کد خبر: ۳۷۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲
آل‌اسحاق تشریح کرد:
وزیر سابق بازرگانی از بی توجهی مسئولان نسبت به واحدهای خرد تولیدی انتقاد كرد و گفت: نیمی از اشتغال كشور در دست واحدهای كوچك و متوسط است.

یحیی آل اسحاق در زمینه راهكارهای توسعه واحدهای كوچك اظهار كرد: جایگاه این واحدها بعد از انقلاب مغفول مانده است؛ در حالی كه كه از مجموعه مجوزهای وزارت صمت، حدود ۹۶درصد به واحدهای كوچك و متوسط مرتبط است.

وی با اشاره به این كه ۵۰درصد اشتغال در دست این واحدهاست و در شهرك‌های صنعتی نیز بخش عمده واحدهای تولیدی و اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: بخش عمده برق، گاز و آب تا ۴۰درصد توسط واحدهای تولیدی كوچك و متوسط مصرف می‌شود. با این وجود توجه نظام و مسئولین به جایگاه این واحدها بسیار ضعیف است؛ حال آن كه ۵۰درصد اقتصاد كشور به دست این واحدها می‌چرخد ولی در استفاده از فرصت‌های مالی، روابط بین الملل، آموزش و پشتیبان لازم و نهادهای مشاوره‌ای وضعیت نامناسبی دارند.

به گفته آل اسحاق واحدهای كوچك و متوسط در سایر كشورها نظیر آلمان تا ۷۰درصد اشتغال و تولید را در دست دارند و به همین میزان هم به آن‌ها توجه می‌شود؛ در ایران اما واحدهای كوچك و متوسطِ اقتصادی در شرایط بسیار بدی هستند و در متن اقتصاد چندان جایگاهی ندارند.

این كارشناس حوزه اقتصاد در بخشی دیگر از سخنان خود، به برخی وظایف حاكمیت در قبال بخش‌های اقتصادی كشور اشاره كرد و گفت: سیاست گذاری، هدایت، نظارت و پشتیبانی وظایف حاكمیت است و لذا باید سیاست گذاری درستی در این زمینه صورت گیرد.

وی از دیگر الزامات را حمایت‌های حقوقی و قانونی برشمرد و تاكید كرد كه به منظور اعمال سیاست صحیح بایستی نظارت صحیح نیز صورت گیرد. از طرفی برخی وظایف باید متناسب با زمان پیش رود و مسئولان باید بدانند تولید، خدمات و نوع بازاریابی در دنیا چگونه پیش می‌رود چون اجرای این الزامات با شرایط پیشین امكان پذیر نیست و نوع محصول تولیدی نیز باید مشكلات كشور و مصرف كننده را رفع نماید.

آل اسحاق ادامه داد: بخش دیگر وظایف نیز به نهادهای واسط نظیر تشكل‌ها، اتحادیه‌ها و اتاق‌های بازرگانی ارتباط دارد كه باید واحدهای كوچك و متوسط تولیدی را از حاشیه به متن اقتصاد بیاورند.

وی اضافه کرد: این واحدهای واسط در كنار شهرك‌های صنعتی و حامیانِ اقتصاد خرد در بخش دولتی باید وظایف حاكمیتی را سامان داده و تسهیل گری و زمینه سازی و مطالبه گری نمایند و به طور كلی حاكمیت، نهادهای واسط و تشكل‌ها و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا واحدهای كوچك و متوسط اقتصادی قوت بگیرند.

وی گفت: واحدهای بزرگ و پیشرانِ اقتصادی تمام زنجیره از ابتدا تا انتها را انجام می‌دهند و محصول نهایی را نیز می‌فروشند؛ در صورتی كه در جای دیگر دنیا از لحاظ قیمت تمام شده و توسعه زنجیره، همه واحدهای اقتصادی از خرد تا كلان، در زنجیره تولید نقش دارند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: