به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۴۹۴
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
اخبار 24 ساعت گذشته:

شنیده شدن صدای پای پیک ششم در ایران

آمارهای رسمی نشان می‌دهد نتیجه ۲۷ درصد از تست‌های انجام‌شده روزانه، ویروس امیکرون است که این به معنی شنیده شدن صدای پیک ششم در آینده نزدیک است. وزیر کشور در همین زمینه گفت: «شیوع سویه جدید نگران‌کننده است و امید داریم با رعایت مردم در استفاده از ماسک و حفظ فاصله‌ها نیازی به اعمال محدودیت جدید نباشد». با در نظر گرفتن وضعیت کشورهای اروپایی که اکنون درگیر انفجاری شدن نرخ ابتلا و مشکلات ناشی از آن شده‌اند، باید برای مقابله با پیک ششم آن‌ هم با ویروس امیکرون آماده بود.
مردم میوه نمی‌خرند
!

رییس اتحادیه بارفروشان: روزانه ۱۰ تا ۲۰ هزار تن ورودی بار میدان مرکزی میوه و تره بار است که قبلا این میزان بار تا روز بعدش به فروش می رفت. اما شب قبل ورودی بار به میدان ۸۵۰۰ تن بود که ۲۵۰۰ تن آن تاکنون باقی مانده است. اینکه میوه در میدان مرکزی خریداری نمی‌شود، یعنی مردم در سطح شهر از مغازه‌ها میوه نمی‌خرند.قدرت خرید مردم کاهش یافته است و تمایلی به خرید میوه ندارند. خبرهایی که چند وقت اخیر در خصوص برگشت محصولات کشاورزی ایران منتشر شده نیز از این تمایل کاسته است. محصولات ما همگی سالم هستند
اهمیت امنیت داده را از آمریکا یاد بگیریم

اخیراً گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا از خزانه‌داری و وزارت امور خارجه این کشور خواسته‌اند تا شرکت جاسوسی سایبری NSO متعلق به رژیم صهیونیستی را به دلیل جاسوسی علیه کارمندان آمریکایی تحریم کنند! آمریکایی که هیچ جدایی با صهیونیست‌ها ندارد، از جاسوسی اسرائیل اظهار نگرانی می‌کند؛ اما ما روزانه میلیاردها دیتای ارزشمند را در اختیار بزرگ‌ترین دشمن خود می‌گذاریم و کسی هم عین خیالش نیست. اسنودن 8 سال پیش افشا کرد آژانس امنیت ملی آمریکا، تنها در عرض یک ماه، ۱۴ میلیارد گزارش از ایران جمع‌آوری کرده است. البته عمق نفوذ و گستردگی امروز شبکه‌های اجتماعی با سال ۹۲ قابل‌مقایسه نیست. این ولنگاری داده، تاکنون ضربات سهمگینی به امنیت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشور وارد کرده است.
بدون ارز ترجیحی مرغ کیلویی
۶۰ تا ۸۰ هزار تومان می‌شود

امیرآباد فراهانی، نماینده مردم قم در مجلس می‌گوید پیش‌بینی دولت این است که با حذف ارز ترجیحی در سال ۱۴۰۱ مرغ ۶۰ هزار تومان می‌شود، اما ما در مجلس پیش‌بینی قیمت ۸۰ هزار تومانی را داریم. او در یک برنامه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درمورد حذف ارز ترجیحی گفت: امروز در کمیسیون و تلفیق بر سر ارز ترجیحی بحث خواهد شد. او گفت: اراده دولت و مجلس این است که در کالاهای اساسی، حداقل ها با قیمت مناسب دست مردم برسد. حالا یا از طریق یارانه نقدی خواهد بود و یا از طریق کارت اعتباری. او در عین حال تایید کرد که ممکن است وضعیت کنونی نیز حفظ شود.

تهدید عربستان توسط یمن؛ حماقت کنید، بد می‌بینید

«سرتیپ محمد الثور» مسئول ارشد یمنی در گفت‌وگو با تسنیم گفت: «هرگونه تهدید و تجاوز ائتلاف جنگی عربستان علیه بندر الحدیده به معنای روی آوردن یمن به یک گزینه و استراتژی نظامی است که همه متجاوزان را مورد هدف قرار خواهد داد. عواقب هرگونه حمله به الحدیده متوجه عربستان و امارات است؛ عربستان و امارات را پشیمان می‌کنیم. اگر آمریکا و اسرائیل برای حمایت از هرگونه اقدام نظامی علیه بنادر الحدیده و الصلیف تلاش کنند، منافع خود را در دریای سرخ به خطر می‌اندازند».
مصرف محصولات کشاورزی برگشت خورده، در داخل هیچ مشکلی ندارد

ذبیح الله اعظمی ساردوئی، عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، افزود: «با برگشت خوردن محصولات کشاورزی، کشاورزان و گلخانه‌دارها متوجه شدند که اگر رعایت نکنند چه ضربه سنگینی می‌خورند و به تبع آن کشور هم صدمه می‌بیند. در نتیجه هم کشاورز، گلخانه‌دار و تولید‌کننده و هم مسئولین مربوطه در کشور باید به این مهم توجه و استاندار‌ها را رعایت کنند.» این نماینده مجلس در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا محصولات برگشت خورده برای استفاده داخلی مشکلی ندارند و سالم هستند، عنوان کرد: «محصولاتی که صادر می‌کردیم و این کشورها برگشت دادند، صرفا اعلام کردند که این سموم را استفاده می‌کنید اما نگفتند سموم غیر مجاز است یا بیش از حد استفاده شده است؛ بنابراین، برگشت و مصرفش در داخل هیچ مشکلی ندارد ولی خودمان هم باید استاندارد‌ها را هم برای مردم رعایت کنیم. اگر رعایت نکنند، بنا بر قولی که چند هفته گذشته در شبکه سلامت رادیو داده‌ام، رازهای مگوی زیادی را دارم که آنها را اعلام می‌کنم. در مجموع مردم نباید نگران شوند؛ ما در مجلس و وزارت جهاد هم نظارت‌مان را بالا می‌بریم

روایتی ناقص، جهت‌دار و تحریف‌شده از یک دیدار

سخنگوی سپاه با نقل روایت دیدار سردار سلامی در بهمن ۹۸ با خانواده شهیدان اسدی لاری، از شهدای پرواز هواپیمای اوکراینی، گفت: «روایت مادر این شهیدان از این دیدار، ناقص و تحریف‌شده است. مادر شهیدان در مصاحبه با روزنامه شرق از قول سردار سلامی گفته؛ اگر این‌ها نبودند چه جنگی می‌شد؟ و اگر این سانحه رخ نمی‌داد ۱۰ میلیون نفر کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد! نسبت دادن این حرف به فرمانده سپاه امری خلاف واقع و به‌دوراز انصاف است. اینکه مادر شهیدان گفته حاضر به پذیرش دیدار سردار سلامی نبودند درست نیست. آن‌ها در دیدار با معاون سپاه، خودشان درخواست دیدار با سردار سلامی را داده بودند که فرمانده سپاه هم به خانه‌شان رفت. پدر و مادر این شهیدان حتی در تاریخ ۹ آذر ۹۹ کتاب «نخبگان آسمانی» را که درباره فرزندان‌ شهید خود نوشته بودند، برای سردار سلامی هدیه فرستادند». سردار رمضان شریف در پایان تصریح کرد: «دشمنان ملت ایران که همواره درصدد تضعیف اقتدار، امنیت و وحدت ملی کشور عزیزمان بوده و با دستاویز قرار دادن هر ماجرایی، به‌عنوان دایه مهربان‌تر از مادر به تشویش اذهان و افکار عمومی می‌پردازند، بدانند با هوشمندی ملت فهیم ایران ازجمله خانواده‌های معظم شهدای پرواز هواپیمای اوکراینی، در این عرصه راه به‌جایی نخواهند برد و کلیدواژه "سپر انسانی !" که از آغاز انقلاب تاکنون علیه فرزندان ملت ایران در این نهاد انقلابی و دیگر مدافعان وطن به کار گرفته شده است، نخ‌نما و شکست‌خورده است».
تخلفی دیگر در بازار لوازم‌خانگی

تولیدکنندگان لوازم‌خانگی، قیمت محصولات خود را ۳ تا ۱۲ درصد گران کردند! برخی تولیدکنندگان لوازم‌خانگی که پیشتر در خصوص عدم درج قیمت تولیدکننده روی محصول دچار تخلف شده بودند، اکنون هم بدون مجوز و خودسرانه قیمت‌ها را افزایش دادند در حالی ‌که ظاهراً وزارت صمت چنین مجوزی نداده است. این رویه اتخاذ شده از سوی این تولید کنندگان لطمه جبران‌ناپذیری بر اعتماد مصرف‌کننده داخلی به تولید ملی می‌زند؛ تولیدی که در قدم اول توسعه و پیشرفت، با چنین نگاه‌های کاسب‌کارانه‌ای، متوقف خواهد شد.

روایتی از انتقال 13 هزار نیرو به عراق توسط حاج قاسم!

«سردار پلارک» رئیس سابق ستاد بازسازی عتبات عالیات و دستیار ویژه فرماندهی نیروی قدس گفت: «اتفاقی که در عراق افتاد این بود که آمریکایی‌ها حمله کردند و صدام صحنه را خالی و فرار کرد. چند ماهی نگذشته بود، در همان شب‌های عملیات آمریکایی، حاج قاسم موفق شد نیروهای تحت امر خودش را وارد عراق کند. در همان شلوغی که نه مرزی بود و نه چیزی، هر کاری که حاج قاسم باید انجام می‌داد را در کمتر از ۳ ماه انجام داد. سپاه بدر در ایران بود و در آن زمان به‌طور کامل به عراق منتقل کرد. کسی شاید باورش نشود؛ اما حاج قاسم ۱۳ هزار نفر را با خانواده‌هایشان منتقل کرد».
موضع چین در قبال برنامه هسته‌ای ایران

مذاکره‌کننده ارشد چین پس از دیداری نسبتاً طولانی با علی باقری، در چارچوب هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران با ارائه ایده‌های تازه و جامع نقش بسیار سازنده‌ای در گفت‌وگوها ایفا می‌کند. وانگ کوان دوشنبه‌شب در جمع خبرنگاران تصریح کرد: «چین قاطعانه از مطالبات منطقی ایران در زمینه فعالیت‌های اتمی، مادامی‌که خطر اشاعه تسلیحات هسته‌ای نداشته باشد، حمایت می‌کند».
تمدید تخفیف ۵۰ درصدی هزینه وام مسکن

طبق اعلام بانک مسکن، طرح کاهش ۵۰ درصدی هزینه خرید اوراق مسکن تا پایان بهمن امسال تمدید شد. بر اساس این طرح، تمامی متقاضیانی که قصد بهره‌مندی از تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز به تنهایی یا همزمان با تسهیلات جعاله تعمیر را دارند، می‌توانند از سقف تسهیلات به صورت ۵۰ درصد از محل اوراق ممتاز و ۵۰ درصد از محل منابع بدون سپرده بانک، برای خرید مسکن استفاده کنند. همچنین این شرایط شامل تسهیلات جعاله (تعمیر مسکن) نیز است.

وزارت خارجه ایران: بر اساس واقعیات مذاکره می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری گفت: «هیچ موضوعی فراتر از برجام را نه گفتگو کرده و نه می‌پذیریم. ایران و ایالات‌متحده از طریق متن‌های مکتوب غیررسمی نظرات خود را با یکدیگر بیان کردند. به مذاکرات نه خوش‌بینیم نه بدبین؛ بر اساس واقعیات مذاکره می‌کنیم. با واقع‌نگری درباره مذاکرات و لغو تحریم‌ها به مردم گزارش می‌دهیم و آنچه می‌گوییم بازتاب آن چیزی است که در وین در حال مذاکره است. به دنبال یک توافق پایدار و قابل‌اتکا هستیم. همه باید تلاش کنیم که بازگشت آمریکا به برجام همراه با اخذ تضمین، رفع تحریم‌ها و راستی آزمایی باشد که این‌ها با هیچ توافق موقتی انجام نمی‌شود».
حبوبات بسته بندی ۲۵ درصد گران فروشی می‌شود

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی با بیان این که در بخش حبوبات گران فروشی می شود،اظهار کرد: حبوبات بسته بندی حدود ۲۵ درصد بالاتر از قیمت واقعی خود به فروش می‌رسد.
اولمرت: اسرائیل توان تخریب تأسیسات هسته‌ای ایران را ندارد

نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی گفت: «اسرائیل توانمندی تخریب تأسیسات هسته‌ای ایران را ندارد. این ادعا که ما قادر به تهاجم به ایران هستیم یک لاف بی‌جا است. پس بهتر است که بنشینیم و منتظر دستیابی قدرت‌های بزرگ به توافق هسته‌ای جدیدی با ایران باشیم؛ توافقی که بتواند پاسخگوی خواست‌های اسرائیل باشد».
ایمانی: مذاکره مستقیم با آمریکا فقط هزینه دارد

یک کارشناس سیاسی گفت: مذاکره مستقیم با آمریکا در حال حاضر جز اینکه هزینه‌ای بر کشور تحمیل کند، نتیجه‌ای ندارد و منفعتی برای ما به همراه نخواهد آورد. ناصر ایمانی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با مهر در رابطه با ادعای مطرح از سوی برخی اصلاح‌طلبان مبنی بر اینکه برجام بدون مذاکره مستقیم با آمریکا نتیجه نخواهد داد و واسطه‌گری اروپایی‌ها بی‌فایده است، گفت: همانطور که رهبر انقلاب پیش از این اعلام کرده بودند، ایران برای مذاکره با آمریکا در چارچوب برجام مشکلی نداشت؛ اما امروز آمریکا در برجام حضور ندارد. ایمانی ادامه داد: در سال‌هایی که محمدجواد ظریف وزیر سابق امور خارجه مذاکرات را انجام می‌داد در موارد متعددی تجربه مذاکره مستقیم، بی‌واسطه و از نزدیک با آمریکا را داشته‌ایم. یعنی دو کشور در چارچوب برجام با هم مذاکراتی داشته‌اند؛ اما نتیجه آن شد که همه ما شاهد آن بودیم.وی اظهار کرد: مذاکره با آمریکا، موضوعی تجربه‌ شده است. این حرف به این معنا نیست که هر مذاکره‌ای را در شرایط فعلی نفی کنیم ولی وضعیت امروز با شرایط گذشته تفاوت‌هایی پیدا کرده است. پیش از این انجام مذاکرات برای اصل انعقاد برجام بود؛ اما امروز این توافق وجود دارد و راهکارها و سیاست‌ها تغییر کرده است.
غاز ثبت نام مسکن آقایان مجرد بالای 23 سال

مهر - ثبت نام آقایان مجرد بالای ۲۳ سال در طرح نهضت ملی مسکن از ساعت ۱۲ دوشنبه ۲۰ دی ماه آغاز شد. آن گونه که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، مردان مجرد بالای ۲۳ سال می‌توانند از امروز تا ۲ ماه آینده در این طرح نام نویسی کنند. به گفته محمود محمود زاده، معاون وزارت راه و شهرسازی متقاضیان پس از پالایش و تأیید باید تعهد محضری دهند که هنگام تحویل واحد متأهل خواهند شد. در صورتی که متقاضیان مجرد در هنگام تحویل واحد متأهل نشده باشند، واحد مسکونی برای آن‌ها به نرخ روز محاسبه و قیمت زمین از آنها دریافت می‌شود.

شایعه دیداری که طالبان آن را تأیید کرد

در سفر اخیر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان به تهران، شایعه دیدار این مقام مسئول طالبان با دو نفر از رهبران جهادی این کشور مطرح شد تا این‌که دیروز وزارت خارجه دولت موقت طالبان اعلام کرد، «امیرخان متقی» با «اسماعیل‌خان» و «احمد مسعود» در تهران دیدار کرده است. معاون سخنگوی طالبان هم گفته که در این دیدار، به اسماعیل‌خان و احمد مسعود اطمینان داده شده که می‌توانند بدون هیچ نگرانی به کشور خود بازگردند. دیروز هم سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «ایران میزبان گروه‌های مختلف افغانستانی است و گفت‌وگوهای خوبی بین این رهبران انجام‌شده. ما امروز در نقطه شناسایی طالبان قرار نداریم. مؤلفه‌ها و مشخصه‌هایی که می‌تواند به شناسایی دولت جدیدی در افغانستان بینجامد در این ملاقات گفته شد».
در زمان دولت روحانی اصلا محصولی نبود که بخواهد بعد از صادرات برگشت بخورد

علی‌اکبر علیزاده، نماینده مجلس در پاسخ به این پرسش که اگر این عدم نظارت بر صادرات محصولات کشاورزی در دولت قبل وجود داشته، چرا در آن زمان صادرات برگشت نمی‌خورد، اظهار کرد: «در آن دولت اصلا محصولی نبوده است که برگشت بخورد. در دولت قبل به این صورت بود که یک کشاورزی در یک گوشه‌ای محصول خود را صادر می‌کرد و کاری به قرنطینه دولت نداشت. همچنین با مقایسه میزان صادراتی که پیشتر طرح کردم، حدود ۳۰۰ درصد رشد صادرات داشته‌ایم. طبیعی‌ است وقتی حجم صادرات افزایش پیدا می‌کند باید موارد قانونی هم رعایت شود. من پیش از دولت فعلی هم به بعضی مناطق کشت و زراعتی که محصول صادر می‌کردند، سر زده بودم و به این صورت بود که یک قراردادی داشتند و برای بعضی کشور‌ها صادر می‌کردند، ولی وقتی دست زیاد شد، شما باید کنترل‌های قوی‌تری را اعمال کنید


افزایش انتقال وجه با «ساتنا» و «پایا» از ۲۵ دی‌

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی سقف مبلغ دستور پرداخت پایا را به ۱۰۰ میلیون تومان و کف مبلغ دستور پرداخت ساتنا را به ۵۰ میلیون تومان افزایش داد. بنا بر اعلام بانک مرکزی، در راستای اجرای دقیق رسالت سامانه ساتنا در انتقال وجوه کلان و همچنین مدیریت حجم دستور پرداخت‌های سامانه یاد شده، از روز شنبه آینده (۲۵ دی‌ماه) تغییراتی در سامانه‌های ساتنا و پایا اعمال می‌شود.بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، کف مبلغ دستور پرداخت‌های بین مشتری ساتنا از ۱۵۰ میلیون ریال به ۵۰۰ میلیون ریال افزایش خواهد یافت. همچنین سقف مبلغ دستور پرداخت‌های پایا از ۵۰۰ میلیون ریال به یک میلیارد ریال به ازای هر دستور پرداخت افزایش می‌یابد. درباره چرخه‌های تسویه پایا در روزهای عادی (غیرتعطیل رسمی)، چرخه جدیدی در ساعت ۱۷:۴۵ به منظور تسویه دستور پرداخت‌های غیرشاپرکی افزوده خواهد شد. دستورپرداخت‌های ساتنا و پایا با مبدا و مقصد بانک مرکزی و همچنین دستور پرداخت‌های مربوط به تسویه وجوه پرداخت‌یاران، از شمول محدودیت‌های مبلغی ذکر شده مستثنا هستند. در صورت عدم رعایت کنترل‌های برشمرده، وجه التزام سامانه‌های ساتنا و پایا اعمال خواهد شد. بانک مرکزی تاکید کرد پیش از اجرای تغییرات لازم در سامانه‌های بانک‌ها به مشتریان بانکی اطلاع‌رسانی شود.
شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت: لازم نیست حتما واکسن آسترازنکا بزنید

حسینعلی شهریاری درباره خبر ممنوعیت واردات واکسن به کشور گفت: «ممنوع نیست بلکه ما فعلا نیاز به واکسن نداریم. حدود ۱۸۰ میلیون دز واکسن در داخل کشور موجود داریم و علاوه بر این در داخل کشور هم در حال تولید واکسن هستیم. اگر نیازی بود حتما وارد می‌کنیم. کسی مطرح نکرده است که واردات واکسن ممنوع است بلکه فعلا نیاز نداریم.» او در پاسخ به این پرسش که منظور از این ۱۸۰ میلیون دوز، تنها واکسن‌های خارجی است، عنوان کرد: «خیر، واکسن‌های سینوفارم و واکسن‌هایی است که توسط دیگر کشور‌ها هدیه داده شدهشهریاری در خصوص نبود دوز سوم واکسن آسترازنکا، بیان کرد: «برای این موضوع دارند یک فکری می‌کنند، ولی حتما لازم نیست برای دز سوم استرازنکا بزنند، واکسن‌های دیگر هم دوز سوم موجود است که می‌توانند از آن برای دوز یادآور استفاده کنند

اخبار روزانه:
*با اختلال در عرضه نفت قزاقستان و لیبی قیمت نفت در بازارهای جهانی به بالای 82 دلار افزایش یافت. به گزارش رویترز، هر بشکه نفت برنت با 29 سنت افزایش 82.04 دلار به فروش رسید و هر بشکه نفت خام آمریکا با 21 سنت کاهش 79.11 دلار معامله شد.
*بر اساس شنیده‌ها علی عسکری رئیس سابق رسانه ملی، به عنوان مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس منصوب شد. عسگری جایگزین جعفر ربیعی شده است
.
*حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: برگزاری مراسم بزرگداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در سراسر دنیا پیام دارد که چند وقت پیش جوانی در آمریکا گفت بوی چفیه حضرت آیت الله سید علی خامنه‌ای تا قلب آمریکا می‌آید یعنی انقلاب صادر شده و این مردم عدالت و اسلام می‌خواهند.وی گفت: حرکت‌هایی که شروع می‌شود ریشه دارد و حتی کارشناسان غربی می‌گویند کار آمریکا تمام است با چشم بصیرت باید شرایط زمان را بدانیم و از خدا توفیق بخواهیم حرکت متناسب با این زمان انجام دهیم و به‌زودی آثارش را در کشور، منطقه و عالم خواهیم دید
.

*جبهه پنجشیر ادعای دیدار احمد مسعود، با امیر خان متقی، وزیر خارجه دولت موقت طالبان در ایران را تکذیب کرد.صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه پنجشیر امروز در پیامی در توئیتر نوشت: قرار نیست مذاکره‌ای میان احمد مسعود و رهبری طالبان در ایران انجام شود.پیش از این برخی از رسانه‌ها گزارش داده بودند که قرار است احمد مسعود، و اسماعیل‌خان، والی پیشین هرات با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در‌ ایران دیدار کنند.به گفته وزارت امور خارجه طالبان، امیر خان متقی روز گذشته برای گفت‌وگو درباره مسائل سیاسی و اقتصادی، به دعوت وزارت خارجه ایران به تهران رفته است، در حالی که «امیرخان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه طالبان سفر خود به تهران را مثبت ارزیابی کرده است. وی گفته: «دیدارهای مثبتی با طرف ایرانی در زمینه تجارت، نفت، ترانزیت، سیاسی و امنیتی داشتیم. هدف ما برقراری روابط خوب با منطقه و به ویژه با کشورهای همسایه است

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: