کد خبر: ۳۷۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به چین تحلیل کرد:
قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در این باره که حضور چین در منطقه تا چه اندازه موجب کاهش نقش آمریکا در سطح جهانی خواهد شد، به «رسالت» گفت: قدرت اقتصادی چین در سرمایه‌گذاری منطقه غرب آسیا بسیار بیش‌تر از آمریکاست و امروز آمریکا ازجمله قدرت‌های مقروض دنیاست و‌ بیش از ۲۰ تریلیون بدهکار است. بدیهی است که در شرایط حال‌حاضر‌ کشوری‌ همچون آمریکا دیگر توانایی سرمایه‌گذاری و کمک اقتصادی به کشورهای ضعیف را ندارد. براین اساس می‌توان اعلام داشت که نقش چین در پر کردن این خلأ بسیار حیاتی و اساسی است.

وی افزود: نقش و حضور چین در منطقه می‌تواند بسیار مهم و قابل‌توجه باشد. به طورحتم نقش چین مستلزم همکاری و فراهم‌سازی زیرساخت‌های مناسب در منطقه همچون طرح جاده ابریشم است. همچنین باید اظهارکرد که قراردادهای ۲۵ ساله‌ چین با‌ کشورهای منطقه نیز می‌تواند دارای نقش اساسی باشد و زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری را رقم بزند. به دنبال زیرساخت‌ها، انتقال تکنولوژی صنعتی و غیر صنعتی در زمینه‌های نفت، استخراج نفت و گاز و همچنین آماده کردن سواحل دریا برای ترانزیت کالاها و اسکله‌های‌ موردنیاز برای مبادله تجاری و اقتصادی رقم خواهد خورد.

ترقی تصریح کرد: با توجه به پیشینه این نوع از سرمایه‌گذاری‌ها در چین و دنبال کردن سیاست برد برد در اقتصاد‌شان، به نظر‌می‌رسد که آن‌ها همواره منافع کشور مقابل خود را لحاظ می‌کنند و زمینه‌ساز‌ رشد اقتصادی و بهره‌گیری از آن می‌شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: پروژه‌های مهمی که به‌صورت زنجیره‌ای اقتصاد کشورهای یک منطقه را به یکدیگر متصل می‌کند، نقش بسیار مهمی در موفقیت اقتصادی کشورها دارد.


 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: