logo
کد خبر: ۷۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۸
گفتگوی اختصاصی خبرنگار شما با محمد کشتی آرای:
این را همه می دانند که بازار سکه و طلا ی کشور طی دو سال گذشته ملتهب ترین روزهای تاریخ خود را گذرانده است. دوسالی که نوسانهای بازار سکه و طلا بی حد و حصر و امنیت و قابلیت پیش بینی در این بازار به صورت جدی وجود نداشت اما علیرغم این شرایط نا متعادل بازهم بیشترین جذب سرمایه یا بهتر بگوییم سرازیر شدن پول را در همین دو سال در این بازار شاهد بودیم که این موضوع بیش از هر چیز نوعی رفتار ناشی از احساس عدم امنیت اقتصادی در افراد جامعه را نشان می داد اما این روزها بازار سکه اوضاع متفاوتی دارد به همین دلیل گفتگویی داشتیم با محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه صنف طلا و جواهر کشور.

 

  جناب کشتی آرای در هفته های گذشته شاهد کاهش قابل توجه حدود سیصد هزار تومانی قیمت سکه نسبت به ماههای آغازین سال بودیم، اما ظاهرا این روند در روزهای اخیر تغییر کرده است تحلیل شما چیست؟

طبیعتا بخشی از افزایش قیمت سکه به دلیل تاثیر افزایش جهانی قیمت طلاست برای مثال روزجمعه قیمت جهانی طلا کاهش شدیدی داشت و سبب شد قیمت سکه در ایران نیز تا سی هزار تومان کاهش یابد. با توجه به این که در روز جمعه در ایران تقاضا و عرضه مطرح نیست پس برای نشان دادن تاثیر گذاری قیمت جهانی مثال خوبی است .

 

   معمولا خودتان قیمت سکه را بیشتر با چه شاخصی تحلیل می کنید؟

آنچه ما به طور دائم رصد می کنیم این است که قیمت سکه در کجا منطقی و در کجا غیر منطقی است. به عنوان مثال دو هفته پیش قیمت سکه حقیقتا غیر منطقی بود. زیرا عرضه زیاد شده بود و می توان گفت سکه در آن قیمت حدود یک میلیون تا یک میلیون و سی هزار تومان به حداقل خود یا حتی تا حدودی به حدی از حباب منفی رسیده بود .

به طوری که قیمت هر سکه برابر با قیمت طلای خام موجود درآن رسیده بود یعنی حتی اجرت ضرب و مالیات بر ارزش افزوده خود را هم پاسخگو نبود. طبیعی است در چنین حالتی ما می گوییم قیمت غیر منطقی با حباب منفی است و طبیعی است که سکه در این قیمت دوام نخواهد آورد.

 

  در حال حاضر چه عواملی روی افزایش قیمت تاثیر گذار هستند؟

این روزها به نوعی فصل ازدواج است در انتهای ماه شوال هستیم و دوماه دیگر محرم آغاز می شود. لذا  خریدهای امروز در بازار طلا و سکه غالبا جنبه مصرفی دارد نه سرمایه گذاری و البته تجربه تلخ کسانی که در یکسال گذشته سکه خریده اند و امروز با قیمت پایینتر آن مواجه می شوند هم دلیلی دیگر است بر اینکه این روزها فعلا کسی انگیزه برای خرید سکه یا طلا با نیت سرمایه گذاری نداشته باشد . این روزها ما همواره با سئوالات زیادی از هموطنانمان مواجهیم که سکه یک میلیون سیصد هزار تومانی در بهار یا زمستان خریده اند و اکنون با زیان مواجه شده اند و البته متاسفانه هیچ پاسخی هم برای دفع ضرر آنان نیست.

بنا بر این به راحتی می توان گفت که قیمت امروز سکه در ایران کاملا تحت تاثیر عوامل طبیعی بازار است و عوامل غیر طبیعی یا غیر واقعی در آن تاثیر ندارند.

 

   عوامل طبیعی تعیین کننده قیمت در بازار سکه کدامند؟

اول از همه عرضه و تقاضای بازار داخلی به شرطی که تقاضا تقاضای طبیعی باشد یعنی مصرفی نه تقاضای دلالی و سفته بازی که خوشبختانه این روزها چنین است.

دوم قیمت جهانی طلا و سپس قیمت ارز که فعلا قیمت طلا و سکه در بازار تحت تاثیر همین عوامل است یعنی ما با محاسبه مسائلی چون قیمت گرم طلای موجود در سکه  مالیات بر ارزش افزوده و اجرت ساخت می بینیم که چیز بیشتری در قیمت سکه امروز وجود ندارد و قیمت کاملا عادلانه و طبیعی است.

 

   قیمت ارز چگونه بر قیمت طلا اثر می گذارد؟

معمولا افزایش قیمت دلار باعث کاهش قیمت طلا در داخل می شود. طبیعتا در ماه سپتامبر که معاملات نفتی جهان افزایش می یابد تاثیرات جدی روی نرخ دلار در ایران خواهد گذاشت و آن موقع باید انتظار تغییراتی را هم در قیمت طلا داشت اما نمی توان دقیقا تعیین کرد در کدام راستا خواهد بود.

 

   با توجه به توضیحات شما از طبیعی بودن تقاضا در بازار طلا و سکه آیا می توان گفت که پیامهای دریافت شده توسط بازار در عمر کوتاه دولت جدید به گونه ای بوده که از ادامه سرازیر شدن موج تقاضای دلالی و سفته بازی به بازار ارز جلوگیری کرده است؟

بله این موضوع بسیار واضح است و به راحتی دیده می شود.باید بدانیم که مردم به مسائل با دقت نگاه می کنند . وقتی از سیاستهای اقتصادی دولت جدید بوی آرامش به مشام مردم می رسد وقتی امید به ثبات اقتصادی از سیاستهای دولت احساس می شود تقاضای سفته بازی و دلالی هم کاهش می یابد و خبری از سرازیر شدن پول مردم به بازار سکه و طلا نیست بلکه پول مردم به بانکها و امور تولیدی باز می گردد.

امروز خوشبختانه سیاستهای دولت در راستای افزایش ارزش پول ملی، تثبیت نرخ ارز و افزایش تولید اعلام و البته اعمال می شود و این تاثیر مثبت خود را به صورت مشهودی در بازار سکه و طلا نمایان کرده است. بازاری که حساس ترین بازار کشور از نظر سرعت واکنش به تحولات سیاسی و اقتصادی است و ما امیدواریم که دولت یازدهم در ادامه روند اقتصادی که اتخاذ کرده است موفق باشد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: