به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۴
اخبار 24 ساعت گذشته:
افزایش ۱۶۰۰ درصدی قیمت مسکن در ۱۰ سال اخیر

بررسی تحولات بازار مسکن تهران حاکی از آن است که طی ۱۰ سال اخیر قیمت مسکن حدود ۱۶۰۰ درصد افزایش یافته است. مطابق آمار منتشر شده بانک مرکزی طی آذر امسال متوسط قیمت مسکن در تهران به رشد 1.8 درصدی نسبت به ماه قبل از آن به 32 میلیون و 590 هزار تومان افزایش یافته است. در آذر سال 1390 متوسط قیمت مسکن یک میلیون و 923 هزار تومان بود.
خاطره‌نویسی؛ بهترین کاری که خاتمی می‌تواند انجام دهد
!

در ادامه درگیری داخلی فعالان جریان اصلاحات و همچنین سیر نزول اعتبار لیدر این جریان یعنی سید محمد خاتمی که اوج‌گیری آن در زمان انتخابات مجلس و به‌ویژه بعد از شکست سنگین در انتخابات ریاست جمهوری بود، این بار مهدی آیتی از فعالان اصلاح‌طلب صریحاً از پایان کارکرد خاتمی سخن گفته و از او خواسته اعلام بازنشستگی کند و کتاب خاطرات سیاسی خود را بنویسد. آیتی در اظهارات اخیرش با مانع توصیف کردن حضور خاتمی به‌عنوان لیدر جریان اصلاح‌طلب برای توسعه این جریان در کشور، گفته است: «تمام احزاب و شخصیت‌های سیاسی تاریخ‌مصرف دارند؛ یک تولد و یک غروب و پایان دارند. آقای خاتمی نیز مثل دیگر سیاست‌مداران دنیا هستند. کسانی که کارکردشان به پایان می‌رسد بازنشسته سیاسی می‌شوند. آقای خاتمی باید اعلام بازنشستگی سیاسی کند و بگذارند نخبگان و نسل جدید بیایند و یک حزب بزرگ و فراگیر اصلاح‌طلب ایجاد کنند. آقای خاتمی بهترین کاری را که می‌تواند انجام دهد نوشتن خاطرات و اعلام بازنشستگی سیاسی است و به‌عنوان یک مشاور در کنار جوانان به ایجاد یک حزب بزرگ اصلاح‌طلب کمک کند. متأسفانه کاری که سیاست‌مداران ما انجام می‌دهند این است که فکر می‌کنند تا لحظه مرگ باید در عرصه مدیریتی باشند. در هیچ کجای جهان این‌گونه نیست».
ویلاهای منتسب به نهاد ریاست جمهوری در قشم به فروش می‌رسد

مشاور رییس جمهور گفت: ویلاهای منتسب به نهاد ریاست جمهوری برای تامین هزینه پل خلیج فارس و سایر زیرساخت های جزیره قشم به فروش گذاشته می‌شود.سعید محمد، دبیر شورای عالی مناطق آزاد در دیدار با علمای شیعه و اهل سنت در قشم با اشاره به قول مساعد رییس جمهور در مورد تحقق خواسته‌های مردم جزیره اظهار کرد: ۲۸۰ میلیون یورو اعتبار برای تکمیل پل خلیج فارس قشم مورد نیاز است که با برنامه‌ریزی انجام گرفته و از طریق تهاتر نفتی توسط پیمانکار ایرانی ساخته می‌شود.وی گفت: ویلاهای منتسب به نهاد ریاست جمهوری برای تامین هزینه پل خلیج فارس و سایر زیرساخت های جزیره قشم به فروش گذاشته می‌شود.مشاور رییس جمهور با تاکید بر ضرورت تامین آب شرب روستانشینان جزیره، گفت: ۲۰ هزار مترمکعب آب از آب شیرین کن‌های خصوصی جزیره خریداری و مابه التفاوت هزینه آب توسط دولت پرداخت می‌شود
عتبارسنجی روحانی نزد یارانش

مدتی است خبرهایی در خصوص بازآفرینی چهره روحانی، رئیس‌جمهور سابق کشورمان برای بازگشت وی به صحنه سیاسی کشور شنیده می‌شود. «محمدعلی ابطحی» چهره مشهور اصلاح‌طلب در این زمینه معتقد است: «باور بیش‌ازاندازه روحانی به سیاست خارجی باعث شد نتواند مشکلات داخلی را حل کند. به روحانی توصیه می‌کنم دنبال تشکیل حزب نرود؛ مجموعه‌ای که پشتوانه اندیشه او باشد تا بتواند با آن حزب راه بیندازد وجود ندارد».
راهکار همراهی جامعه با حذف ارز ترجیحی

«محمد اسماعیل کوثری» نماینده تهران در مجلس و از حامیان حذف ارز ترجیحی گفت: «رئیس‌جمهور، هنگام دفاع از لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ و از پشت تریبون مجلس اعلام کردند که موضوع حذف ارز ترجیحی را نزد حضرت آقا مطرح کرده‌اند و ایشان فرموده‌اند: نظر مجلس در این ارتباط اخذ شود. من می‌گویم هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم. واقعیت این است که اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین به دلیل عملکرد بد دولت وقت بود و اگر اشتباهات آنان را مرتکب نشویم و بتوانیم مردم را قانع و توجیه کنیم، آنان همکاری خواهند کرد و شاهد تجمعات اعتراضی مردم نخواهیم بود».
ابوالفتح: گذر زمان در وین به ضرر طرف‌های غربی است

«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل بین‌الملل با اعلام این‌که چیزی به اسم ضرب‌الاجل در مذاکرات اساساً وجود ندارد، در تحلیل راهبرد جدید کشورهای غربی در مذاکرات وین مبنی بر تعیین ضرب‌الاجل‌ برای پایان مذاکرات احیای برجام گفت:‌ «نزدیک به سه سال پیش زمانی که دولت وقت آمریکا به ریاست ترامپ از برجام خارج شد،گذر زمان به موجب اعمال سیاست فشار حداکثری علیه ایران به ضرر کشورمان بود؛ به‌ویژه اینکه فعالیت‌های هسته‌ای ایران حتی تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام نیز بر طبق تعهدات برجامیادامه پیدا کرد». این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: «فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از وقفه‌ای یک‌ساله، آغاز و به مرور زمان بر سرعت آن افزوده شد ودر ماه‌های اخیر نیز شاهد مضاعف شدن بیش ‌از پیش این فعالیت‌ها بوده‌ایم. همین مسئله موجب شده تا دیگر گذشت زمان صرفاً به ضرر ایران نباشد بلکه طرف مقابل نیز از گذشت زمان متضرر شود. بر همین اساس است که طرف مقابل با تغییرتکنیک مذاکراتی سعی در تحت فشار قرار دادن ایران داردو دائم تهدید می‌کند که ضرب‌الاجلی برای مذاکرات وجود دارد و اگر زمان بگذرد برجام از خاصیت خود می‌افتد».
دفاع رئیسی از یک طرح دولت؛ نیازی به آقا اجازه از تهران نیست

رئیس‌جمهور در جلسه شورای اداری استان هرمزگان گفت: صندوق توسعه استان می‌تواند به رفع خیلی از مشکلات استان‌ها کمک کند و درآمدهای خوبی در این صندوق خواهد رفت که با نظر اعضای شورای برنامه‌ریزی استان‌ها هزینه خواهد تا نیازی به آقا اجازه از تهران نباشد.
فرزند شهید فخری‌زاده: پدرم نه فقط برای مردم که برای ما هم ناشناخته بود

فرزند شهید فخری‌زاده گفت: پدرم به همان اندازه که در کار برای مردم گمنام بود، برای خانوده‌اش هم گمنام بود و اعضای خانواده در جریان ریز امور نبودند، اما به واسطه جو امنیتی ۲۰ سال اخیر برای او می‌دانستیم اتفاقات مهمی در حال انجام است.فرزند شهید فخری‌زاده در گفت‌وگو با رادیو مقاومت گفت: پدرم به همان اندازه که در موضوعات کاری برای مردم گمنام بود، برای خانوده‌اش هم گمنام بود و اعضای خانواده در جریان ریز امور نبودند، اما به واسطه جو امنیتی که در ۲۰ سال اخیر برای شخص ایشان و کل خانواده حاکم بود، می‌دانستیم اتفاقات مهمی در حال انجام است، زیرا تا قبل هفتم آذرماه ۹۹ طی ۴ نوبت مورد حمله تروریستی نافرجام قرار گرفتند.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر مشخص شدن حجم و اهمیت فعالیت‌های این شهید برای خانواده بعد از واقعه شهادت، اظهار کرد: ویژگی‌های شخصیتی و رفتار ایشان برای ما آشکار بود، اما در حوزه‌های کاری بسیاری از موضوعات بعد از شهادت ایشان روشن شد؛ به گونه‌ای که سرلشکر باقری در مراسم چهلم شهید اشاره کردند: «بیش از ۹۰ درصد فعالیت‌های شهید به دلیل مسائل امنیتی و محرمانه بودن، غیر قابل بازگو کردن است» اما می‌دانیم که همان ۱۰ درصد از فعالیت‌های علنی شده ایشان هم کارهای بسیار بزرگی از جمله پدافند زیستی و هسته‌ای کشور بوده است.
المیادین: رئیسی 29 دی‌ماه به روسیه می‌رود

«دمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفته، مقدمات سفر رئیس‌جمهور ایران به روسیه در حال بررسی است و تاریخ دقیق آن بعداً معلوم خواهد شد. بااین‌حال شبکه خبری المیادین لبنان از نشست روسای جمهور ایران و روسیه در ۱۹ ژانویه / ۲۹ دی در مسکو خبر داد. لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز با مهم ارزیابی کردن سفر رئیسی به روسیه گفته است: «دیدار پوتین و رئیسی مهم است و باید ارتباطات دو کشور در عالی‌ترین سطح ادامه پیدا کند. باید تداوم تبادلات اقتصادی و دیگر حوزه‌ها را بررسی کنیم». ازجمله نتایج احتمالی این سفر، امضای قرارداد سوآپ گاز با روسیه برای ارسال به کردستان عراق است. روس‌ها اخیراً مذاکراتی با کردستان عراق داشته‌اند تا گاز خود را به این منطقه ارسال کنند؛ اما روسیه گفته از طریق ترکیه قصد این کار را ندارد به همین دلیل پیشنهاد داده تا ایران این کار را در قالب قرارداد سوآپ گاز انجام دهد. روس‌ها اعلام کرده‌اند می‌توانند از منطقه شمالی به کشور عراق گاز ارسال کنند و ایران می‌تواند این پروژه را انجام دهد.
واشنگتن: نظر دیپلماتیک، منزوی‌تر از ایران هستیم

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «تعیین ضرب‌الاجل یا جدول زمانی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین ممکن نیست، پیشرفت اندکی در مذاکرات حاصل‌شده اما به دنبال بازگشت به تبعیت از محدودیت‌ها هستیم. ما وضعیتی را به ارث برده‌ایم که در آن ایران در برنامه هسته‌ای خود تاخت‌وتاز می‌کند، باید بگویم با ایالات ‌متحده به دلیل مسیری که دولت قبلی در پیش گرفته بود، ازنظر دیپلماتیک منزوی‌تر از ایران است».

مدفون‌گاه شیطان!

«آمریکا قدرتمندترین کشور روی کره زمین است، دیگران حتی به ما نزدیک هم نیستند. هزینه‌ای که ما برای نیروی نظامی خود می‌کنیم از جمع بودجه نظامی هشت کشور بعد از ما بیشتر است. نیروهای نظامی ما بهترین جنگجویان در طول تاریخ جهان هستند»؛ این بخشی از سخنان اوباما دقیقاً ۱۸ ساعت قبل از خار شدن سربازان آمریکایی در جزیره فارسی است؛ نام این جزیره برای هر کسی ناشناخته باشد، برای آمریکایی‌ها آشناست. هم‌زمانی خارج شدن قلب نیروگاه اراک در دی‌ماه ۹۴ که نشانه متوقف و معکوس کردن برنامه هسته‌ای ایران بود، با شهادت دانشمند هسته‌ای کشورمان شهید احمدی روشن، پیام کارآمدی راهبرد آمریکایی (تهدید، تحریم، تحقیر) را به جهان منتقل می‌کرد و در همین جهت، واشنگتن در حال ادراک سازی و انتقال این پیام بود که امکان رسیدن به پیشرفت منهای ارتباط با واشنگتن امری محال است و هر کشور مبارزی درنهایت باید مثل ایران تن به پذیرش خواسته‌های واشنگتن بدهد. ضمن اینکه خنده‌ها و قدم زدن‌های برخی دیپلمات‌ها در خلال مذاکرات هسته‌ای باعث شده بود تا ایران در افکار عمومی منطقه، متهم به سازش‌کاری با آمریکا بشود. در چنین شرایطی سپاه به‌عنوان اصلی‌ترین نماد انقلابی گری و مدافع ملت، با دستگیری نظامیان متجاوز آمریکایی، آن‌هم اندکی بعد از سخنرانی سالیانه اوباما که در حال رجزخوانی بود، ورق را کاملاً برگرداند و ضمن تحقیر دشمن، راهبرد و هیمنه واشنگتن را در جزیره فارسی مدفون ساخت.
امارات با سوخت قاچاق ایران
۲۰ میلیارد دلار درآمد دارد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد: می‌دانیم که سالانه بیش از ٢٠ میلیارد دلار درآمد کشور امارات از بانکرینگ سوخت و در واقع خدماتی که به کشتی‌ها و شناورهای مختلف از منطقه خلیج فارس به سمت بندر فجیره می‌روند، به دست می‌آید و متاسفانه باید بگوییم که بخش عمده‌ای از سوختی که امارات برای بانکرینگ از آن استفاده می‌کند، از ایران قاچاق و به سمت فجیره می‌رود.

الحسن: هر جا حاج قاسم بود مطمئن بودیم پیروزیم

فرمانده تیپ الباقر وابسته به مقاومت مردمی از مقبولیت بالای حاج قاسم در جبهه‌های جنگ با نیروهای تکفیری تروریستی گفته و در خصوص این شهید والامقام اضافه می‌کند: «وقتی مسئول عملیات و فرمانده ما به ما اطلاع می‌داد حاج قاسم هم حضور دارد، به‌محض شنیدن مسئله حضور حاج قاسم در اتاق عملیات روحیه ما از صفر به هزار می‌رسید. روابطی که ما به‌عنوان نیروهای هم‌طراز و نیروهای عشایر سوریه به‌طور اعم و در حلب به‌طور اخص با حاج قاسم سلیمانی داشتیم، روابطی عالی بود، روابط منحصربه‌فردی میان ما و شهید حاج قاسم سلیمانی شکل گرفته بود».
پمپئو: بایدن برای ورود به برجام به ایران التماس می‌کند

وزیر امور خارجه سابق آمریکا مدعی شده، رئیس‌جمهور جدید این کشور در حال التماس به ایران برای ورود به برجام است.«مایک پامپئو» در مصاحبه‌ای مدعی شده دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا برای ورود به برجام به ایران التماس می‌کند.پامپئو در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «به نظر می‌رسد این دولت در حال التماس برای ورود به توافق دیگری است که از خطرات مصیبت‌بار دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری نمی‌کند.» در روزهای گذشته، شمار زیادی از مقام‌های دولت آمریکا از تصمیم دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق این کشور برای خروج از برجام انتقاد کرده است.در تازه‌ترین مورد «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا، بامداد جمعه خروج از برجام را یکی از بدترین تصمیم‌های سیاست خارجی آمریکا دانست.
مصرف ۲ درصد از مشترکین؛ عامل قطعی برق در تابستان

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر گفت: «اگر ۲ درصد مشترکان مصرف برق خود را به نصف کاهش دهند، بخش مهمی از محدودیت‌های برقی در تابستان از بین می‌رود. از بین ۳۰ میلیون مشترک خانگی، تنها ۶۰۰ هزار مشترک بیش از ۳ هزار مگاوات از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند». یکی از راهکارهای دولت برای سرخط کردن پرمصرف‌ها، اعمال هزینه‌های سنگین برای این عده است؛ وقتی آحاد جامعه مصرف هم‌سطح دارند، لزومی ندارد عده‌ای برای گذران زندگی‌های لاکچری و خارج از عرف، از یارانه انرژی مضاعف نسبت به سایرین برخوردار باشند.
رشد
۴۲ درصدی تجارت با کشور‌های همسایه

رئیس‌کل گمرک خبر داد: «روابط تجاریمان با ۱۵ کشور همسایه در ۹ ماهه امسال، ۱۸ درصد در وزن و ۴۲ درصد در ارزش افزایش را نشان می‌دهد. در این مدت تجارت با همسایگان از ۷۵ میلیون تن کالا و ارزش ۳۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار عبور کرد».
ترکیه نام کشورش را تغییر می دهد؟

اداره ارتباطات ترکیه کارزاری برای اعلام تصمیم کشور به منظور استفاده از نام "Turkiye" به جای"Turkey" در عرصه بین‌المللی به راه انداخته که راهی به سوی تغییر نام این کشور محسوب می‌شود. به گزارش فرارو، روزنامه دیلی صباح، اداره ارتباطات ترکیه در بخشی از این کارزار با نام "Hello Turkiye" ویدئویی تبلیغاتی را با هدف تقویت این نام در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود منتشر کرده است. در این فیلم یکسری توریست‌های خارجی در بخش‌های مختلف کشور نشان داده می‌شوند که ضمن سر دادن عبارت "Hello Turkiye"، دست تکان می‌دهند. این کارزار پس از آن به راه افتاده که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه ماه گذشته میلادی از تغییر نام رسمی این کشور خبر داد و گفت: عبارت Türkiye فرهنگ، تمدن و ارزش‌های ملت را به بهترین شکل نشان می‌دهد و بیان می‌کند. در زبان انگلیسی واژه "turkey" که با "t" کوچک نوشته شود به معنی "بوقلمون" است.
سومین کشور تولیدکننده کیت تشخیص سریع اُمیکرون

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان سلامت الکترونیک برکت خبر داد، کیت تشخیص درست‌شده در این مجموعه، دارای 92 درصد دقت و 98 درصد حساسیت است. شناسایی گونه جدید ویروس کرونا در مدت 15 دقیقه به کمک این کیت‌ها امکان‌پذیر است. ظرفیت تولید روزانه این کیت حدود ۲۰۰ هزار عدد است. هم‌اکنون این کیت‌ها وارد بازار شده و در حال استفاده است.

اخبار روزانه:
*
ئیس‌جمهور صبح جمعه در توئیتی نوشت: «هرچند پیگیری برای رفع تحریم‌ها دستور کار جدی دولت است، اما در دولت سیزدهم تلاش برای خنثی‌سازی تحریم‌ها موکول به مذاکرات نشده است. امروز و در همین شرایط تحریم، فروش نفت ما به‌قدری افزایش داشته که دیگر نگرانی نداریم و درآمد حاصل از آن نیز در حال بازگشت به کشور است».
*فرمانده هوافضای سپاه اعلام کرد: «هفته گذشته آزمایش پیشران و موتور اول ماهواره‌بر ایرانی با سوخت جامد برای اولین بار با موفقیت انجام شد. در ماهواره‌برهای جدید ایرانی از بدنه غیرفلز و جنس کامپوزیت است و پیشران آن نیز غیرمتحرک است که سبب افزایش بیشتر انرژی موشک و صرفه‌جویی در هزینه‌ها خواهد شد. این فناوری فقط در
۴ کشور جهان وجود دارد».
*زیر امور خارجه یمن گفت: «ابتکار عمل برادران در ایران چه در گذشته و چه در حال، کلید حل یمن خواهد بود. عربستان سعودی برای حملات و تهاجم خود به یمن به دنبال بهانه و توجیه است ولی آن‌ها هرگز نمی‌توانند یمنی‌ها را شکست بدهند؛ لذا بهتر است که با زبان صلح گفت‌وگو کنند
».
*
با مردود اعلام شدن گزارش‌های مالی ایران مال از سوی حسابرس معتمد بانک مرکزی، بدون تردید توجیه اقتصادی این پروژه زیر سوال رفته و مسئولان بانک باید پاسخ گوی ساخت این مگاپروژه باشند.مؤسسه حسابرسی فاطر به عنوان حسابرس معتمد بانک مرکزی و بورس شب گذشته با مردود اعلام کردن گزارش صورت سود و زیان و تغییرات در حقوق مالکانه شرکت توسعه بین الملل ایران، ترازنامه این شرکت را به دلیل آن چه که «آثار اساسی ناشی از قرارداد فیمابین با شرکت تجارت ایران مال» مطرح کرده، در کدال افشا کرد. شرکت توسعه بین الملل ایران مال مالک پروژه ایران مال است که ۱۰۰ درصد سهام آن از سوی بانک آینده تملک شده است.
*غلامرضا منتظری، نماینده گرگان در مجلس حوزه شرق را فرصت مغتنمی برای توسعه همکاری‌های بین المللی ایران ارزیابی کرد و گفت: اشتراکات فرهنگی و سیاسی زیادی بین ایران و کشورهای حوزه شرق وجود دارد و باید از ظرفیت‌های این کشورها در مناسبات بین المللی استفاده کرد
*حجت الاسلام مهدی طائب، فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار:دادن ارز
۴۲۰۰ تومانی به منزله انتحار اقتصادی است که اقتصاد ما را معتاد کرده است.ارز ۴۲۰۰ تومانی مواد مخدر دولت قبل بود و تا وقتی به اقتصاد تزریق شود، همه چیز تعطیل است که باید این اعتیاد را آرام آرام از اقتصاد ایران گرفت.ما هیچ گاه میدان مذاکره با اروپا را ترک نمی کنیم و مذاکرات نیز به نتیجه خواهد رسید.در سال آتی وضع اقتصادی بسیار خوب خواهد شد

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: