به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۴۰۸
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۲
اخبار 24 ساعت گذشته:
انهدام تأسیسات اتمی رژیم صهیونیستی توسط سپاه چقدر جدی است؟

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح گفت: «در رزمایش سپاه یکی از اهداف اساسی که در صورت حمله دشمن، به آن حمله خواهیم کرد، طراحی شد. این اقدام شبیه‌سازی کامل واقعیت و بیانگر این بود که با تعداد فراوان شلیکِ هم‌زمان می‌شود از مسیرهای مختلف گنبد آهنین را بی‌اثر و اهداف را منهدم کرد». در آخرین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم، سپاه پاسداران با 16 موشک بالستیک به مراکز اتمی شبیه‌سازی‌شده دیمونای رژیم صهیونیستی شلیک کرد و با موفقیت این اهداف را منهدم کرد.

خواسته‌های ایران در وین

وزیر امور خارجه در خصوص دور جدید مذاکرات در وین که از دیروز (دوشنبه) آغاز شده است،

: «باید در ذیل واژه‌ها و موضوعات به نقطه‌ای برسیم که نفت ایران به‌آسانی و بدون هیچ منعی فروخته شود و پول نفت به‌صورت ارزی در حساب‌های بانکی ایران وارد شود و ما از همه مزایای اقتصادی پیش‌بینی‌شده در برجام بتوانیم استفاده کنیم».
میلیون‌ها لیتر سوخت روزانه از کشور قاچاق می‌شود

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: «نرخ یارانه‌ای هر لیتر گازوئیل در کشورمان ۳۰۰ تومان و قیمت فوب این کالا در خلیج‌فارس، ۶۰ برابر این نرخ است. حجم قاچاق فرآورده‌ها و مشتقات نفتی کشور حدود ۹ میلیون لیتر در روز است».

قاسم پور: ایرادات مرکز پژوهش ها به طرح حمایت از کاربران، نشان‌ از بررسی همه جانبه این طرح دارد

فاطمه قاسم پور نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «ایرادات جدیِ قانونی، اقتصادی و اجتماعی که مرکز پژوهش های مجلس به طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی گرفته، نشان‌ دهنده بررسی همه جانبه این طرح و اثرات آن در کشور است. مخالفان این گزارش فنی و ذو ابعاد، به جای برچسب زدن بر یک مرکز پژوهشی معتبر، اگر نقد علمی به این سند پژوهشی دارند، اعلام کنند.» بر اساس این گزارش، به نقل از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در نامه ای خطاب به رضا تقی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک بررسی طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» به بیان نظر کارشناسی این مرکز درباره این طرح پرداخت و اعلام کرد که برای اصلاح طرح صیانت به زمان بیشتری نیاز است.

جور بی‌تدبیری روحانی را رئیسی باید بکشد!

«حسینعلی حاجی‌ دلیگانی» در گفتگو با جهان نیوز گفت: «مجبور به انجام جراحی اقتصادی هستیم اما کارشناسان و مسئولان باید به نحوی عمل کنند که کمترین آسیب را برای مردم به‌خصوص اقشار ضعیف جامعه داشته باشد. قبل از آنکه این موضوع از طرف دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط اجرا شود باید راهکارهای جبرانی آن برای مردم پیش‌بینی و عملیاتی شود. این وضعیتی که در حال حاضر مشاهده می‌شود به نوع مدیریت و پیش‌خورهایی که از بودجه و اقتصاد کشور در سال‌های پایانی دولت اتفاق افتاد، برمی‌گردد. دولت گذشته به‌جای اینکه قدرت خرید پول ایرانی را بالا ببرد، عدد پول ایرانی را بالا برد و باعث بی‌اعتباری پول و ناتوانی افراد در تأمین زندگی‌شان شدند. آقای رئیسی باید بار بی‌تدبیری دولت تدبیر و امید را به دوش کشد. همه تلاش دولت سیزدهم این است که ثبات ایجاد شود و شوک ناگهانی به مردم وارد نشود». وی بابیان اینکه دولت آقای رئیسی با مردم صادق است، گفت: «رویکرد عدالت محورانه آقای رئیسی درباره پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، خصوصاً کارکنانی که حقوقشان پایین می‌باشد، یکی از ضرورت‌ها و دغدغه‌هایی است که باید به مرحله اجرا برسد. لذا در بودجه 1401 باید توجه بیشتری به حقوق‌های پایین شود و تلاش دولت هم این است که ثبات ایجاد کند».
آیت‌الله مکارم شیرازی: اسلام مخالف واکسن نیست

دیروز آیت‌الله مکارم شیرازی، از مراجع عظام تقلید دز سوم واکسن کرونا را به توصیه پزشکان تزریق کردند. ایشان به مردم توصیه کردند «بدون استثنا این واکسن را بزنند» و افزودند: «یکی از واجبات مانند نماز، حفظ سلامتی بدن است. بعضی می‌گویند ما واکسن نمی‌زنیم هر آنچه باد؛ این در منطق اسلام نیست و باید سلامتی را حفظ کرد».
نماینده مجلس: تیم جدید مذاکره کننده، همان متون قبلی را مبنای عمل قرار دادند؛ البته اصلاحاتی اعمال کردند

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه ایران در مذاکرات جدید کاملاً فعالانه عمل می‌کند، گفت: بر خلاف رویه‌های گذشته، متن مورد نظر و پیشنهادی کشورمان در مذاکرات در حال بررسی است. مالک شریعتی، نماینده مردم تهران در مجلس درباره روند مذاکرات وین، اظهار داشت: هنوز اتفاق جدیدی در مذاکرات نیفتاده است و نمی‌توان خیلی وارد جزئیات آن شد. با وجود این، دو نکته مثبت در روند جدید مذاکرات وجود دارد که قابل توجه است. در وهله اول، تیم مذاکره‌کننده کشورمان به هیچ وجه مذاکرات را از صفر شروع نکردند، گذشته را کنار نگذاشتند، همان متون قبلی را مبنای عمل خود قرار دادند و اصلاحات خودشان را روی متون قبلی اعمال کردند. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخش‌هایی از مذاکرات تعیین تکلیف نشده بود که پیشنهاداتی در این باره در نظر گرفته شده است. همچنین اصلاحاتی در برخی از متون قبلی مذاکرات بر اساس رویکرد دولت جدید اعمال شده است و از سوی تیم مذاکره کننده کشورمان دنبال می‌شود.

تأکید وزیر اقتصاد بر وجود همگرایی در تیم اقتصادی دولت

«خاندوزی» وزیر اقتصاد در واکنش به حواشی و سؤالات ایجادشده بر سر افزایش یا عدم افزایش یارانه نقدی مردم در دی‌ماه، گفت: «وقتی اختلافات بین رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در دولت قبل را با این دولت مقایسه می‌کنم به ‌نظرم می‌رسد ما بسیار همگراتر از دولت قبل هستیم. بنده و دکتر رضایی (معاون اقتصادی رئیس‌جمهور) در مورد اینکه چنین سیاستی باید اجرا شود، اختلافی نداریم؛ اما آن برداشتی که از صحبت‌هایی دکتر رضایی شد، مبنی بر اینکه از اول دی‌ماه حذف تخصیص ارز ترجیحی اتفاق بیفتد و پرداخت یارانه‌ها دو برابر شود، موضوع غلطی بود. منتقدان و حاشیه‌سازان متعلق به گروه‌ها و جریان‌هایی هستند که می‌دانند ادامه سیاست‌های دولت منجر به آن می‌شود که تاریکخانه شرکت‌های دولتی افشا شود و بدهکاران بزرگ و فراریان مالیاتی با سیاست دولت تحت‌فشار قرار می‌گیرند».
ادامه ارز4200 تا پایان دی

در حالی که برخی گمانه زنی ها از اجرای طرح حذف ارز 4200 و اختصاص یارانه به جای آن در دی ماه حکایت داشت، معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: برخلاف شایعاتی که این روزها در برخی محافل مطرح می‌شود ارز ترجیحی تامین گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی برای دی‌ماه تخصیص یافت.به گزارش ایرنا، عباس عسکرزاده اظهار کرد: با توجه به این که در شش ماه دوم سال بر اساس قانون ارز ترجیحی کالاهای اساسی به صورت ماه به ماه تخصیص می‌یابد، ارز ترجیحی این سه قلم ذکر شده مانند گذشته برای دی‌ماه تامین شده است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.وی ادامه‌داد: با توجه به ادامه روند تخصیص ارز ترجیحی به این کالاهای اساسی، هیچ افزایش قیمتی درخصوص محصولات اساسی از جمله مرغ و گوشت قابل قبول نیست.معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اکنون در سامانه بازارگاه نهاده دامی مورد نیاز دامداران و مرغداران با قیمت سابق بارگذاری شده است و این افراد می‌توانند مثل گذشته نهاده مورد نیاز خود را از این سامانه دریافت کنند.

گرایش آشکار آنکارا به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه (دیروز) در یک کنفرانس خبری گفت: «مراودات دیپلماتیکمان با اسرائیل آغاز شده است، البته با حفظ اصول (ترکیه) در قبال فلسطین!». اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز چهارشنبه هفته گذشته در دیدار با جمعی از یهودیان ترکیه و اعضای «ائتلاف خاخام‌ها در کشورهای اسلامی» گفته بود: «به‌رغم اختلاف تل‌آویو و آنکارا درباره فلسطین، روابط دو طرف در زمینه‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری در حال توسعه است و این روابط برای امنیت و ثبات منطقه دارای اهمیت حیاتی است».

ایزدی: رزمایش سپاه دست برتر تیم مذاکره‌کننده در وین را تقویت کرد

«فؤاد ایزدی» در خصوص رزمایش اخیر سپاه پاسداران و تأثیر آن بر مذاکرات وین گفت: «در ماه‌های گذشته برخی از کارشناسان آمریکایی و اسراییلی مطلبی را مدام تکرار می‌کنند و آن این است که ترس ایران از آمریکا ریخته است و اگر قرار است مذاکرات به نتیجه مثبتی برای آمریکایی‌ها برسد، الگوی گزینه نظامی باید روی میز قرار بگیرد تا ایران احساس کند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، ممکن است با حمله نظامی مواجه شود». این کارشناس مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: «پیام رزمایش به طرف مقابل این است که آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها نمی‌توانند با تهدید به اهداف خود در حوزه سیاست خارجی دست یابند؛ ایران در دفاع از خود کوچک‌ترین ملاحظه‌ای نخواهد داشت. همچنین توانمندی دفاع را هم دارد. تکنولوژی و تجهیزاتی که جمهوری اسلامی ایران استفاده می‌کند، ساخت داخل است و ازاین‌جهت در کنار قدرت نرم، قدرت سخت ایران هم قابل‌توجه است. رزمایش اخیر و این توانمندی نظامی قطعاً به تیم مذاکره‌کننده کمک خواهد کرد؛ آن‌ها می‌توانند با بهره بردن از این ظرفیت به اهدافی که برای آن به وین رفته‌اند دست یابند».
حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی 28 درصد تورم ایجاد می‌کند

معاون سازمان برنامه‌وبودجه گفت: «ادامه پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور ۲۸ درصد تورم ایجاد می‌کند. ارز هر کالایی حذف شود، دولت در ازای آن یارانه مردم را بیشتر می‌کند. در سال آینده چیزی به‌نام ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود نخواهد داشت. در مورد یارانه نان و دارو هم می‌شود شخص مثل قبل پول بدهد و دولت مابه‌التفاوت را به فروشنده پرداخت کند».
افول قدرت آمریکا باوجود داشتن سلاح‌های پیشرفته

معاون وزارت خارجه چین گفت: «روزهایی که یک کشور تنها به چند توپ مسلح می‌توانست کشور دیگری را اشغال کند، گذشته است. جنگ افغانستان یک‌بار دیگر نشان داد که هژمونی هرچقدر هم که سلاح‌های پیشرفته‌ای در اختیار دارید، قابل حفظ نیست. مایلم تکرار کنم که آمریکا به‌عنوان مقصر بحران هسته‌ای ایران باید سیاست اشتباه فشار حداکثری علیه این کشور را تغییر دهد».

تهدیدی فوری‌تر از برنامه هسته‌ای‌ ایران!

فرمانده نیروهای تروریستی سنتکام در غرب آسیا گفت: «ایرانی‌ها در حمله عین‌الأسد هرجا را که خواستند زدند و الآن می‌توانند به سراسر خاورمیانه حمله کنند. از این حمله درس گرفتیم که برنامه موشکی ایران به تهدیدی فوری‌تر از برنامه هسته‌ای‌اش تبدیل شده است». نماینده آمریکا در امور ایران هم گفته: «ایران از موشک‌های بالستیک خود برای ترساندن همسایگان یا زورگویی به آن‌ها استفاده می‌کند». این اظهارات از سر ترس مسئولین آمریکایی که همراه با فرافکنی آَشکار در راستای ایران هراسی بیان می‌شود، جایگاه توان موشکی جمهوری اسلامی را در برنامه‌ریزی‌های دشمن به‌خوبی نشان می‌دهد.

‌اخبار روزانه:
*
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از معرفی دستگاه‌هایی که حقوق کارکنان خود را در سامانه «پاکنا» ثبت نکرده‌اند به دستگاه قضا خبر داد. ولی اسماعیلی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به استنکاف برخی دستگاه‌ها از ثبت حقوق و دستمزد کارکنان خود در سامانه «پاکنا»، گفت: هفته آینده از مسئولان دستگاه‌هایی که به تکلیف خود عمل نکرده‌اند دعوت خواهد شد با حضور در کمیسیون اجتماعی درباره علت این موضوع گزارشی را ارائه دهند. وی با اعلام اینکه پس از جمع‌بندی‌هایی که در کمیسیون خواهیم داشت گزارشی از دستگاه‌هایی که استنکاف از قانون داشته‌اند را تدوین و به کمیسیون اصل 90 مجلس خواهیم داد، گفت: این گزارش در صحن علنی مجلس قرائت و پس از آن برای پیگیری بیشتر به قوه قضائیه نیز ارجاع خواهد شد.
*مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان شمالی گفت: دو شهید مفقودالاثر این استان به تازگی تفحص و شناسایی شدند و بزودی پیکر پاکشان وارد این خطه شهید پرور خواهد شد. امیر سرتیپ محمد نجاتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا گفت: این دو شهید، مفقودالاثر بودند که شهید شدن آنان اعلام شده بود اما پیکرپاکشان به تازگی تفحص شده است و این هفته به استان وارد خواهد شد و مراسم استقبال برگزار خواهیم کرد. علی اصغر رمضانی سرباز ارتش اهل اسفراین و شهید پرویز محمدی بسیجی در دوران دفاع مقدس شهید شده بودند اما پیکر پاکشان پس از شهادت شناسایی نشده بود. این دو شهید بزرگوار در محل سکونت‌شان سنگ قبر دارند که آثاری از پیکرشان هم‌اینک پیدا و به استان منتقل می‌شود
.
*روزنامه صهیونیستی «ها آرتص» روز دوشنبه در یادداشتی اذعان کرد که روسیه، چین و ایران می‌دانند که نظم جهانی امریکا به پایان رسیده است. به گزارش جهان نیوز، در این یادداشت آمده است: «با اینکه ایران قدرت جهانی مشابه روسیه و چین را ندارد، امسال تاکتیک‌های مشابهی را در مذاکرات دشوار و کند بر سر بازگشت به توافق هسته‌ای اتخاذ کرده است. در سه سال و نیم گذشته و از زمانی که ترامپ از توافق با ایران خارج شده و تحریم‌های «فشار حداکثری» را اعمال کرده، ایران توانسته ثابت کند (البته کمک روسیه و چین کم نبوده) که می‌تواند در برابر این فشارها مقاومت کرده و هم توان هسته‌ای خود را توسعه دهد و هم نیروهای نیابتی خود در منطقه را تجهیز کند.» ها آرتص می‌نویسد، با روی کار آمدن دولت جدید ایران نگرانی درخصوص امتیازدهی بیش از حد از سوی تهران در مذاکرات از بین رفته و تیم جدید مذاکره کننده قرار نیست همزمان با چرخش سانتریفیوژها، سازشی انجام دهند. ها آرتص در پایان می‌نویسد، اگر هر کسی این توهم را داشت که با ورود رئیس جمهوری بجز ترامپ به کاخ سفید، این قوانین (نظم جهانی امریکا) احیا خواهد شد، سال
۲۰۲۱، سالی بود که غیاب هرگونه قانون دیکته شده از سوی غربی‌ها کاملاً واضح و روشن شد و روسیه، چین و ایران بر این واقعیت اتفاق نظر دارند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: