به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۴۷۵
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۸

رهبر انقلاب چگونه از خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی مطلع شدند؟

مهدی فضائلی، عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب، در حساب کاربری خود، روایتی از نحوه اعلام خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی به رهبر انقلاب را منتشر کرد.

مهدی فضائلی تصریح کرد: «سحرگاه ۱۳ دی ۹۸، حاج آقا مجتبی یادداشتی را حاوی خبر شهادت حاج قاسم به حضرت آقا که در حال عبادت بوده‌اند می‌رسانند. حضرت آقا پس از خواندن آن، تفصیل ماجرا را از ایشان جویا می‌شوند. پس از لحظاتی تدبر و تأثر عمیق، اعمال عبادی سحرگاهی خود را ادامه می‌دهند.»

پاسخ به شایعه مذاکره روسیه با آمریکا به نمایندگی از ایران

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا نماینده روسیه در مذاکرات وین به‌جای ایران مذاکره می‌کند، گفت: «برخی دنبال حواشی شاذ می‌روند. بین ایران و ۱+۴ به‌صورت دوجانبه و چندجانبه گفت‌وگوها در جریان بود. اینکه ۱+۴ با چه مکانیسمی صحبت می‌کنند، برای ما مهم نیست. همه می‌دانند ۱+۴ در ادوار گذشته به راه‌های مختلف با آمریکا گفت‌وگو داشتند. بین ایران و آمریکا سند غيررسمی ردوبدل می‌شود و این‌ها هم از طریق هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک انجام می‌شود. چیزی غیر از متن‌های مکتوب ایران به آمریکا داده نشده و هیچ پیام شفاهی ردوبدل نشده است».
سید حسن نصرالله: قاتل حاج قاسم دوست عراقی‌ها نیست

سید حسن نصرالله در مراسم گرامی داشت سالگرد شهادت سرداران مقاومت در لبنان، گفت: «آمریکا عراق را ویران کرد. به اعتراف ترامپ و پامپئو، آمریکا داعش را ایجاد کرد تا برای ماندنش در خاورمیانه بهانه داشته باشد؛ اما از وقتی که عراق اشغال شد، شهید سلیمانی در کنار عراقی‌ها در مقابل اشغالگران ایستاد. آیا این درست است که کسانی در عراق بگویند هم آمریکا دوست است و هم ایران؟ آیا بین آمریکایی که عراق را اشغال و ویران کرد و ایران تفاوتی وجود ندارد؟».

واردات موبایل لاکچری؛ چوب حراج به منابع ارزی کشور

از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا انتهای آذرماه ۱۴۰۰ ورود تعداد ۴۵ میلیون تلفن همراه به ارزش حدود ۹ میلیارد دلار ثبت شده است و افزایش ۱۲ درصدی تعرفه واردات گوشی‌های لوکس در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ هم نتوانسته است بازدارندگی لازم را برای کاهش مخارج ارزی کشور داشته باشد.

میرکاظمی: ارز در 1401 تک‌نرخی می‌شود

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه در حاشیه نشست کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 کل کشور در خصوص بودجه سال آینده گفت: «یکی از مهم‌ترین محورها کنترل تورم است که ریشه‌های تورم شناسایی و دقیقاً هدف‌گیری شده است و مشخص شده که کنترل منابع و مصارف کشور نباید منجر به استقراض از بانک مرکزی شود. تدابیری برای ایجاد یک توسعه متوازن در بودجه سال آینده در نظر گرفته شده است. در این راه صندوق پیشرفت و عدالت در استان‌ها جانمایی شده تا بتواند در استان‌های محروم مانند دیگر استان‌های برخوردار توسعه ایجاد شود». میرکاظمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه وضعیت یارانه‌ها در سال آینده به چه صورتی خواهد بود، گفت: «این مسائل تا پایان سال جاری باید تعیین تکلیف شود، طبق قانون دیگر نمی‌توانیم ارز 4200 را داشته باشیم و می‌توانیم ازاین‌پس با ریال حمایت‌های خود را انجام دهیم یعنی دیگر ارز 2 نرخی در بازار وجود نخواهد داشت. اگر بخواهیم یارانه‌ای به کالایی تخصیص دهیم به‌صورت ریالی خواهد بود و به ذی‌نفع نهایی و مردم پرداخت می‌شود زیرا تمامی مسائل حاکی از آن است، یارانه‌ای که از طریق دونرخی کردن ارز پرداخت می‌شد، در سفره مردم قرار نگرفته است».

« چرایی نرمش ریاض در برابر تهران!

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی در کنفرانس خبری مشترک با «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن گفت: «اگر برادرانمان در ایران پاسخگوی ثبات و امنیت منطقه باشند دست‌های ما به‌عنوان عرب‌ به سمت این برادران دراز است». وی افزود: «بر اهمیت ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و خالی کردن منطقه خاورمیانه از سلاح کشتارجمعی تأکید می‌کنیم». واقعیت آن است که با کم‌فروغ شدن سایه حمایت‌های آمریکا در دوره بایدن از سیاست‌های منطقه‌ای آل سعود و کاهش حضور میدانی آمریکا در منطقه غرب آسیا، عربستان با درک نقش تأثیرگذار ایران در منطقه، درصدد کاهش تنش با همسایه شمالی خود برآمده است؛ بااین‌حال این تغییر سیاست منطقه‌ای با اماواگرهایی از سوی ریاض دنبال می‌شود؛ آل سعود در تلاش است تا حد ممکن نفوذ منطقه‌ای تهران را کاهش دهد و یا از برقراری روابط دوستانه با جمهوری اسلامی، امتیازهایی همچون پایان آبرومندانه جنگ یمن را کسب کند.
پیگیری تحقیق و تفحص از وزیر نفت دولت روحانی

نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مجلس پیگیر تحقیق و تفحص از عملکرد وزیر نفت در دولت سابق است و در پیگیری حقوق مردم ذره ای کوتاه نمی آید. ما با عاملان تضییع حقوق مردم مماشاتی نمی کنیم.جواد نیک بین با اشاره به تصویب تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت نفت در دولت سابق گفت: قصور وزارت نفت در دوره مدیریت زنگنه بر این وزارتخانه مهم بر نمایندگان احراز شده است؛ از این روی، تحقیق و تفحص از این وزارتخانه کلید خورده است.وی ادامه داد: مسئولان وقت باید نسبت به عملکرد ضعیف خود پاسخگو باشند، چون با اهمال کاری آنها، کشور دچار عدم توفیق در دیپلماسی انرژی بوده و خسارات چند ده میلیاردی به کشور و درآمدهای آن وارد شده است.این نماینده مجلس اضافه کرد:رأی قاطع و بالای نمایندگان به تحقیق و تفحص از عملکرد این وزارتخانه، بیانگر جدیت نمایندگان در پیگیری حقوق مردم ایران است. باید به مردم این اطمینان خاطر را بدهم که مجلس انقلابی در پیگیری حقوق آنها ذره ای کوتاهی نخواهد کرد و با عاملان تضییع حقوق مردم مماشاتی نمی کند.
امیرعبدالهیان: صهیونیسم جایی در آینده جهان ندارد

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، در توئیتی نوشت: «اظهارات آشفته وزیر خارجه رژیم جعلی اسراییل در قبال ملت بزرگ ایران، مصداق این ضرب‌المثل معروف ایرانی است که «شتر در خواب بیند پنبه‌دانه، گهی لپ‌لپ خورد گه دانه‌دانه». با اقتدار و عقلانیت از حقوق، منافع و پیشرفت ملت دفاع می‌کنیم. صهیونیسم جایی در آینده جهان ندارد». یائیر لاپید اخیراً مدعی شده بود که این رژیم توان حمله به ایران را دارد.
وزیر اطلاعات: سران فتنه هم‌دستان قاتلان شهید سلیمانی هستند

وزیر اطلاعات گفت: تقارن ۹ دی و شهادت حاج قاسم نشان دهنده آن است که سران فتنه همدستان قاتلین شهید سلیمانی هستند.حجت الاسلام والمسلمین سید اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات در مصاحبه با رسانه ملی گفت: تقارن ۹ دی و شهادت حاج قاسم شاید گویای این باشد و این بصیرت را برای ما روشن کند و این هوشمندی را که سران فتنه همدستان قاتلین شهید سلیمانی هستند و امروز روزی است که مردم با حضورشان، با هوشمندی شان، با بصیرت شان و دین داری شان و انقلابی گری شان توانستند بار دیگر دشمن را مایوس کنند و انقلاب را با رهبری رهبرشان تداوم ببخشند.

وزیر کار: با یک‌میلیون تومان هم می‌توان صاحب شغل شد!

حجت اله عبدالملکی دیروز (۱۳ دی‌ماه) در بازدید از نمایشگاه مشاغل مهارت محور کم سرمایه، گفت: «سه سال پیش مطرح کردیم که با یک‌میلیون تومان هم می‌شود شغلی ایجاد کرد و اکنون باوجود گذشت چند سال و گرانی مواد اولیه هنوز هم می‌توان با یک‌میلیون تومان شغلی را ایجاد کرد اگرچه با سرمایه بیشتر می‌توان کارهای بهتری انجام داد. در این نمایشگاه ۱۲۰ شغل از ۴۳۰ شغل که با سرمایه یک تا ۱۰ میلیون تومان قابل‌اجرا بوده و کم سرمایه‌بر و مهارت محور هستند معرفی شده است. اگر آموزش مهارت را توسعه بدهیم و بتوانیم مهارت محوری را ترویج کنیم می‌توانیم مشاغل زیادی را بدون احتیاج به سرمایه بالا ایجاد کنیم». وی تأکید کرد: «در دولت جدید تأکید بر استفاده از ظرفیت مشاغل کم سرمایه مهارت محور و خانگی به‌جای مشاغل صرفاً صنعتی است و امیدواریم بار زیادی از اشتغال کشور را رفع کند».
۹ درصد مردم تمایلی به تزریق واکسن کرونا ندارند

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران به منظور پایش افکار عمومی در ارتباط با تمایل مردم به تزریق دوز سوم واکسن کرونا، یک نظرسنجی در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی در روزهای ۶ تا ٩ دی ماه ١۴٠٠ انجام داده است. جامعه آماری این نظرسنجی کلیه شهروندان ١٨ سال به بالای ساکن در مناطق شهری و روستایی کل کشور و تعداد نمونه آن ١۵٨۴ نفر بوده است.مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران اعلام کرد: ۶.۹ درصد از افراد نمونه اعلام کردند فقط دوز اول را تزریق کرده اند، ۶۹.۱ درصد دو دوز تزریق کرده‌ اند، ۱۵.۱ درصد دوز سوم را تزریق کرده ‌اند و ۸.۶ درصد نیز اعلام کردند تمایلی به تزریق واکسن ندارند. ۰.۳ درصد نیز به این سوال پاسخ مشخصی نداده‌ اند. در مجموع ۹۱.۱ درصد پاسخگویان حداقل یک دوز واکسن را تزریق کرده‌اند.
درس مهم سردار سلیمانی به تیم مذاکره‌کننده

«علی باقری» رئیس هیئت مذاکره‌کننده ایرانی در مراسم سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی که در سفارت ایران در وین برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ثبات قدم در پیگیری اهداف و منافع ملت ایران را درس مهم سردار سلیمانی خواند. وی با اشاره به اهمیت تولید «قدرت» و «اقتدار»، تصریح کرد که سردار شهید سلیمانی ضمن نقش‌آفرینی مؤثر در تولید مؤلفه‌های قدرت ملی، توانست این مؤلفه‌ها را در عرصه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به اقتدار تبدیل کند.
بدهی 40 تا 50 هزار میلیاردی خودروسازان به قطعه سازان

نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به این که هم اکنون بدهی خودروسازان به قطعه سازان حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: مجوز افزایش قیمت ها فقط توانست بخشی از زیان خودروسازان را جبران کند.

تروریست سایبری!

رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیرشان با خانواده شهید قاسم سلیمانی، به حذف اسم و عکس سردار سلیمانی در شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داده و فرمودند: «برخورد حذفی مستکبران با شهید سلیمانی در فضای مجازی نشانه ترس آن‌ها حتی از اسم شهید و واهمه‌شان از رواج و تکثیر آن الگوی گران‌سنگ است. در دنیای امروز، فضای مجازی زیر کلید مستکبران است و این واقعیت باید مسئولان فضای مجازی کشور را هوشیار کند تا به‌نحوی عمل کنند که دشمن نتواند به هر شکل و هر جا که اراده کرد، در فضای مجازی برخورد کند». وقتی از دروازه‌بانی رسانه‌ای سخن به میان می‌آوریم یعنی همین؛ یعنی آن‌ها تشخیص می‌دهند چه صدایی به گوش برسد و چه صفحاتی دیده شوند. شعار آزادی سر می‌دهند؛ اما آزادی را به قربانگاه می‌برند. استبداد اطلاعاتی فصل تازه‌ای از استعمار فرانوین است.

‌اخبار روزانه:
* عامر البیاتی» سخنگوی دارالافتای اهل‌سنت عراق در گفتگو با تسنیم خصوصیات اخلاقی حاج قاسم را این‌گونه برمی‌شمرد: «حاج قاسم نگاه و دیدگاهی کاملاً فراگیر داشتند، این نگاه فارغ از گرایش‌های مختلف و عاری از هر نوع نژادپرستی بود و نفسانیات در این دیدگاه جایگاه نداشت. آنچه ما در شخصیت حاج قاسم سلیمانی می‌دیدیم این بود که هرگز بر کسی تکبر و فخرفروشی نمی‌کرد. او در میان جمع، هیچ تفاوتی با دیگران نداشت، نه صندلی خاصی داشت و نه جایگاه خاصی برای خود انتخاب می‌کرد، به زمین می‌نشست و با همه همدم می‌شد».

* معاون هماهنگ‌کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: درخواست‌هایی در زمینه بودجه حوزه دفاعی و تقویت بنیه دفاعی داریم که با حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس عنوان خواهیم کرد. به گزارش ایسنا، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در توضیح دستاوردهای تولید داخلی در حوزه نیروی دریایی، گفت: هفته گذشته از نخستین موتور دریایی بومی ایران ‌با قدرت ۳۶۰۰ اسب بخار و با نام مکران ‌در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد. وی یادآور شد: تولیدات داخلی در این حوزه ادامه خواهد داشت؛ چراکه ما برای تامین نیاز‌های خود باید ضمن تولید، روی بهینه‌سازی این تولیدات کار کنیم. پیشران‌ها باید بهینه شوند، زیرا نیاز داخل درباره پیشران‌ها باید از همین راه تامین شود. معاون هماهنگ‌کننده ارتش با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، اظهار کرد: ما درخواست‌هایی در زمینه بودجه حوزه دفاعی و تقویت بنیه دفاعی داریم که با حضور در کمیسیون‌های تخصصی مجلس عنوان خواهیم کرد.

* با اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، از امروز این مالیات باید از اجرت یا سود طلا دریافت شود، در غیر این صورت طلافروش نه‌تنها باید مالیات دریافتی را عودت کند بلکه مشمول جریمه دو برابر مالیات و عوارض دریافتی نیز می‌شود.
* دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات ایران از کمبود روغن صنعت، افزایش بیش از دو برابری قیمت این ماده اولیه و کاهش تولید این محصولات خبر داد و علت آن را بلاتکلیفی حذف ارز
۴۲۰۰ تومانی دانست.

* وزیر امورخارجه رژیم صهیونیستی ضمن طرح ادعاهایی درباره مذاکرات وین گفت که ایران و قدرت‌های جهانی مایل به احیای برجام هستند و به احتمال بسیار زیاد این اتفاق رخ خواهد داد.به گزارش ایسنا، به نوشته تایمز آو اسرائیل، «یائیر لاپید» در یک کنفرانس خبری همچنین مدعی شد: «از نظر ما مذاکرات وین به نتیجه مطلوبی برای اسرائیل دست نخواهد یافت اما به‌طور مداوم در تلاش هستیم با کمک کسانی که در آن دخیل اند، نتیجه را برای اسرائیل بهبود ببخشیمبه نوشته این روزنامه صهیونیستی، «راب مالی»، نماینده امریکا در امور ایران نیز به‌تازگی با یک مقام ارشد وزارت امورخارجه رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام رایزنی کرده است.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: