کد خبر: ۳۷۱۹۸
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بنده معتقدم كه با اتخاذ سیاست‌های صحیح، بازار ارز قابل كنترل است اما اكنون دولت در حال طی كردن مسیری است كه منجر به عدم كارایی در حوزه ارزی شده و به نوعی تكرار اشتباهات گذشته است.

محمدرضا پورابراهیمی در تذكری شفاهی در جلسه علنی مجلس خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی بیان كرد: با مسیری كه دولت در حوزه سیاست ارزی پیش گرفته است شرایط بهبود نمی‌یابد. بنده معتقدم امكان كنترل بازار ارز وجود دارد اما به دلیل اعمال تصمیمات غلط و تكرار اشتباهات گذشته شاهد چالش‌ها در بازار ارز هستیم.

وی در ادامه اظهار كرد: مجلس شورای اسلامی مكانی برای تصمیم‌گیری است انتظار می‌رود جلسه‌ای غیرعلنی با حضور معاون اول رئیس جمهور كه مسئولیت كنترل این بازار را برعهده گرفته است و رئیس كل بانك مركزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی پیرامون مسائل ارزی برگزار شود. دیگر امروز فرصت آزمون و خطا وجود ندارد و نمی‌توانیم تصمیمات و سیاست‌های قبلی را كه منجر به عدم كارایی می‌شود در حوزه ارز تكرار كنیم.

رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح كرد: گزارش كمیسیون اقتصادی در خصوص سیاست‌گذاری ارزی در صحن مجلس قرائت و پیشنهاداتی نیز مطرح شد اما مسیری كه دولت امروز دنبال می‌كند اساسا نه كار علمی بوده و نه كار تجربی است. كمیسیون اقتصادی این آمادگی را دارد كه در تصمیمات ارزی با دولت همكاری كند. تعیین نرخ ارز ثابت، سیاستی غلط است ما سیاست ثبات قیمتی را داریم اما تعیین نرخ ثابت برای ارز را نداریم. این سیاست نوعی سركوب طرف عرضه و تحریك طرف تقاضا است. سیاست‌های غلط سال ۱۳۹۷ در حال تكرار است و با دنبال كردن این مسیر مشكلی حل نخواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: