به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۸۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۴
به مناسبت 25 ذی الحجه روز خانواده اسلامی
هدف از ازدواج، تنها ارضاى غريزه‏ جنسى نيست، بلكه رسيدن به يك آرامش جسمى و روانى است. نقش همسر نیز آرامش بخشى است.
«به نذر وفا مى‏كنند و از روزى كه شر آن همه جا را گرفته است مى‏ترسند. * و طعام را در حالى كه خود دوستش دارند به مسكين و يتيم و اسير مى‏خورانند. * جز اين نيست كه شما را براى خدا اطعام مى‏كنيم و از شما نه پاداشى مى‏خواهيم نه سپاسى.» (آیات 7 و 8 و 9 سوره انسان)

روز 25 ذی الحجه روز خانواده اسلامی، همان روزی است که آیات فوق از سوره انسان بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد. علت این نامگذاری به قدری واضح است که نیازی به تبیین ندارد. کدام خانواده ای را در عالم سراغ دارید که از خانواده معرفی شده در آیات فوق مستحکم تر باشد؟کدام ایثاری را دیده اید که اینچنین مورد رضایت خدا و فرشتگانش قرار گرفته باشد؟

خانه ای کوچک و ساده و به ظاهر محقّر که
تاریخ
سازترین افراد بشر در آن حاضر هستند و همانها همچون چشمه ای پرآب، سالهاست که تشنگان معرفت را سیراب کرده اند.

سوره«هل اتى» يكى ديگر از اسناد مهم فضيلت على (ع) و اهل بيت پيامبر (ص) است. دقت در محتواى اين سوره و تعبيرات آن و همچنين شأن نزولى كه براى آن ذكر شده پرده از روى مسائل زيادى بر مى‏دارد.

این روز باید به بهترین شکل ممکن مورد توجه قرار بگیرد چرا که دقیقاً یکی از نقاط برتری و اختلاف بین فرهنگ اسلام و غرب، نوع نگرش به بنیان خانواده است. بنای اسلام در خانواده بر دو اصل استوار است؛ یکی مطابق مهر و عطوفت و جاذبه که همانا برعهده زن است و دیگری از حیث مدیریت و تامین نیازهای مادی و سرپرستی و تدبیر که بر دوش مرد است.

دین اسلام، خانواده را بر محور محبت و تعقل می پسندد، نه بر مدار شهوت و تمایلات سطحی؛ زن در این دیدگاه نه موجودی برای رفع شهوت بلکه مظهری برای رسیدن به جمال مطلق است.

در نگاه قرآن، خانواده بنیانی اجتماعی است که هدفش تامین نیازها و سلامت جسم و روح و روان اعضای آن -اعم از زن و مرد، مادر و پدر و فرزندان- است.

در آيه 74 سوره فرقان، بر اهمیت این تشکیلات اجتماعی تاکید دارد و بر رابطه خانواده و جامعه متقی و پرهیزکار اشاره دارد: «و كسانى كه مى گويند خدایا، ما را از همسران مان نور چشمان ببخش و ما را رهبر پرهيزگاران گردان.»

هر خانواده از دیدگاه اسلام سازنده زیربنای جامعه نمونه اسلامی خواهد بود. زیرا در درون هر خانواده والدین الگوی فرزندان هستند و این فرزندان با توجه به تربیتی که برگرفته از همین الگوها است سازنده جامعه فردا خواهند بود.

ارزش خانواده پيش از هر چيز بر پايه مودّت و دوستى بين اعضاى آن استوار است، اعضايى كه انجام حقوق متقابل، آنان را در كنار يكديگر نگاه داشته است و اگر اين جريان بر اساس دوستى و تفاهم و بركنار از منيّت ها ادامه يابد به كمال انسانى مورد انتظار خواهد انجاميد.

در آيه 21 سوره روم می خوانیم:

«وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْواجاً لِتَسْكُنُوا إِلَيْها وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِي ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ.»

«و از نشانه‏هاى او آن است كه از جنس خودتان همسرانى براى شما آفريد تا در كنار آنان آرامش يابيد، و ميان شما و همسرانتان علاقه‏ شديد و رحمت قرار داد، بى شك در اين (نعمت الهى،) براى گروهى كه مى‏انديشند نشانه‏هاى قطعى است.»

این آیه حاوی پیامهای فراوانی در خصوص خانواده اسلامی است. خداوند استمرار حيات نوع بشر را به پيوند زن و مرد وابسته داشته است. ولى اين پيوند به گونه زور و اجبار نيست. بلكه به رغبت و ميل دو طرف صورت مى‏گيرد. اگر انگيزه زناشويى نيرو نگيرد، چه بسا مرد و زن از اين عمل چشم بپوشند، زيرا ازدواج با مسئوليتهاى بسيارى توأم است. از اين رو است كه در آیه فوق می فرمايد: «و ميان شما دوستى و مهربانى نهاد.»

پيوند زن و مرد در نخست ممكن است جنبه شهوانى داشته باشد ولى هرگز در اين حد متوقف نمى‏شود. بلكه پس از گذشت مدت زمانی به صورت يك عشق عميق كه بر اساس ايثار و بخشش استوار است، در مى‏آيد و تا سر حدّ فداكارى پيش مى‏رود.

اما برخی پیام های موجود در آیه به شرح ذیل است:

- همانطور که خداوند در قرآن کریم مایه آرامش روح و قلوب معرفی شده است «با یاد خدا دلها آرام می گیرد.» همسران نیز در این آیه موجب آرامش جسم و روان معرفی شده اند و این نشان از اهمیت این رابطه دو سویه و این بنیان مستحکم اجتماعی دارد.

- هدف از ازدواج، تنها ارضاى غريزه‏ جنسى نيست، بلكه رسيدن به يك آرامش جسمى و روانى است. نقش همسر نیز آرامش بخشى است.

- محبّت و مودّت و دوستی، هديه‏اى الهى است كه با مال و مقام و زيبايى به دست نمى‏آيد. وقتی در آیه آمده است که «جَعَلَ، قرار داد» این موضوع نشانگر این است که مودّت و رحمت، هديه‏ خدا به خانواده است. از طرف دیگر همین مودّت و رحمت، عامل بقا و تداوم آرامش در زندگى مشترك است.

- مودّت و رحمت، هر دو با هم كارساز است. مودّت بدون رحمت و خدمت، به سردى كشيده مى‏شود و رحمت بدون مودّت نيز دوام نخواهد داشت.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: