logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در مسکو دیدار و گفتگو کرد.
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه در مسکو دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهور در این دیدار با اشاره به نقش تاثیرگذار دو قدرت ایران و روسیه در منطقه و جهان گفت: هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با روسیه نداریم و روابط ممتاز تهران-مسکو در تراز مناسبات راهبردی است و ارتقا نیز خواهد یافت.

*روابط ایران و روسیه در مسیر مناسبات راهبردی قرار دارد

آیت‌الله رئیسی ادراک مشترک دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را زمینه‌ساز همکاری‌های مشترک خواند و گفت: روابط ایران و روسیه در مسیر مناسبات راهبردی قرار دارد.

تجربه موفق همکاری علیه تروریسم در سوریه، می‌تواند در قفقاز و افغانستان به کار گرفته شود

دکتر رئیسی تعامل حداکثری با کشورهای همسایه و هم‌پیمان را جزو اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توصیف و خاطرنشان کرد: تقویت همکاری‌های دوجانبه ایران و روسیه، موجب رونق اقتصاد دو کشور و باعث افزایش امنیت منطقه و جهان خواهد شد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همکاری ایران با دولت‌های مستقل، فارغ از تحولات بین‌المللی گسترش می‌یابد، مبارزه با تروریسم و قاچاق سازمان یافته مواد مخدر را از محورهای همکاری مشترک دانست و گفت: تجربه موفق همکاری علیه تروریسم در سوریه می‌تواند در قفقاز و افغانستان هم به کار گرفته شود.

*مرزها در قفقاز، حاکمیت ملی و ژئوپلتیک منطقه تغییرناپذیر است

رئیس جمهور با تاکید بر تغییرناپذیری مرزها در قفقاز و حاکمیت ملی و ژئوپلتیک منطقه، به ضرورت همکاری برای توسعه اقتصادی منطقه اشاره کرد و گفت: نفوذ ناتو با هر پوششی در قفقاز و آسیای مرکزی تهدید کننده منافع مشترک کشورهای مستقل است.

تنها راه ثبات و امنیت پایدار در افغانستان تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه گروه‌ها است

آیت‌الله رئیسی تنها راه ثبات و امنیت پایدار در افغانستان را تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام و گروه‌ها دانست و خطاب به همتای روس خاطرنشان کرد: ما از ۴۰ سال گذشته همانند شما در برابر آمریکا ایستاده‌ایم.

دکتر رئیسی، همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه را یک تجربه موفق خواند و ضمن تاکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه گفت: حاکمیت کامل دولت مرکزی بر همه سرزمین و مرزهای بین‌المللی سوریه، تنها راه تامین امنیت در سوریه است و چرخه باطل جابه‌جایی اشغالگر با تروریست و بالعکس در سوریه باید متوقف شود.

رئیس جمهور روند آستانه را چارچوب مناسبی برای حل دیپلماتیک مسئله سوریه توصیف کرد.

در این دیدار طرفین تاکید کردند که مشکل اصلی جهان، دوری از معنویت است.

سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری بامداد روز جمعه در پایان سفر ۲ روزه خود به روسیه و در بدو ورود به فرودگاه مهرآباد تهران، ضمن برقراری تماس تلفنی با استاندار کرمان، آخرین وضعیت مناطق سیل زده جنوب و شرق این استان را جویا شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییسی ضمن پیگیری خسارات وارد شده توسط سیل به مناطق جنوبی و شرقی این استان، جزئیات رسیدگی به آسیب دیدگان و اسکان موقت آن‌ها را پیگیری و دستورات لازم به منظور تسریع در خدمات رسانی به سیل زدگان کرمان را به استاندار ابلاغ کرد.

همچنین غلامحسین اسماعیلی رییس دفتر رییس‌جمهور (پنجشنبه) به نمایندگی از رییس جمهوری در تماس تلفنی از مسکو با وزیر کشور و استاندار کرمان، وضعیت سیل و سیل زدگان مناطق مختلف کرمان را جویا شد.

رییس جمهوری نیز به تماس تلفنی بسنده نکرد و به منظور بررسی شرایط شهرستان های سیل زده جنوب کرمان عازم جیرفت از توابع این استان شد.

پرواز مستقیم؛ از کاخ کرملین تا جاده‌های گل آلود کرمان

آیت الله رئیسی بعدازظهر جمعه پس از آنکه از طریق فرودگاه جیرفت وارد جنوب استان کرمان شد، بازدید میدانی و دیدار با اهالی سیل‌زده را شروع کرد و در نخستین نقطه به روستای نهضت‌آباد شهرستان رودبارجنوب رفت که بیشترین میزان خسارت را در سیل اخیر و نیز سیل هفته گذشته تجربه کرده است.

وی در این بازدید ضمن مشاهده شرایط زندگی اهالی سیل زده با برخی از مردم از نزدیک به گفت و گو نشست.

رییس جمهوری که در جمع مردم روستای سیل‌زده «نهضت آباد» از توابع شهرستان رودبارجنوب کرمان حاضر شده بود، احداث سیل‌بند را برای رفع اصولی و ریشه‌ای مشکلات این منطقه ضروری دانست.

آیت الله رییسی با تشکر از اقدامات انجام شده در جریان سیلاب اخیر و نیز استاندار و سایر مدیران در امدادرسانی سیل اخیر گفت: پیگیر مشکلات مردم سیل‌زده بودم و به محض پایان سفر مسکو در بین شما حاضر شدم.

تاکید بر پیشگیری و جبران خسارات مردم

وی در جمع اهالی این روستا تصریح کرد: در کنار کارهای کوتاه مدت و امدادرسانی، اقدامات بلندمدت نیز نیاز است که احداث سیل بندهای جیرفت ازمهمترین آنهاست و جزو برنامه های دولت به شمار می رود؛ این مهم سریع پیگیری می شود تا با همت جوانان و مردم منطقه و پیگیری مسئولان دیگر شاهد اینگونه خسارت ها نباشیم.

به گفته رییسی، جبران خسارت کشاورزان و دامداران نیز توسط مسئولان انجام می شود.

رییس جمهوری با اشاره به آبگرفتگی و خسارت به برخی منازل گفت: خسارت خانواده ها که اثاثیه منزل آنان دچار مشکل شده جبران می شود که در برخی نقاط آغاز شده و در حال تکمیل است.

وی به بازسازی و نوسازی منازل نیز اشاره کرد و گفت: شناسایی و شمارش این واحدها توسط مسئولان انجام شده و منازل مردم به‌سرعت نوسازی خواهد شد.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اهمیت اینکه مردم باید همچنان حس کنند که دولتمردان در کنارشان هستند گفت: هر مشکلی را با مشارکت مردم می‌توان حل کرد.

پرواز مستقیم؛ از کاخ کرملین تا جاده‌های گل آلود کرمان

آیت الله رئیسی در حاشیه این سفر به خبرنگاران گفت: در این سیل و سیل قبل استان کرمان، دولتمردان و مسئولان استان پای کار و در کنار مردم بودند و مردم هم احساس کردند که دولت در کنارشان است اما این باید برای گره گشایی از کار مردم ادامه داشته باشد.

وی توضیح داد : در سیل قبلی (هفته گذشته) علاوه بر استاندار، فرماندارن و نیروهای مسلح که در میدان بودند دکتر مخبر معاون اول رییس جمهور هم به منطقه سرکشی کرد و مصوبات خوبی داشت؛ وزیر کشور نیز بعد از آن به منطقه آمد اما اینها کفایت نمی کند.

رییس جمهوری افزود: دولتمردان باید در همه حوادث در بخش های مختلف در محل حاضر شوند تا مردم احساس کنند که همواره دولت در کنارشان برای حل مشکلات است.

رئیسی با تشکر از سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی، استاندار، فرماندارن و همه مدیران و دستگاهها که در امدادرسانی دو سیل اخیر در کرمان تلاش کردند گفت: مساله مهم ابتدایی در حوادثی مثل سیل و زلزله امدادرسانی است که از این نظر امدادرسانی خوبی انجام شده است.

*باقی مناطق در سفر استانی بازدید خواهد شد

وی افزود: بخش بعد مهم است که پیش بینی های لازم انجام گیرد تا اگر نزولات آسمانی باز شاهد بودیم مشکلی پیش نیاید.

به گفته رییس جمهوری، احداث سیل بندها برای حفظ کشاورزی و جلوگیری از حوادث بسیار مهم است که باید با سرعت در دستور کار قرار گیرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه رفع آبگرفتگی منازل شروع شده، افزود: وسایل منازل و دام مردم که در این سیل دچار مشکل شده باید در اقدامی فوری حداکثر طی ۱۰ روز آینده تامین شود تا مردم احساس نکنند مشکلشان ادامه دار خواهد بود که البته آمار دام های تلف شده تهیه شده است.

وی اظهارداشت: کارهایی بلندمدت در بخش آبخیزداری و آبخوان داری برای جلوگیری از این وقایع ضروری است که باید در منطقه جیرفت انجام شود. از قدیم بحث سیل بند در منطقه مطرح بوده که یک بخشی هم آغاز شده و چندکیلومتری ایجاد کردند اما باید به انتها برسد.

رییس جمهوری با بیان اینکه اجرای این طرح نیازمند تخصیص اعتبار است، اظهارداشت: قرارگاه سازندگی باید موضوع را دنبال کند و اعتبار آن، هم از درآمدهای معادن استان و هم تخصیص بودجه توسط دولت تامین شود تا با یک حرکت جهادی به سامان برسد.

وی افزود: البته کار سیل بندها کاری طولانی مدت است اما حتما باید برای جلوگیری از خطرات سیل در آینده دنبال شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه این سفر، سفر استانی نبود و به صورت دفعه ای به خاطر سیل رخ داد، گفت: امروز می خواستیم مناطق بیشتری هم ببینیم که دوستان گفتند به علت شرایط جوی مقدور نیست، لذا حتما سفر استانی خواهیم داشت و در مناطقی که فرصت حضور نشد، حضور پیدا خواهیم کرد.

آیت الله رئیسی تاکید کرد: از همین تریبون سلام خدمت مردم همه مناطق استان عرض می کنیم و امیدواریم با همین روحیه بسیجی که نسبت به انقلاب و ارزش های انقلابی دارند را حفظ کنند؛ روحیه ای که حاج قاسم برای نه فقط مردم استان بلکه برای کل کشور می خواست و امید که ماهم بتوانیم همین مسیر را ادامه دهیم.

وی درباره حل مشکلات هنگام حوادث نیز گفت: باید شرایط اطمینان بخش ایجاد کرد که مساله باید در دولت طرح شود و شهرداری های این مناطق در استان را تجهیز کنیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: