به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
تورم تاریخی دولت اصلاح طلبان

غلامرضا انصاری از فعالین اصلاح طلب طی اظهار نظری عجیب گفته است: "دولتهای نهم و دهم دولتی که برخاسته از گفتمان اصولگرایی بود با سیاستها و برنامههایی که انجام داد فجایعی را در کشور رقم زد که آثار آن تا سالها باقی خواهد ماند. نتیجه دولت اصولگرایان در دولتهای نهم و دهم افزایش فقر، فساد و آسیبهای اجتماعی و اقتصادی مختلف در کشور بود. متأسفانه به نظر میرسد بخشی از تجربه دولت احمدینژاد در شرایط کنونی در حال تکرار است"

با مطرح شدن این سخنان از سوی یک فعال اصلاح طلب، این سوال پیش می آید که در سالهای 92 تا 1400 که دولت مورد حمایت این جریان در راس امور کشور قرار داشت، برای این کشور چه کرد؟ آیا فقر، فساد از بین رفت؟

این یک واقعیت است که در سال های حاکمیت دولت مورد حمایت جریان اصلاح طلب فقر و تورم به اندازه ای افزایش یافت که مردم را با مشکلات بیشماری همراه کرد تا جایی که سخنان رئیس جمهور روحانی در مورد وعده های اقتصادی در شب عید دستمایه طنزهایی تلخ در کشورشد، همچنین بنا بر آمار منتشر شده بانک مرکزی در بهار 1400، تورم ایجاد شده در دولت روحانی در 60 سال گذشته بی سابقه بوده است

برخورد ذلیلانه جریان اصلاح طلب با غرب

روزنامه ی شرق در یادداشتی به قلم جاوید قرباناوغلی می نویسد: ادامه ی ایستادگی در مقابل زیادهخواهی غرب، موجب فرصتسوزی و راهبازکردن برای رقبای منطقهای است که به صلاح کشور نیست، رهایی از شر تحریمها...در گرو کنارگذاشتن رویه تاریخی و مصالحه با کشوری است که پیچ تحریمها را در دست دارد.

این فعال اصلاح طلب اگر چه به زیاده خواهی آمریکا اذعان می کند اما معتقد است ایستادگی در مقابل این زیاده خواهی به ضرر کشور است. این سخن به این معنا است که کشورمان باید در برابر خواسته های آمریکا در زمینه ی توان دفاعی و قدرت موشکی و منطقهای، کوتاه بیاید و همانند صنعت هسته ای صنعت دفاعی خود را نیز به ورطه ی تعطیلی بکشاند، اما مگر وقتی صنعت هسته ای کشور را تعطیل کردید تحریم ها لغو شد و گشایش اقتصادی ایجاد شد؟

دوکلمه از هم از داماد گرامی

کامبیز مهدی زاده داماد روحانی طی مصاحبه با روزنامه شرق گفته است: "دوستان شاید نخواهند اسمی از برجام ببرند اما همه میدانند که این مذاکرات هم ادامه راهی است که آقای روحانی در دولت خود ترسیم کردند. بههر حال آمریکا رئیس روابط عمومی دنیاست... اکنون میبینیم حتی قیمت مرغ هم پایین نیامده است. با فیلمبازیکردن و نمایش نمیتوان کشور را اداره کرد"

داماد روحانی در حالی آمریکا را رئیس روابط عمومی دنیا خوانده است که مشابه این سخنان را پدر زن ایشان در انتخابات سال 92 مطرح کرد و گفت: اروپا آقا اجازه و آمریکا کدخداست، برای همین ایران برای پیشبرد امور باید با کدخدا ببندد!

اما وقتی که آمریکا به صورت یکجانبه به زیر میز برجام زد و از آن خارج شد این جماعت گفتند بهتر که آمریکا رفت او یک مزاحم بود و حال ایران با خیال راحت مذاکرات را با طرف اروپایی ادامه می دهد.

وانگهی ساختن یک کشور ابر قدرت که شکست آن محال است در حالی از سوی رسانههای اصلاح طلب مطرح می شود که اندیشکده ها و تحلیلگران غربی مدت هاست به افول آمریکا اذعان کرده و ساختار حاکمیتی آمریکا را به «ببر کاغذی» تشبیه کرده اند

دل در گروی آمریکا آیا غربی نیست؟

روزنامه جمهوری اسلامی طی مطلبی به انتقاد از قرارداد بلندمدت ایران و روسیه می نویسد:" ما هنوز بر سردر وزارت امور خارجهمان عبارت "نه شرقی نه غربی" را داریم سیاست "نه شرقی نه غربی" به معنای عدم اعتماد مطلق به شرق و غرب و رعایت توازن در تعامل با طرفین است. این توازن ایجاب میکند در امضاء قرارداد درازمدت با روسیه لااقل تا بعد از رفع تحریمها درنگ نمائیم"

این سخنان در حالی از سوی رسانه های اصلاح طلب مطرح می شود که در زمان دولت روحانی و مذاکرات برجام با تیتر درشت و در صفحه ی اول روزنامه ی خود نوشتند: "امضای کری تضمین است؛ اطمینان تهران از اجرای برجام" _ وقتی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شد، جریان اصلاح طلب با ذوق زدگی اعلام کرد که ایران شاهد یک «آبان رویایی» در سال 99 خواهد بود.

حال چه شده که این جریان از لزوم بیاعتمادی در سیاست خارجی سخن به میان می آورد؟ وانگهی در قراردادی که مابین ایران و روسیه منعقد شده ایران به هیچ عنوان تعهد نکرده که در قلب راکتور هسته ای بتن بریزد و صنعت هسته ای کشور را به تعطیلی بکشاند. این جریان در حالی شعار نه غربی و نه شرقی را سر می دهد که از یک طرف می خواهد که ایران در مقابل آمریکا کوتاه آمده و بعد از صنعت هسته ای در صنعت دفاعی خود نیز بتن بریزد و از طرف دیگر هر فعالیتی که موجب تضعیف غرب و کاهش فشار بر ایران است را به باد تخریب می گیرد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: