کد خبر: ۳۷۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۷

ترامپ: ایران از چین خطرناک‌تر است

رئیس جمهور پیشین امریکا ضمن طرح ادعاهای تکراری و قدیمی علیه کشورمان، حریف اصلی امریکا را نه چین، بلکه ایران عنوان کرد. دونالد ترامپ در حاشیه کنفرانس سیاسی محافظه‌کاران امریکایی، با تکرار ادعاهای واهی و نخ‌نما علیه کشورمان افزود: اکنون ایران در حال دستیابی به سلاح هسته‌ای است. وقتی شما می‌گویید چین خطرناک‌تر است، من نسبت به آن تردید دارم.

جولان نئونازی‌ها در آلمان

آمار حملات نژادپرستانه در آلمان به‌گونه‌ای تصاعدی و نگران‌کننده افزایش یافته و بنابر اعلام منابع رسمی، در سال ۲۰۲۲ این حملات ۷۰ درصد بیش از سال قبل به اقامت‌گاه‌های پناه‌جویان ثبت شده است. طبق اطلاعات وزارت کشور آلمان بیشتر این حملات با انگیزه‌های راست‌گرایانه و نئونازیستی بوده است. تمرکز دولت شولتز بر مسائل داخلی کشورهایی مانند ایران یا ایفای نقش مخرب در جنگ اوکراین موجب شده تا برلین به یکی از کانون‌های اصلی پمپاژ خشونت در جهان امروز تبدیل شود. از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ همه ساله آمار حملات به پناه‌جویان سیر نزولی داشته و این برای اولین بار است که آمار ثبت‌ شده در یک سال، نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است.

دستمزد ۱۰۰ هزار دلاری علینژاد از آمریکایی‌ها

داده‌های سایت اطلاع‌رسانی بودجه دولت آمریکا نشان می‌دهد: «آژانس رسانه‌های جهانی» آمریکا برای یک‌ سال مالی از اول مارس ۲۰۲۳ (۱۰ اسفند ۱۴۰۱) تا ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ (۱۰ اسفند ۱۴۰۲) مبلغ ۸۶ هزار و ۴۰۰ دلار برای مسیح علینژاد در نظر گرفته است. این سایت نشان می‌دهد که علینژاد که خود را حامی و دلسوز مردم ایران نشان می‌دهد پارسال مبلغ ۱۰۸ هزار دلار از این آژانس برای خوش‌خدمتی به دولت آمریکا پاداش دریافت کرده است.

هلاکت 22 داعشی در عراق

22 تروریست از جمله پنج سرکرده ارشد داعش در حملات هوایی حشد الشعبی مقاومت عراق در چهار محور دیالی کشته شدند.به نوشته شفق نیوز، فتاح العزاوی از فرماندهان حشدالشعبی عراق گفت: «عملیات اطلاعاتی با استفاده از پهپادها داعش را در محور بین منطقه الصفره در شمال العظیم و مرزهای شهر قره تبه و اطراف مرزهای مشترک با کرکوک و صلاح الدین زمینگیر کرده و با توجه به محاصره هوایی و اطلاعاتی با استفاده از پهپادها، آنها در حال مرگ تدریجی هستند.»

پیشنهاد سعودی‌ها برای محو فلسطین

شبکه هفت رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «عربستان پیشنهاد داده بخش‌هایی از کرانه باختری و غزه به اردن ملحق شود تا پادشاهی فلسطین هاشمی تشکیل شود. حکام کنونیِ اردن بر فلسطین هاشمی حکومت خواهند کرد و پایتخت آن نیز امان خواهد بود، نه قدس.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و نتانیاهو برای برررسی این طرح مذاکرات محرمانه داشته‌اند. این اقدام به معنای نابودی کامل راهکار دو دولتی است.»

بازداشت 14 هزار بحرینی در 12 سال

جمعیت الوفاق بحرین اعلام کرد که از سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۴ هزار نفر در این کشور به صورت ظالمانه بازداشت شده‌اند. به گزارش پایگاه العهد، جمعیت الوفاق بحرین در گزارشی با عنوان «فضای سیاسی محدود شده در بحرین» ضمن ارائه این آمار تأکید کرد، از جمله کسانی که بازداشت شده‌اند شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق و حسن عیسی، نماینده سابق هستند که همچنان بعد از محاکمه‌های سیاسی در بازداشت به سر می‌برند.

نرخ تورم واقعی در ترکیه ۱۲۷ درصد شد

فارس نوشت: اداره آمار ترکیه نرخ رسمی تورم و افزایش قیمت‌ها در این کشور در ماه فوریه را ۵۵ درصد اعلام کرد. نکته مهم اینکه این اداره اعلام کرده که نتوانسته است در آمار کنونی اطلاعات مربوط به مناطق زلزله‌زده را جمع‌آوری کرده و لحاظ کند. در ماه اکتبر سال گذشته نرخ تورم در ترکیه به ۸۶ درصد رسید که بالاترین میزان از سال ۱۹۹۸ تاکنون به شمار می‌رفت. با داشتن تورم ۵۵ درصدی، ترکیه هشتمین کشور جهان از نظر بالا بودن تورم به شمار می‌رود. موسسه تحقیقات تورم EANG، اما می‌گوید: نرخ واقعی تورم در ماه فوریه ۱۲۷ درصد بوده و این رقم برای ماه ژانویه ۱۲۲ درصد بوده است. تورم قیمت تولیدکننده هم در ماه فوریه از سوی اداره آمار این کشور ۷۷ درصد اعلام شده است. نکته مهم آن‌که با وجود بالا بودن تورم در این همسایه شمال غربی، بانک مرکزی ترکیه در ماه ژانویه اعلام کرد که انتظار دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ نرخ تورم در این کشور به ۲۲ درصد کاهش یابد. البته این موضوع با در نظر گرفتن عدم سقوط ارزش لیر، محاسبه شده است. چند روز پیش هم کمیته سیاست‌گذاری پولی در بانک مرکزی ترکیه، نرخ بهره را نیم درصد دیگر کاهش داد و به ۸.۵ درصد رساند.

مارک میلی: مأموریت در سوریه ارزش ریسک را دارد

رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا در جریان بازدید از مناطق تحت اشغال کشورش در سوریه گفت که ادامه مأموریت در این کشور همچنان ارزش ریسک کردن را دارد. مارک میلی در جریان این سفر که به صورت محرمانه انجام شد، گفت : من فکر می‌کنم شکست همیشگی داعش و ادامه حمایت از دوستان و متحدانمان در منطقه وظایف ضروری‌ای هستند که می‌توان انجام داد. گزارشی درباره جزئیات این سفر و دیدار او با فرماندهان نظامی امریکا منتشر نشده است.

توفان رکود و بدهی در راه بازارهای آمریکا

نوریل روبینی، اقتصاددان که به دکتر دوم (Dr. Doom) نیز معروف است، گفت: یک «توفان تمام‌عیار» در حال وقوع است و رکود، بحران بدهی و تورم خارج از کنترل، امسال به بازارها ضربه خواهند زد.

بنا به گزارشی از وبگاه بیزنس اینسایدر، روبینی، یکی از نخستین اقتصاددانانی است که رکود سال ۲۰۰۸ میلادی را پیش‌بینی کرد. وی از ماه‌ها پیش درباره یک بحران بدهی رکود تورمی (وجود همزمان تورم و رکود اقتصادی) هشدار داده است که بدترین جنبه‌های رکود تورمی شبیه دهه ۱۹۷۰ میلادی و بحران بدهی شبیه سال ۲۰۰۸ میلادی را ترکیب می‌کند.

روبینی در مصاحبه با شبکه ای‌بی‌سی استرالیا گفت: معتقدم امسال یک بحران رکود تورمی ظاهر خواهد شد. تورم مصرف‌کننده همچنان روی 6.4 درصد چسبنده است اما روبینی گفت که برآورد می‌کند فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) باید نرخ‌های معیار را «بسیار بالاتر از» ۶ درصد افزایش دهد تا تورم به هدف ۲ درصدی خود بازگردد. وی افزود که این ممکن است جرقه رکود شدید، سقوط بازار سهام و نکول بدهی‌ها را بزند و فدرال رزرو چاره‌ای نخواهد داشت غیر از اینکه از مبارزه با تورم دست بکشد و مارپیچ قیمت‌ها از کنترل خارج شود. به هر حال، نتیجه یک رکود شدید و به دنبال آن مشکلات بدهی و تورم بیشتر خواهد شد.

روبی نی گفت: اکنون ما با یک توفان تمام‌عیار روبه‌رو هستیم: تورم، رکود تورمی، رکود و بحران بدهی بالقوه.

کمک به اوکراین کافی است

استیو بنن مدیر رسانه‌ای آمریکایی و مشاور دونالد ترامپ، در نشست «کنفرانس اقدام سیاسی محافظه‌کاران» گفت: ما 200 میلیارد دلار به اوکراین داده‌ایم و به اندازه کافی در جنگ‌های اروپا پول خرج کرده‌ایم. کافی‌ست! ما که یک قدرت اروپایی نیستیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: