به‌روز شده در: ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۶۴۷۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۲ - ۱۷:۴۳
یادداشت شفاهی
حسین انواری - ماه مبارک رمضان عظیم‌ترین و عزیزترین ماه سال و میزبان، خداوند تبارک و تعالی است و مهمان، بندگان خوب خدا هستند. هم باید به خصوصیات این ماه دقت و هم باید ملاحظه کرد که ویژگی‌های این مهمانی چیست و وظایف کسانی که به این مهمانی دعوت شده‌اند، چیست؟ اگر این سه نکته و تکالیف مؤمنین روشن شود، شاید پاسخ شفافی به سئوال شما داده شود.
خصوصیت این ماه این است که ماه مغفرت و آمرزش و ماه توبه و برگشتن به سوی خداست. انسان‌های گرفتار هوا و هوس و کسانی که در دام شیاطین ابتلا پیدا کرده‌اند، باید در این ماه این بندها را به یاری خدا بگسلند. این ماه، ماه وصل شدن به خدا، بخشش و گذشت است. ماه مبارک رمضان در نزد خداوند بهترین ماه و افضل‌الشهور است. هم روزهایش بهترین روزهاست و هم شب‌هایش بهترین شب‌ها و دقایق و لحظاتش افضل دقایق و لحظات است. در این ماه خداوند خودش میزبان است و دعوت کرده است تا عظمت این ماه برای بندگانش روشن باشد.
پس ویژگی‌های این ماه این چنین است که هر مهمانی و ضیافتی شرایطی دارد و مهمانان و میزبان باید از ویژگی‌هایی برخوردار باشند. بر اساس آنچه که پیامبر گرامی اسلام(ص) هدایت فرموده‌اند، مؤمنین در این ضیافت وظایفی دارند که دو شرط را برای حضور در این مهمانی گذاشته‌اند؛ یکی نیت صادق و دیگری قلب طاهر و پاک. عمل بدون نیت و عمل همراه با ریا مقبول نیست. پس نیت باید صادق باشد و هر کاری که انجام می‌شود باید برای رضای خداوند باشد. قلب هم باید طاهر باشد، یعنی باید از آلودگی‌ها پاکسازی شده باشد. ماه‌های رجب و شعبان در واقع ماه‌های این پاکسازی هستند. در این ماه مؤمنین یک‌سری وظیفه دارند، از جمله انس با قرآن و تلاوت کلام‌الله مجید، استغفار در درگاه الهی، تمرین خودداری از خوردن یعنی گرسنگی و تشنگی را تحمل کردن که موجب نورانیت انسان می‌شود.
رسیدگی به حال فقرا؛ در این ماه تأکید فراوانی به صدقه دادن، رسیدگی به محرومین، شریک کردن دیگران در افطار، صله رحم، احترام و رسیدگی به پدر و مادر، توجه ویژه به کودکان، ناتوانان، سالمندان و... شده است. اینها ویژگی‌های مؤمنینی است که وارد این ضیافت شده‌اند.
نگه‌داشتن زبان از گناه و کنترل آن؛ پیامبر گرامی اسلام(ص) تعبیر زیبایی دارند که زیبایی انسان در زبان اوست. حالا ضیافتی به این شکل با میزبانی خود خداوند برگزار و مهمان هم با قلب طاهر و نیت پاک به آن وارد شده است و حالا خداوند یک مدال عزت و کرامت به او اهدا می‌کند. هر بنده‌ای که به این ضیافت الهی وارد شود، به او مدال عزت و کرامت می‌دهد که منشاء آن خود خداوند است و این چیزی است که عنصر مقوّم انسان و انسانیت است که خداوند اهدا می‌کند.
حالا وارد این مهمانی شده‌ایم، نفس که می‌کشیم تسبیح خداوند است. می‌خوابیم، عبادت است، اعمال و رفتاری را انجام می‌دهیم، عبادت است. دعا می‌کنیم عبادت و دعا مستجاب است. در این شرایط که قرار می‌گیریم باید طرز زندگی خود را بر این ضیافت منطبق کنیم. همان طور که امساک و در افطار و سحر به امر خداوند افطار می‌کنیم، یعنی به امر خدا می‌ایستیم و به امر خدا عمل می‌کنیم، باید همه اعمال و رفتارمان از این شیوه تبعیت کنند. گوش، چشم، زبان، فکر، اندیشه و رفتارمان باید از این مقررات تبعیت کنند.
طرز زندگی عادی ما باید تغییر کند. محبتمان نسبت به همدیگر در خانواده و تعاملات محبت‌آمیز در سطح اجتماع افزایش یابد. همچنان که در دعاهایمان این چنین است. همچنان که در اعمال و وظایف روزه این چنین است. این تغییرات باید در سفره‌های ما هم خودش را نشان بدهد، در کلام و شیوه تغذیه‌مان هم همین طور. در مجموع باید سبک زندگی خود را بر آنچه که خداوند دوست دارد منطبق کنیم. اگر بتوانیم به قرآن پناه ببریم و سبک و شیوه زندگی‌مان را بر هدایت‌های قرآنی منطبق کنیم، قادر خواهیم بود اهداف این ماه را تحقق بخشیم. مجموعه هدف این ماه این است: «لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»،(1) یعنی تقوا پیشه کنید. تقوا یعنی این که خدا هر چه گفت بدان عمل کنیم و هر چه را هم که نهی کرد عمل نکنیم. خیلی امر پیچیده‌ای نیست. اگر این چنین شد، آن وقت خداوند ما را از ظلمات به نور می‌آورد، امرمان را آسان، سختی‌ها، ترس، خوف، حزن و اندوهمان را برطرف می‌کند.
این فضای بسیار زیبایی است و خوشا به سعادت کسانی که وارد این وادی شدند و این فضا را درک کردند.
پی‌نوشت:
(1)    قرآن کریم، سوره بقره، آیه 21؛ سوره بقره، آیه 63؛ سوره انعام، آیه 153؛ سوره اعراف، آیه 171؛ سوره بقره، آیه 179؛ سوره بقره، آیه 183.         

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: