رئیس جمهور امریکا) گفته است می تواند ارتش ایران را نابود کند. قدیمی های ما این جور حرف ها را لاف در غریبی می گفتند. اگر می خواهند درست بفهمند اگر می خواهند از تجربه های خود درست استفاده بکنند بدانند اگر جنگی این جا اتفاق بیفتد آن کسی که سرشکسته از جنگ خارج خواهد شد آمریکای متجاوز و جنایتکار استلاف در غریبی مربوط به یکی از ضرب المثل های قدیمی است که این مثل به افرادی گفته می‌شود که با وقاحت در حضور کسانی که به خوبی از سوابق آنها خبر ندارند، لاف می‌زنند.
در رابطه با این ضرب المثل داستان های مختلفی وجود دارد اما مشهورترین آن مربوط به لغات و ضرب المثل هاي كاشاني تأليف حسن عاطفي است که در رابطه با داستان این ضرب المثل می نویسد: «درباره فرد بي شخصيتي گويند كه در جايي كه او را نشناسند، گزافه گويي كند و لاف بيهوده زند كه من چنين و چنانم، در چنين وضعي به او مي گويند: لاف در غربت و ... چون لاف در غربت باعث رسوايي او نمي شود، همچنان كه صداي ناهنجاری است که به هنگام چكش كاري مسگران شنيده نمي شود و فرد را شرمنده نمي سازد.

تغییر نگرش ایران یا غرب؟

نخست‌وزیر انگلیس در اظهارات جدیدی مدعی شد، دستیابی توافق هسته‌ای سبب کنارگذاشتن فشار غرب بر ایران نمی‌شود. «دیوید کامرون» در اظهاراتی برای اطمینان دادن به متحدان خاورمیانه‌ای انگلیس بیان کرد، غرب فشار بر ایران را در مواردی، همچون حمایت از گروه‌های فلسطینی و حزب‌الله لبنان ادامه می‌دهد. نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد، کشورهای غربی پس از توافق هسته‌ای تغییر در سیاست‌های ایران در خاورمیانه[غرب آسیا و شمال آفریقا] را خواستار هستند. کامرون در گفت‌وگو با شبکه ان‌بی‌سی گفت: من با آقای روحانی صحبت کردم و گفتم، ما خواستار تغییر در نگرش ایران در موضوعاتی، مانند سوریه و یمن و تروریسم در منطقه و تغییر در رفتار (ایران) هستیم. نخست‌وزیر انگلیس همچنین مدعی شد، توافق با ایران می‌تواند به این تغییر منتهی شود و بسیار بهتر از گزینه‌های جایگزین بود؛ زیرا بدون توافق، ایران قادر به دستیابی به سلاح هسته‌ای بود و این احتمال وجود داشت که کشورهای غربی اقدام نظامی در منطقه علیه ایران را آغاز کنند.

انگلیس خوب می‌داند که با لغو احتمالی تحریم‌ها، مانند سایر سردمداران تحریم ایران در گروه 1+5 نمی‌تواند در صف اول کشورهایی باشد که می‌توانند با ایران روابط تجاری داشته باشند. از این‌رو، این کامرون است که برای تعامل اقتصادی با ایران، که بسیار به آن نیاز دارد، باید نگرش و رفتارش را تغییر دهد و بدون تمهید مقدمات از موضع توخالی بالا لاف گزاف نزند.

اعضاي تيم مذاكره كننده حاضر به پاسخگويي نشدند

در حالي که قرار است پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت درباره توافق هسته اي ايران و ۱+۵ در جلسه شوراي امنيت به راي گذاشته شود، بخش خبري ساعت ۱۴ سيماي جمهوري اسلامي، در گزارشي برخي از اصول مطرح شده در اين پيش نويس به ويژه موضوع بازگشت پذيري فوري تحريم ها را توسط کارشناسان موافق و مخالف مورد بررسي قرار داد. پس از پايان اين گزارش، گوينده خبر اعلام کرد از برخي اعضاي تيم مذاکره کننده دعوت شده بود برخي از ابهامات موجود در پيش نويس قطعنامه شوراي امنيت را پاسخ دهند اما اعضاي تيم مذاکره کننده از پذيرش اين موضوع خودداري کردند.

سبک عجیب تبلیغات در پیراهن تیم بارسلونا با تبلیغ در زیر پیراهن

پس از توافق شرکت اینتل با بارسلونا برای اسپانسرینگ این باشگاه، غول کامپیوتری جهان ایده جالبی را برای درج نامش در پیراهن بارسلونا مطرح کرده است.با توجه به قرارگرفتن برند خطوط هوایی قطر روی پیراهن آبی و اناری ها، اینتل تصمیم گرفته تا نام و لوگوی خود را زیر پیراهن این تیم درج کند.با این طرح عجیب بعید نیست از این پس بعضی از بازیکنان بارسا ناچار شوند پس از به ثمر رساندن گل، پیراهنشان را کمی بالا بکشند و نماد اینتل را به نمایش بگذارند. باشگاه فوتبال بارسلونا تا پیش از آغاز دوره راسل، در تمام تاریخ خود تبلیغی را بر روی پیراهن نداشت. آن ها حالا این سنت را بدجوری شکسته اند و دارند از تمام ظرفیت های پیراهن خود برای تبلیغات بهره می برند.

شهری که خواب بعد از ظهر درآن اجباری است

شورای شهر اودور در اسپانیا با اجرای قانونی برای وادار کردن شهروندان به استراحت در خانه های خود از ساعت 2 الی 5 بعد از ظهر موافقت کرد.این قانون بر لزوم تعطیلی تمام مغازه ها در این سه ساعت و حفظ حداکثر آرامش و سکوت در خیابانها تاکید دارد.شهر اودور واقع در نزدیکی شهر والنسیا در شرق اسپانیا نخستین شهر اسپانیایی است که بنا به حکم قانون، خواب نیمروزی را اجباری می کند، بر طبق این قانون، خانواده ها ملزم هستند که کودکان خود را در ساعات قیلوله در منزل نگه دارند و آنها را از حضور در خیابانها باز دارند.

با توجه به آنکه شغل اغلب ساکنان شهر اودور کشاورزی است، به استراحت پس از وعده ناهار نیاز دارند و از این رو اهالی این شهر از گذشته به خواب کوتاه نیمروزی عادت کرده اند.

شروط داعش برای پوشش زنان
تروریست های داعش به محض تصرف منطقه ای در کشورهای عراق یا سوریه و یا لیبی، شروط خود را درباره شیوه پوشیدن، شکل و نیز خورد وخوراک مردم را اعلام می کند. این گروه اخیرا ۷ هفت شرط برای خروج زنان از خانه هایشان در تابلوها و بنرهای نصب شده اعلام کرده اند. هفت شرط با عنوان (شروط حجاب شرعی) درباره لباس زنان :
۱-باید ضخیم باشد طوری که پشت آن پیدا نباشد.
۲- گشاد باشد.
۳- چسبان نباشد.
۴- همه بدن را بپوشاند.
a
۵- شبیه لباس زنان یا مردان کافر نباشد.
۶- توجه دیگران را به خود جلب نکند.
۷- معطر نباشد.
گاف فائزه هشمی یا یک دروغ مطبوعاتی؟

یک روزنامه اصلاح طلب در گزارشی که از نشست اخیر حزب جمعیت زنان مسلمان نواندیش ارائه کرده، نهضت ثبت‌نام حداکثری تا رسیدن به سهمیه ٣٠ درصدی را اولویت اصلی این زنان برای انتخابات مجلس اعلام نموده و در ادامه، صحبت های سخنرانان این نشست را نیز منتشر کرده است. این روزنامه در بخشی از گزارش خود می نویسد: سخنران بعدی «فائزه هاشمی» بود. او هم با خرده‌ گرفتن از رد طرح سهمیه ٣٠ درصدی زنان از مجلس در مجمع تشخیص مصلحت نظام فاش کرد که دو نفر در مجمع به این طرح رأی ندادند و عامل رد شدن آن بودند. او گفت: «خودمان هم فکر می‌کردیم که چون آقای هاشمی به‌ عنوان رئیس مجمع از این موضوع دفاع کرد حتما رأی خواهد آورد. ولی رأی نیاورد. با شرمندگی باید بگویم که یکی از کسانی که رأی نداده، عموی من {محمد هاشمي} بوده است. اگر می‌دانستم ایشان رأی نمی‌دهد می‌رفتیم لابی می‌کردیم! دیشب متوجه شدم که یکی از آن دونفر عموی من محمد هاشمی، بوده است

این در حالی است که در فهرست اشخاص حقیقی عضو مجمع نام محمد هاشمی دیده نمیشود و وی از سال 90 در مجمع عضویت ندارد.

پركار ترين بازيگر سال 94 كيست؟

هدایت هاشمی بازیگر کشورمان امسال با بازی در دو فیلم پایتخت 4(در نقش اوس موسی) و سریال گاهی به پشت سرت نگاه کن(در نقش سرهنگ تهرانی) عنوان پرکارترین بازیگر رمضان 94 را از آن خود کرد.
هدایت هاشمی در آخرین مطلب صفحه شخصی اینستاگرامش با انتشار تصویر زیر نوشت: «عید همگی مبارک... این ماه رمضان هم گذشت... بعد از سی وسه ساعت بی خوابی کار تمام شد... سرهنگ تهرانی-اوس موسی...».

دلیل به دست آمدن توافق چرخش 180 درجه ای آمریکا بود

هافینگتون پست نوشت: دلیل به دست آمدن توافق، چرخش صد و هشتاد درجه ای آمریکا در موضوع غنی سازی اورانیوم بود. به دیوید موریسون در تحلیلی برای این روزنامه آمریکایی نوشت: در سال ۲۰۱۳ یا همان حدود، دولت اوباما، در مواضع خود یک چرخش صدو هشتاد درجه ای انجام داد و پذیرفت که ایران در خاک خود، تأسیسات غنی سازی اورانیوم داشته باشد. به همین دلیلی است که مذاکرات آمریکا با ایران درباره فعالیت های هسته ای ایران که در ماه مارس ۲۰۱۳ به طور مخفیانه در عمان آغاز شده بود، در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ با موفقیت به پایان رسید و طرح جامع اقدام مشترک موسوم به برجام به بار نشست. بدون این که به سیاستی بازگردد که به هیچ توافقی هم نمی رسید. پیش از آن دولت آمریکا و متحدانش حدود یک دهه زمان صرف کردند تا ایران را متقاعد کنند که برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند و حتی در سال های اخیر تلاش کردند با اعمال تحریم های اقتصادی که هنوز هم پابرجاست، این خواسته خود را به ثمر بنشانند.

کمک 800 ميلياردي کابينه به سازمان زندان ها

بر اساس ابلاغيه روزهاي اخير يک مسئول ارشد اجرايي به تعدادي از اعضاي دولت، اعلام شده است که حسب تصميم کابينه، مبلغ 800 ميليارد ريال به صورت تملک دارايي سرمايه ‌اي از محل منابع ماده 10 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت براي تکميل و اتمام عمليات بازسازي، بهسازي و ايمن سازي 7 اردوگاه زندانيان، در اختيار سازمان زندان‌ ها و اقدامات تأميني و تربيتي کشور قرار مي ‌گيرد.

اين سازمان نيز گزارش نحوه هزينه کرد اعتبار مذکور را در مقاطع زماني سه ماهه به سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور ارائه خواهد کرد.

دو نفر فوتبالی که حسابی از توافق خوشحال شدند!

خداداد عزیزی در گفت وگویی اشاره کرده است: توافق هسته‌ای ۲ نفر را در فوتبال حسابی خوشحال کرد و آن ۲ نفر رئیس فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی هستند چون به خواست‌شان می‌رسند. کفاشیان می‌تواند پول کروش را بپردازد و او هم به دستمزدش می‌رسد که در کار حرفه‌ای حقش است؛ البته امیدواریم کفاشیان حواسش به پول واریزی فیفا باشد و به همه جای فدراسیون دست بکشد و یک دفعه کل قرارداد کروش را نپردازد

شکست داعش 10 تا 20 سال زمان می برد

رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکایی، برآورد کرد که شکست دادن داعش، به 10 تا 20 سال زمان نیاز دارد. به گزارش العالم، ژنرال "ریموند اودرنو" در گفت وگو با خبرنگاران، زمان لازم برای شکست دادن داعش را بیش از برآوردهای کاخ سفید دانست و ارزیابی کرد که برای این کار، 10 تا 20 سال زمان لازم است. بر پایه این گزارش، ژنرال ادورنو افزود: شکست دادن گروه (داعش)، به سمتی پیش می رود که برای تحقق آن، زمانی بیشتر از توقع دیگران نیاز است.
به نوشته وبگاه شبکه سی.ان.ان رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکایی خاطرنشان کرد: من متوجه شدم که برای شکست دادن داعش، به چیزی فراتر از عملیات نظامی نیاز است و برای تحقق این هدف، به اقدامات اقتصادی و دیپلماتیک نیز نیازمندیم.

پيشنهاد عجيب استقلال به بازيكنان ملي پوشش

علی نظری جویباری درباره اینکه گفته می شود باشگاه استقلال به امیرحسین صادقی پیشنهاد داده در استقلال بماند و در صورت حضور از ساعت ۸ صبح در باشگاه ماهیانه ۵ میلیون تومان حقوق دریافت کند، اظهار داشت: ماجرا اینطور هم نیست. ما به بازیکنانی که در لیست مازاد هستند گفته ایم که اگر می خواهند در استقلال بمانند، ماهیانه ۵ میلیون تومان دریافت می کنند.
وی ادامه داد: ما این پیشنهاد را به هاشم بیگ زاده و میلاد سلیمان فلاح نیز داده ایم و چیز بدی هم نیست. در سال می شود ۶۰ میلیون تومان! می خواهم بگویم این پیشنهاد فقط به امیرحسین صادقی تعلق ندارد و اگر این بازیکنان بخواهند بروند، مانع شان نمی شویم.

اسماعیل گرامی مقدم بازداشت شد

ایلنا نوشت؛ اسماعیل گرامی مقدم؛ عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و سخنگوی این تشکل سیاسی اصلاح طلب که پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به هند سفر کرده بود، پس از بازگشت به کشور در فرودگاه امام خمینی (ره) توسط ماموران بازداشت شد.

خبر آهنگ امیر تتلو در رسانه های آمریکایی!

خواننده ای که این روزها با خواندن ترانه خلیج مسلم فارس دوباره جنجالی به پا کرده است، با انتشار عکسی از واکنش دو نشریه معتبر دنیا به آهنگش خبر داد. به گزارش خبرآنلاین، امیر تتلو خواننده زیرزمینی که اخیرا ترانه ای را با موضوع انرژی هسته ای خوانده و روی یکی از کشتی های نیروی دریایی کشورمان برایش ویدئو کلیپ ساخته است، عکسی در اینستاگرامش منتشر کرده که نشان از توجه نشریه نیویورک تایمز و واشنگتن پست به موزیک ویدئوی جدیدش دارد

مظاهری: دارایی های ما در چین بدتر از بلوکه است

رئیس کل اسبق بانک مرکزی دارایی های بلوکه شده بانک مرکزی را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: «دارایی های ما در چین به عنوان دارایی های بلوکه شده منظور نمی شود بلکه چیزی بدتر از آن است.» طهماسب مظاهری به «تسنیم» گفت: «بر اساس قرارداد دولت قبل با چینی ها بخشی از دارایی های ما در اختیار دولت چین است». وی تأکید کرد: «این دارایی ها بلوکه نیست و در طبقه بندی بلوکه ها قرار نمی گیرد، اما بدتر از بلوکه است.» مظاهری ادامه داد:« غربی ها بلوکه می کنند و اعلام می کنند که بلوک کردیم. وقتی هم که توافق کردند آزاد می کنند. چینی ها پول را می گیرند و پس نمی دهند. اسمش را هم امانتداری می گذارند.» مظاهری افزود:« حداکثر اینکه یک مقدار جنس بنجل به قیمت بسیار گران می دهند آنهم با شرط و شروط از جمله شرط حق حساب و کمیسیون به دلال های خودشان.»

قبر 700 میلیونی در تهران

قیمت قبر در امام‌زاده صالح تجریش به ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است! واقعیتی که در بیشتر آرامستان‌های تهران به چشم می‌خورد. به نوشته مهر قیمت نجومی قبر در تهران از خبرهایی است که هر چند وقت یک بار به آن پرداخته و سپس به فراموشی سپرده می‌شود. دغدغه‌ای که به شورای شهر تهران کشیده شده و اعضای آن در پی حل این معضل هستند. «مجتبی شاکری» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، هفته گذشته در هفتادوپنجمین جلسه چهارمین دوره این شورا گفته است: «قیمت یک قبر در امامزاده صالح هم‌اکنون ۷۰۰ میلیون تومان است. چه کسی توانایی چنین خریدی را دارد؟ بنابراین باید در این زمینه به صورت جدی رسیدگی شود.» مسأله‌ای که نه تنها امامزاده صالح که دیگر گورستان‌های تهران هم با آن مواجه هستند.

دستور دولت برای افزایش تعرفه های توقیف خودرو

در حالی که بر اساس مصوبه سال 91 دولت وقت، راهنمایی و رانندگی موظف شده بود در صورت انتقال خودرو به توقفگاه یا مقر انتظامی یا راهنمایی و رانندگی یا تعمیرگاه، مراتب را از طریق سامانه 110 اطلاع رسانی کند، بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر دولت به وزارت کشور، تعرفه های مربوط به توقف و حمل و نقل وسیله نقلیه در پارکینگ ها بر اساس دستور پلیس افزایش می یابد.

ضمنا تاکید شده است که باید عبارت "سامانه های اطلاع رسانی در اسرع وقت" جایگزین عبارت "سامانه (110)" در مصوبه دولت بشود.

مفتی تونس: اشتباه کردم؛ شنبه عید فطر بود!

مفتی تونس به دلیل آنکه روز جمعه را عید سعید فطر اعلام کرده بود عذرخواهی کرد و گفت: «اشتباه کردیم، شنبه عید سعید فطر بوده است». به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما از تونس، مفتی تونس که سخنانش از ایستگاه های رادیویی این کشور پخش می شد خطاب به مردم گفت: «در رویت هلال ماه شوال اشتباهی روی داده است و همین اشتباه موجب شد تا جمعه را عید سعید فطر بدانیم اما مشخص شد اشتباهی روی داده و جمعه در تونس آخرین روز ماه مبارک رمضان و شنبه عید سعید فطر بوده است». وی افزود: «پس از آنکه متوجه اشتباهمان شدیم خواستم از طریق تلویزیون این اشتباه را به گوش شهروندان برسانم اما افرادی صاحب نفوذ مرا از این کار منع کردند در نتیجه جا دارد از همه مردم تونس به ویژه آنان که از این اشتباه متضرر شده اند عذرخواهی کنم».

ماجرای کشتار جوانان در یک پارتی در کرج
تصاویر منتشر شده در خصوص کشتار عده ای از مردم در کرج صحت ندارد و شایعاتی است که در فضای مجازی دست به دست می شود. به گزارش خبرآنلاین، تصاویر منتشر شده در خصوص کشتار عده ای از مردم در کرج صحت ندارد و شایعاتی است که در فضای مجازی دست به دست می شود. شاید این متن به دست شما هم رسیده باشد که : «تو کرج ریختن تو یه پارتی و همه رو قتل عام کردن و تصویرش به دست ما رسیده... » اما حقیقت امر چیز دیگری است. این عکسها به حمله تروریستی در عراق را نشان می دهد و ارتباطی با کشورمان ایران ندارد. در این حمله مردان مسلح به ساختمانی در محله زبونه بغداد حمله کرده و حدود 25 زن را به قتل رساندند.

حمله داعش به ناوچه مصر

گروه تروریستی داعش حمله موشکی به یک ناوچه نیروی دریایی مصر را برعهده گرفت و تصاویری از آن را منتشر کرد. به گزارش عصرایران، هم اکنون شاخه گروه مسلح داعش در مصر با عنوان ولایت سینا (ایالت سینا) کنترل مناطقی از صحرای سینای مصر را در دست دارد و بارها به مراکز ارتش و پلیس مصر در این ناحیه حمله کرده است. این حمله داعش به شناور نظامی ارتش مصر در ساحل بندر رفح واقع در صحرای سینای مصر در شرق دریای مدیترانه انجام شد.

چه کسی نقش جد نوح را در مذاکرات ایفا کرد؟

فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان در گفتگوی اختصاصی با کانال دوم تلویزیون دولتی آلمان ، «زد. دِ. اف» در خصوص توافقنامه هسته‌ای با ایران اظهار داشت: باید توافق هسته‌ای ایران را الگویی برای حل مسالمت‌آمیز سایر مناقشات در نظر آورد. گوینده خبر این شبکه به عنوان نخستین سؤال از وی پرسید: آلمان در این مذاکرات تقریبا نقش یک میانجی را بازی کرد. شما پس از این توافق گفتید که امضای این توافق برای شما نیز یک لحظه بزرگ بوده است. لطفا در این باره بیشتر توضیح دهید. اشتاینمایر در پاسخ گفت: من در این مذاکرات مثل «مِتوشالح» (از شخصیت های اساطیری سامی و جد نوح نبی که بیشترین عمر را در بین شخصیتهای عهد عتیق داشته است) شده بودم. چون 10 سالی بود که با این مناقشه درگیر و نوعی ارتباط حسی با این مساله پیدا کرده بودم. بعد از گذشت 12 سال مذاکره ما به یاد می‌آوریم که همواره گذشته‌ای بی‌نتیجه را تجربه کرده‌ایم و بعد از گذشت 35 سال از سکوت و خاموشی حاکم بر مناسبات ایران و آمریکا و طی شدن سال‌هایی که اوضاع، پیوسته رو به وخامت بود و نیز خطر تهدیدآمیز تقابل نظامی، سرانجام شرایط تغییر کرد و برای دیگران، چشم‌اندازی در گشودن ارتباط با ایران ترسیم شد که موضوع خوبی است و من نیز از آن بسیار خرسندم.

۳۵ درصد کشفیات هروئین دنیا نیز در ایران

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۸۵ درصد تریاک دنیا در ایران خبر داد. فارس نوشت؛ علیرضا جزینی گفت: ۳۵ درصد کشفیات هروئین دنیا نیز در ایران صورت می گیرد اما با این حال می توانیم به طور قطع بگوییم ما در مصرف تریاک رتبه اول دنیا نیستیم چرا که تجارت مواد مخدر در ایران ۳ میلیارد دلار است اما در کشوری مانند روسیه این تجارت ۱۸ میلیارد دلار می شود. وی با اشاره به توقف صادرات مخدرهای صنعتی از کشور، افزود: سال گذشته حدود ۴۷ گذرنامه از ایرانیان به دلیل قاچاق مواد مخدر باطل شده است به طوری که کشور تایلند که مقصد قاچاق مخدرهای صنعتی از ایران به شمار می رفت، از کشور ما تشکر کرده است.

مجلس خبرگان مانند پادگان آماده است
حجت الاسلام رییسی عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان گفت: مجلس خبرگان اول برای نظریه حکومت اسلامی امام راحل در قالب قانون اساسی ساختارسازی کرد که چگونه حاکمیت دینی می‌تواند همه زوایای قانونگذاری، اجرا، قضا و بخش‌های مختلف حکومت را در برگیرد. این مجلس اگرچه ممکن است هر شش ماه یک بار جلسه تشکیل دهد اما جایگاهی آماده است و جلساتش برکات زیادی دارد و مهمترین مسائل جامعه را رصد می‌کند و این جلسات برای تداوم اسلامیت وجمهوریت نظام ، اطمینان‌بخش است.به نوشته ایسنا وی افزود: مجلس خبرگان رهبری مانند پادگان آماده است که در مواقع خطر می‌تواند نظام و انقلاب را از هرگونه مخاطره حفظ کند. تعیین رهبر، تشخیص وجود صفات رهبری، نظارت بر تداوم صفات موجود در رهبر از جمله تدبیر، مدیریت، شجاعت و حضور در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی از وظایف مجلس خبرگان رهبری است.

آماری از ایرانیان مستحق دریافت سبد غذایی
یک پژوهشگر سیاستگذاری اجتماعی گفت: بر اساس برآوردهای صورت گرفته توسط مؤسسات دولتی، حدود 15 درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند. همچنین حدود دو میلیون و 300 هزار خانوار نیز تحت پوشش دائمی امداد و بهزیستی هستند. این در حالی است که حدود 10 میلیون نفر مستحق دریافت سبد غذایی تشخیص داده‌ شده‌اند. به نوشته ایسنا، دکتر امیدی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود پنج درصد جمعیت دچار فقر شدید هستند یعنی اگر تمامی درآمدشان را برای تامین غذای مورد نیاز خود صرف کنند باز هم درآمدشان کفاف نمی‌دهد. همچنین 33 درصدی شهری‌ها و 40 درصد روستاییان دچار فقر مطلقند که این میزان در سیستان و بلوچستان به بیش از 60 درصد و در کرمان، کردستان و گلستان به بیش از 50 درصد می‌رسد.

مذاکره روسیه برای فروش هواپیما به ایران

ماکسیم سوکولوف، وزیر ترابری روسیه، از مذاکره این کشور با ایران برای صادرات هواپیماهای مسافربری سوپرجت سوخو خبر داده است. سوپرجت سوخو تنها هواپیمای مسافربری روسی است که بعد از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در این کشور ساخته شده و توسعه یافته و گنجایش ۷۸ تا ۹۸ مسافر (به همراه خدمه) را دارد. قیمت این نوع هواپیماها حدود ۳۵ میلیون دلار است. پیش از روسیه، شرکت های هواپیمایی دیگر نیز از تمایل خود برای فروش هواپیما به ایران خبر داده بودند. به نوشته رویترز، شرکت های غربی نیز انتظار ورود به بازار هواپیمایی ایران را دارند، کشوری که اکثر هواپیماهای مسافربری آن فرسوده شده و به گفته مقامات ایران، هم اکنون نیاز به خرید ۴۰۰ هواپیما دارد. هواپیماهای بوئینگ ۷۸۷ و ایرباس ای۳۵۰ در لیست فروش این شرکت ها به ایران قرار دارند. بلومبرگ نیز گزارش داده که ایران برای خرید ۴۰۰ هواپیما به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد که نه تنها برای شرکت های غربی، بلکه سوخوی روسیه و حتی شرکت هایی از چین، برزیل و کانادا نیز می تواند منبع درآمد باشد.

واکنش نتانیاهو به بیانات رهبر انقلاب

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره عدم تغییر سیاست ایران در قبال آمریکا گفته که "برخی‌ها گمان می‌کردند که با دادن امتیازات به ایران (در مذاکرات هسته‌ای) سیاست این کشور تغییر خواهد کرد".وی گفته است: ایران علنا اعلام می‌کند که به مبارزه خود علیه آمریکا و هم‌پیمانان آن از جمله اسرائیل ادامه خواهد داد".نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تکرار ادعاهای خود درباره توافق هسته‌ای ایران و 1+5 افزود: تا زمانی که ایران سیاست خود را تغییر نداده و درخواست برای نابودی آمریکا و اسرائیل را متوقف نکرده است، استحقاق دریافت هیچ امتیاز و مصالحه‌ای را ندارد. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران روز گذشته در خطبه های نماز عید فطر، طی بیانات مهمی، بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی مبنی بر ادامه مبارزه با استکبار و حمایت از مظلومان تأکید کردند.

افشای سند محرمانه حمله به اماکن شیعیان

با افشای سندی محرمانه از «گارد ملی سعودی – واحد شرقی» از وجود گروهکی متشکل از 500 تروریست که قصد دارند به اماکن شیعی در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حمله کنند، پرده برداشته شد. به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، در این سند فاش شده است که گروهی متشکل از 500 نفر، قصد دارند به مساجد و حسینیه های شیعیان در کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و عربستان حمله کنند. براساس این سند که سایت خبری «منامه پست» آن را منتشر کرد، از مسجد امام زین العابدین در مدینه منوره، انجمن خیریه العمران در استان الاحساء و حسینیه الزائر در استان قطیف به عنوان نمونه هایی از اماکنی نام برده شده است که مورد حمله قرار خواهند گرفت. گارد ملی سعودی، در این سند اتخاذ همه تدابیر امنیتی و پیشگیرانه لازم برای حفاظت از جایگاه ها و قرارگاه های نظامی و نهادهای مهم جهت پیشگیری از هرگونه اقدامات تروریستی درخواست کرده است. گروه تروریستی داعش، سال گذشته مسئولیت عملیات انفجاری در مسجد شیعیان در منطقه الدالوه در الاحساء و مسجد امام علی علیه السلام در القدیح و مسجد امام حسین علیه السلام در حی العنود در دمام و همچنین انفجار مسجد جامع امام صادق علیه السلام در کویت در تیر ماه جاری را به عهده گرفت و تهدید به حمله به مساجد شیعیان در بحرین کرد.

۵ دلیل اوباما برای برتری توافق هسته‌ای ایران نسبت به سایر گزینه ها

مقام های آمریکایی از جمله «باراک اوباما» رئیس جمهوری این کشور پس از دست یابی به توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در تلاش هستند دلایلی مبنی بر برتری این توافق نسبت به سایر گزینه ها ارائه دهند و به این ترتیب نگرانی های متحدان خود در ایالات متحده و خاورمیانه درباره این توافق را برطرف کنند.

۱.ادعای این که تنها گزینه جانشین توافق، جنگ است: اوباما همواره ادعا کرده است که تنها دو راه برای توقف ایران برای دست یابی به سلاح هسته‌ای وجود دارد: توافق دیپلماتیک یا جنگ دیگری در خاورمیانه.

وی گفت: «در صورتی که عاقلانه تصمیم نگیریم، نسل های آینده به دلیل اشتباهی که انجام داده ایم به سختی درباره ما قضاوت می کنند.»

۲.مخالفان توافق راه حل بهتری ارائه نکردند: اوباما مخالفان توافق را به دلیل انتقاد از وی به دلیل امتیازات بی شماری که به ایران اعطا کرد، مورد خطاب قرار داد و از آن ها خواست راه حل بهتری ارائه دهند.

وی گفت:« هیچ کدام از مخالفان به من یا مردم آمریکا گزینه بهتری ارائه نکردند.»

مخالفان وی در پاسخ، گفتند اوباما به دنبال راه بهتری نبوده است.

۳.تحریم ها علیه ایران به دلیل حمایت روسیه و چین تاثیر خود را از دست می دهند: رئیس جمهوری ایالات متحده گفت ادامه تحریم ها علیه ایران با وجود حمایت روسیه و چین بی تاثیر هستند.

اوباما گفت با وجود حمایت های روسیه و چین از ایران، حتی نمی توان تحریم های فعلی را علیه این کشور ابقا کرد و به این ترتیب افزایش تحریم ها بی معنا هستند.

۴.بازرسان به رغم محدودیت ها، به تاسیسات هسته‌ای ایران دسترسی پیدا می کنند: اوباما گفت ایران بر اساس توافق، ۲۴ روز فرصت دارد نگرانی های گروه ۱+۵ درباره تاسیسات هسته‌ای خود را برطرف کند.

۵.قرار نیست موضع ایران با توافق هسته‌ای تغییر کند: اوباما گفت انتظار نمی رود ایران با توافق هسته‌ای تغییری در مواضع خود ایجاد کند.

بغض کری در آخرین نشست مذاکرات

معاون وزیر خارجه آمریکا در نشستی در آمریکا جزئیاتی از آخرین جلسه ایران و 1+5 را در سازمان ملل فاش کرد. وندی شرمن گفت: در نشست نهایی ایران و 1+5، پیش از کنفرانس مطبوعاتی، من این افتخار را داشتم که با وزیر خارجه همراه باشم. زمانی که تمام عکاسان و خبرنگاران از اتاق بیرون رفتند، تمامی حاضران از جمله وزیر خارجه ایران سخنانی را ایراد کردند. تمامی این نطق ها تکان دهنده بود، چراکه علنی نبود. شرمن که بغض کرده بود، افزود: جان کری آخرین نفری بود که صحبت کرد، او گفت «زمانی که 22 ساله بودم، به جنگ رفتم» اما سپس بغض کرد، همانطور که من چند دقیقه پیش بغض کرده بودم. کری نمی توانست کلمات را ادا کند اما در نهایت بغض خود را فرو خورد و گفت: «من به جنگ رفتم و برایم روشن شد که دیگر هیچ وقت نمی خواهم به آنجا بروم».

ورود ۱۰ هزار تن روغن صنعتی به کشور با برچسب روغن زیتون

طی ماه‌های اخیر حجم قابل توجهی از روغن زیتون غیر خوراکی به کشور وارد شده که به جای استفاده در مصارف غیرخوراکی به عنوان روغن زیتون خوراکی به مردم عرضه می شود. این نوع روغن‌ها که با برند خارجی به فروش می‌رسند نباید در مصارف غذایی مورد استفاده قرار گیرند اما سودجویان با صرف نظر از این موضوع، نسبت به عرضه آن به عنوان روغن خوراکی اقدام کرده‌اند. این مسأله باعث شده تا سازمان استاندارد و وزارت بهداشت برای جلوگیری از مصرف این نوع روغن به عنوان روغن خوراکی وارد عمل شوند. محمدرضا هاتفی، رئیس انجمن تولیدکنندگان روغن زیتون در این مورد به خبرنگار فارس، گفت: از حدود 5 ماه پیش، روغن پومس که از تفاله زیتون تولید می‌شود و نباید مصرف خوراکی داشته باشد، به صورت قاچاق به کشور وارد شده و به عنوان روغن زیتون خوراکی در داخل عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه این نوع روغن زیتون‌ در تولید خمیر دندان، پماد و کرم مورد مصرف قرار می‌گیرد، گفت: قیمت این روغن‌ها یک سوم قیمت روغن زیتون خوراکی است، ولی در کشور با نرخ روغن خوراکی به مردم عرضه می‌شود. هاتفی توضیح داد: این روغن‌ها در بسته‌بندی‌های 5 لیتری به قیمت 40 هزار تومان به بنکداران عرضه می‌شود، با قیمت 60 هزار تومان به خرده‌فروشان فروخته می‌شود و در نهایت با قیمت 80 هزار تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد. وی با بیان اینکه این روغن‌ها سرطان‌زا هستند، گفت: مدیر کل اداره نظارت وزارت بهداشت دستور جمع‌آوری روغن‌های تقلبی زیتون را صادر کرده و در این زمینه اداره استاندارد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و تعزیرات نیز برای جمع‌آوری این روغن‌ها فعال شده‌اند. به گفته وی، حدود 7 تا 10 هزار تن روغن زیتون با مصرف صنعتی به کشور وارد شده که تاکنون تنها حدود 2 هزار تن آن از بازار جمع‌آوری شده است. نایب رئیس انجمن صنایع غذایی تصریح کرد: واردکنندگان نسبت به انبار کردن این روغن‌ها اقدام کرده‌اند تا موضوع جمع‌آوری آنها از بازار به پایان رسد و بعد از آن، دوباره این روغن‌ها را به بازار عرضه کنند. وی در مورد برندهای این نوع روغن‌های تقلبی نیز گفت: این روغن‌ها در مارک‌های ولئو (Vawleo)، پوماس(Pomace)، آلبانو (Albano)، استیلا(Stilla)،زر(Zer)، پانتئولی و urzanoe در بازار عرضه شده

اخبار روزانه:

* به‌تازگی، سخنگوی کاخ سفید در اظهارنظری گفته است: یکی از حسن‌های بازرسی از ایران، افزایش اطلاعات درباره اهداف احتمالی و بالارفتن دقت به‌هنگام اقدام نظامی در ایران خواهد بود. جاش ارنست تأکید کرده است: «نکته کلیدی این است که (پس از توافق) گزینه نظامی تقویت هم می‌شود؛ چراکه طی این سال‌ها ما جزئیات بیشتری از برنامه هسته‌ای ایران جمع‌آوری خواهیم کرد». وی می‌افزاید: «اگر توافق اجرایی شود و ایران برنامه خود را محدود کند... زمانی‌که سران این کشور تغییر مسیر داده، حقه بزنند یا علناً اعلام کنند که می‌خواهند توافق را برهم بزنند و به‌سمت سلاح هسته‌ای حرکت کنند، رسیدن به مواد هسته‌ای لازم برای ساخت بمب، از آنها یک سال زمان می‌گیرد».

* اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا با بیان اینکه واشنگتن به‌دنبال تغییر دیدگاه‌های اسرائیل[رژیم صهیونیستی] نیست،‌ بر اراده آمریکا برای تداوم حمایت از رژیم‌صهیونیستی تأکید کرد و گفت: توافق هیچ محدودیتی برای اقدامات واشنگتن در برابر تهدیدات احتمالی برای متحدانش،‌ ایجاد نمی‌کند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، کارتر که پیش از فرود در فرودگاه بن‌گوریون تل‌آویو در جمع خبرنگاران سوار بر هواپیمایش صحبت می‌کرد، گفت: «توان ما برای انجام آن راهبرد،‌ تغییر نکرده است».

جمع بین رضایت صهیونیست‌ها و توافق هسته‌ای تنها ناشی از اسیربودن خفت‌آور آمریکا در چنگال صهیونیسم جهانی است.

* یک منبع سعودی ادعا کرد، جانشین ولیعهد عربستان از «خالد مشعل» خواسته است ۷۰۰ نیرو برای جنگ یمن در اختیار ریاض قرار بدهد که با تاکتیک‌های حزب‌الله آموزش دیده باشند. «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، آخر هفته گذشته به ریاض سفر کرد و برای اولین‌بار طی چند سال گذشته با شاه این کشور و دیگر مقامات بلندپایه دیدار کرد. «جمال بن» فعال سیاسی عربستان در فضای مجازی که در دنیای عرب مشهور است، جزئیاتی از دیدار خالد مشعل با سلمان‌بن عبدالعزیز و بن‌سلمان را فاش و ادعا کرد: خالد مشعل در این دیدار درخواست دریافت ماهانه ۲۰ میلیون دلار را مطرح کرده و گفته است، آن را برای هزینه دولتش در غزه می‌خواهد. رئیس‌دفتر ملک سلمان نیز پاسخ داده است، این درخواست در حال بررسی است.

* مایک گراول در گفت‌وگو با شبکه پرس‌تی‌وی درباره تلاش صهیونیست‌ها در آمریکا برای ابطال قرارداد هسته‌ای ایران گفت: شکی نیست که ابطال قرارداد هسته‌ای با ایران به زیان مردم آمریکا و مصالح این کشور است. آنها نباید تحت تأثیر و نفوذ ایپک این کار را انجام دهند. جامعه یهودیان افراطی دست‌راستی در آمریکا که با دولت دست‌راستی و افراطی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی متحد و هم‌پیمان هستند، تلاش دارند این توافقنامه را باطل کنند. سناتور سابق آمریکایی تأکید کرد، حتی جامعه اطلاعاتی اسرائیل نیز رویکرد لابی اسرائیلی و دوست دست‌راستی اسرائیل را درباره این توافقنامه قبول ندارد. جامعه اطلاعاتی اسرائیل معتقدند، ایران دنبال سلاح اتمی نبوده است و درواقع، اصلاً هیچ مدرک و سندی در جامعه اطلاعاتی جهان وجود ندارد که این ادعا را ثابت کند. به نظر من، مخالفان این توافقنامه در کنگره آمریکا نمی‌توانند این توافقنامه را باطل کنند و اوباما نیز قول داده است با حق وتوی خود اجازه چنین کاری را ندهد. اگر جمهوریخواهان در کنگره بخواهند به خواست لابی اسرائیلی ایپک علیه توافقنامه هسته‌ای رأی دهند، مردم آمریکا آن را بی‌احترامی به خود می‌دانند.

* رويترز گزارش داد يک نفتکش غول پيکر ايراني براي اولين بار بعد از توافق هسته اي وين با دو ميليون بشکه نفت راهي آسيا شد. بنا بر اين گزارش نفتکش استارلا تحت مديريت ' شرکت ملي نفتکش ايران' با ظرفيت کامل، از حدود هشت ماه پيش در آب هاي ايران شناور بوده است.

* در پي انجام توافق هسته اي سردار سليماني، کامران دانشجو، سردار نقدي، پرويز فتاح، سردار وحيدي، سردار سلامي و رستم قاسمي از جمله شخصيت هايي هستند که از ليست تحريم ها خارج خواهند شد.در اين بين يکي از رسانه هاي آمريکايي با ديدن نام سردار سليماني در اين ليست ابراز نگراني کرده است.

* احمد توکلي عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با بيان اينکه در اين شرايط استيضاح‌هاي پياپي وزرا به صلاح کشور نيست، گفت: در مورد استيضاح آقاي آخوندي، وزير راه و شهرسازي احتمال مي دهم اين استيضاح راي نياورد و آخوندي ابقا شود. نظر من نسبت به استيضاح وزير راه و شهرسازي مثبت نيست و اغلب نمايندگان هم بر روي اين مساله اتفاق نظر ندارند.

*ابوعزرائیل از فرماندهان نیروهای بسیج مردمی عراق، رژیم سعودی را تهدید کرد که از سمت یمن وارد عربستان خواهد شد. این رزمنده عراقی در دیدار با فرماندهان حرکت انصارالله یمن در بغداد گفت که به عربستانی ها می گوییم از یمن به سوی شما می آییم. ابو عزرائیل که نام واقعی او «ایوب فالح الربیعی» است، 37 سال دارد. گفته می شود او کارش را به عنوان استاد ورزش در یکی از دانشگاه های عراق ترک کرد تا به نیروهای بسیج مردمی بپیوندد.

*انتشار فیلمی قدیمی از ملکه انگلستان در حال اجرای سلام نمادین حزب نازی خشم مقامات کاخ باکینگهام را برانگیخت. در این ویدئوی قدیمی ملکه انگلستان در کنار مادر و خواهر کوچکترش در حال آموختن سلام نمادین حزب نازی از سوی ادوارد هشتم دیده می‌شود. روزنامه "سان" در صفحه نخست خود، تصویری از یک فیلم قدیمی متعلق به سال ۱۹۳۳ را منتشر کرده که در آن ملکه کنونی بریتانیا، هنگامی که حدود هفت سال داشته، با دست راستش سلام نازی می‌دهد. ملکه بریتانیا در این تصویر، همراه مادر، خواهر و عمویش دیده می‌شود.

* رییس جمهور آمریکا و همسر و فرزندانش در جریان سفر اخیر خود به نیویورک حاضر نشدند طبق عرف معمول در هتل" والدورف آستوریا" اقامت کنند.به گزارش عصر ایران به نقل از نیویورک پست مأموران سرویس مخفی به رییس جمهور آمریکا پیشنهاد دادند به دلیل احتمال شنود و جاسوسی از سوی دستگاه امنیتی چین جمعه شب گذشته در یک هتل دیگر در این شهر اقامت کند. اوباما و خانواده اش به منظور شرکت در یک گردهمایی جمع آوری اعانه حزب دموکرات به نیویورک سفر کرده بودند.

* یک هیأت بزرگ تجاری آلمانی به سرپرستی وزیر اقتصاد این کشور، روز یکشنبه، پنج روز پس از اعلام توافق اتمی، به تهران سفر می‌کند.یک هیئت بزرگ تجاری آلمانی به سرپرستی زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد این کشور، روز یکشنبه ۲۸ تیر و پنج روز پس از اعلام توافق اتمی ایران و گروه ۱+۵، به تهران سفر می‌کند. به گزارش خبرگزاری آشوشیتدپرس این هیئت در سفر سه روزه‌اش دربارهٔ بازگشت شرکت‌های آلمانی به بازار ایران گفت‌وگو خواهد کرد. براساس گزارش‌ها، وزیر اقتصاد آلمان قرار است با رئیس جمهور و وزیران نفت، صنعت و تجارت، اقتصاد و خارجه و همچنین رئیس بانک مرکزی ایران دیدار کند. این نخستین هیأت اقتصادی اروپایی است که پس از توافق اتمی ایران و گروه ۱+۵ به تهران سفر می‌کند. به نوشته خبرگزاری صدا و سیما، شماری از مدیران شرکت‌های دایملر، مرسدس بنز، فولکس واگن، زیمنس و همچنین فدراسیون صنعت و تجارت آلمان از جمله اعضای این هیأت هستند.