به‌روز شده در: ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۸
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۵۰۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان:
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از دغدغه های مهم مردم مبارزه با فساد است و امروز باید با فساد مبارزه عملی کرد و آنهایی که سالها رانت خواری کردند و بانیان وضع موجود هستند و آنانی که باعث شدند فشار مضاعف اقتصادی در این سال ها بر مردم تحمیل شود باید محاکمه شوند، این اراده در دولت سیزدهم ایجاد شده است و انتظار هم همین است که در دولت انقلابی با فساد و بی عدالتی مبارزه و ریشه های آن خشکانده شود.
دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان گفت: ارز۴۲۰۰تومانی در صورت تداوم، دقیقا اقشار آسیب پذیر جامعه را در فشار اقتصادی قرار می دهد و موجب کوچک تر شدن سفره مردم و سود هنگفت برای رانت‌خواران، دلالان و قاچاقچیان می شود.

غلام محمد طاهری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان با تاکید بر حذف ارز 4200 تومان، اظهار کرد: ارز۴۲۰۰تومانی که دولت و مجلس در مسیر حذف آن و حمایت معیشتی از مردم قرار دارند، در صورت تداوم، دقیقا اقشار آسیب پذیر جامعه را در مرکز سیبل فشار اقتصادی قرار می دهد و موجب کوچک تر شدن سفره مردم و رسیدن سود هنگفتی به جیب رانت‌خواران، دلالان و قاچاقچیان می‌شود.

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: یک تصمیم اصولی، درست و اقتصادی گرفته شده که کارشناسان اقتصادی اصل آن را قبول دارند، اما این اقدام باید با چند شرط انجام بگیرد؛ اطلاع‌رسانی درست، آماده کردن تمهیدات و مقدمات کار و حمایت معیشتی از مردم جزء ضروریات است؛ به عبارت دیگر، طبق مصوبه مجلس در ازای حذف ارز ترجیحی، یارانه مستقیم باید به گروه مخاطب یارانه‌بگیران اختصاص داده شود و دولت مقدمات آن را فراهم کند.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم وارث مشکلات اقتصادی بسیاری است که از دولت قبل به علت سیاست های غلط اقتصادی به جا مانده و تلاش‌های فراوانی برای حل این مشکلات از طرف شخص رئیس جمهور و کابینه ایشان در حال انجام است و همه باید به دولت در این راستا کمک نمائیم.

طاهری گفت: یکی از دغدغه های مهم مردم مبارزه با فساد است و امروز باید با فساد مبارزه عملی کرد و آنهایی که سالها رانت خواری کردند و بانیان وضع موجود هستند و آنانی که باعث شدند فشار مضاعف اقتصادی در این سال ها بر مردم تحمیل شود باید محاکمه شوند، این اراده در دولت سیزدهم ایجاد شده است و انتظار هم همین است که در دولت انقلابی با فساد و بی عدالتی مبارزه و ریشه های آن خشکانده شود.

وی بیان کرد: دولت برای حل مشکلات مردم عزم جدی دارد و اگرچه مشکلات فراوانی از سال های قبل به سبب ناکارآمدی مدیریتی روی هم انباشته شده اما توان، ظرفیت و استعدادهای کشور بسیار زیاد است و در همین مدت کوتاه که از روی کار آمدن دولت سیزدهم گذشته است، مشکلات بزرگی از سر راه برداشته شده است.

تاثیر جنگ اوکراین و روسیه بر اقتصاد جهانی انکار ناپذیر است

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی سیستان و بلوچستان افزود: شاید قبل از این عزم و اراده‌ای برای خدمت نبود و سوء مدیریت ها ضربه ای فراتر از ضربه تحریم اقتصادی به کشور و مردم وارد نمود اما امروز این عزم و اراده در کشور برای خدمت در دولت وجود دارد و مطمئنا شرایط روز به روز بهتر خواهد شد. البته باید با برنامه ریزی و توجه به اولویت‌ها اقدام شود.

وی اضافه کرد: در سال های اخیر تداوم روند خشکسالی و تغییرات شرایط اقلیمی وضعیت تولید و عرضه محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار داده و باعث شده قیمت‌ها در بازار‌های جهانی شیب افزایشی داشته باشند و علاوه بر آن وقوع جنگ در اوکراین نیز این روند را به شکل چشمگیری تشدید کرد و قیمت‌ها را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش داد، چراکه به عنوان مثال روسیه و اوکراین روی هم رفته تقریباً یک سوم صادرات جهانی گندم را تأمین می‌کنند، بنابراین تاثیرات وشوک ناگهانی این رویداد بر اقتصاد جهانی انکار ناپذیر است.

طاهری ادامه داد: اما در کشور ما علاوه بر عوامل فوق، مشکل دیگری به نام قاچاق و خروج کالا‌های اساسی از کشور نیز وجود دارد که باید برای مقابله با آن اقدامات اساسی از جمله هدفمند کردن یارانه‌ها که می تواند در کاهش جذابیت کالا‌های اساسی برای قاچاقچیان و جلوگیری از قاچاق این اقلام، موثر و ضروری باشد انجام گیرد.

وی گفت: تلاش مضاعف برای اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی که کاهش مصرف آب و افزایش تولید محصولات کشاورزی را به همراه خواهد داشت نیز در این خصوص بسیار ضروری است که البته نیازمند عزم‌ ملی و اراده جدی است و باید با برنامه‌ریزی اصولی به این سمت حرکت کنیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: