به‌روز شده در: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۵۱۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۱
تحليلي از آخرين وضعيت كانديداهاي انتخابات رياست جمهوري
هرچه به آغاز ثبت نام کانديداها نزديک تر مي‌شويم بر تعداد آنها افزوده خواهد شد و بعد از آغاز ثبت‌نام، تعداد کانديداها روند نزولي پيدا خواهد کرد يا به عبارتي وحدت بين کانديداها شکل جدي تري به خود مي گيرد.

احمد جان‌نثاري- با فرارسيدن سال 92 و نزديك شدن به انتخابات رياست جمهوري روز به روز به جمعيت كانديداهاي اين آزمون بزرگ افزوده مي شود. آزموني كه در آن ملت و مسئولان نشان خواهند داد تا چه ميزان گوش به فرمان رهبر فرزانه انقلاب اسلامي هستند و سهم افراد، احزاب، شخصيتها و جريانهاي سياسي در رقم زدن حماسه سياسي تعيين مي شود.

در اين عرصه کانديداهاي جريان اصولگرا و جبهه پايداري از يکسو، حاميان و نزديکان دولت از سوي ديگر و همچنين اصلاح طلبان شرکت خواهند کرد که تا لحظه نگارش اين گزارش حضور 17 کانديداي قطعي و 21 کانديداي احتمالي ثبت و ضبط شده است.

هرچه به آغاز ثبت نام کانديداها نزديک تر ميشويم بر تعداد آنها افزوده خواهد شد و بعد از آغاز ثبتنام، تعداد کانديداها روند نزولي پيدا خواهد کرد يا به عبارتي وحدت بين کانديداها شکل جدي تري به خود مي گيرد.

تا به امروز دو مدل وحدت از سوي جريان اصولگرايان شکل گرفته است؛ يکي ائتلاف اکثريت که شامل آقايان آل اسحاق از حزب موتلفه اسلامي، محمدرضا باهنر از جامعه اسلامي مهندسين، پورمحمدي از اعضاي جامعه روحانيت، ابوترابي فرد از اعضاي جامعه روحانيت و منوچهر متکي است که در مجموع اين کانديداها وابسته به جبهه پيروان خط امام (ره)و رهبري هستند و قرار بر اين است که از بين اين 5 نفر در نهايت با توجه به نظرسنجيها يک نفر کانديدا شده و بقيه به او در تشکيل کابينه کمک کنند. آخرين نشست اين ائتلاف روز گذشته با حضور هر پنج نامزد برگزار شد و محورهاي آن «تأکيد بر تقويت وحدت و همگرايي»، «ضرورت رعايت تقواي انتخاباتي» و « تعامل و گفت و گو با ديگر مجموعههاي اصولگرا» و «حضور گسترده و پرشور براي تحقق حماسه سياسي» اعلام شد.

مدل ديگر وحدت اصولگرايان ائتلاف 1+2 شامل آقايان قاليباف، ولايتي و حداد عادل است و گمانهزنيها از کانديداتوري نهايي قاليباف از سوي اين جريان خبر مي دهد.

از سوي ديگر جبهه پايداري تاکنون معتقد بوده است که تنها يکي از اين 3 نفر يعني آقايان فتاح، لنکراني و جليلي مي توانند سکان هدايت دولت يازدهم را در دست بگيرند و بر نظر خود تا به امروز پافشاري کرده اند و اين روزها برخي تحليلگران از کانديداتوري سعيد جليلي از سوي اين جريان خبر مي دهند.

محسن رضايي هم يکي ديگر از گزينه هاي مطرح در اردوگاه اصولگرايان است که تنها از حمايت جبهه ايستادگي برخوردار و بدون توجه به ائتلاف ها و مکانيزم هاي انتخاباتي به حضور جدي و قطعي در انتخابات رياست جمهوري يازدهم مي انديشد.

برخي اخبار از گوشه و کنار مجلس شوراي اسلامي نيز خبر از احتمال کانديداتوري علي لاريجاني ميدهد که فراکسيون رهروان ولايت در اين صورت از وي حمايت خواهد کرد و در غير اينصورت به نظر ميرسد حاميان لاريجاني گرايش بيشتري براي حمايت از قاليباف دارند.

اما در سوي ديگر ميدان رقابت انتخابات رياست جمهوري يازدهم حاميان و نزديکان دولت قرار دارند که اين روزها بر تعداد کانديداهاي احتمالي آنها نيز افزوده مي شود. به نظر مي رسد اين جريان نيز از يکسو دچار چند دستگي و از سوي ديگر سعي دارد با افزودن به تعداد کانديداهاي احتمالي معادلات موجود را برهم بزند.

آقايان اسفنديار رحيم مشايي، علي نيکزاد، علياکبر صالحي، روح الله احمد زاده کرماني، محمدرضا رحيمي و غلامحسين الهام از جمله کانديداهاي احتمالي اين جريان هستند.

در زاويه ديگر عرصه رقابتهاي انتخاباتي، کانديداهاي اصلاح طلبان قرار دارند که هنوز گرفتار برخي بايدها و نبايدها و همچنين غرق در توهمات خرداد 88 هستند. اما چهره هاي مطرح در اين جريان سيدمحمد خاتمي، محمدرضا عارف، اسحاق جهانگيري، سيدحسن خميني، محمدعلي نجفي، محسن مهرعليزاده، مجيد انصاري، مصطفي کواکبيان و حسن روحاني هستند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: