به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۶۸۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

خط و نشان ترکان برای احمدی‌نژاد!

«اکبر ترکان» مشاور دکتر روحانی، با حمایت از تصمیم اخیر معاون اول رئیس‌جمهور در ابطال مصوبات مهر‌آفرین و استخدام‌های جدید در دولت احمدی‌نژاد گفت: آقای احمدی‌نژاد موقعی که در سال 84 انتخاب شد، در فاصله دوره انتقالی در نامه‌ای 17 بندی از آقای خاتمی خواسته بود که عزل و نصب و مصوبات جدیدی نداشته باشد. وی استخدام، تغییر وضعیت نقل و انتقال، قراردادهای جدید، ایجاد تعهدات جدید در دولت بعدی و خرید و فروش اموال را از جمله مواردی اعلام کرد که احمدی‌نژاد در آن نامه از آقای خاتمی خواسته بود که انجام ندهد و ادامه داد: اما متأسفانه پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات و در دوره 24 خرداد تا 12 مرداد سال جاری، احمدی‌نژاد و گروه همراه وی دقیقاً همه این کارها را انجام دادند و کارهایی را کردند که خلاف نامه 17 ماده‌ای خودشان بود.

وی با بیان اینکه هر استخدامی که بدون ضوابط و معیار خاص صورت گرفته، مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: چه دلیلی داشت که روزهای باقیمانده دولت، این همه افراد را  استخدام کنند؟چه دلیل منطقی برای این کار دارند؟ کدام آدم عاقل می‌تواند قبول کند که دولت در روزهای پایانی خود بتواند به این میزان استخدام انجام دهد، آن‌هم بی‌ضابطه و بدون حساب و کتاب؟

دستور دولت دهم درباره حقوق و مزاياي يک مدير اجرايي
بر اساس يکي از آخرين تصميم هاي هيئت دولت دهم که طي روزهاي گذشته توسط محمدرضا رحيمي به دستگاههاي مربوطه ابلاغ شده، مقرر شده است بنا به پيشنهاد وزارت اقتصاد، حقوق و مزاياي مديرعامل و رييس هيئت عامل سازمان حسابرسي، با 15000 امتياز هم تراز استانداران و سفراي ايران در کشورهاي ديگر تعيين و اجرايي شود.

كدام يك از وزراي پيشنهادي راي نمي اورند؟
ارزیابی‌های مشرق از فضای مجلس نشان می‌دهد آقایان محمدعلی نجفی و جعفر میلی‌منفرد از کمترین شانس برای کسب رأی اعتماد نمایندگان برخوردارند. همچنین احتمال رأی آوری زنگنه، سلطانی‌فر و آخوندی بستگی به لابی‌های سنگینی دارد که بتوانند طی روزهای آینده انجام دهند. پیش‌بینی می‌شود بیشترین آرای مجلس را سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و درمان، حسین دهقان وزیر دفاع و حمید چیت‌چیان وزیر نیرو به دست آورند.

اولويت ‌هاي دولت روحاني
به گزارش روزنامه اعتماد، با روي كار آمدن دولت يازدهم وآغاز رياست‌جمهوري دكتر روحاني و ارائه اسامي وزراي پيشنهادي به مجلس، تحول اقتصاد و قوه مجريه در فاز تازه‌يي قرار گرفته است. درشرايط كنوني فعالان بخش‌هاي مختلف و همه ملت ايران منتظرند تا بدانند، دولت يازدهم و وزراي اقتصادي چه برنامه‌هايي براي رفع مشكلات معيشتي مردم دارند و قرار است در حوزه‌هاي مختلف چه تحولي صورت بگيرد. برهمين اساس در گفت‌وگوي پيش رو با اكبر تركان، رييس مشاوران دكتر روحاني درباره برنامه‌هاي دولت يازدهم در 100 روز آغازين در حوزه‌هاي مهم از نظر دولت پرسش كرديم. برنامه‌هاي آغازين روزهاي دولت تدبير و اميد در حوزه اشتغال، درمان و مديريت ارزي محور‌هاي اين گفت‌وگو است.
او در اين گفت‌وگو به برنامه‌هاي مهم دولت روحاني اشاره مي‌كند؛ بهبود بيكاري و همچنين اصلاح وضع درمان از برنامه‌هاي پيش رو و اولويت‌دار دولت دكتر حسن روحاني است. اينكه چگونه دولت روحاني مي‌تواند به اين اوضاع نابسامان سر و سامان بدهد موضوعي است كه تركان در اين گفت‌وگو به آن پاسخ داده است. در اين گفت‌وگو تركان همچنين به اوضاع توليد و مشكلاتي كه توليد‌كنندگان با آن روبه‌رو هستند پرداخته است. توليدكنندگان از سال گذشته با مشكلات كاهش ارزش ريال ايران و نيز نوع واگذاري وثيقه براي واردات محصولات اوليه روبه‌رو شده‌اند كه وضعيت توليد آنها را بغرنج كرده است. حال اين مشكل چگونه حل مي‌شود، پرسشي است كه از رييس مشاوران دكتر روحاني كرده‌ايم و او به آن پاسخ داده است. اين گفت‌وگو را بخوانيد.
تداوم دور کاري کارمندان در دولت يازدهم
بر اساس بررسي هاي يک نهاد نظارتي، تعدادي از وزرا و مسئولان اجرايي در واپسين روزهاي فعاليت خود مجددا طرح دور کاري کارمندان را تمديد کرده و به همين خاطر تعدادي از نيروهاي ستادي به اين منظور از محل استقرار خود خارج شده اند که اين موضوع در بدو تحويل دولت به مديران جديد، مي توانست با ظرافت و برنامه ريزي بهتري انجام شود.

گزينه هاي بعدي وزارت نفت پس از زنگنه

در صورتی که "بیژن زنگنه" نتواند رأی اعتماد لازم را به دست آورد، از آقایان "مسعود سلطان‌پور" مدیرعامل پیشین شرکت تأسیسات دریایی  و "سیف الله جشن‌ساز" مدیرعامل اسبق شرکت ملی نفت ایران به عنوان گزینه‌های بعدی وزارت نفت نام می‌برند.

شرط اعطاي مجوز به دانشگاه احمدي‌نژاد
عليرضا خسروي عضو كميسيون «آموزش، تحقيقات و فن‌آوري» مجلس گفته: اين كميسيون قطعا موضوع «دانشگاه احمدي‌نژاد» را بررسي كرده و طبق قانون تصميم خواهد گرفت. خسروي، با اشاره به تصميم رئيس‌جمهور سابق مبني بر تاسيس «دانشگاه» به باشگاه خبرنگاران گفته: ولي اعضاي كميسيون نظر قطعي خود را اعلام نكرده‌اند.
خسروي گفته: اين كميسيون براساس مُرّ قانون عمل كرده و هرآنچه به صلاح مملكت باشد به آن تاكيد خواهد كرد.

زمان دیدار پوتین و روحانی
فارس: یوری اوشاکوف، معاون رئیس‌جمهور روسیه گفت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور 22 شهریور در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در بیشکک با حسن روحانی، دیدار و مذاکره می کند.

انتقاد سودان از سعودی ها
ایسنا: علی کرتی، وزیر خارجه سودان از دلیل ارایه شده از سوی سازمان هواپیمایی عربستان سعودی در توضیح خودداری از دادن مجوز عبور از حریم هوایی عربستان به هواپیمای حامل عمر البشیر انتقاد کرد
تلاش باهنر براي راي اوردن زنگنه

شنیده‌ایم محمدرضا باهنر این روزها تلاش گسترده‌ای برای رای آوری بیژن زنگنه، عباس آخوندی و عبدالرضا رحمانی فضلی از خود نشان می‌دهد. گفته می‌شود این  تلاش ها به درخواست ناطق نوری از باهنر صورت گرفته است.
ديدگاه جنتي ديدگاه مسجدجامعي و مهاجراني نيست
حجت‌الاسلام سيدمهدي موسوي‌نژاد، عضو فراكسيون روحانيون مجلس شوراي اسلامي گفته: ديدگاه دولت دكتر روحاني، ديدگاه دولت اصلاحات نيست و تفاوت‌هاي اساسي بين اين دو ديدگاه وجود دارد.موسوي‌نژاد گفته: يقينا رويكرد جنتي در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي رويكرد مسجدجامعي و مهاجراني نيست و تفاوت‌هاي اساسي با رويكرد وزراي دولت اصلاحات دارد.
وي گفته: وزير پيشنهادي فرهنگ و ارشاد اسلامي شخصيتي مومن و مقيد به آموزه‌هاي اسلامي و فرهنگ اسلامي است و عزل ايشان از مسئوليت‌هاي دولتي گذشته را نمي‌توان دليلي بر ناكارآمدي ايشان دانست.موسوي‌نژاد گفته: تفاوت ديدگاه علي جنتي با ديدگاه صفارهرندي در وزارت ارشاد امري طبيعي است و اصولا هر يك از وزرا ديدگاه و رويكرد خاص خود را خواهند داشت.

سخنان ضد ایرانی رئیس مخالفان اسد
جام: احمد الجربا رئیس ائتلاف مخالفان بشار اسد برای سرپوش گذاشتن بر شکست های پی در پی شورشیان مسلح پای سردار قاسم سلیمانی را به تحولات سوریه باز کرد و با انتقاد از آنچه دخالت ایران و حزب ا... لبنان در بحران کشورش نامید ادعا کرد که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس حاکم واقعی سوریه است.

50 کشته در انفجار 8 خودرو
فارس:دیروز انفجار زنجیره‌ای هشت دستگاه خودرو در مناطق شمالی بغداد، دستکم 50 کشته و 140 زخمی بر جای گذاشت.

نشان دو خدمت و 75 سكه براي مجرم پروندهي اختلاس سه هزار ميلياردي

شنیده‌ایم حمید پورمحمد گل‌سفیدی، قائم‌مقام سابق بانک مرکزی که در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی مدتی بازداشت بود، در آخرین روزهای دولت احمدی‌نژاد موفق به دریافت نشان درجه دو خدمت و 75 سکه طلا شده است.

نامه جديد لاريجاني به «رئيس‌جمهور سابق»
علي لاريجاني، رئيس مجلس با وجود اتمام دوره رياست‌جمهوري محمود احمدي‌نژاد، طي نامه‌اي به وي كه روز 15 مرداد منتشر شد مصوبه هيات دولت مبني بر «اصلاح آيين‌نامه ساماندهي و اعتباربخشي مراكز مشاوره» را مغاير قانون اعلام كرد.

تشكيل سازمان انرژي هاي نوين

قرار است معاونتی با عنوان "انرژی های نوین" در وزارت نیرو تشکیل شود و سازمان انرژی اتمی که در حال حاضر مستقل و زیر نظر رئیس جمهور است در این معاونت ادغام شود.
خباثتهاي روزنامه انگليسي

ایسنا: روزنامه انگلیسی تلگراف با هدف شایعه سازی ودروغ پردازی علیه ایران مدعی شده ایران در حال ساخت پایگاه برای پرتاب موشک‌های بالستیک است.
هاشمي:اعتدال به «دولت سكولار» منتهي نمي‌شود
علي‌اكبر هاشمي‌رفسنجاني، رئيس‌مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفت‌وگويي با پايگاه اطلاع‌رساني خود با بيان اينكه اعتدال همان واقع‌گرايي اسلامي است، گفته: اطمينان دارم كه اعتدال و واقع‌گرايي اسلامي به دولت سكولار منتهي نخواهد شد مشروط بر آنكه از مسير اعتدال اسلامي خارج نشويم.هاشمي گفته: قطعا كارهاي شعاري در آينده كم مي‌شود.شعارهاي بلند و عمل‌هاي كوچك مهم‌ترين شاخص جريان‌هاي تندرو است. وي گفته:جامعه هم به طرف اعتدال بيشتر خواهد رفت. مردم در حال تحصيل هستند. دانش و اطلاعات آنها زياد مي‌شود. كارهاي شعاري از اين نوع كه انبوه توده‌ها را براي يك هدف خاص به صورت موجي بسيج كنند، در آينده سخت مي‌شود. مبناي جامعه آينده ايران اسلامي گردش صحيح‌تر و شفاف‌تر اطلاعات با هدف اقناع حداكثري مردم خواهد بود

سيد محمد خاتمي و تلاش براي شهر داري

سيد محمد خاتمی که نتوانسته همه گزینه‌های خود را به کابینه حسن روحانی وارد نماید در روزهای اخیر تلاش دارد سکان شهرداری تهران را به تصرف اصلاح‌طلبان درآورد. وی از ریاست مسجدجامعی بر شورای شهر و شهرداری عارف و یا مهرعلیزاده دفاع می‌کند..

محمدرضا رحيمي و اعلام بازنشستگي

محمدرضا رحيمي، معاون اول احمدي نژاد اخيراً درخواست بازنشستگي کرده و در آخرين روز دولت، با اين درخواستش هم موافقت شده است.اين سايت مي افزايد : به نظر مي رسد اکنون قوه قضائيه بايد به پرونده موسوم به بيمه ايران رسيدگي کند .

عجیب ترین آب گرم دنیا!
آبگرم پرواز که درایالت نوادای امریکا جا خوش کرده ،خیلی از طبیعت دوستان دنیا را حیرت زده کرده است. این آب گرم که در دره هوآلاپای قرار دارد، در دهه 1960 به طور طبیعی به وجود آمد و کم کم لقب گردشگرپذیرترین پدیده طبیعی ایالت نوادا را به خود اختصاص داد.چون علاوه بر خواص درمانی زیادی که دارد، به دلیل وجود املاح معدنی خاص با رنگ های متفاوتی در هم آمیخته و تابلویی هفت رنگ را مقابل چشمان گردشگران می آورد.در این آب گرم ماهی های کوچک، قوها و مرغابی های وحشی زندگی می کنند و این آبشار کوچک سنگی را به یک منطقه شگفت انگیز تبدیل می سازند.این آبشار از دل سنگی بیرون می زند که 4متر ارتفاع دارد و میلیون ها سال قبل در اثر فرسایش آبی به وجود آمده است.

قرار داد نجومی نظر سنجي چهار ساله هاشمي

برخی اطرافیان هاشمی رفسنجانی قرارداد نظرسنجی چهارساله‌ای را با یک مؤسسه خصوصی بسته‌اند تا طی این مدت از نظرات مردم درباره مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و بین‌المللی آگاه شوند. پیش‌پرداخت اولیه این قرارداد بیش از چهار میلیارد تومان بوده است.

عضو ستاد كروبي: كروبي و موسوي در حصر بمانند بهتر است

یکی از اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 جزء اعضای ستاد کروبی بود، طی سخنانی در جمع هواداران این حزب گفته است: "ما نباید اصراری روی رفع حصر موسوی و کروبی داشته باشیم . حصر به نفع آنهاست. با این انتخاباتی که برگزار شد وضع آنها بدتر شد و دیگر کسی آنها را به حساب نمی‌آورد. حنای تقلب با انتخاب رئیس جمهوری با 250 هزار اختلاف رأی دیگر رنگی ندارد. این دو تا بیرون بیایند چه بگویند و چه کسی به حرف آنها گوش می‌دهد؟

توضيحات الهام در مورد هديه ي 80 ميليون تومني

الهام سخنگوي دولت دهم در پاسخ به اين سوال که آيا شايعاتي مبني بر پرداخت هديه 80 ميليوني از سوي دولت به شما در آخرين روزهاي دولت دهم، صحت دارد؟ گفت: بنده نيز مثل بقيه افرادي که نشان دولتي دريافت کردند، طبق مصوبه دولت نشان درجه 2 لياقت و مديريت گرفتم. برخي آن را قيمت گذاري کردند و قيمت "نشان" را مي نويسند.الهام با بيان اينکه اين کميته به خيلي از افراد همچون سرلشگر فيروزآبادي و آيت ا... گيلاني نشان داده است، گفت: اين کميته حتي به شخصيت هاي خارجي همچون آقاي چاوز رئيس جمهور ونزوئلا نيز نشان اعطا کرده است.

تاسيس دانشگاه با قيمت 47 ميليارد

یکی از افرادی که از سال گذشته درصدد راه‌اندازی دانشگاه در کشور است اخیرا مذاکراتی را برای خرید زمینی به مساحت چهارهزار و 700 متر در منطقه جماران به قیمت 47 میلیارد تومان آغاز کرده است. برخی منابع هم از واگذاری چند قطعه زمین بلاعوض به این مؤسس دانشگاه توسط یکی از مدیران حکایت دارند.

خدمتكاران جاسوسند

سرویس‌های بیگانه در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری سنگینی را روی برخی اتباع خارجی نموده‌اند تا بتوانند از آنان که به عنوان سرایدار و کارگر نظافت در برخی دستگاه‌ها و منازل استفاده می‌شود، استفاده امنیتی و خبری ببرند. این کارگران عمدتاً از یکی از  کشورهای همسایه به عنوان نیروی کار ارزان وارد کشور شده‌اند.

اصلاح طلبان: اين كابينه ي هاشمي است نه روحاني

گروهی از اصلاح‌طلبان نزدیک به مجمع روحانیون اقدام به برپایی جلسه‌ای در گیلاوند دماوند کرده و به بررسی وزرای پیشنهادی کابینه روحانی پرداخته‌اند. در این جلسه یکی از افرادی که خود را برای وزارت اطلاعات یا کشور آماده کرده بود با ابراز گلایه و نگرانی از وزرای پیشنهادی گفته است این کابینه را هاشمی چیده و او در حال انتقام‌گرفتن از اصلاح‌طلبان و مجلس‌ششمی‌هاست.

سهم خواهی عبدالحمید در جمهوری اسلامی!
روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از سايت العربيه نوشت: مولوي عبدالحميد؛ امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌هاي نماز جمعه گفت: "آنچه در کابینه روحاني جایش خالی بود، حضور اهل سنت بود، با وجود اینکه در میان اهل سنت افراد توانمند و واجد الشرایط زیادی وجود دارد. با وجود تلاشهای بسیار ما و نمایندگان مجلس که درخواست کرده بودیم حداقل 2 وزیر اهل سنت در کابینه معرفی شوند، اما نزدیکان ایشان بر این باور بودند که در صورت معرفی وزیر اهل سنت از سوی دکتر روحانی، این امر با مخالفت مجلس روبرو خواهد شد. با این حال ما گفتیم که آقای روحانی وزیر اهل سنت به مجلس معرفی کند و از وزرای خود نیز با قدرت دفاع کند؛ اگر مجلس با آنان مخالفت کرد، گناه آن بر گردن مجلس است.

خوشچهره گزينه جديد رياست بانك مركزي

گروه سیاسی: شنیده ها حاکی است دکتر خوش چهره اقتصاددان برجسته کشور یکی از گزینه های جدی دولت برای ریاست بانک مرکزی است. گفته شده خوش چهره در جلسه ای اعلام کرده برنامه های متعددی برای ایجاد تحول در نظام پولی وبانکی کشور وکاهش نرخ تورم به دولت ارایه خواهد داد.

تلاش كارگزارن براي نفوذ در دستگا هاي اقتصادي

تیمی از کارگزاران تکنوکرات مأموریت یافته است به هر قیمت ممکن اعم از تطمیع، تخریب و لابی بر نمایندگان و وزیر پیشنهادی، مدیریت شستا را که یکی از قدرتمندترین دستگاه‌های اقتصادی کشور است به دست آورند.

معاونان احمدي نژاد و تلاش براي راي اوردن وزراي روحاني

برخی معاونان پارلمانی دولت احمدی‌نژاد با چرخشی 180 درجه‌ای این روزها سخت در تلاش برای رای آوردن وزرای پیشنهادی حسن روحانی هستند. این معاونان با رایزنی‌های گسترده و دادن وعده‌های رنگارنگ درصددند نماینده شاخصی از مجلس در مخالفت با وزرای پیشنهادی سخن نگوید.

كابينه امنيتي

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس معتقد است که کابینه پیشنهادی رئیس جمهور، کابینه ای امنیتی است چون اکثر وزرای پبیشنهادی از افراد امنیتی هستند.روح الله حسینیان در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی از کابینه پیشنهادی حسن روحانی گفت: الحمدالله این کابینه خیلی کابینه امنیتی است و اکثر وزرای پیشنهادی امنیتی هستند به جز وزیر پیشنهادی اطلاعات که یک شخصیتی مذهبی و سیاسی است.حسینیان در عین حال با این پیش بینی که 80 درصد کابینه رای می آورد گفت: مابقی افرادی که از کابینه پشنهادی مجلس رای نمی آورند آنهایی هستند که در مجلس صحبتهایی کردند و با فتنه زاویه نگرفته اند، این باعث شده که احتمالا آنها در صحن علنی رای نیاورند.

فروش ساختمان ملي المپيك به يك آقازاده

این روزها اخباری مبنی بر فروش خارج از ضوابط و مقررات قانونی ساختمان سابق کمیته ملی المپیک به گوش می‌رسد. گفته می‌شود این ساختمان به قیمت پایین‌تر از بازار به فرزند یکی از مسؤولان فروخته شده است. کمیته چهارنفره‌ای برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است. خسروی‌وفا از نخستین کسانی بود که پرده از این معامله غیرقانونی برداشت.

اظهارات مشايي در مورد رد صلاحيتش

اسفندیار رحیم مشایی در حالی که کمتر از چند روز از حضور حسن روحانی در پاستور می گذرد ، اولین اظهارات خود را درمورد مسایل انتخاباتی مطرح کرده است.به گزارش خبرگزاری آریا اسفندیار رحیم مشایی در جمع تعدادی از فعالان رسانه که غالبا حامی گفتمان بهار بودند در پاسخ به سوال یکی از افراد حاضر در جمع مبنی بر اینکه پس یعنی از قبل می دانستید که رد صلاحیت می شوید؟! گفت: حالا می پرسند شما چرا آمدی؟ دو فرض داشت. یک فرض این بود که تایید نشویم و یک فرض هم تایید شدن بود. من قبول دارم که این یک ریسک بود. ما ناچار از پذیرش ریسک بودیم و راه دیگری نداشتیم. اگر تایید می شدیم با رای بالایی هم انتخاب می شدیم.وی تصریح کرد: من به اتفاق آقای احمدی نژاد خدمت مقام معظم رهبری نامه نوشتیم؛ با دو امضا. اعلام امادگی کردیم. از اینکه چنین اتفاقاتی افتاده نیز عدم رضایت خود را اعلام کردیم. ولی حتی این موضوع را در آن شرایط آشکار هم نکردیم تا رهبری تحت فشار قرار نگیرند.مشایی گفت: بعضی ها به ما می گویند چرا شما (در زمان رد صلاحیت) حرفی نزدید؟ چیزی نگفتید؟ خب چه حرفی باید می زدیم؟ حتی در قانون اعتراض هم پیش بینی نشده! جالب است واقعا! خیلی جالب است!  حتی چیز قشنگتری رخ داده و گفتند ما اصلا کسی را رد صلاحیت نکردیم که!! (خنده حضار) بلکه احراز نشده. اخیرا هم یک مصاحبه کردند و گفتند "فلانی که اصلا از قبل رد شده بود!

ادعا درباره توافق سری ایران – زیمبابوه
قدس آنلاین: روزنامه تایمز در فضاسازی جدید علیه ایران مدعی شد زیمبابوه با نقض تحریم های بین المللی توافقی سری را برای تامین اورانیوم ایران امضا کرده است.

ویدیوی شکنجهی گروگان ایرانی توسط سلفیها از یوتیوب حذف شد

سه روز پیش، ویدئویی از سوی شبکه ای ناشناس در یوتیوب منتشر شد که در آن دیده می شود یک ایرانی دستگیر شده به نام سعید، مورد توهین نژادی و اذیت و آزار قرار می گیرد.شبکه ای که این ویدئو را در ابتدا منتشر کرد نام فامیل این گروگان را «شربو» خوانده است که به نظر نامی واقعی و یا درست نمیرسد. این ویدئو امروز صبح توسط یوتیوب از کانال اصلی ای که منتشر شده بود به علت سخنان نفرت پراکن کانال منتشر کننده آن، پاک شد.

کانال منتشر کننده اصلی این ویدئو کانالی است که حدود 3 روز از تاسیس آن می گذرد. عنوانی نیز که برای این ویدئو انتخاب شده است، عنوانی نژادپرستانه و توهین آمیز است.

از نحوه گفتگو و صبحت هایی که افراد گروگان گیر با ایرانی دستگیر شده دارند. به نظر می رسد این افراد از گروه های سلفی و یا سنی تندرو منطقه حلب باشند.  چرا که بیش از اینکه ملیت ایرانی گروگان آنها برایشان مهم باشد، نسبت به مذهب تشیع او حساسیت از خود نشان می دهند و او را «رافضیو سگ می خوانند.. فرد گروگان گیر از ایرانی گروگان گرفته شده می خواهد تا پای او را ببوسد که ایرانی گروگان گرفته شده از این کار سرباز می زند.

 

اخبار كوتاه:

* عصر جمعه شبکه 3 سیما فیلم سینمایی «چک» را پخش کرد که جز وهن خانواده‌های مذهبی چیز دیگری نبود. در این فیلم، دو پدر که هر دو ظاهر مذهبی دارند، به فرزندانشان سخت می‌گیرند و آنان را درک نمی‌کنند! پدر دختر به‌گونه‌ای و پدر پسر به‌گونه‌ای دیگر. دگم و بسته بودن و برخوردهای نامناسب پدر دختر و درک نکردن و مشکوک بودن پدر پسرش به فرزندش و... از نمونه‌های قابل‌تأمل این فیلم بود که متأسفانه بدون توجه به این نکات، پخش شد!

* گروه موسوم به «دانشجویان انقلابی» با ارسال نامه‌ای به دکتر روحانی نوشتند: شما در بحبوحه انتخابات از حل صد روزه مشکلات سخن به میان آورده‌اید و اما بعد از انتخابات این کار را با چند سال تلاش هم مشکل دانسته‌اید!

در این نامه همچنین آمده است: در سخنرانی‌ها، شما به‌صورت مداوم از اعتدال سخن گفته‌اید. امید است که بنا بر گفته‌های انتخاباتی خود، بر این اصل بمانید و از ورود به عرصه و فرایند سیاسی‌کاری و تقسیم منابع در میان دیگر احزاب خودداری کنید. آن‌ها نوشته‌اند: امیدواریم که این مورد از این دولت به دور بوده و مشی اعتدال را بنا بر همه‌بندی سیاسی و سرهم‌بندی سیاسی قلمداد نکرده و  اصول اساسی را که استقلال از وابستگی حزبی و مردمی بودن است، رعایت کند.

 *در جلسه‌ای که در دفتر روزنامه «ایران» با حضور سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمدرضا صادق از نزدیکان حسن روحانی برگزار شد، «محمدتقی روغنی‌ها» به‌عنوان سرپرست مؤسسه فرهنگی، مطبوعاتی ایران منصوب و از خدمات «حنیف حسین ستاریان» تقدیر شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور و مدیرعامل ایرنا، اعضای هیئت امنای مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران را تشکیل می‌دهند.

 * «مایکل مورل» معاون رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا(سیا) ترکیب جنگ داخلی در سوریه، با احتمال دستیابی تروریست‌های القاعده به سلاح‌های خطرناک در جریان سقوط حکومت بشار اسد را بزرگ‌ترین تهدید امنیتی ایالات متحده دانست. وی همچنین نسبت به تبدیل شدن جنگ سوریه به مهم‌ترین تهدید امنیت ملی آمریکا هشدار داد و افزود: برکناری اسد و به قدرت رسیدن القاعده و دسترسی به سلاح‌های شیمیایی و تجهیزات پیشرفته سوریه، پناهگاه امن دیگری - همچون پاکستان - برای تروریست‌ها خواهد ساخت. مرد شماره دو سیا در حالی این هشدارها را می‌دهد که کشورهای غربی و عربی، مهم‌ترین تأمین‌کنندگان سلاح شورشیان و گروه‌های تروریستی سوریه هستند.

 * صدها نمازگزاری که در اولین روز از عید فطر در «الازهر» مصر تجمع کرده بودند تا نماز عید به جای آورند، از نحوه نماز خواندن «محمد البرادعی» معاون امور بین‌الملل رئیس‌جمهور موقت مصر غافلگیر شدند؛ زیرا وی همانند شیعیان نماز خواند؛ این در حالی است که البرادعی سنی است. هنگامی که نماز وی تمام شد، برخی از حاضران از البرادعی پرسیدند: آیا شیعه شده‌ای؟ وی در پاسخ به آن‌ها گفت: من از نظر اعتقادی شیعه هستم و از نظر هویت سنی و نیازی به انکار عقیده‌ام وجود ندارد. البرادعی به‌تازگی نیز در شبکه اجتماعی توئیتر خود در واکنش به درخواست گروه‌های سلفی برای ممانعت از ورود گردشگران ایرانی به مصر گفت: مصر با نبود عقل و عدم قبول دیگری پابرجا نمی‌ماند.

*یکی از وزرای پیشنهادی که در آشوب‌های سال 78 دستگیر شده است در پاسخ به علت دستگیری خود گفته بعد از حادثه کوی دانشگاه از بنده دعوت برای حضور در جلسه‌ای شد و من به اتفاق 70 نفر دیگر دستگیر شدم و هنوز هم علت آن بازداشت را نمی‌دانم.
*
عدم به‌کارگیری محمدرضا عارف، محمد شریعتمداری و مجید انصاری در کابینه حسن روحانی همراه با کنار گذاشتن طیف گسترده‌ای از اعضای مجمع روحانیون، حزب اعتماد ملی، حزب مشارکت، سازمان مجاهدین و طیف افراطی حزب کارگزاران باعث تشدید اختلافات و دلخوری‌ها در جناح فتنه و اصلاح‌طلب شده است.

*
برخی کارشناسان با اشاره به اقامت فرزندان برخی از وزرای پیشنهادی در خارج کشور، از این امر به عنوان یک نقطه منفی امنیتی نام برده و معتقدند باید روی این امور و همچنین تابعیت‌های دوگانه دقت لازم شود.

*
وزیر خارجه لیبی اعلام کرده به طور متوسط روزانه 50 لیبیایی عضو القاعده در نبردهای سوریه کشته می‌شوند. جبهة النصرة به هر یک از فرماندهان لیبیایی ماهانه تا 300 هزار دلار پرداخت می‌کند.

*
تحلیل‌گران منطقه با اشاره به طرح تعطیلی سفارتخانه‌های آمریکا و کشورهای غربی در کشورهای منطقه معتقدند این طرح بهانه‌ای برای واردات تجهیزات جدید شنود و جاسوسی و اعزام نیروهای بیشتر به بهانه حفاظت از سفارتخانه‌های غربی است.

*
کارشناسان منطقه با اشاره به فعالیت مستمر دانشگاه‌ها، سینماها، ساخت سریال‌های تلویزیونی و اجرای تئاتر و موسیقی در دمشق و شهرهای مهم سوریه طی دو سال گذشته، این موضوع را دلیلی بر ریشه خارجی داشتن ناامنی‌ها در سوریه می‌دانند و معتقدند مگر می‌شود ریشه اعتراضات سوریه را مردمی دانست اما برای یک روز هم کلاس درس دانشگاه‌ها که معمولاً به عنوان کانون اعتراضات مردمی عمل می‌کنند تعطیل نشده باشد؟

*شنیده‌ایم با توجه به اتمام مأموریت 40 تن از سفرای جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام روحانی در روزهای پایانی دولت دهم از دکتر احمدی نژاد خواسته بود از انتصاب سفیران جدید خودداری کند.

 

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: