logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵
اخبار 24 ساعت گذشته:

مشت خالی بودجه ۱۴۰۱ برای حمایت از فرزندآوری

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد بخش عمده‌ای از احکامی که در قانون سال قبل دیده شده بود؛ ازجمله وام قرض‌الحسنه تولد فرزند، وام خرید، ودیعه و ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای ۳ فرزند و بیشتر در این لایحه دیده نشده! در بودجه ۱۴۰۱ اعتبار پیش‌بینی‌شده برای موضوع حمایت از درمان ناباروری ۶۶ درصد رشد منفی داشته است! از سوی دیگر در قانون بودجه سال قبل برای موضوع بیمه مادران باردار فاقد بیمه و فرزندان خردسال آن‌ها ۷۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ این مسئله دیده نشده است!

رونمایی از کتابی در انگلیس، برگرفته از نامه رهبر انقلاب به جوانان غربی

هم‌زمان با سالگرد انتشار نامه رهبر انقلاب به جوانان در غرب، آیین رونمایی از کتاب «رادنی شکسپیر»، نویسنده انگلیسی با عنوان «پاسخ الگویی نوین» که با الهام از دو نامه رهبر انقلاب خطاب به جوانان غربی نگارش یافته است، در لندن برگزار شد. شکسپیر در معرفی کتاب خود گفت: «این کتاب، روش نوینی برای درک حقیقت ارائه می‌کند. به نظرم ایران اکنون در مرحله‌ای است که می‌تواند انقلابش را به جهانیان عرضه کند، انقلابی که در پی استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که همان خواست امام خمینی (ره) بود؛ اکنون افرادی همچون من، با الهام از آن انقلاب، اقتصادی مبتنی بر عدالت را برای جهانیان تشریح می‌کنیم. روح حاکم بر این کتاب، دریافت من از دو نامه رهبر ایران خطاب به جوانان غربی در سال ۲۰۱۵، درباره عدالت است». رهبر انقلاب، پس از حادثه شارلی ابدو، طی نامه‌ای، از جوانان اروپایی و آمریکای شمالی خواستند تا درباره اسلام، درست داوری کنند و این دین را بری از تروریسم بدانند.
آیا رباخواری بانک‌ها متوقف می‌شود؟

مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «پیرو سؤالات مختلف و با عنایت به ممنوعیت قطعی اخذ سود از جرائم دیرکرد تسهیلات و ابلاغ رسمی این موضوع به شبکه بانکی، بانک مرکزی به دنبال تدابیری است که از اجرای کامل این ابلاغیه در شبکه بانکی اطمینان حاصل کند». در سال‌های اخیر مراجع عظام تقلید همواره در دیدارها با مسئولان نظام بانکی دولت قبل خواستار لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط وام‌ها می‌شدند که این خواسته ترتیب اثر داده نشد. حال در دولت رئیسی نیز یکی از خواسته‌های مراجع عظام تقلید در دیدار اخیر رئیس‌کل بانک مرکزی، اصلاح این شیوه رباخواری در بانک‌ها است.

آرزویی که همتی دارد، اما به دست نمی‌آورد!

پس از شروع به کار دولت سیزدهم، عبدالناصر همتی سعی می‌کند جسته‌وگریخته خودی نشان دهد و با پست و توئیت، خود را منتقد و ارزیاب دولت رئیسی نشان دهد؛ روندی که در روزهای اخیر شدت گرفته است. در همین باره روزنامه شرق در گزارشی پیرامون افزایش تحرکات همتی نوشته است: «فاصله انتقادات عبدالناصر همتی از رئیسی کم و کمتر می‌شود. به نظر می‌رسد او در حال تبدیل کردن شمایل خود به یک منتقد جدی دولت فعلی است. اساساً این تحرکات همتی برای آن باشد که از انزوای سیاسی خود جلوگیری کند». همتی به گمان اشتباه فکر می‌کند می‌تواند به‌عنوان رقیب قبلی رئیسی و اپوزیسیون فعلی در انتخابات بعدی توفیقی کسب کند! این در حالی است که جریان اصلاح‌طلب حامی او در انتخابات نیز امروز برای حرف‌هایش حتی تره هم خورد نمی‌کند. با این میزان وزن سیاسی، او قطعاً نمی‌تواند امیدی به احیای وجهه سیاسی و ایفای نقش جدی در انتخابات آتی داشته باشد.
کوشکی: ایران و روسیه به هم نیاز دارند

«دکتر کوشکی» تحلیلگر مسائل سیاسی در خصوص روابط آینده ایران با روسیه، به تحلیل واقع‌بینانه از وضعیت نظام بین‌الملل پرداخته و می‌گوید: «قدرت‌های بزرگ طبیعتاً از تبدیل‌شدن کشورهای منطقه‌ای به قدرت‌های بین‌المللی استقبال نمی‌کنند؛ ایران هم در حال حاضر می‌خواهد به قدرتی در عرصه جهانی تبدیل شود، اما این موضوع به مذاق قدرت‌های بزرگ خوش نمی‌آید و در این موضوع تفاوتی هم بین روسیه و آمریکا نیست. حالا اما شرایط میان ایران و روسیه قدری فرق کرده است. اکنون روسیه با برخوردهای سنگین غرب مواجه شده است و با مسائلی مانند اوکراین و تحریم‌های آمریکا و حتی اروپا مواجه است. در این شرایط میان ایران و روسیه اشتراکاتی پدید آمده است و به‌نوعی دشمن مشترک دارند. همین موضوع دو کشور را به هم نزدیک کرده است. ایران و روسیه به‌نوعی به هم نیاز دارند و می‌توانند مکمل هم عمل کنند. همه این‌ها به معنای اعتماد به روسیه نیست. اصلاً در عرصه بین‌المللی اعتماد معنی ندارد و هر کشوری باید به دنبال منافع ملی خود باشد». این استاد دانشگاه درباره مناسبات ایران و چین نیز اضافه می‌کند: «چین تمایل به برقراری گسترده ارتباط تجاری با همه کشورها دارد و تاکنون به‌صورت گسترده این ارتباط را با ایران پوشش نداده است. چینی‌ها نیاز به خلیج‌فارس دارند و ایران بیشترین ساحل را در خلیج‌فارس دارد. چینی‌ها به نفت و گاز هم نیاز دارند و ارتباط با ایران از این‌ جهت هم برای آن‌ها مناسب است».

اصرار مجلس بر طرح واردات خودرو

نمایندگان در جریان بررسی ایرادات شورای نگهبان به ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو که درباره واردات خودرو در قبال صادرات قطعات بود با ۱۶۶ رأی موافق، بر مصوبه قبلی خود اصرار کرده و طرح مذکور برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

مرندی در گفتگو با بی‌بی‌سی: آمریکا و اروپا بی‌رحم هستند

دکتر محمد مرندی، مشاور همراه با تیم مذاکره‌کننده ایران در وین، در گفتگو با بی‌بی‌سی انگلیس درباره روند مذاکرات و تعامل ایران با غرب گفت: «فراموش نکنید این غربی‌ها بودند که توافق با ایران را زیر پا گذاشتند. آمریکایی‌ها و غربی‌ها نمی‌توانند تحریم‌هایی را که بعد از سال ۲۰۱۵ اعمال شد، حفظ کنند و نمی‌توانند یک روند راستی آزمایی برای ایران داشته باشند، اما هیچ روند راستی آزمایی برای اقدامات خود نداشته باشند. آمریکایی‌ها در حال تعلل هستند و اروپایی‌ها هم همین‌طور، آن‌ها توافق را ترک کردند و از همان ابتدا آن را نقض کردند. شما این را به‌خوبی من می‌دانید که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بی‌رحم هستند. تحریم‌هایی که آن‌ها علیه مردم عادی و کودکان اعمال می‌کنند جنایات علیه بشریت است. اگر ایران به دنبال سلاح اتمی بود، می‌توانست سال‌ها پیش آن را به دست آورد، تنها کشورهایی که فراتر از تهدید رفته‌اند، کشورهای غربی هستند که تلاش کرده‌اند جامعه ایران را از طریق تحریم‌ها خرد کنند. ما آغازگر جنگی نبودیم اما این شما بودید که از صدام حمایت کردید و به او سلاح شیمیایی دادید. آمریکایی‌ها به‌خوبی می‌دانند که اگر به ایران حمله کنند بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد. غنی‌سازی بالای 20 درصد اهرم فشار ایران در مقابل آمریکا و اروپایی‌هاست».
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی: تا قبل از پایان سال توافق می‌شود

محمود عباس زاده مشکینی به خبرآنلاین توضیح می‌دهد: «به اعتراف خود غربی‌ها ما از تحریم‌ها عبور کرده‌ایم و برگه‌های طلایی و خوبی برای بازی در میدان مذاکرات در دست داریم. رسیدن به یک توافق خوب و برد _ برد را قابل تحقق می‌دانیم؛ هر چند ‌غربی‌ها به ویژه آمریکایی‌هایی به دنبال این هستند که یک توافق بد را به ما تحمیل کنند، این واقعیت غربی هاست و واقعیت جمهوری اسلامی هم این است که ایران به هیچ وجه زیر توافق بد نمی‌رود. توافق بد به این معناست که آنها به هدف خود برسند و ما به هدف نرسیم.»این نماینده مجلس درباره احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات در سال جاری می‌گوید: «قبل از پایان سال ۱۴۰۰ به نتیجه می‌رسیم و توافق می شود. البته مهم نیست چه زمانی به نتیجه می‌رسیم بلکه این موضوع اهمیت دارد که به نتیجه خوب برسیم و بر همین مبنا ابتکار عمل در دست ماست و ما مذاکرات را مدیریت می‌کنیم
وزیر صمت: قول می‌دهم دوساله خودروسازی را متحول کنم

«فاطمی‌امین» گفت: «حدود ۴۰ درصد سهام سایپا متعلق به زیرمجموعه‌هایش است؛ یعنی خودروساز به‌جای اینکه منابعش را وارد تولید کند، رفته سهام خودش را خریده و چون نقدینگی برایش نمانده، مجبور شده وام بگیرد و همین باعثِ گرانی خودرو شده است. تقریباً ۹ میلیون تومان از قیمت هر خودروی سایپا مربوط به این موضوع است. ما برای این صنعت برنامه دوساله داریم و یکی از پروژه‌های ما اصلاح این سهامداری است. من قول می‌دهم که خودروسازی ظرف ۲ سال متحول شود».

وزیر ارتباطات: برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت و ۵G، با چین همکاری می کنیم

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عیسی زارع پور امروز در حاشیه برنامه اتصال هزار روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در توافق ایران و چین همکاری‌هایی در حوزه فناوری ارتباطات مثل ۵G پیش بینی شده است، گفت: بله، ما در همکاری هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری‌های لازم برای هم حوزه ۵G و هم کیفیت بخشی ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داده‌ایم.
ماجرای پیشنهاد سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری چین

«علاءالدین بروجردی» سفیر اسبق ایران در چین گفت: «شش ماه قبل از انتخاب ترامپ، چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری به ایران آمدند ولی دولت روحانی آن‌ها را دست‌خالی بازگرداند. چینی‌ها به خاطر ما ۱۵ درصد پیش‌پرداخت را هم حذف کردند؛ اما آخوندی اجازه عقد قرارداد فاینانس را نداد. آخوندی ۲۰ روز هیئت عالی‌رتبه چینی را معطل کرد تا اینکه آن‌ها در آخر خسته شدند و به چین برگشتند»
انتقاد رییس صداوسیما از شبکه نمایش خانگی و دولت قبلی

پیمان جبلی رییس سازمان صداوسیما در جلسه مشترک مدیران صداوسیما و سازمان سینمایی با بیان این که اکثر مردم از وضعیت فرهنگی در کشور راضی نیستند و البته که این نظر رهبری نیز است، گفت: این وضعیت نابه‌سامان فرهنگی دغدغه مشترک بین مردم، رهبری و مسئولین نهادهای فرهنگی خواهد بود. در بخش نمایش خانگی در دولت قبل فیلم‌ها و سریال‌هایی مجوز گرفته‌اند، که وقتی فیلمنامه‌شان را می‌خوانیم، دچار حیرت می‌شویم، چه برسد به اینکه این آثار ساخته شوند، در چنین شرایطی مسئولین سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه ارزشی و انقلابی مجبورند فیلم‌هایی را اکران کنند که ذاتاً با آن همسو نیستند.

تمسخر امارات و عربستان توسط شبکه انگلیسی

«صالح الازرق» مجری شبکه لندنی الحوار در واکنش به حمله یمنی‌ها به امارات گفت: «پیمان امارات و اسرائیل سودی برای امارات نداشت؛ آن‌ها با اولین حمله، امارات را تنها گذاشتند. امارات و عربستان میلیاردها دلار اسلحه از جهان خریده‌اند اما از تشخیص پهپادهای انصارالله یمن عاجز مانده‌اند. پهپادها کل سرزمین عربستان را پرواز کرده و به امارات رسیدند اما عربستان قادر به تشخیص آن‌ها نبودند».
عضو شورای شهر تهران: برای مدیرعامل یکی از خودروسازی‌ها، مجوز تردد از خطوط ویژه صادر شده

مهدی اقراریان در جریان جلسه چهل و دوم شورای شهر تهران پس از استماع گزارش رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران گفت: خدا را شاکریم که در ادبیات مسئولین جمهوری اسلامی کلید واژه کیفیت زندگی پررنگ‌تر می شود و کلیدواژه کیفیت زندگی در جنوب تهران هم دیده می شود. او افزود: برنامه مشخص برای شماره گذاری خودرو در تهران چیست؟ حدود ۹ میلیون موتورسیکلت و خودرو در تهران است و این روند می خواهد به کجا برسد؟ اقراریان با ادعای اینکه به مدیرعامل یکی از خودروسازها مجوز تردد در خط ویژه داده شده است، گفت: من نماینده مردم حق ندارم از خط ویژه تردد کنم و هیچ یک از نمایندگان نیز مجوز تردد ندارند. اما چه می شود در یک کشور به مدیرعامل یک خودروسازی مجوز تردد ویژه می‌دهند؟ این یعنی اشکالی وجود دارد و کسانی چشم های خود را روی خودروساز می بندند.

روایت یک منبع آگاه از انتقادات روحانی و رئیس دولت اصلاحات به یکدیگر در نشست چهار نفره

طبق اطلاعی که خبرنگار برنا از برخی منابع خبری خود در طیف اصلاح‌طلب کسب کرده، محمد خاتمی در این دیدار از کم توجهی و بی‌توجهی حسن روحانی به انتقادات و پیشنهادهای اصلاح‌طلبان برای بهبود عملکرد دولت انتقاد کرده است و رئیس دولت تدبیر و امید نیز مجددا تاکید داشته که برخی اصلاح‌طلبان قصد زمین زدن دولت وی را داشته‌اند. این منبع اصلاح‌طلب به برنا گفت: ما انتظار داشتیم آقای خاتمی در این دیدار صراحتا از بی‌توجهی آقای روحانی به نصایح اصلاح‌طلبان درباره رحمانی فضلی وزیر وقت کشور انتقاد کنند که متاسفانه آقای خاتمی به این مساله نپرداخته‌اند.

اخبار کوتاه
*
کره جنوبی با پرداخت بدهی ۱۸ میلیون دلاری ایران از محل دارایی های بلوکه شده ایران در این کشور، مشکل حق رای تعلیق شده ایران در این نهاد بین المللی را مرتفع کرد. بلومبرگ به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرد: «۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در این کشور را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرده است.» پیشتر به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا و عدم پرداخت حق عضویت، حق رای ایران در این نهاد به حال تعلیق درآمده بود. با این حال، مقامات سئول اکنون می گویند این پول را از محل دارایی های بلوکه شده تهران پرداخت کرده اند. گفتنی است بیش از هشت میلیارد دلار از دارایی های ایران هم اکنون در کشور کره جنوبی بلوکه شده است و این کشور به دلیل تحریم های آمریکا حاضر به پرداخت پول ایران نیست.

* کاظم جلالی ، سفیر ایران در روسیه در گفت و گویی با ایسنا ضمن رد برخی از تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌های رسانه‌های غربی در مورد سفر اخیر رئیس‌جمهور کشورمان به مسکو گفت: اینکه برخی رسانه‌های غربی مدعی شده‌اند که روسیه در جریان این سفر در مورد مذاکرات هسته‌ای پیشنهاد توافق موقت را به ایران مطرح کرده مطلقاً غلط و دروغ است و این نشان می‌دهد که آنها در جریان مذاکرات نیستند و در حال دروغ‌پراکنی در این ارتباط هستند.
*
با پرداخت حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل، حق رأی ایران در این سازمان احیا شد. به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل روز گذشته تأیید کرد که بدهی معوقه ایران به سازمان ملل پرداخت شده است و به محض وصول در نیویورک، حق رأی کشورمان باید طبیعتاً در آغاز هفته میلادی [دوشنبه] بازگردد. همزمان بلومبرگ نیز اعلام کرد که وزارت اقتصاد و دارایی کره جنوبی اعلام کرده که این کشور ۱۸ میلیون دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران را به عنوان بدهی حق عضویت معوقه تهران به سازمان ملل پرداخت کرده است. پیش‌تر به دلیل تحریم‌های امریکا و عدم پرداخت حق عضویت، حق رأی ایران در این نهاد به حال تعلیق درآمده بود.
*
اویخای ادرعی، سخنگوی ارتش جنایتکار رژیم صهیونیستی در توئیتی نسبت به برگزاری تظاهراتی در حمایت از مردم یمن واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد. سخنگوی تروریست صهیونیست‌ها با تروریستی خواندن انصارالله، خشم خود را از برافراشتن تصاویر سیدعبدالملک الحوثی و سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی ابراز داشت. اخیراً تظاهراتی پرشور در حمایت از یمنی‌ها و در محکومیت جنایت‌های اخیر ائتلاف اماراتی - سعودی در غزه برگزار شد. صهیونیست‌ها بلافاصله پس از هدف قرار گرفتن ابوظبی، نسبت به تهدید یمن برای خود هشدار داده و تأکید کردند که حمله به امارات نشان می‌دهد انصارالله توانایی حمله به ایلات و همچنین دیمونا را دارد.
*
مدیرعامل فعلی منطقه آزاد چابهار از سوی پاسداران گمنام امام زمان(عج) در سازمان اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان بازداشت شد. به گزارش فارس، طبق اطلاعیه اطلاعات سپاه در پی رسیدگی به پرونده شکایات و تخلفات احتمالی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و پس از بررسی و کارشناسی از پرونده‌های موجود در این منطقه، وجود برخی تخلفات عمده و کلان تشخیص داده شده است که با دستور دادستان دادسرای عمومی و انقلاب مرکز سیستان و بلوچستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار احضار و هم اکنون در بازداشت موقت است.
*
خبرگزاری فرانسه روز گذشته مدعی شد که دیپلمات‌های ایرانی برای اولین‌بار پس از سال ۲۰۱۶، در نشست سازمان همکاری اسلامی در شهر جده عربستان حضور خواهند یافت. به گفته مقاماتی در این سازمان به خبرگزاری فرانسه، سه دیپلمات ایرانی که هفته گذشته وارد شهر «جده» شدند، قرار است تا در کنار ۵۶ کشور دیگر در نشست این سازمان حضور یابند. این افراد هم‌اکنون در دفتر نمایندگی ایران در جده مستقر هستند.
*
وزارت دفاع عراق بیانیه‌ای درخصوص پیدا شدن بقایای اجساد سه سرباز عراقی در خاک ایران منتشر کرد که در زمان جنگ تحمیلی کشته شده‌اند. به گزارش خبرگزاری ناس، وزارت دفاع عراق در بیانیه اعلام کرد: اخیرا ویدیویی مبنی بر پیدا شدن بقایای اجساد سه سرباز عراقی کشته شده در زمان جنگ ایران و عراق در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که یکی از ساکنان منطقه بستان در ایران آن را منتشر کرده است و هویت یکی از این سربازان به نام "خالد احمد شوکت" مشخص است. در این بیانیه آمده است: پس از بررسی اطلاعات سربازان مفقود شده در جنگ ایران و عراق (۱۹۸۰-۱۹۸۸) توسط نهاد حقوق بشر، با طرف‌های ذیربط در ایران تماس گرفتیم و مشخص شد که بقایای این اجساد نزد طرف‌های ذیربط در ایران است و با توجه به تفاهم امضا شده میان دو کشور در سال ۲۰۰۸ و با نظارت کمیته بین المللی صلیب سرخ، این اجساد در اولین عملیات تبادل به طرف عراقی تحویل داده خواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: