کد خبر: ۳۷۲۴۳
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۷

مهدی فضائلی

کارشناس مسائل سیاسی

رنگ‌پریدگی، حالت تهوع، بی حسی،کف بالاآوردن، سرگیجه، دل درد و افزایش ضربان قلب، از جمله علائمی است که دانش آموزان مسموم شده در مدارس قم و چند شهر دیگر اظهار کرده اند؛ علائمی که به گفته پزشکان ناشی از"مسمومیت استنشاقی" است و خوشبختانه، نه پایدار است و نه مسری و قابل انتقال به دیگران.

مسمومیت دانش آموزان، جدیدترین دغدغه و عامل نگرانی مردم و مسئولان کشور است ولی با توجه به تلاش بی‌وقفه دشمن، قطعا" آخرین آن نخواهد بود!

نگرانی به حقی که همه مسئولان باید با جدیت، منشأ آنرا شناسایی، با عواملش برخورد و افکار عمومی را در باره آن روشن نمایند.

توطئه اخیر، گویای حد و مرز نشناختن دشمنان هم هست و اینکه شکستن مقاومت و از پا درآوردن نظام و مردم شریف ایران، چقدر برای دشمن مهم است.

در کنار این همه حساسیت به جا و لزوم تلاش برای پایان دادن به این مسمومیت های سریالی،اما مسمومیت های دیگری را شاهد هستیم که علائم آن بسیار خطرناک تر، پایدارتر و مسری است اما به ندرت در باره آنها نگران می شویم یا حتی صحبت می کنیم چه برسد به اینکه شناسایی منشأ و مقابله با عواملش را مطالبه نماییم!

علائم این مسمومیت، افسردگی، یأس، بی تحرکی، عصبانیت، پرخاشگری، بدبینی و خودتحقیری است.

این مسمومیت از طریق دیدن و شنیدن عارض می شود لذا من نام آنرا "مسمومیت دیداری " و "مسمومیت شنیداری " می گذارم.

این مسمومیت خطرناک، از طریق دیدن یا شنیدن صحنه ها و اخبار گزینشی یا ساختگی و تکرار بی وقفه نمونه های مختلف در تقریبا" همه حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی و مجهز نبودن به سیستم ایمنی مناسب بوجود می آید و شخص مبتلا با به اشتراک گذاشتن غافلانه چنین محتواهایی با دیگران، در انتشار این مسمومیت سهیم می شود!

این در حالی است که "قول به غیر علم" هم حرام و هم غیرقانونی است و با کمی تأمل، غیراخلاقی و زیانبار بودن آن نیز قابل درک است.

برخی حکما گفته اند: " النفس و البدن یتعاکسان ایجابا و اعدادا " لذا با رنجور کردن روح و روان یک جامعه توسط اخبار و گزارش های منفی، تلاش می کنند جسم و فیزیک جامعه را نیز ناتوان و ضعیف کنند.

اما نکته بسیار مهم، ترکیب تهدیدات و ابزار مختلف بصورت همزمان است که "جنگ ترکیبی " را رقم می زند.

در همین مقطع به برخی اضلاع این نبرد چندضلعی توجه کنید!

در یک ضلع مسموم کردن دانش آموزان دختر برنامه ریزی می شود؛ در ضلع دیگر عملیات گسترده روانی در داخل و خارج کشور سازماندهی می شود تا افکار عمومی داخل را برای آشوبی دیگر آماده کند و افکار عمومی کشورهای دیگر را نسبت به ایران بدبین؛ از سوی دیگر زمینه تشدید فشارهای بین المللی را فراهم می آورند و همه اینها در حالیست که ارزش پول ملی کاهش یافته و دولت در حال چاره اندیشی برای آن است، آنهم در آستانه سال نو و بلافاصله پس از آن ماه مبارک رمضان که اوج عملیات بازار است!

در بررسی و تحلیل این صحنه، همسویی برخی جریان های سیاسی داخلی با دشمن بمنظور تقویت و گسترش مسمومیت دیداری و شنیداری، بر پیچیدگی آن می افزاید!

همسویی خسارت باری که بدلیل تکرار مکرر آن،نمی توان خوشبینانه آنرا از سر ناآگاهی قلمداد کرد.

به امید روزی که مسمومیت های غیر جسمی به اندازه مسمومیت بدنی اهمیت پیدا کند و مطالبه همگانی برای شناسایی منشأ، عوامل گسترش و برخورد با آنها اولویت پیدا کند.

++++

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: