به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۸۹۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۷
شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پی در گذشت استاد سید علی اکبر پرورش اطلاعیه ای صادر کرد
اطلاعیه شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پی درگذشت استاد پرورش
شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در پی در گذشت استاد سید علی اکبر پرورش اطلاعیه ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل می باشد:
 
اذا مات المؤمن الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسدها شیء
رحلت استاد اخلاق و عرفان،مجاهد صالح و زاهد خدوم، یار امام و رهبری ، عضو سابق شورای مرکزی و قائم مقام اسبق دبیر کل حزب موتلفه اسلامی مرحوک حاج سید علی اکبر پرورش را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی و ملت بزرگوار ایران به ویژه مردم خطه شهید پرور اصفهان و همه یاران او در موتلفه اسلامی و خانواده محترم ایشان تسلیت می گوئیم.
برای آن یاور صدیق انقلاب اسلامی علو درجات و غفران واسعه الهی و برای بازماندگان و یاران ایشان صبر و اجر مسالت می داریم.
انشاء الله دوستان در احترام به این عبد عارف عالم، ثواب اخروی خواهند داشت.
به اطلاع مردم متدین ایران اسلامی و تمامی علاقه مندان به مرحوم استاد پرورش می رساند مراسم تشییع پیکر آن مرحوم روز یکشنبه 9 صبح از میدان فیض اصفهان به سمت گلستان شهدای شهر اصفهان برگزار خواهد شد.
همچنین مراسم یادبود آن یاور صدیق انقلاب روز دوشنبه 9 الی 11:30 در مسجد سید اصفهان برگزار خواهد شد.
شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی


پيام تسليت شخصيت های کشوری به مناسبت درگذشت علی اکبر پرورش

رییس جمهور طی پیامی درگذشت مرحوم سید علی اکبر پرورش را تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت مرحوم استاد سید علی اکبر پرورش از پیش‌کسوتان مبارزه و نهضت اسلامی را به همه یاران انقلاب، به‌ویژه مردم شریف اصفهان تسلیت می‌گویم.

آن مرحوم از زمره سابقون انقلاب بود که با رفتار و گفتار سیاسی و اعتقادی خویش، مرکز و مبداء حرکت خیل عظیمی از مردم استان اصفهان در مسیر نهضت امام خمینی شد. وی پس از پیروزی انقلاب همواره شخصیتی تأثیرگذار در نظام اسلامی بود و به‌عنوان نماینده مجلس خبرگان قانون اساسی، نماینده مجلس شورای اسلامی، عضو شورای عالی دفاع و وزیر آموزش و پرورش، منشاء خدمات فراوانی شد.

زنده ‌یاد پرورش گرچه به تشکل سیاسی خاصی تعلق داشت ولی همواره به ‌عنوان نمونه و نمادی از بردباری و تحمل گرایش‌های گوناگون و متنوع سیاسی شناخته می‌شد. مشی او انصاف و اعتدال بود که تا پایان حیاتش بر آن پایبند ماند.

یاد آن مرحوم و مشی سیاسی او را گرامی می‌دارم و از خداوند متعال،برایش رحمت و رضوان و برای خاندان مکرمش، صبر و بردباری مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران
رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت علی اکبر پرورش را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن پیام دکتر علی لاریجانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت شخصیت فرهیخته و مبارز خستگی ناپذیر استاد علی اکبر پرورش که از پیشکسوتان و مجاهدان راه انقلاب و نظام بود، موجب تاسف و تاثر گردید. مرحوم علی اکبر پرورش معلم و مفسر نمونه قرآن بود، فعالیت گسترد‌ه‌ای در زمینه تعلیم و تربیت داشت و دارای روحیه تدین، اخلاص، اخلاق و فروتنی بود. آن مرحوم نقش اصلی و محوری در مبارزات قبل از انقلاب در اصفهان داشت که بارها دستگیر شد و به زندان افتاد و همواره در تبعیت از امام (ره) و مقام معظم رهبری پیشقدم بود.

استاد پرورش در عرصه های مختلف از جمله عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، وزیر آموزش و پرورش در ادوار دولت‌های مختلف، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان خدمات فراوانی به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی داشت.

اینجانب از سوی خود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن عرض تسلیت به دوستان و آشنایان و خانواده گرامی استاد علی اکبر پرورش برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و شکیبابی از درگاه خداوند متعال مسلئت می‌نمایم.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با صدور پیامی درگذشت آقای علی اکبر پرورش را تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، متن کامل پیام تسلیت ایشان بدین شرح است:
                                                        «انالله و انااليه راجعون»
درگذشت آقای سید علی اکبر پرورش موجب تاسف و تاثر خاطر گردید.
مصیبت وارده را تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای آن یار دیرین انقلاب علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت می کنم.


مرحوم عسگر اولادی دربزرگداشت مرحوم پرورش چه گفته بود؟
مرحوم حبیب‌الله عسگر اولادی در همایش بزرگداشت استاد علی اکبر پرورش در اصفهان با اشاره به شخصیت استاد پرورش گفته بود: این شخصیت فرهیخته از سردمداران نظام آموزشی کشور و انقلاب اسلامی ایران هستند و معلم و استاد بودن را همواره در طول زندگی خود حفظ کرده‌‌اند. بسیاری از شخصیت‌های فرهیخته و علمی اصفهان از شاگردان ایشان هستند. استاد پرورش از معلمان، قاریان و مفسران نمونه قرآن هستند و ایشان همواره از موضوعات قرآنی در زندگی خود استفاده کرده‌اند.

وی به ویژگی‌های معنوی این استاد فرهیخته اشاره کرده و گفته بود: تعصب، توسل و جهاد در راه خدا در فعالیت‌های استاد پرورش موج می‌زند. جهاد در راه خدا در طول فعالیت ایشان در شورای مرکزی حزب جمهوری ادامه داشته و استاد پرورش این ویژگی خود را به تمام اقدامات خود سرایت داده است.ایشان در دوره دوم مجلس شورای اسلامی اقدامات ارزنده و ارزشمندی برای کشور انجام داده‌اند و یکی از اعضای هئیت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوده است.خدمت به مردم، دفاع از کشور و حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی همواره در دستور کار این استاد فرهیخته قرار دارد. پرورش با دلسوزی تمام در تاسیس روزنامه رسالت گام برداشته است و همواره به دنبال روشنگری‌های مردم و مبارزه با بیدادگری و ظلم و ستم موجود در جامعه حرکت می‌کرد. استاد پرورش همواره با غافل شدن از خود در راستای خدمت به دین و مردم اقدامات بسیاری انجام داده است.این شخصیت ارزشمند یک عارف سالک واقعی محسوب می‌شود و گنجینه‌های ارزشمندی در درون او نهفته است. استاد سید علی اکبر پرورش با بهره‌گیری از قرآن و روایات اسلامی به دنبال بیداری مردم و به ویژه نسل جوان جامعه بوده است.

پیام آیت الله مهدوی کنی در مراسم بزرگداشت مرحوم پرورش در سال ۹۰
مراسم بزرگداشت مرحوم پرورش در سال ۹۰ برگزار شد و در آن پیام رئیس مجلس خبرگان رهبری، آیت‌الله مهدوی کنی در آیین نکوداشت استاد اکبر پرورش توسط داماد آیت‌الله مهدوی کنی قرائت شد.

در بخشی از این پیام آمده است: تجلیل از برادر فاضل و بزرگوارمان استاد سید اکبر پرورش تجلیل از یک نسل فرهنگی مبارز و مجاهد است که در دوران ستمشاهی نقش مهمی در راهپیمایی دیگر اصناف و اقشار متدین و مبارز در تحکیم وحدت اصناف فرهنگی، دانش‌آموز، دانشجو و پرورش و تربیت آنان در خط مستقیم و نورانی نهضت حضرت امام خمینی (ره) و پشت سر روحانیت متعهد و علمای ربانی ادا کرده است.

معلم فرهیخته‌ای که سیل خروشان شاگردانش در مدرسه، خیابان، بازار و دانشگاه را با قرآن و عترت و ولایت و صبر و شهادت آشنا کرد و در هر سنگری به او تکلیف شد از وزارت، وکالت، مجلس و سنگرهای دفاعی و همراهی با بزرگان طراز اول نظام در خدمت بزرگانی چون شهیدان والا مقام مطهری، بهشتی، رجایی و باهنر و مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (دامت برکاته) و دیگر اعاظم انجام وظیفه نمود.

حداد عادل: اطاعت پرورش از ولایت فقیه ویژگی بارز او بود
غلامعلی حدادعادل رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این همایش اطاعت پرورش از ولایت فقیه را ویژگی بارز او دانست و گفت: از ابتدای انقلاب پرورش برای حفظ انقلاب و دفاع از اسلام تلاش کرد و از مهم‌ترین خصوصیات ایشان اطاعت از ولایت فقیه است که بر صدر ارزش‌های انقلابی ایشان می‌درخشد.

غلامعلی حداد عادل اظهار داشت: ایشان همواره مدافع حریم ولایت بود و در همه معرکه‌های سیاسی در اصفهان و در سطح کشور حضوری جدی و فعال داشت. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: اصفهان نه تنها گنجینه هنر ایرانی اسلامی است بلکه همواره سرشار از گنجینه‌های ناب انسانی برای اسلام و انقلاب بوده و از جمله این نیروها استاد علی اکبر پرورش است. وی با اشاره به ابعاد وجودی استاد پرورش گفت: خدمات ایشان برای اسلام و انقلاب آن قدر متعدد و متنوع است که تنها می‌توان در این همایش فهرستی از کارهای وی ارائه داد.

وی به نقل خاطره‌ای از شوخ طبعی و لطافت طبع استاد پرورش پرداخت و گفت: فرمانده (نزاجا) نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نامه تهدیدآمیزی در زمان وزارت ایشان به وی نوشت که رعایت شئون وزارت را نکرده بود و استاد پرورش نیز به جای هر توضیحی بالای نامه نوشت نزاجا بزن جا. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: امام خمینی (ره) همیشه می‌فرمود این قدر نگویید انقلاب برای ما چه کرده، بگویید ما برای انقلاب چه کرده‌ایم و پرورش از جمله نیروهایی بود که بنا به فرمایش امام (ره) انقلاب را برای خود نمی‌خواست بلکه همه وجود خود را برای انقلاب می‌خواست.

سرلشگر سید یحیی صفوی: پرورش، هسته‌های نیروهای مسلح را پرورش داد
در ادامه این مراسم، سید یحیی صفوی دبیر این جشنواره و دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا هم در جایگاه قرار گرفت و با اشاره به نقش ویژه استاد پرورش در تشکیل سپاه گفت: با تربیت نیروهای انقلابی، پرورش سپاه قدرتمندی برای دفاع مسلحانه در جنگ تشکیل داد.

وی اظهار داشت: استاد پرورش را سردار فرهنگی می‌دانم که عرفان را با خردمندی، بصیرت سیاسی و شجاعت در دفاع از دین، قرآن و ولایت در هم آمیخته بود. به گفته وی مهم‌ترین مسئله امروز کشور تربیت کادر مدیران هم‌طراز با انقلاب اسلامی که بتواند انقلاب را تحت زعامت رهبری و امام ترسیم کند.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: استاد نه تنها در زندگی راه و رسم بزرگی داشت که در شیوه مدیریتی نیز کادری بزرگ ساخت که بزرگ‌ترین خصوصیت این سردار فرهنگی است. وی با اشاره به اینکه استاد پرورش تاثیر منحصر به فردی در مسائل امنیتی نظام داشت، گفت: ایشان هسته‌های مسلح نیروهای انقلابی را برای مبارزه آماده و آموزش می‌داد.
دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ادامه داد: همچنین برخورد با ساواک را در آن زمان به نیروها آموزش می‌داد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های دیگر خود به نقش پرورش در اصفهان به‌عنوان بنیان‌گذار کمیته فرهنگی و انقلاب اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: وی یک سپاه بر اساس تقوا و شجاعت در استان اصفهان شکل داد که روش تربیتی او الگویی برای سایر استان‌های کشور شد.

صفوی ادامه داد: سپاه در شمال، جنوب و سیستان و بلوچستان با الگوگیری از روش استاد پرورش و شورایی که او در اصفهان تشکیل داده بود، شکل گرفت. وی گفت: پرورش سپاه قدرتمند را برای دفاع مسلحانه با قدرت در زمان جنگ تشکیل داد و این مهم با تربیت نیروهای انقلابی صورت گرفت. دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا اظهار داشت: در آغاز جنگ بیش از سه سال از طرف مجلس نماینده شورایعالی دفاع بود که در آن زمان با اقتدار و صلابت از سپاه و بسیج دفاع کرده و با دریافت‌های منطقی رهنمودهای فرمانده کل قوا را عملیاتی می‌کرد.
وی در قسمتی از صحبت‌‌های خود به خاطره‌ای از استاد پرورش اشاره کرد و گفت: در اوایل سال ۶۰ در زمانی که شورایعالی دفاع تشکیل شد استاد پرورش با محمد منتظری و من در مورد شکست حصر آبادان مشورت می‌کردیم که رئیس جمهور وقت بنی صدر با این مسئله مخالفت کرد و تنها دو نفر با این پیشنهاد حصر آبادان موافق بودن که یکی رهبر انقلاب و دیگری استاد پرورش بودند، به نحوی که روشنگری‌های ایشان موجب تصویب شکست حصر آبادان شد.

حجت‌الاسلام محسن قرائتی: پرورش ۴۰ سال کار مجانی برای مردم و انقلاب انجام داد
حجت‌الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز با اشاره به سخنان جذاب استاد پرورش در طول انقلاب گفت: سخنان استاد پرورش به دلیل اینکه با اخلاص از دل بر می‌آمد تاثیر بسیار خوبی نیز بر دل و جان شنونده‌ها داشت. وی اظهار داشت: جلسات استاد پرورش خودجوش و دلسوزانه برای عموم مردم بود.

وی با بیان اینکه معلم خوب باید اخلاص داشته باشد، ادامه داد: استاد پرورش در تعلیم به دانش‌آموزان اخلاص در اعمال آنها را آموزش می‌داد و نیت خالصانه برای خدا را در سرلوحه همه امور می‌دانست. قرائتی گفت: پرورش کسی بود که ۴۰ سال کار مجانی با اخلاص و خودجوش برای این مردم انجام داد و چه اشکالی دارد که از این شخصیت تجلیل کنیم.

وی با بیان اینکه نگرانم که نسل چهارم پرورش را نشناسند و آموزش و پرورش باید این شناخت را برای جوانان مهیا کند، ادامه داد: همان‌گونه که جوانان تبریزی باید بدانند که آیت‌الله طباطبایی‌ کیست یا کاشانی‌ها بدانند فیض کاشانی چه کسی بوده، دانش‌آموزان اصفهانی نیز نباید از خدمات استاد پرورش غافل باشند.


تعبیر شهید بهشتی درباره مرحوم پرورش از زبان حجت الاسلام ناطق نوری
حجت‌الاسلام و المسلمین ناطق نوری، گفته بود: از خصوصیات آقای پرورش این بود که آدم تنگ نظری نبود. تفکر خاصی داشت. اما به تعبیر شهید بهشتی، آقای پرورش معتقد بود جاذبه باید بی‌نهایت و دافعه حداقل باشد. این فقط در مسائل فردی نیست. به خصوص در جریانات سیاسی خیلی ظهور دارد. اگر کسی تنگ نظر باشد مشکلات زیادی به بار می‌آورد. مثلاً شریعتی سلایق خاصی داشت که بعضی علما با آن دیدگاه‌ها مشکل داشتند. اما برخورد با شریعتی و برخورد با طرفدارانش چند گونه بود. یک عده دفعی برخورد می‌کردند و وی را کافر یا سنی می‌دانستد. یک عده هم سلایق شریعتی را نمی‌پسندیدند اما قائل به طرد وی نبودند. چون طرد کردن ضایعاتش زیاد بود.

آقای پرورش از آنهایی بود که به نظریات شریعتی نقد داشت چون خودش صاحب نظر بود. اما قائل بود نباید دفعی برخورد کرد. اطرافیان شریعتی کم نبودند. هنر روشنفکران ما این بود که نه جذب شریعتی شوند و نه با او دفعی برخورد کنند. آقای پرورش اشکالاتی به وی داشت چون ایشان با علمای بزرگ ارتباط داشت مثل مطهری، جعفری و خودش هم اهل تحقیق بود. اصلاً مفسیر قرآن و نهج‌البلاغه بود. پس خودش سلایقی داشت اما تعامل خوبی با جوانانی که چنین گرایشی داشتند برقرار کرده بود.

در مجلس عضو کمیسیون دفاع بودند و در مقطعی ما با هم بودیم. به خصوص که مدتی ایشان در شورای عالی دفاع حضور داشت. مقام معظم رهبری(مدظله) هم رئیس کمیسیون بودند. آقای پرورش عضو بودند و چون در مجلس خبرگان قانون اساسی حضور داشتند حامی چیزی بودند که خودشان تصویب کرده بودند. ضمن این که گاهی بعضی‌ها به بهانه حمایت سپاه، مقابل ارتش می‌ایستادند و بعضی به بهانه دفاع از ارتش، سپاه را می‌کوبیدند. مثلاً بنی صدر معتقد به سپاه نبود و برای کوبیدن آن رفته بود پشت چتر حمایت ارتش. اما ایشان از هر دو حمایت می‌کردند. چون هم با ارتش از قبل از انقلاب ارتباط داشتند و هم خودشان از مؤسسین سپاه اصفهان بودند.

آقای پرورش در مجلس خیلی نقش داشت. در قصه رأی به عدم کفایت سیاسی بنی صدر فعال بود. خب جریانی که بیشتر از همه بنی صدر را افشا کرد حزب جمهوری اسلامی بود و استاد پرورش عضو فعال شورای مرکزی حزب بود. در دولت مهندس موسوی ما با هم همکار بودیم. ایشان وزیر آموزش و پرورش و من وزیر کشور بودم. در دولت ما دو دسته شده بودیم. دو گروه بودیم.ما قائل بودیم کارها نباید دولتی باشد. اما مهندس موسوی و عمده وزرا کار را به سمت دولتی شدن می‌کشاندند. چیزی که موضوع اصل ۴۴ قانون اساسی داشت. آن موقع ما دنبال این بودیم. حتی جمع شدیم نامه‌ای نوشتیم به امام (ره) که خط آقای پرورش است. انشاء هم انشاء آقای پرورش است.آقای پرورش مخالف این بود که کارها دولتی باشد و دولت باید برنامه‌ریز و حمایت‌گر خوبی باشد.
در پی درگذشت سیدعلی‌اکبر پرورش، محمدرضا عارف در پیامی ضمن تسلیت این ضایعه، تاکید کرد: مرحوم پرورش همواره خود را به عنوان شخصیتی اخلاقی و حافظ منافع نظام در اذهان ملت ایران ثبت و سابقه‌ای درخشان از خود بر جای گذاشت.
«انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت شادروان مرحوم آقای سید علی اکبر پرورش باعث تألم خاطر شد.
شخصیت فرهیخته‌ای که از سردمداران نظام آموزشی کشور بود و معلم و استاد بودن را همواره در طول زندگی خود حفظ کرد.
مبارزی که با ایمان به حقانیت مبارزه امام(ره) علیه استبداد، زندان و شکنجه را تحمل و پس از انقلاب اسلامی در دولت‌ها و در سنگرهای مختلف به مردم و نظام بویژه به نظام آموزشی کشور خدمت کرد.
تعمق ایشان در تفاسیر و مفاهیم اسلامی به ویژه قرآن از امتیازات برجسته مرحوم پرورش بود.
مرحوم پرورش همواره خود را به عنوان شخصیتی اخلاقی و حافظ منافع نظام در اذهان ملت ایران ثبت و سابقه‌ای درخشان از خود بر جای گذاشت.
اینجانب مصیبت فقدان این مبارز نام آشنای نهضت انقلاب اسلامی را به مقام معظم رهبری، خانواده محترم پرورش، دوستان سالهای مبارزه و مردم عزیز استان اصفهان تسلیت می‌گویم از خداوند متعال صبر و شکیبایی برای بازماندگان محترم و علو درجات الهی را برای آن مرحوم مغفورخواستارم. باشد که در ایام سوگواری سالار شهیدان با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و شهدای کربلا محشور شود.»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: