به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۴۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
اخبار 24 ساعت گذشته:
ماجرای نامه فرمانده سپاه به روحانی در مورد گرانی بنزین!

«اسماعیل کوثری»، نماینده تهران با اشاره به افزایش قیمت بنزین در آبان سال 98 گفت: «سال ٩٨ که بحث بنزین شروع شد، آقای سلامی یکشنبه که در دبیرخانه شورای امنیت ملی جلسه بود، از جلسه که بیرون آمد به من زنگ زد و گفت این‌ها به نتیجه رسیده‌اند که شب جمعه همه باید آماده باشند که این طرح پیاده شود. ناجا اول گفت من ١٠-١۵ نفر می‌گذارم در پمپ‌بنزین‌ها، هرکسی می‌خواهد بنزین بزند هم بیاید و منظم بنزین بزند. بعد آقای روحانی می‌گوید که «من اصلاً مطلع نبودم!» یک ماه و خورده‌ای قبل از این ماجراها، سپاه کتباً به آقای روحانی نامه نوشته بود که اگر می‌خواهی این کار را انجام دهی ما قبول نداریم، مگر مردم را توجیه کنید». این نماینده مجلس در خصوص سران فتنه سال 88 نیز گفت: «موسوی و کروبی الآن حصر نیستند. زندگی‌شان را می‌کنند و خیلی هم خوب دارند کارهایشان را می‌کنند؛ اما فعالیت سیاسی ندارند؛ منع شده‌اند».

طالبان: اجازه اختلاف‌افکنی مذهبی در افغانستان را نمی‌دهیم

«انس حقانی» برادر سراج‌الدین حقانی وزیر کشور طالبان روز یکشنبه در مجمع علما و بزرگان شیعه در غرب افغانستان اظهار داشت: «مردم افغانستان باید برای خودکفایی و رفع مشکلاتشان آستین‌های خود را بالا بزنند. امروز شیعه و سنی در افغانستان با داشتن اشتراکات فراوان برای رفع مشکلات و تنگناهای کشور همکاری می‌کنند». حقانی با اشاره به برخی اقدامات خودسرانه توسط عده‌ای خاطرنشان کرد که این اقدامات تفرقه‌افکنانه مورد تأیید و قبول طالبان نیست.
میرکاظمی: به دنبال کاهش تورم با رکود نیستیم

رئیس سازمان برنامه ‌و بودجه گفت: «دولت در سال آینده به دنبال کاهش قابل‌توجه تورم است البته نه به شیوه رکود بلکه با انضباط مالی و پولی. کاهش نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در سه ماه متوالی نشان‌دهنده رویکرد درست دولت در عدم استفاده از پول پرقدرت است. عده‌ای که ۸ سال در برابر آب رفتن سفره مردم روزه سکوت گرفته بودند حالا شبهه‌افکنی می‌کنند و البته که این افراد هیچ‌وقت از توضیحات قانع نخواهند شد».
سیاه‌چاله‌ای برای بلعیدن فرزندان

والدین مراقب باشند؛ فضای مجازی که امروز زندگی را برایمان آسان‌تر کرده یک بخش سیاه و خطرناکی هم دارد که از کودک تا بزرگسال را می‌تواند به نابودی بکشاند! مثل ۲۵ میلیون سایت پورن با محتویات غیراخلاقی که حتی کودکان را هم تهدید می‌کند.

مادورو: امیدوارم یک بار دیگر با آیت‌الله خامنه‌ای دیدار کنم

«نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا در مصاحبه با شبکه خبری المیادین لبنان گفت: «حتی فکر کردن به قطع حمایت از فلسطین یا رها کردن آن به حال خود، اشتباه است. فلسطین، سرزمین مقدس بشریت است... تمامی این جنایاتی که در حق ملت فلسطین صورت می‌گیرد، روزی باید تاوان آن را بدهند. جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین، بی‌مانند است... بمباران کودکان و قتل آنان، غیرقابل‌توصیف است. به همین دلیل، حمایت ما از فلسطین، همه‌جانبه است». وی روابط ونزوئلا با ایران را خوب و روبه‌پیشرفت ارزیابی کرد و افزود: «در پاسخ به دعوت رئیسی، به‌زودی به تهران خواهم رفت تا از نزدیک مذاکره کنیم و معاهدات جدیدی، امضا کنیم». وی با بیان اینکه شیفته حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب است، خاطرنشان کرد: «هر بار که به ایران می‌روم، دوست دارم که با آیت‌الله صحبت کنم. ایشان، مردی با درایت و هوش بالا هستند. لذا امیدواریم که در سفر بعدی، فرصتی دست دهد تا یک بار دیگر با آیت‌الله خامنه‌ای صحبت کنم». رئیس‌جمهور ونزوئلا با اشاره به اینکه از آشنایی با سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، بسیار خرسند بوده است، از سفر وی در سال ۲۰۱۹ و در جریان «جنگ برق» علیه ونزوئلا به این کشور خبر داد و گفت: «سلیمانی در آن زمان به ونزوئلا آمد و درباره زمینه‌های مختلف کهربایی ازجمله سیستم برق، صحبت کردیم. هر آنچه با او درباره آن صحبت کردیم، اجرایی شد. انسان خنده‌رو و خوش‌بینی به زندگی بود. خدا را شکر می‌کنم که با او آشنا شدم... انسانیت باید از این، جنایت هولناک، عبرت بگیرد... آیا این جهانی است که برای بشریت در آینده می‌خواهیم؟ جهانی که ببینیم چگونه از کاخ سفید، دستور ترور یکی از قهرمانان علیه تروریسم صادر می‌شود؟».
قیمت مرغ در بازار روند افزایشی گرفت

قیمت مرغ که طی هفته های گذشته تا ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده بود، روند افزایشی در پیش گرفته و به نرخ مصوب آن (۳۱ هزار تومان) نزدیک شده است. قیمت مرغ در بازار که به دنبال افزایش عرضه طی هفته‌های اخیر روند نزولی در پیش گرفته و به زیر نرخ مصوب رسیده بود مجدد روند صعودی یافته است. یک منبع آگاه مباحث مطرح شده مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را در نوسانات بازار مؤثر دانست و گفت: مطرح شدن این مباحث و جو روانی ناشی از آن در نوسانات بازار مؤثر است.
مقصر اصلی درز اطلاعات هسته‌ای ایران

«کاظم غریب‌آبادی» نماینده دائم سابق ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: «اگر اطلاعات محرمانه ما به بیرون درز کند، در وهله اول ما آژانس را مقصر می‌دانیم. اطلاعات را آژانس جمع‌آوری می‌کند نه کشورهای عضو آن. وقتی رسماً این احراز شود که بازرسان آژانس اطلاعات را لو داده‌اند، این حق آن کشور است که تصمیم بگیرد چه اقدام اصلاحی را انجام دهد. کشوری مانند ایران که سطح وسیعی از بازرسی‌ها را دریافت می‌کند، در قبال چنین اقداماتی دست‌بسته نیست و ضرورتاً منتظر نمی‌ماند که با آژانس توافق کند چه اقدام اصلاحی را تعریف کند».
اکتشافات نفتی و گازی در پایین‌ترین میزان ۷۵ سال گذشته

موسسه ریستاد انرژی اعلام کرد که در سال 2021 میزان اکتشافات نفتی و گازی در جهان در پایین‌ترین سطح ۷۵ سال گذشته قرار داشته است. به گزارش راشاتودی، ریستاد انرژی اعلام کرده تا پایان ماه نوامبر مجموعه اکتشافات نفتی در جهان معادل ۴.۷ میلیارد بشکه بوده و در ماه جاری هم هیچ اکتشاف بزرگی در جهان به ثبت نرسیده و بعید است به ثبت برسد. این میزان اکتشاف نفتی از نظر پایین بودن از سال ۱۹۴۶ تاکنون بی سابقه بوده است. حجم اکتشافات نفتی در سال ۲۰۲۰ هم معادل 5/12 میلیون بشکه بوده است.
بیکاری نیمی از مهندسان عضو نظام مهندسی

احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور گفت: اکنون حدود ۵۸۰ هزار مهندس در کشور داریم که عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستند و برای حدود ۱۵۰ هزار نفر آن ها فرصت شغلی تعریف شده و بقیه بیکار هستند یا در شغل‌های غیرمرتبط فعالیت دارند. مبحث ۲۲ می‌تواند در دو تا پنج سال حداقل ۳۰۰ هزار شغل برای مهندسان ایجاد کند و در نتیجه نرخ بیکاری را که در جامعه مهندسین به حدود ۵۰ درصد رسیده است،کاهش دهد.

سپاه رزمایش برگزار کرد؛ رژیم صهیونیستی عقب نشست!

رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی که طی ماه‌های اخیر همراه با سایر مقامات این رژیم از وجود برنامه‌هایی برای توقف برنامه هسته‌ای ایران از راه‌های نظامی سخن رانده بود در چرخشی آشکار اعلام کرد که تل‌آویو به دنبال راه‌اندازی جنگ در منطقه نیست. کوخاوی این ادعای همیشگی تل‌آویو را هم مطرح کرده که توافق با ایران بد خواهد بود و به ایران اجازه می‌دهد به توانایی‌های هسته‌ای دست یابد. بازگشت به عقب مسئولین رژیم صهیونیستی در تهدید حمله به ایران، بعد از رزمایش اقتدارآمیز پیامبر اعظم سپاه پاسداران در جنوب کشور دیده می‌شود. طی روزهای گذشته رسانه‌های سرزمین‌های اشغالی نیز در توصیف این رزمایش، به تهدیدات عینی دستاوردهای نظامی ایران برای رژیم صهیونیستی پرداخته‌اند. جروزالم پست در گزارش جدید خود از رزمایش اخیر سپاه، به نمایش پهپاد «شاهد ۱۳۶» و پرتابگر آن در رزمایش پیامبر اعظم اشاره کرد و نوشت: «خطر پهپاد‌های چندگانه ایران رو به فزونی است. ایران قبلاً این مورد را تجربه کرده است، اما به نظر می‌رسد پرتابگر جدید و پهپاد‌های جدید به نسبت پهپاد‌هایی که پیش از سال ۲۰۱۹ تولید می‌شدند، تهدیدی جدی‌تر برای اسرائیل هستند. این یک تهدید جدید در درگیری‌های آینده با اسرائیل خواهد بود». جروزالم پست در گزارش دیگر خود در خصوص رزمایش سپاه پاسداران نوشته بود: «مانور جنگی ایران در خلیج‌فارس هشداری بود از فرماندهان ارشد ایرانی به اسرائیل».
گربه‌رقصانی فرانسه در مذاکرات وین

فرانسه با توجه به نقش سنتی که در کارشکنی و به‌اصطلاح غربی‌ها «سابوتاژ» در مسیر مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده، به «گربه سیاه» دیپلماسی با ایران معروف شده است. به نظر می‌رسد در دور جدید مذاکرات وین نیز پاریس منافعش را در ترویج ایران‌هراسی دنبال می‌کند. حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان روز پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترک با همتای عراقی، در پاسخ به سؤالی درباره جدیدترین وضعیت گفت‌وگوهای وین گفت: «در مذاکرات قبلی درمجموع رویکرد برخی کشورهای اروپایی به‌ طور مشخص فرانسه را سازنده ندیدیم؛ انتظار ما این است که طرف فرانسوی در مذاکرات بر نقش سازنده تمرکز و کمک کند».
ثبت‌نامی‌های نهضت ملی مسکن از ۲/۲ میلیون نفر عبور کرد

طبق تازه‌ترین آمار ارائه شده توسط معاونت مسکن و ساختمان بیش از دو میلیون و ۲۷۳ نفر در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند. ثبت‌نام نهضت ملی مسکن یک ماه بعد از ابلاغ قانون جهش تولید توسط رئیس‌جمهور از ۲۸ مهر در سامانه saman.mrud.ir آغاز شد و تا ۱۵ دی ادامه دارد.

تخریب عزت ملت ایران؛ این بار با حربه «مردم آرامش می‌خواهند»!

«فریدون مجلسی» که در کنار هاشمی طبا و فاضل میبدی تبدیل به کارشناس ثابت روزنامه‌های اصلاح‌طلب شده است در جدیدترین گفتگوی خود همان نقش حفاظت از منافع آمریکا را ادامه داده و همه تلاش خود را برای خواسته بر زمین مانده آمریکایی‌ها به کار گرفته است. وی در جدیدترین اظهاراتش گفته است: «مردم امروز آرامش می‌خواهند و مشخصاً اقداماتی که منجر به وقوع جنگ شود را نمی‌پسندند. بر همین اساس باید مراقب رفتارهای خود در منطقه باشیم و از تنش دوری کنیم». البته که همه مردم آرامش می‌خواهند اما اصلاح‌طلبان می‌خواهند عزت، قدرت و پیشرفت ملت ایران را مانع این آرامش نشان دهند. امثال مجلسی نمی‌گویند در هشت سال گذشته که اقتصاد کشور به چرخش نگاه آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها معلق شد و دولت وقت امتیازات نقدی را تقدیم آنان کرد، نتیجه چه شد؟ چندی پیش نیز همین چهره به بهانه مذاکرات رفع تحریم‌ها،امنیت رژیم منحوس صهیونیستیو عقب‌نشینی جمهوری اسلامی از عمق راهبردی خود در یمن، سوریه و لبنان را شرط پیشرفت و نتیجه بخشی مذاکرات مطرح کرده بود!
طرح وزارت اقتصاد برای افزایش حقوق بازنشستگان از محل بیمه

وزیر اقتصاد از طرح این وزارتخانه برای افزایش حقوق بازنشستگان از طریق تعریف محصولات بیمه‌ای جدید خبر داد. سید احسان خاندوزی مسئله «فراگیری مالی» در صنعت بیمه را امری بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: بسیاری از گروه‌ها به دلیل نداشتن آگاهی کامل، از گذشته، بدون بهره‌مندی از پوشش بیمه‌ای، در کسب و کارهایی فعالیت کرده‌ و الان به شرایطی رسیده‌اند که به نظر ما باید شرکت‌های بیمه‌ای، محصولات جدید را برای آن ها تعریف کنند. وی افزود: یکی از همین موارد، مسئله افزایش حقوق بازنشستگان از طریق تعریف محصولات بیمه‌ای جدید است که مقرر شد رئیس کل بیمه مرکزی در این زمینه هم پیشنهادی را به سرعت آماده و ارائه کند.
صادق کوشکی: در ماجرای توافق اخیر با آژانس، هیچ امتیازی به ما داده نشد
یک تحلیلگر سیاسی اصولگرا، اظهار کرد: «در مذاکره شما همیشه باید حداکثر امتیازات را برای کشور مطالبه کنید. اگر حداکثر‌ها به دست آمد که چه بهتر، اما اگر مقداری هم کاهش پیدا کرد، اشکالی ندارد.» محمد‌صادق کوشکی در گفتگو با «انتخاب» در پاسخ به سوالی درمورد اعتراض مدیرمسئول کیهان به حسین امیر‌عبداالهیان و علی باقری‌کنی در مورد طلب لغو همه تحریم‌ها به جای تحریم‌های برجامی گفت: «من کاری به آقای شریعتمداری ندارم، ولی شخصا یک نقدی داشتم در خصوص مقوله نصب دوربین‌ها که به آژانس اجازه داده شد که در مجموعه کرج دوربین گذاشته شود. بحث من این بود که ما در حوزه هسته‌ای و در عرصه‌های مختلف از نحوه همکاری با آژانس تا مذاکرات وین، یک تجربه هشت ساله را پیش روی خود داریم؛ در این تجربه ما با حسن نیت، هرگونه همکاری ممکن را با آژانس یا با طرف‌های ۱+۵ انجام دادیم و خروجی همه این همکاری‌ها و حسن نیت‌ها این بود که هم به تاسیسات و دانشمندان هسته‌ای ما حمله شد و هم اینکه هیچ امتیازی در این عرصه به ما داده نشد؛ یعنی عملا دست ما از بدیهی‌ترین امتیازات خالی ماند.

‌اخبار روزانه:
*
سیدمجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با اشاره به جزئیات حادثه برخورد دو قطار مترو در خط ۵ گفت: در جلسه اخیر کمیسیون سوانح مشخص شد، راهبر یکی از قطار‌ها هوشیاری و تمرکز کافی نداشته و ۴ خطا همزمان صورت گرفته است. شفیعی خاطرنشان کرد:‌ به نظر می‌رسد که راهبر قطار از لحاظ روحی و جسمی هوشیاری و تمرکز کافی نداشته؛ علیرغم اینکه این راهبر ۱۸ سال سابقه کار داشته و به هر حال غیرحرفه‌ای نبوده؛ البته دو مورد خطا هم در گذشته داشته است.
*
نماینده رباط کریم در مجلس شورای اسلامی نسبت به حواشی اخیر در جلسه معرفی فرماندار شهرستان رباط کریم واکنش نشان داد و گفت که من اقوامی در استان تهران ندارم و کسی را معرفی نمی‌کنم اما خودشان به من گفته بودند نیروی بومی معرفی کنید. به‌گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام حسن نوروزی در جلسه علنی در تذکری با اشاره به حواشی ایجاد شده در جلسه معرفی فرماندار شهرستان رباط کریم در تذکری به هیأت رئیسه گفت: باید هیأت رئیسه از ما دفاع کند.
وی توضیح داد: یا به ما نگویند برای انتخاب فرماندار از محل خود کسی را برای فرمانداری معرفی کنید یا اگر افرادی را معرفی می‌کنیم، برای احترام یک نفر را قبول کنند. بعد هم نگویند ما استانداریم و هر‌کاری بخواهیم انجام می‌دهیم.نماینده رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خودشان به من گفته بودند نیروی بومی معرفی کنید اما بعد حرف دیگری می‌زنند و با روزنامه ایران مصاحبه می‌کنند.
*نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از سخنان اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره میزان غنی‌سازی اورانیوم از سوی تهران در آستانه دورهشتم مذاکرات برچیدن تحریم‌‌ها استقبال کرد. به گزارش مهر، «میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین روز گذشته در پیامی توئیتری درباره اظهارات محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که اعلام کرده است تهران غنی‌سازی بیش از
۶۰ درصد انجام نمی‌دهد، نوشت: این موضعگیری در آستانه هشتمین دور مذاکرات وین که فردا آغاز می‌شود، پیام مثبتی است.
*فرمانده تیپ
۱۷۷ شهید نصر اصفهانی نیروی زمینی ارتش از احراز هویت شهید نعمت شکیبایی صنوبری از شهدای ارتش در تربت حیدریه خبر داد. به‌ گزارش روابط عمومی ارتش، سرهنگ بختیار کرمی‌نیا، فرمانده تیپ ۱۷۷ شهید نصراصفهانی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در تربت حیدریه، گفت: ستوان دوم وظیفه شهید نعمت شکیبایی اردیبهشت سال ۱۳۶۲ در منطقه عملیاتی غرب کارون مفقودالاثر شده بود که پس از ۲۸ سال پیکر مطهر این شهید تفحص و پس ازانجام آزمایش«دی ان ای» هویت این شهید والا مقام احراز و سال ۱۳۹۰ در الشتر لرستان به خاک سپرده شد.
همچنین روز گذشته هویت شهید جمال جعفرزادگان از شهدای شهرستان جهرم که در سال ۱۳۹۹ طی مراسمی باشکوه به‌عنوان شهید گمنام در بافق یزد به خاک سپرده شده بود با آزمایش DNA، شناسایی شد. به گفته رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران جهرم شهید جعفرزادگان متولد 1344 در جهرم است که داوطلبانه به جبهه اعزام شد و در سال 1362 در فکه به فیض شهادت نائل آمد.
*روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» مشهورترین رسانه رژیم صهیونیستی در مطلبی ضمن انتقاد شدید از رفتار رژیم اسرائیل درخصوص مذاکرات هسته‌ای 1+4 با ایران، نوشت: «با برجام یا بدون برجام؛ دست از جنجال و هراس افکنی بردارید، نه اکنون
۱۹۳۸ است و نه ایران، آلمان نازی!» به گزارش این رسانه صهیونیستی، نسخه‌برداری از روش هوچی‌گری نتانیاهوی پوپولیست و این ادعا که گویی اکنون ۱۹۳۸ است و ایران هم آلمان نازی، به اسرائیل کمکی برای متقاعد کردن متحدانش نمی‌کند.» این رسانه اسرائیلی پیشنهاد داد که «نفتالی بنت» باید به جای آن پنهانی و محترمانه با «بایدن» بر سر مسأله ایران کار کند.
*
«جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی امریکا در حالی هفته گذشته با «نفتالی بنت»، نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کرد که این مقام امریکایی در این دیدار اعلام کرده گفت‌وگوهای احیای توافق هسته‌ای در مرحله‌ای شکننده و حساس قرار گرفته است. به گزارش رسانه «چاینا دیلی» سالیوان در کنفرانس مشترک خبری با نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که «توافق و همکاری برای رسیدن به راهبرد و هدفی مشترک برای برطرف ساختن چالش‌های کنونی و حفظ امنیت امریکا و اسرائیل، امری الزامی است
در همین چهارچوب «سالیوان» مدعی شده که برای احیای توافق هسته‌ای تنها چند هفته فرصت باقی مانده است. به گزارش این رسانه چینی حتی با وجود پیشرفت عملی مذاکرات وین، امریکا همچنان بر فقدان راه حلی واضح برای بازگشت به توافق هسته‌ای، پافشاری می‌کند. جدیدترین دوره مذاکرات ایران و کشورهای 1+4 از امروز (دوشنبه) در وین آغاز خواهد شد.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: