به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
logo
کد خبر: ۳۵۲۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از جانمایی های اشتباه صنایع بزرگ مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه انتقاد و در عین حال اظهارکرد: خام فروشی به بهانه نداشتن مزیت و سرمایه و زیرساخت درست نیست.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از جانمایی های اشتباه صنایع بزرگ مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه انتقاد و در عین حال اظهارکرد: خام فروشی به بهانه نداشتن مزیت و سرمایه و زیرساخت درست نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر الله وردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درمورد نقش شرکت های دانش بنیان در جلوگیری از خام فروشی صنایع معدنی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه تلفنی کرد.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: معادن ثروت های خدادادی هستند که در اختیار جوامع بشری قرار گرفته و عمدتاً هم غیر قابل جایگزین هستند.

وی افزود: نفت یک ماده آلی هیدروکربنی است که جایگزین های زیادی برای آن در طبیعت مانند انرژی های پاک و نوین وجود دارد ضمن اینکه از موجودات گیاهی نیز می توان استفاده کرد اما برای فلزاتی مانند مس، نقره و طلا و آهن جایگزینی وجود ندارد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از جانمایی های اشتباه صنایع بزرگ مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه انتقاد و در عین حال اظهارکرد: خام فروشی به بهانه نداشتن مزیت و سرمایه و زیرساخت درست نیست چون ما کیلومترها مرز دریایی در جنوب ایران داریم که می توان صنایع تبدیلی را در همان مناطق مستقر کرد. دهقانی گفت: به عنوان مثال، شرکت ملی مس و به طور کلی شرکت های مس در دنیا، 75 تا 80 درصد سود و درآمد دارند اما نباید به خاطر اینکه تولیداتشان خریداری ندارد آن را صادر کنند بلکه می توان با سرمایه گذاری در صنایع پایین دستی و همکاری با شرکت های دانش بنیان این مشکل را حل کرد.

این نماینده مجلس افزود: یکی از کارکردهای تأسیس شرکت های دانش بنیان این است که دانش و تجربیات نوین بشری وارد سیستم های تولیدی و صنعتی شود و در حوزه صنایع معدنی نیز می توانند راندمان تولید و استخراج را بالا ببرند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: شرکت های دانش بنیان می توانند به کاهش آلاینده های ناشی از فعالیت های صنایع معدنی کمک کنند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: