به‌روز شده در: ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۷۰۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
۲۸ دی سالروز جنایت فجیع صدام؛
سال 1365 را باید یکی از مهم‌ترین سال‌های دفاع مقدس دانست که نقطه عطفی حیاتی در جنگ ایران و عراق به شمار می‌رود. عملیات‌های کربلای 1 تا کربلای 5 که حد فاصل تیرماه تا دی ماه سال 1365 به وقوع پیوست، شکست‌های سختی را به رژیم بعث عراق تحمیل کرد تا روزهای تاریخی جنگ توسط رزمندگان ایرانی رقم بخورد.

صدام که همه‌چیز را از دست رفته می‌دید و در عملیات کربلای 5 عرصه را تنگ دیده بود، در اقدامی وحشیانه بار دیگر به جنگ شهرها روی آورد و با بمباران شهرهای مرزی و مناطق مسکونی، مردم بی‌گناه را مظلومانه به شهادت می‌رساند. یکی از تلخ‌ترین این اتفاقات که تبدیل به یکی از فاجعه‌های کشتار مردم شد مربوط به بمبارانی است که در سنندج به وقوع پیوست.

28 دی سال 1365 در شرایطی که ساعت حوالی 15 و 30 دقیقه را نشان می‌داد، سر و کله هواپیماهای بعثی بار دیگر در آسمان کردستان پیدا کرد؛ در حالی که مردم سنندج به جریان زندگی عادی خود مشغول بودند، فاجعه‌ای عظیم رقم خورد.

این هواپیماها در حالی که بر فراز شهر سنندج پرواز می‌کردند، 18 نقطه از این شهر از جمله محله‌های چهارباغ، پیرمحمد، بلوار 28 دی و ... را مورد حمله بی‌رحمانه خود با موشک و راکت قرار دادند تا طی این اتفاق، 220 نفر از مردم بی‌گناه کردستان شهید شده و 110 نفر نیز مجروح شوند.

اسناد این واقعه دردناک نشان می‌دهد که روز یکشنبه 28 دی‌ماه سال 65، ساعت 15 و 30 دقیقه، 18 نقطه شهر سنندج شامل: 4 نقطه محله «پیر محمد» در خیابان انقلاب، 2 نقطه خیابان چهارباغ، 2 نقطه مجتمع‌های مسکونی تک‌واحدی‌ بنیاد مسکن، 2 نقطه خیابان برادران شهید نمکی، 3 نقطه خیابان اکباتان، آپارتمان‌های ادب، تقاطع بلوار جانبازان و خیابان فلسطین، میدان نبوت، منازل مسکونی جنب پادگان و محله تَقتَقان هدف قرار گرفته و ابری از دود و خاکستر آسمان شهر را فرا‌ می‌گیرد.

این اتفاق، 28 دی‌ماه را تبدیل به یکی از غمبارترین روزهای تاریخ کردستان کرد و فاجعه‌ای عظیم را در تاریخ 8 سال دفاع مقدس رقم زد. این روز برای مردم سنندج دردناک است، چرا که باعث مرگ کودکان، زنانی و جوانانی شد که بی‌گناه به شهادت رسیدند. این اتفاق را باید جزو فجیع‌ترین جنایت‌های بشری نامید، چرا که در کمتر از 6 دقیقه اتفاقاتی رخ داد که باعث مرگ کودکان، زنانی و جوانانی شد که بی‌گناه به شهادت رسیدند.

بسیاری از مردم کردستان در جریان این حمله بی‌رحمانه، همه خانواده خود را از دستت دادند، خیلی از کودکان شهر یتیم و بی‌سرپرست شدند و بسیاری از مردم شهر نیز به درجه جانبازی نائل آمدند.

اکنون که نزدیک به 36 سال از آن روز تلخ گذشته است، 28 دی‌ماه در خاطر مردم کردستان جاودانه شده و از آن به عنوان روز ملی ایثار و مقاومت مردم سنندج یاد می‌کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: