به‌روز شده در: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۷۱۲۵
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱
روزنامه آرمان‌ملی در مطلبی با عنوان"ظریف وارد گود می شود" او را ناجی حل مشکلات ایران خواند و نوشت: " واقعیت آن است که ریشه مشکلاتی را که دولت با آن دست و پنجه نرم می‌کند، باید در گره کور روابط خارجی یعنی عدم‌بازگشت به برجام خلاصه کرد. اروپایی‌هایی که در دولت روحانی اجازه ندادند ترامپ مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال کند، امروز در برابر ایران و در جبهه صهیونیست‌ها و امریکایی‌ها ایستاده‌اند. فرصت استفاده از ظرفیت اروپایی‌ها در این دولت از دست رفته است. تن‌ها یک فرد می‌تواند با ادبیات صلح‌طلبانه، دلسوزانه و با در نظر گرفتن منافع این دولت و منافع ملی به کمک دولت برسد. این فرد کسی جز محمدجواد ظریف نیست."

اروپایی هایی که روزنامه ی آرمان ملی ادعا می کند که در زمان دولت روحانی پشت ملت ایران بوده و اجازه ندادند ترامپ مکانیسم ماشه علیه ایران را فعال کند، همان هایی هستند که پس از خروج امریکا از برجام، به تصریح آقای ظریف، یازده تعهد خود را نقض کردند و در تمام چند سال صبر و حوصله دولت روحانی،آنها را بازی دادند و حتی به وعده‌های خود مبنی بر راه‌اندازی کانال اس‌پی‌وی و اینستکس هم عمل نکردند.

ظریف اگر قادر بود گره ای از مشکلات کشور به واسطه ی روابط خارجی باز کند که هشت سال در رأس دستگاه خارجی کشور قرار داشت اما فشل بودن دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی انفعالی در مواجهه با آمریکا و اروپا، بی‌توجهی به مقوله بسیار مهم «نگاه به شرق» و. ..تنها بخش کوچکی از عملکرد ضعیف و غیرقابل دفاع ظریف در هشت سال ریاست او بر وزارت امور خارجه است.

متاسفانه دکتر ظریف در رویکردی خسارت بار، در مقابل گستاخی و عهدشکنی آمریکا و اروپا با حسن ظن و اغماض و لاپوشانی و در یک کلام با «دیپلماسی انفعالی» مواجه می شد و در نهایت هم وقتی با اعتراض بدنه ی عمومی جامعه رو برو شد علی‌رغم وعده لغو یک‌باره تحریم‌ها به‌واسطه برجام، بعدها آن را انکار کرد و مدعی شد "هدف از برجام اصلا اقتصادی نبوده است!"

در مجموع در دوران ریاست ظریف بر وزارت خارجه، بی‌اعتنایی دستگاه دیپلماسی به سه اصل «عزت، حکمت و مصلحت» و بی‌توجهی وزارت خارجه به نقدهای دقیق و کارشناسی منتقدان و صاحب نظران، شکست‌های پی‌در‌پی و تأسف‌برانگیزی را کارنامه سیاست خارجی دولت روحانی رقم زد. با این حال رسانه های اصلاح طلب سعی می کنند از او و سایر فعالین اصلاح طلب چهره های قهرمانی بسازند تا شاید بتوانند شانس خود را در انتخابات پیش رو افزایش دهند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: