به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
حسن لاسجردی :
یک کارشناس مسائل منطقه می گوید: چالشی که بین روسیه و آمریکا در جریان است تشدید خواهد شد که به نظر من مهمترین مسئله در سال آینده باشد و این چالش پررنگ‌تر خواهد شد. روسیه در تلاش است که نفوذ خود را در منطقه محکم‌تر کند و از طرفی آمریکا از این مسئله نگران است و به نظر می آید که در سال جاری میلادی چالش‌های بین روسیه و آمریکا بیشتر خواهد شد.
یک کارشناس مسائل منطقه می گوید: در خصوص قدرت های بین الملل در منطقه به نظر می رسد چالشی که بین روسیه و آمریکا در جریان است تشدید خواهد شد که به نظر من مهمترین مسئله در سال آینده باشد و این چالش پررنگتر خواهد شد. روسیه در تلاش است که نفوذ خود را در منطقه محکمتر کند و از طرفی آمریکا از این مسئله نگران است و به نظر می آید که در سال جاری میلادی چالشهای بین روسیه و آمریکا بیشتر خواهد شد.

آمریکایی ها هیچگاه عراق را به طور کامل ترک نخواهند کرد

دکتر حسن لاسجردی در گفت وگو با خبرنگار شفقنا آینده درباره چالش ها و تحولات مهم خاورمیانه در سال جاری میلادی اظهار داشت: با توجه به تحولات سال گذشته به نظر می رسد مهمترین تحولات منطقه در سال جدید میلادی مبنی بر مسئله حضور قدرتهای بین الملل در خاورمیانه باشد که مهمترین مسئله خروج آمریکا از منطقه است که هم از افغانستان و هم از عراق به نوعی در تلاش هستند که خارج بشوند. اگرچه آمریکایی ها گفتند که از عراق بیرون می روند ولی به نظر می رسد عراق همچنان به عنوان یک کشور مهم در منطقه شاهد حضور آنها باشد و آمریکایی ها هیچگاه این کشور را به طور کامل ترک نخواهند کرد چرا که در گذشته نیز چنین اتفاقی افتاده بود ولی آمریکایی ها حاضر به ترک کامل ازعراق نشدند.

چالش های قدرت در عربستان

وی افزود: در مسئله عربستان به نظر می رسد چالشهای زیادی برای تثبیت حضور ولیعهد در این کشور وجود دارد و ممکن است در آینده مسائل و مشکلاتی را در حوزه داخلی آن به وجود بیاورد چرا که دودستگیهایی در ساختار قدرت در عربستان وجود دارد که ممکن است این کشور را دچار تحولات مهمی در آینده کند.

لاسجردی در مورد وضعیت سوریه نیز اظهار داشت: در سوریه به نظر می رسد حکومت بتواند به نوعی مشکلات موجود در داخل این کشور را حل و فصل کند و در واقع بتواند در زمینههای اقتصادی به یک سری راه حلهایی برای تثبیت موقعیت سوریه در منطقه برسد و از کشورهای مختلف بخواهند که در این کشور سرمایه گذاری کنند.

وی در خصوص مساله ترکیه نیز اظهار داشت: با توجه به شکست سیاست های اقتصادی در ترکیه ممکن است حزب اعتدال و توسعه نسبت به گذشته ضعیف تر شود و جایگاه اش در عرصه سیاسی این کشور کمرنگ تر شود.

چالشهای بین روسیه و آمریکا در منطقه بیشتر خواهد شد

این کارشناس مسائل منطقه در مورد حضور قدرت های بین الملل در خاورمیانه تصریح کرد: در خصوص قدرت های بین الملل در منطقه به نظر می رسد چالشی که بین روسیه و آمریکا در جریان است تشدید خواهد شد که به نظر من مهمترین مسئله در سال آینده باشد و این چالش پررنگتر خواهد شد. روسیه نشان داده که حاضر نیست از سوریه دست بکشد و به سهم خودش فکر می کرد که اگر سوریه را از دست بدهد در واقع کل منطقه را از دست خواهد داد به خاطر همین روسیه در تلاش است که نفوذ خود را در منطقه محکمتر کند و از طرفی آمریکا از این مسئله نگران است و به نظر می آید که در سال جاری میلادی چالشهای بین روسیه و آمریکا بیشتر خواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: