به‌روز شده در: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۳
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۵۴۰۷
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۸
اخبار 24 ساعت گذشته:
پلیس موظف به برخورد با بی حجابی است

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی در پاسخ به این که «آیا گشت ارشاد به همین روال ادامه پیدا می‌کند و یا اینکه شاهد تغییراتی در عملکرد آن‌ها هستیم؟» گفت: مردم بار‌ها به پلیس معترض بودند چرا با افرادی که در حوزه حجاب ناهنجاری در جامعه به وجود آورده‌اند برخورد نمی‌کنید، چراکه مردم معتقدند حرمت زن اسلامی شکسته می‌شود. کار پلیس مبنای قانونی دارد و نمی‌توانیم فراتر از قانون کاری را انجام دهیم. در قانون موضوع کشف حجاب به عنوان یک جرم شناخته شده است، کشف حجاب یک جرم مشهود هست و پلیس وظیفه دارد با آن برخورد کند. به همین منظور گشت ارشاد در وهله اول با نگاه ایجابی با افرادی که اقدام به کشف حجاب کرده‌اند برخورد می‌کند و در صورت عدم تمکین بر مبنای قانون با فرد برخورد می‌شود و کاری فراتر از قانون انجام نمی‌دهد. گشت ارشاد همراه مردم است و شیوه کارشان هم اول تذکر و بعد برخورد قانونی است.

قیمت تمام شده خودرو در حال کاهش است

وزیر صمت با بیان این که قیمت تمام شده خودرو برای خودروساز در حال کاهش است،اظهار کرد: سامانه یکپارچه تخصیص خودرو اختلال ندارد. سید رضا فاطمی امین گفت: سال گذشته قیمت تمام شده برخی از محصولات بالاتر از قیمت فروش بود اما اکنون به دلیل افزایش تولید و به کارگیری پنج مسیر برای کاهش قیمت تمام شده، این نرخ برای خودروسازان در حال کاهش است.

ایرانی‌ها به اندازه نصف قاره اروپا گاز مصرف می‌کنند

بریتیش پترولیوم از رشد 3/1 درصدی تولید گاز طبیعی ایران در سال ۲۰۲۱ خبر داد و ایران را چهارمین تولیدکننده و چهارمین مصرف‌کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان طی این سال معرفی کرد. ایرانی‌ها ۶ درصد از کل گاز مصرفی جهان در این سال را مصرف کرده‌اند و تنها سه کشور آمریکا، روسیه و چین مصرف گاز بیشتری نسبت به ایران در سال ۲۰۲۱ داشته‌اند که وسعت و جمعیت هر یک از این کشورها چند برابر ایران است. مصرف گاز طبیعی در ایران حدوداً معادل نصف کل مصرف گاز طبیعی در قاره اروپا بوده است. کشورهای اروپایی در سال ۲۰۲۱ بالغ بر 571/1 میلیارد مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند.

سوء قصد نافرجام به امام جماعت مسجدی در اصفهان

در ساعات ابتدایی صبح امروز، امام جماعت مسجدی در اصفهان با اسلحه مورد سوء قصد نافرجام قرار گرفت. سید محسن اخوان در ساعات ابتدایی امروز برای اقامه نماز جماعت صبح به مسجد بقیة الله در خیابان برازنده اصفهان رفته بود، پس از اقامه نماز و در هنگام بازگشت، راکب موتورسیکلتی با اسلحه به سمت او شلیک کرد. در حال حاضر حجت الاسلام اخوان در بیمارستان بستری است. وی پیش از این مدیر مدرسه تبلیغی تخصصی بین المللی ناصریه حوزه علمیه اصفهان بود.

ناگفته‌های مذاکرات هسته‌ای

سیدمحمد مرندی مشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: تمام خواسته‌های ایران تاکنون در چارچوب برجام بوده است؛ تضمین‌های خواسته شده از سوی ایران مربوط به دولت بایدن است. مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی‌آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای دو تن از اعضای تیم مذاکره‌کننده آمریکا شد. ولی همچنان یک‌سری مسائل باقی مانده که اگر حل نشوند، می‌توانند اجرای برجام را برای ایران با چالش‌های جدی مواجه کنند.

دلیل افزایش اجاره‌بهای مسکن کم‌کاری دولت قبل است

سخنگوی دولت: تمامی مدیران راه شهرسازی استان‌ها به صورت مستمر، به زبان‌های گوناگون و در قالب‌های متفاوت گزارش و آمار‌های ساخت مسکن و جزئیات روند آن را اعلام کنند تا روایت پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن برای مردم قابل لمس باشد. بهادری درباره موضوع اجاره‌بها نیز گفت: با وجود این‌که عوامل ایجاد افزایش اجاره‌بها مثل کاهش عرضه مسکن، افزایش قیمت زمین و ... باقی مانده از دولت قبل است، فضای رسانه‌ای برای روشنگری در این خصوص اهمیت زیادی دارد. وی پیشنهاد داد: تا نظارت وزارت راه و شهرسازی بر اتحادیه املاک و بنگاه‌ها افزایش یابد و ایجاد قرارگاه رسانه‌ای نهضت ملی مسکن در دستور کار قرار گیرد.

راه‌اندازی قرارگاه جهادی در مناطق زلزله‌زده هرمزگان

سردار زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به حادثه زلزله غرب استان هرمزگان گفت: قرارگاه جهادی در این مناطق به منظور خدمت‌رسانی گروه‌های جهادی واکنش سریع و تخصصی راه اندازی شد. زهرایی با اشاره به تجربه بسیج برای انجام کار قرارگاهی افزود: به منظور هماهنگی بین دستگاهی و عدم موازی کاری و انسجام در خدمت‌رسانی در مناطق زلزله‌زده این مدل رفتاری قرارگاهی در امداد و نجات بسیار مؤثر است.

رشد صفر اقتصادی حاصل برجام برای کشور

معاون رئیس‌جمهور گفت: طی هشت‌سال فعال اقتصادی را معطل مذاکره و برجام کردیم؛ اما نهایت چیزی که نصیب کشور شد رشد نزدیک به صفر اقتصاد بود. هرچند تحریم‌ها در اقتصاد کشور مؤثر است، نباید اقتصاد را شرطی کرد. به‌عبارت‌دیگر برنامه‌ریزی‌ها باید مبتنی بر توان و ظرفیت داخل باشد که همین رویه در دولت سیزدهم دنبال می‌شود. به گفته میرکاظمی اگر کشور در شش سال متوالی رشد اقتصادی هشت‌درصدی را تجربه کند حجم اقتصاد بعد از این مدت تازه به سال ۱۳۹۰ بازمی‌گردد.

خبر خوش برای استان‌هایی که رئیس‌جمهور به آنها سفر داشت

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: تقریبا رئیس‌جمهور ۲۶ سفر استانی تاکنون داشته‌اند. منابع سفر‌های استانی از منابع عمومی، منابع دستگاه‌های اجرایی، منابع استانی و کمک‌های وزارت نفت تأمین شده است. آن بخش از مصوباتی که از محل منابع عمومی باید تأمین اعتبار می‌شد، نزدیک ۱۲۶ درصد محقق شده و به استان‌ها اختصاص داده شده است. تمام پروژه‌هایی که مصوب سفر رئیس‌جمهور بودند یک روند پیشرفت فیزیکی قابل قبولی دارند.

خدمات بانکی به اتباع خارجی محدود شد؟

مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: پیرو انتشار برخی مطالب در خصوص محدودیت ارائه خدمات بانکی به اتباع خارجی، به اطلاع می‌رساند خدمات مبتنی بر کارت، خرید اینترنتی و انتقال وجه از طریق پایا (تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال) برای کلیه اتباع خارجی همچنان در دسترس است. وی افزود: همچنین طی روز‌های آتی و پس از دریافت اطلاعات هویتی اتباع مجاز از «مراجع ذیصلاح»، سایر خدمات بانکی به اتباع خارجی مجاز ارائه خواهد شد.

خلق پول بانک‌ها کنترل شد

اجرای سیاست‌های ضدتورمی بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه بانک‌ها، نتایج اولیه خود را در کاهش قابل ‌توجه رشد مانده تسهیلات اعطایی بانک‌های بورسی طی سه‌ ماهه نخست امسال نشان داده است. اجرای مجموعه سیاست‌های اصلاحی بانک مرکزی باعث شده رشد پایه پولی از حدود ۴۲ درصد در تیرماه ۱۴۰۰ به 6/31 درصد در پایان اسفند ۱۴۰۰ کاهش یافته و نرخ رشد نقدینگی هم از 40/6 درصد در پایان سال 1399 به 36/3 درصد در پایان سال ۱۴۰۰ برسد.

رستم قاسمی: ۲۰ درصد از مستأجران نیاز به جابه‌جایی دارند

قاسمی وزیر راه و شهرسازی به موضوع اجاره مسکن و مصوبه تعیین حداکثر افزایش اجاره‌بها اشاره کرد و گفت: با توجه به فصل تابستان و زمان جابه‌جایی مستاجران، در روز‌های اخیر شاهد قیمت‌های بسیار بالا در همه شهر‌ها به ویژه شهر تهران بودیم، به همین منظور بستری از سوی وزارت راه و شهرسازی برای بهبود شرایط اجاره‌نشینی فراهم شد و یکی از مهم‌ترین مصوبات آن توسط سران سه قوه همزمان با ارسال طرح وزارت راه و شهرسازی برای بازار اجاره مسکن به مجلس شورای اسلامی، به تصویب رسید که بر این اساس مقرر شد سقف اجاره‌بها در تهران ۲۵ درصد و سایر شهر‌ها ۲۰ درصد باشد. قاسمی خاطرنشان کرد: با کمک این مصوبه حدود ۸۰ درصد مستاجران ملزم به جابه‌جایی نیستند و تنها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از جمعیت مستأجران نیاز به جابه‌جایی دارند.

نقض حقوق بشر در جنگ‌های نیابتی آمریکا

نشریه افشاگر اینترسپت در گزارشی با اشاره به اینکه مقام‌های مسئول در کنگره و دولت آمریکا از بسیاری از عملیات‌های مخفی پنتاگون بی‌اطلاع هستند و بر آن نظارتی ندارند، نوشت: استفاده از نیروهای نیابتی برای انجام این عملیات‌، احتمال نقض حقوق بشر و آسیب به غیرنظامیان را بالا برده است.

انتقال ۱۰ میلیون تن کالای ترانزیتی روسیه از مسیر ایران

ایران و روسیه در سیزدهمین جلسه کمیته کاری حمل‌ونقل مشترک میان دو کشور درباره جزئیات انتقال ۱۰ میلیون کالای ترانزیتی از طریق مسیرهای کریدور شمال‌ـ جنوب (ایران) به توافق رسیدند.

مقصد کالا‌های صادراتی ایران به همسایگان

سخنگوی گمرک گفت: میزان صادرات ایران به همسایگانش در فصل بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه با کاهش ۱۰ درصدی در وزن و رشد ۲۰ درصدی در ارزش همراه بوده است. وی افزود: پنج مقصد کالا‌های صادراتی ایران به همسایگان به ترتیب عراق با خرید یک میلیارد و ۸۲۴ میلیون دلار و کاهش ۲۲ درصدی، ترکیه با یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون دلار و رشد ۱۹۲ درصدی، امارات با یک میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار و رشد ۲۹ درصدی، افغانستان با ۳۶۷ میلیون دلار و کاهش ۳۵ درصدی و عمان با ۳۳۱ میلیون دلار و رشد ۱۶۸ درصدی بودند. سایر مقاصد صادراتی بعد از عمان نیز به ترتیب، کشور‌های پاکستان با خرید ۲۷۹ میلیون دلار با رشد ۱۳ درصدی، آذربایجان با ۱۶۱ میلیون دلار و رشد ۸۷ درصدی، روسیه با ۱۱۵ میلیون دلار و کاهش ۱۵ درصدی، ترکمنستان با ۹۵ میلیون دلار و رشد ۳۸ درصدی، ارمنستان با ۷۴ میلیون دلار و رشد ۲۱ درصدی، کویت با ۴۵ میلیون دلار و رشد ۳۷ درصدی، قزاقستان با ۳۴ میلیون دلار و کاهش ۱۲ درصدی، قطر با ۲۸ میلیون دلار و کاهش ۱۷ درصدی، بحرین با دو میلیون دلار و رشد ۲۲ درصدی و عربستان با سه هزار و ۷۳۱ دلار و کاهش ۶۹ درصدی، قرار دارند.

بدهی خارجی ایران کم شد

میزان بدهی‌های خارجی کشور در پایان اسفند پارسال نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش همراه شده و به رقم ۸ میلیارد و ۶۷۵ میلیون دلار رسیده است. بدهی خارجی ایران در پایان اسفند ۱۳۹۹ معادل ۹ میلیارد و ۱۴۲ میلیون دلار بود.

قیمت روغن رکورد شکست

مرکز آمار نرخ اقلام خوراکی مناطق شهری در خردادماه امسال را منتشر کرد و بر این اساس روغن نباتی و مایع بیشترین و گوشت گوسفند کمترین افزایش بها را داشتند. بر اساس گزارش مرکز آمار در گروه نان و غلات اقلام "ماکارونی" با ۵۶.۱ درصد، " شیرینی خشک " با ٢٧.۶ درصد و " رشته آش " با ٢٥.٥ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها، اقلام "مرغ ماشینی" با ۳۲.۵ درصد، "گوشت گاو یا گوساله" با ١۶.٠ درصد و "گوشت گوسفند" با ۷٫۴ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. "روغن نباتی جامد" با ۲۴۷.۲ درصد و " روغن مایع " با ۲۳۳٫۸ درصد و " پنیر ایرانی پاستوریزه " با ۵۵٫۷ درصد بیشترین افزایش قیمت را در گروه لبنیات، تخم‌مرغ و انواع روغن ثبت کردند.

فاطمی‌امین: امسال کار ویژه‌ای در خصوص تولید برق نمی‌توان انجام داد

وزیر صمت در خصوص قطعی برق صنایع گفت: در سال‌های گذشته باید سالیانه سه هزار مگاوات سرمایه‌گذاری در عرصه برق انجام می‌شد، اما نشد، امروز در تلاشیم تا قطع برق با کمترین زیان و کمترین فشار بر واحد‌های صنعتی انجام شود؛ به طور مثال در واحد‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی این قطعی‌ها یک روز در هفته خواهد بود. این مساله و قطعی برق موجی در صنعت سیمان ایجاد کرد و قیمت هر پاکت سیمان به طور کاذب به ۴۳ هزار تومان رسید، اما با تأمین برق واحد‌ها اکنون به کمتر از ۳۶ هزار تومان کاهش یافته است. فاطمی‌امین تاکید کرد: امسال کار ویژه‌ای در خصوص تولید برق نمی‌توان انجام داد و باید همین میزان برق موجود را مدیریت کنیم، اما در میان‌مدت و بلندمدت احداث بیش از ۱۲ هزار مگاوات نیروگاه از سوی واحد‌های صنعتی و معدنی آغاز شده است.

اخبار روزانه:

* سندیکای صنایع کنسرو در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور خواستار حذف قیمت‌گذاری پیشین رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی تن یا افزایش قیمت منطقی این کالاها شد.

*ستاد امر به معروف و نهی از منکر به دنبال انتشار گسترده دو فیلم تبلیغاتی توسط یک شرکت تولید بستنی، علیه این شرکت اعلام جرم کرد. صادق منش مدیرکل حقوقی و امور مجلس ستاد مذکور، گفته است که این ستاد پیش از این «به جای پیگیری قضایی، مدیرعامل این شرکت را دعوت کرده و به او در این باره تذکر لسانی داده بود»، اما «با توجه به تکرار این روند بر خلاف تعهد قبلی مدیرعامل شرکت دومینو، ستاد ناچار به پیگیری موضوع از طریق مرجع قضایی شد.»

*دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: مدیران عامل ۸ بانک دولتی روز چهارشنبه در شورای هماهنگی دور هم جمع می‌شوند تا در مورد وضعیت حقوق و معیشت کارکنان این بانک‌ها تصمیم‌گیری کنند.

*دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه در حوزه کارفرمایی فرهنگ سازی نشده است گفت: درآمد در دلالی و فروش کالا به صورت واسطه‌ای و مشاغل غیررسمی در بعضی موارد از کار رسمی بیشتر است. به همین دلیل تمایل جوانان به آن سمت بیشتر است.

*طبق گزارش اوپک، درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۲۱ به 3/25 میلیارد دلار رسید و ۳ برابر سال ۲۰۲۰ بود. با روی کار آمدن دولت سیزدهم، فروش نفت از روزی ۴۰۰ هزار بشکه به بیش از یک میلیون بشکه رسیده است.

*خبرگزاری العهد نوشت «یک نفتکش جدید ایران به بندر «بانیاس» در شمال سوریه وارد شد. مواد نفتی که به بندر بانیاس رسیده، حاصل فعال‌سازی خط اعتباری میان دمشق و تهران است.

*ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن: آنچه در گذشته و حال درباره ائتلاف عربی اسرائیلی (نظامی) برای مقابله با ایران مطرح شد، به گوش ما نخورده است و اردن بخشی از این ائتلاف نیست.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: