به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
مجلس انقلابی مجلسی است که دنبال از هم پاشیدن و خفه کردن گلوگاه‌های فساد باشد و یک ساختار تازه ایجاد کند.
محمدحسین شفیعیها- در ایام تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم بحث شفافیت و عدالت کاربرد پررونقی داشت و خیلیها ادعایش را کردند و شعارش را دادند. اما اگر بخواهیم عملکرد مجلس یازدهم در این 2 سال اخیر در بخش شفافیت را بررسی کنیم، بدون شک مجلس نمره قابل قبولی نمیگیرد. ضمن اینکه تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان بیش از حد به تأخیر افتاده و مجلس به این مطالبه شاخص مردم در انتخابات دوره یازدهم هنوز جامه عمل نپوشانده است. در نهایت در این حوزه تعلل زیادی را از ناحیه نمایندگان شاهد هستیم . اگر هم در این باب با نمایندگان مجلس صحبت کنیم، دستاویزهایی مختلفی را مطرح کنند که به این دلیل یا آن دلیل اجرای طرح به تأخیر افتاده است. ولی این ها عمدتاً توجیه ودر نتیجه قابل قبول نیست؛ چرا که امروز یکی از راهکارهای رها شدن کشور از این ابتلائات بدون شک شفافیت و عدالتورزی است. یعنی جزو محوریترین مسائلی است که مدیران و کارگزاران باید در بخشهای مختلف حاکمیت به آن اهتمام داشته باشند . مجلس به عنوان قوه مقننه که ریلگذاری میکند، بایستی پیشقدم در این معنا باشد و لذا این شفافیت را نمیتوان به تعویق انداخت. از روز اول باید این حضرات به صورت جامع فکر میکردند و سریع طرح شفافیت را به تصویب میرساندند.

مجلس یازدهم باید جلودار شفافیت باشد

بنابراین معتقدم که نمایندگان در مقابل این تأخیر مسوولیت دارند و باید پاسخگو باشند. امیدوارم ظرف یکی 2 ماه آینده مساله را به صورت درست و جامع حل کنند تا در عرصههای مختلف عملکرد، دریافتی های گوناگون، نامه نگاری ها و در نهایت رأی دادن شفافیت ایجاد کنند. به هر حال اگر اراده ای برای مبارزه با فساد و گشایش در امور داریم، خود مجلس یازدهم باید جلودار شفافیت باشد. چرا که وقتی مجلس حاضر شد همه چیز خود را آشکار کند، طبیعتاً میتوان از آنان انتظار داشت که دستگاههای اجرایی را به خاطر اجرا نکردن شفافیت مؤاخذه و با آنها برخورد کنند.

خفه کردن گلوگاههای فساد

مجلس انقلابی مجلسی است که دنبال از هم پاشیدن و خفه کردن گلوگاههای فساد باشد و یک ساختار تازه ایجاد کند. یعنی 290 نماینده مجلس بگویند: اصلا نمیخواهیم دور بعد نماینده شویم و بر این اساس ساختاری را درست کنند که یکپارچه در خدمت ملت باشد و برای خودش چیزی نخواهد. اگر مجلس به این نقطه رسید، انقلابی خواهد بود. در همین بحث درج حقوقها و دستمزدها در سامانه مربوطه که به تازگی موضوع آن داغ شده، خیلی تأسفبرانگیز است که برخی دستگاههای نظارتی که باید زودتر از بقیه نهادها عملکننده به قانون باشند، خودشان تأخیرهای جدی دارند که از جمله آنها دیوان محاسبات است که متعلق به مجلس است. خب این تأخیر و تعلل عیب است و در این تأخیر حرف و حدیثهای زیادی وجود دارد و این شبهه را به وجود میآورد که عمل به قوانین را برای دیگران خوب می دانند و ضرورتی وجود ندارد که خودمان به این قانون عمل کنیم. در حالی که اگر به دنبال اصلاح امور جامعه هستیم، باید خودمان جلوتر از دیگران عمل کنیم تا اقدام ما برای دیگران الگو باشد، تا اگر خواستیم با دیگران برخورد کنیم، بگوییم که اول خودمان عمل کردیم تا دیگر جای بهانه و ایرادی وجود نداشته باشد اما تا زمانی که شیوه کار این گونه است، محصولش همین وضعیتی است که به آن دچار هستیم. بنابراین شفافیت برای مجلس از نان شب واجبتر است و این نمایندگان اگر دغدغه مردم دارند که باید داشته باشند، باید تکلیف شفافیت را هر چه زودتر روشن کنند

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: