به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
logo
کد خبر: ۳۵۴۲۲
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴
اخبار 24 ساعت گذشته:

بازگشت دلال‌های یارانه بگیر به میدان فردوسی تهران

بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد همزمان با نوسانی شدن قیمت توافقی و بانکی ارز در صرافی‌ها، صف‌های انبوهی از مردم عادی در مقابل صرافی ها مشاهده می شود. به ازای هر نفر تعداد ۲۰۰۰ اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان به عنوان ارز مسافرتی که علاوه بر گذرنامه، ویزای لیبل دار و برگه عوارض خروج از کشور را دارا باشند، فروخته می‌شود. این در حالی است که نرخ هر اسکناس دلار در بازار متشکل ارزی برای صرافی‌ها نیز هم اکنون ۳۱ هزار تومان به فروش می‌رسد. نرخ ارز توافقی در صرافی دیروز ۳۱ هزار و ۵۰ تومان بسته شده بود. در بازار آزاد اما نرخ هر اسکناس دلار در محدوده ۳۲ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شود.
۱۵ شایعه بنزینی در کمتر از یک سال!

در چند ماه اخیر افزایش قیمت بنزین موضوع موردعلاقه شایعهسازان بوده است. مرور اخبار مرتبط با این شایعات نشان می‌دهد، از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم تا به امروز بیش از ۱۵ بار این شایعه در سطح جامعه و عمدتاً فضای مجازی مطرح شده است. از منظر ارزیابی رسانه‌ای، عموم شایعاتی که از مهرماه سال گذشته تا امروز درباره بنزین در رسانه‌ها منتشر شده، بیشتر جنبه گمانه‌زنی‌های مجازی داشته که فاقد هرگونه مستند رسمی بوده است. این در حالی است که از سال گذشته تاکنون، طیف گسترده‌ای از مقامات مسئول بالادستی و میان‌رده دولتی این شایعات را علناً در رسانه‌های کشوری و استانی به‌طور مکرر تکذیب کرده‌اند؛ اما متأسفانه عدم صداقت مقامات دولتی در ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸، موجب آن شده که بخشی از افکار عمومی به‌نوعی صدور تکذیبیه از سوی مقامات رسمی را به‌صورت معکوس برداشت کند.
منشأ کرونا مشخص شد

«جفری ساکس» که دو سال ریاست کمیسیون کووید را در مجله معتبر پزشکی «لنست» بر عهده داشته، گفت: «من پس از دو سال تحقیقات فشرده متقاعد شدم این ویروس از یک آزمایشگاه بیوتکنولوژی آمریکایی نشئت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است. ما به‌طورقطع نمی‌دانیم اما شواهد کافی برای تحقیقات بیشتر وجود دارد؛ اما این مسئله نه در ایالات‌متحده و نه جای دیگری موردتحقیق قرار نمی‌گیرد».
ورود کمیسیون اصل 90 به پرونده تخلف در کنکور تجربی

نایب‌رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس از ورود این کمیسیون به موضوع تخلف در کنکور تجربی خبر داد و تأکید کرد: دیگر نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی نیز باید این موضوع را به طور جد مورد بررسی و پیگیری قرار دهند. نصرالله پژمانفر با اشاره به ماجرای مسائل مطرح شده درباره رشته علوم تجربی کنکور سراسری گفت: کمیسیون اصل 90 به این موضوع ورود کرده و این مساله را تا حصول نتیجه نهایی به طور جد مورد بررسی و پیگیری قرار خواهد داد. وی افزود: دیگر نهادهای نظارتی همچون سازمان بازرسی و... باید موضوع لو رفتن سؤالات کنکور را مورد پیگیری و رسیدگی قرار دهند.پژمانفر اظهار داشت: آنچه مسلم است در کنکور رشته تجربی تخلف صورت گرفته و مسؤولان سازمان سنجش این مساله را پذیرفته‌اند اما اینکه این تخلف در چه سطحی است و چه اقداماتی باید برای جلوگیری از مخدوش شدن سؤالات و لو رفتن آن انجام شود، موضوعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود: ما به موضوع تخلف رخ داده در زمینه لو رفتن سؤالات کنکور سراسری تجربی ورود خواهیم کرد و تا آنجا پیش خواهیم رفت که یقین حاصل کنیم همه ایرادات و اشکالات رفع شده باشد.
اوپک: ایران پارسال
۲۵ میلیارد دلار نفت فروخت

طبق گزارش اوپک، درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۱ به 25.3 میلیارد دلار رسید و ۳ برابر سال ۲۰۲۰ بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فروش نفت از روزی ۴۰۰ هزار بشکه به بیش از یک‌میلیون بشکه رسیده است.

مخترع تلفن همراه: بی‌خیال گوشی شوید و کمی زندگی کنید

«مارتین کوپر» در پاسخ به مجری یک برنامه که ادعا می‌کند روزانه ۵ ساعت از تلفن همراه خود استفاده می‌کند، می‌گوید:‌ «واقعاً؟ تو واقعاً ۵ ساعت از روز خودت را وقف استفاده از گوشی می‌کنید؟ کمی هم زندگی کن!». او سپس کسانی را که زمان زیادی از روز خود را صرف استفاده از گوشی می‌کنند، مسخره می‌کند. مخترع تلفن همراه می‌گوید که تنها ۵ درصد از کل وقت خودش در طول روز را صرف استفاده از گوشی‌ها می‌کند؛ اما عموم مردم این‌گونه نیستند.
مسئله مهاجرت، در حوزه دانش‌آموزی مطرح نیست

«
الهام یاوری» رئیس سازمان استعداد‌های درخشان آموزش و پرورش درمورد رصد دانش‌آموزان سمپادی و خروج آن‌ها از کشور به عنوان سرمایه‌های انسانی و مهاجرت از سن مدرسه در گفتگو با خبرنگار ایلنا توضیح داد: مسئله مهاجرت خیلی در حوزه دانش‌آموزی مطرح نیست و مخاطب این امر بیشتر بنیاد ملی نخبگان است که آن‌ها نیز رصد خوبی انجام می‌دهند و آمار‌هایی دارند که هربار آن را اعلام می‌کنند. او افزود: مهاجرت عمدتا در دوره دانش‌آموزی اتفاق نمی‌افتد، ولی طبیعتا ما نگران این موضوع هستیم و آن را پیگیری می‌کنیم، اما آن را اندازه نمی‌گیریم. یاوری در ادامه در رابطه با موسسات خارجی و برگزاری آزمون‌ها برای جذب دانش‌آموزان ایرانی و نگرانی از تاثیر آن بر مهاجرت دانش آموزان اظهار کرد: من فکر می‌کنم این موضوع بیشتر رسانه‌ای است؛ بچه‌هایی که توانمندی علمی خوبی دارند، می‌توانند در مدارس سمپاد یا مدارس خوب دیگری که در کشورمان وجود دارد، مشغول به تحصیل شوند، ضمن اینکه ما دانشگاه‌های بسیار برجسته‌ای داریم و قطعا سطح تحصیلی و علمی دانشگاه‌های ما از آن کشور‌هایی که در همسایگی ما هستند و در رسانه‌ها مطرح شده‌اند به مراتب بالاتر است.
ضدیت دولت علی‌اف با سرود "سلام فرمانده

یک خانم معلم در جمهوری آذربایجان که با دانش‌آموزانش سرود "سلام فرمانده" خوانده، در صفحه فیس‌بوکش نوشته، «مرا احضار کرده‌اند!». در حکومت لائیک آذربایجان، وهابی‌ها و صهیونیست‌ها آزادانه فعالیت می‌کنند، اما اکثریت مردم این کشور که مسلمان شیعه هستند، تحت‌فشار حکومت قرار دارند و اجازه ابراز عقاید دینی و برگزاری مناسک مذهبی‌اشان را ندارند!
جدیدترین یاوه‌گویی رژیم صهیونیستی علیه ایران

«یائیر لاپید» گفت: «مقابله با تهدیدات ایران اولویت ماست». نخست‌وزیر جدید رژیم صهیونیستی در ادامه یاوه‌گویی‌های خود افزود: «هر آنچه برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای یا استقرار نیروهایش در مرزهای ما ضروری باشد، انجام خواهیم داد». گفته‌های لاپید در حالی است که اعضای کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به‌تازگی در قرائت سوم و پایانی با انحلال کنست موافقت کرده و تاریخ یکم نوامبر را به‌عنوان موعد برگزاری انتخابات جدید اعلام کردند. با انحلال کنست دوران نخست‌وزیری نفتالی بنت پس از گذشت تنها یک سال، پایان یافت و کابینه یائیر لاپید فعالیت خود را آغاز کرد. این پنجمین انتخابات در صحنه سیاسی رژیم صهیونیستی در چهار سال گذشته خواهد بود که به‌طورجدی وضعیت متزلزل و شکننده سیاسی در درون اراضی اشغالی را نمایان کرده است.
حجم تجارت ایران و روسیه به بیش از 4 میلیارد دلار افزایش می‌یابد

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر اخیر تعدادی از اعضای کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس به روسیه گفت: رقم تجارت بین ایران و روسیه در حدود 4 میلیارد دلار است که هر چند افزایش یافته اما هنوز قابل قبول نیست و در آینده نزدیک افزایش خواهد یافت.وی تاکید کرد: سفیر ایران در روسیه در حوزه تجارت فعالیت ارزنده‌ای برای ارتباط بیشتر استان‌های کشور با شهرهای روسیه انجام داده است. البته افزایش حجم تبادلات تجاری میان ۲ کشور نیازمند فعالیت قوی‌تر رایزن‌های بازرگانی ایران و روسیه است. دومای روسیه آماده هرگونه همکاری با جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط دوجانبه است.محمدصالح جوکار با اشاره به بررسی مسائل اقتصادی و تجاری در این سفر عنوان کرد: برخی استان‌های کشور ظرفیت بالایی برای تهیه اقلام مورد نیاز کشور روسیه دارند. بویژه در حوزه پتروشیمی، مصالح ساختمانی و تهیه قطعات یدکی تعاملات ایران و روسیه برای هر ۲ کشور سودمند است.وی تصریح کرد: در جلساتی که سفیر ایران هم حضور داشت به استفاده از ظرفیت استان‌ها تاکید شد تا هر استانی بتواند از فرصت ایجاد شده برای تعامل تجاری و اقتصادی با استان‌های روسیه استفاده کند.
منتقدانی که امتحان خود را پس داده اند

باوجود مشکلات عدیده اقتصادی که در مقطع فعلی گریبانگیر جامعه و مردم است، نمی‌توان تمامی وضع موجود را در ناکارآمدی دولت سیزدهم دانست؛ دولت رئیسی تنها در یک قلم، هرماه حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت روحانی را تسویه می‌کند. رئیسی پیش‌ازاین گفته بود «در مردادماه ۱۴۰۰ که دولت تغییر کرده بود، ولی وزرا هنوز رأی اعتماد نگرفته بودند و با وزرای دولت قبل کار می‌کردم، آن‌ها می‌گفتند که حتی توان پرداخت حقوق مرداد را هم نداریم؛ اما دولت از این وضعیت به شرایطی رسیده که حتی یک‌بار هم در پرداخت حقوق‌ها تأخیر نشد، آن‌هم بدون استقراض». بدهی ماهیانه حداقل 10 هزار میلیارد تومان و گرانی 700 درصدی قیمت مسکن، تنها دو نمونه از میراث شوم هشت‌ساله «دولتِ اصلاح‌طلبان» است. بااین‌حال اصلاح‌طلبان قیافه حق‌به‌جانب به خود گرفته و از وضع موجود شکایت می‌کنند، همان وضعی که خود باعث‌وبانی اصلی آن هستند. در ۸ سال دولت روحانی، اصلاح‌طلبان و برخی دولتمردان دو جمله را بارها تکرار کردند؛ یکی اینکه «عجله نکنید، دولت مشغول آواربرداری است» و دیگری اینکه «از دولت انتظار معجزه و فتح‌الفتوح نداشته باشید». منتقدان امروزی دولت همان جماعتی هستند که در دولت داری خود، کشته‌های روزانه 700 نفر در کرونا را ثبت کرده‌اند.
دادستان تهران: کیفرخواست فائزه هاشمی صادر شد

دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست پرونده فائزه هاشمی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات خبر داد. به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه علی صالحی در رابطه با آخرین وضعیت پرونده فائزه هاشمی گفت: در رابطه با این پرونده، قرار جلب به دادرسی صادر شده است. وی افزود: پس از طی روال قانونی، کیفرخواست پرونده این فرد به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و توهین به مقدسات صادر و به دادگاه ارجاع شده است. وی افزود: دادستان به عنوان مدعی‌العموم پرونده را پیگیری کرده و پرونده در جریان است. بیستم اردیبهشت بود که سخنگوی قوه قضائیه از ورود دستگاه قضا به اظهارات فائزه هاشمی خبر داد و گفت: این شخص توسط دادستان تهران تحت تعقیب قرار گرفته و پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شده است.
چرا می‌گویید ایران به مذاکرات برجامی نیاز ندارد؟
!

دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم در حال ثمر دادن است به‌طوری‌که در فصل بهار امسال تجارت غیرنفتی کشورمان با ۱۵ کشور همسایه به ۱۲ میلیارد و ۳۶۴ میلیون دلار رسید که نسبت به بهار سال قبل با رشد ۱۸ درصدی مواجه بود. نتیجه افزایش تحرکات دولت به نفع تجارت منطقه‌ای کشور که از پیش‌ازاین در آمارهای سال ۱۴۰۰ نمایان شده بود، حالا در آمار تجارت خارجی سه‌ماهه ۱۴۰۱ نیز متبلور شده است. در همین رابطه دیروز سخنگوی گمرک اعلام کرد: «در فصل بهار سال ۱۴۰۱ بیش از ۲۰ میلیون و ۹۷۳ هزار و ۸۴۰ تن کالا، به ارزش ۱۲ میلیارد و ۳۶۳ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۸۱ دلار با کشورهای همسایه تبادل شد که نسبت به بهار سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۸ درصدی همراه بوده است». لطیفی افزود: «تجارت غیرنفتی فصل بهار با همسایگان، ۵۹ درصد وزن و ۴۹ درصد ارزش کل کالاهای تجاری ایران (واردات و صادرات) را به خود اختصاص داده است». وی در ادامه، در خصوص میزان صادرات به همسایگان گفت: «کل صادرات کشورمان در فصل بهار به ارزش ۱۳ میلیارد و ۶۹ میلیون دلار بود. از این میزان صادرات، ۶ میلیارد و ۷۳۶ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۳۰۳ دلار به کشورهای همسایه صادر شد که ۶۰ درصد وزن و ۵۱ درصد ارزش کل صادرات ایران، سهم همسایگان بود». دولت به‌جای اینکه منتظر برجام و اخم و لبخند آمریکا بنشیند و چشم‌انتظار کاهش تحریم‌ها باشد، عزم خود را جزم کرده و فرصت‌های بالقوه موجود در بین همسایگان را به فعلیت درآورده است. اتفاقاً همین رویکرد دولت، غربی‌ها را کلافه کرده، چراکه مشاهده می‌کنند دیگر شمشیر تحریم‌های اقتصادی آن‌ها برندگی گذشته را ندارد و ایران ‌هم نفت خود را می‌فروشد و هم تجارت خارجی روبه‌رشد و پایداری را رقم زده است.


اخبار روزانه:
*
محمدرضا غلامرضا" به عنوان معاون سیاسی جدید وزارت کشور منصوب شد. آیین معارفه "محمدرضا غلامرضا" معاون سیاسی جدید وزارت کشور، صبح روز یکشنبه دوازدهم تیر ماه با حضور "احمد وحیدی" برگزار شد. پیش از این "محمدباقر خرمشاد" معاون سیاسی وزیر کشور بود که ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ از سمت خود کناره‌گیری کرد؛ وی ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ با حکم وحیدی این مسئولیت را عهده‌دار شده بود.
*
سه کافه مختلط به علت تخلف‌های متعدد از جمله کشف حجاب و موضوعات دیگر پلمب و صاحبان کافه‌ها برای برخورد قانونی به اداره اماکن قم احضار شدند. به گزارش روابط عمومی سپاه استان قم، پاکسازی و نظارت بر قهوه‌خانه‌های سنتی و کافه‌های پر آسیب توسط ۹ تیم متشکل از پلیس اماکن، قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر ثارالله و قرارگاه ۱۹ دی استان قم انجام شد. سه کافه متخلط به علت تخلف‌های متعدد از جمله کشف حجاب و موضوعات دیگر پلمب و صاحبان کافه‌ها برای برخورد قانونی به اداره اماکن ناجا احضار شدند.
*مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی گفت: مجسمه فردوسی ثبت ملی شده و اقدام شهرداری برای پاکسازی این مجسمه، بدون مجوز، غیراصولی و خلاف قوانین ناظر بر آثار ثبت ملی بوده است. مرتضی ادیب‌زاده درباره پاکسازی مجسمه فردوسی در تهران که پس از شست‌وشو، دو رنگ شده و با همین وضعیت به حال خود رها شده است، اظهار کرد: مجسمه فردوسی در سال
۱۳۹۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و دارای ضوابط حفاظت اختصاصی است، بنابراین شهرداری و یا هر ارگان دیگری بدون دریافت مجوز از میراث فرهنگی، اجازه مرمت، پاکسازی و یا هر اقدام دیگری را ندارد. او تاکید کرد: شهرداری برای پاکسازی و شست‌وشوی مجسمه فردوسی باید مجوز میراث فرهنگی را می‌گرفت و توسط کارشناسان متخصص این حوزه، عملیات پاکسازی را انجام می‌داد که چنین اقدامی انجام نشده است و شهرداری بدون مجوز به پاکسازی غیراصولی سطح مجسمه فردوسی اقدام کرده است.
*معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا از تشدید طرح عملیاتی «شناسایی و مقابله با لایو‌های غیر اخلاقی» در پلیس فتا سراسر کشور خبر داد. این مقام انتظامی با اشاره به شناسایی و دستگیری تعدادی مجرم فعال در حوزه انتشار لایو‌های غیر اخلاقی در شبکه اجتماعی اینستاگرام در شهر‌های مختلف کشور، عنوان کرد: بر اساس تجزیه و تحلیل پرونده‌های متشکله در این حوزه، علت اصلی ارتکاب جرم این افراد در مرحله اول کسب در آمد مالی هنگفت و در مرحله بعدی به انحطاط اخلاقی کشاندن کاربران که بیشتر آنان جوانان و نوجوانان بودند، می‌باشد
.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: