به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۳۹۵
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۸
اخبار 24 ساعت گذشته:

شاذگویی مطهری درباره مرحوم منتظری!

«علی مطهری» نایب‌رئیس مجلس گذشته با انتشار توییتی درباره مرحوم منتظری نوشته است: «مهم‌ترین درسی که باید از آیت‌الله منتظری بیاموزیم این است که ایشان به خاطر دفاع از حقوق مردم یک مقام عالی را از دست داد و برای تثبیت قدرتی که برای او حاصل بود، حقیقت را کتمان نکرد». در پاسخ به این شبهه پراکنی، لازم است مطالبی درباره مرحوم منتظری بازخوانی شود؛ احتمالاً منظور علی مطهری از حمایت از حقوق مردم،پشتیبانی‌های مرحوم منتظری از قاتلان ۱۷ هزار نفر از مردم ایران در دهه ۶۰ استکه پس از آن‌که حاضر به توبه نشدند و به دار مجازات آویخته شدند. وجه دیگری که از حمایت منتظری از حقوق مردم (!) در تاریخ انقلاب ثبت شده نیز مربوط به پشتیبانی‌های وی از باند قاتل درون بیت منتظری است که قتل‌های مختلفی صورت داده بود. امام خمینی (ره) در نامه تاریخی خود به مرحوم منتظری در تاریخ 6/1/68 می‌نویسند: «در همین دفاعیه شما از منافقین، تعداد بسیار معدودی که در جنگ مسلحانه علیه اسلام و انقلاب محکوم به اعدام شده بودند را منافقین از دهان و قلم شما به آلاف و الوف رساندند و می‌بینید که چه خدمت ارزنده‌ای به استکبار کرده‌اید. در مسئله مهدی هاشمی قاتل، بااینکه برایتان ثابت شده بود که او قاتل است، مرتّب پیغام می‌دادید که او را نکشید. از قضایای مثل قضیّه مهدی هاشمی که بسیار است. شما ازاین‌پس وکیل من نمی‌باشید. والله قسم، من از ابتدا با انتخاب شما مخالف بودم؛ در آن وقت شما را ساده‌لوح می‌دانستم که مدیر و مدبّر نبودید... اگر این‌گونه کارهایتان را ادامه دهید، مسلماً تکلیف دیگری دارم و می‌دانید که از تکلیف خود سرپیچی نمی‌کنم
نماینده مجلسی که معتاد و تزریقی بود

«
سلیمی» عضو هیات رئیسه مجلس در بارنامه دستخط در پاسخ به سوالی درباره حضور یک نماینده معتاد در مجلس گفت: در دوره هشتم نماینده مجلسی داشتیم که اعتیاد داشت و تزریق می‌کرد! برای استخدام در هر شرکتی تست عدم اعتیاد می‌گیرند، چرا در مجلس تست اعتیاد نمی‌گیرند؟».
حذف رسمی شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو

مرکز ملی رقابت اعلام کرد: بر اساس مصوبه شصت و سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی، شورای رقابت رسماً از قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته شده است. بر این اساس از این پس شورای رقابت در خصوص قیمت‌گذاری خودرو تکلیف و اختیاری ندارد و رسیدگی به شکایات شهروندان در خصوص قیمت‌گذاری نیز در این شورا قابلیت استماع نخواهد داشت. در این اطلاعیه تصریح شده است: شهروندان در صورتی که در این خصوص شکایتی دارند، شکایت خود را از طریق مراجع ذی صلاحی چون وزارت صمت، دادگاه‌های عمومی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی و ... پیگیری کنند.

فتنه‌ای برای زدن ریشه‌های اسلامیت و جمهوریت

«محمدرضا باهنر» در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین با اشاره به در پیش بودن سالروز حماسه نهم دی، گفت: «بعضی می‌گویند این حماسه به خاطر وقایع سال ۸۸ بود و موضوعی تمام شده است، یعنی باید گذشته را رها کنیم؛ اما واقعیت این است که سال ۸۸ فتنه عظیمی اتفاق افتاد که هم جمهوریت و هم اسلامیت کشور را مورد هدف قرار داده بود. برای پیشگیری از چنین فتنه‌هایی، ضرورت دارد که این حماسه‌ها همواره زنده بمانند».
روزنامه اصلاح‌طلب: نیروی قدس پیاده‌نظام امریکا بود
!

روزنامه اعتماد در مطلبی که به نقد سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی پرداخته نوشته است: «در جنگ با داعش، نیروهای تحت امر شهید سلیمانی در عمل نیروی پیاده یک ائتلاف بزرگ بودند که بمباران هوایی آن را ارتش امریکا و متحدانش برعهده داشتند». به گزارش رجانیوز، این روزنامه سپس ادعا کرده «موارد همکاری میان ایران و امریکا کم نیست و همسویی منافع ما هم در اموری قابل بررسی است» و اینطور نتیجه‌گیری می‌کند که «حتی اگر بخواهیم شر امریکا را از سر ملت دفع کنیم و تحریم و فشارهای این کشور را کاهش دهیم، با داشتن رابطه بهتر به هدف‌مان می‌رسیم». رجانیوز در ادامه نوشت: گذشته از اینکه استدلال و نتیجه‌گیری نهایی این رسانه تا چه حد بر روند منطقی استوار است، نوع روابطی که روزنامه اعتماد میان مناسبات ایران و امریکا در منطقه برقرار کرده جالب توجه و حاوی یک تحریف بسیار بزرگ تاریخی است.
اسلامی: سوخت رآکتور بوشهر را خودمان تولید می‌کنیم

رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت: «مقامات ایران از شرکت دولتی «روس اتم» روسیه انتظار دارند که ساخت بلوک‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر را تسریع بخشد که تقریباً دو سال از برنامه موردتوافق عقب مانده است». اسلامی همچنین از توانمندی کشورمان برای تولید سوخت نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد و افزود: «تهران درباره استفاده از سوخت هسته‌ای ایرانی در راکتور بوشهر مذاکراتی با روس‌اتم داشته است. قصد نداریم از سطح ۶۰ درصد غنی‌سازی فراتر رویم».
برخورد با عاملان توهین به حجاب اسلامی در یک دامپزشکی

به دنبال انتشار ویدویی از توهین به حجاب اسلامی از سوی افرادی در یکی از دامپزشکی‌های تهران در فضای مجازی، رییس پلیس فتای پایتخت از برخورد با عاملان این ویدیوی موهن خبر داد. مدتی پیش، ویدیویی موهن در فضای مجازی منتشر شد که در جریان آن فردی اقدام به قرار دادن تکه‌ای پارچه بر سر یک سگ کرده و با بیان الفاظی نامناسب به حجاب اسلامی توهین کرده بود. این موضوع باعث ناراحتی بسیاری از شهروندان شده و واکنش‌های زیادی را در پی داشت. در همین راستا سرهنگ داود معظمی گودرزی، رییس پلیس فتای تهران بزرگ گفت:‌ به دنبال انتشار ویدیویی از یک دامپزشکی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اقدام نامتعارف افراد حاضر در ویدئو و تمسخر حجاب اسلامی،در پی درخواست های مکرر مردمی از پلیس پس از انتشار این ویدیوی توهین آمیز و جریحه دار شدن افکار عمومی، بلافاصله بررسی موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت و افراد مرتبط با موضوع پس از شناسایی توسط کارشناسان پلیس فتای فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، در پلیس فتا حاضر شدند.

ضرب الاجل بانک مرکزی به بانک ها

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها بر رعایت نرخ ۱۰ تا ۱۸ درصدی سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار تاکید کرد. طبق این بخشنامه، «بررسی‌های به عمل آمده حاکی از آن است که نرخ‌های سود علی الحساب پرداختی به سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار اشخاص و به خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سوی برخی از بانک‌ها و موسسات اعتباری رعایت نمی‌شود، به طوری که با استفاده از روش‌های متفاوت، نرخ سود موثر سپرده‌ها فراتر از موارد مصرح در ضوابط ابلاغی بانک مرکزی است
فرهنگ‌سازی؛ راهکار ترویج فرزند آوری

قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به اظهارات عده‌ای که مشکلات اقتصادی را مانع فرزند آوری دانستند، گفت: «با وضعیت فرهنگی فعلی حتی اگر مقدار یارانه افزایش پیدا کند، باز عده‌ای به‌جای فرزند آوری به‌دنبال خرید سکه و دیگر هزینه‌ها می‌روند؛ بنابراین برای ترویج فرزند آوری باید ذائقه‌سازی و فرهنگ‌سازی شود». حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی گفت: «خانواده‌ای وجود دارد‌ که پول خرید پوشاک فرزند را ندارد، اما برای نصاب ماهواره هزینه می‌کند».
تخم‌مرغ غیر قانونی گران شد

در حالی که هنوز ارز 4200 تومانی نهاده های دامی حذف نشده، در پی اعلام اخبار غیر رسمی تشکل‌های حوزه مرغ و دام در این باره، قیمت تخم مرغ طی دو سه روز اخیر به صورت غیر قانونی افزایش یافته است. در این خصوص رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: برای جلوگیری از ایجاد شک و شبهه و اثر روانی منفی در بازار لازم است که دولت به طور رسمی تکلیف مرغداران را مشخص و حذف یارانه ۴۲۰۰ تومانی از اول دی را تکذیب کند. به گفته وی، با برداشته شدن ارز 4200 تومانی نهاده های دامی، قیمت این محصولات تقریبا شش برابر می شود و به شدت روی قیمت تمام شده تخم مرغ تاثیر می‌گذارد.

آقای کواکبیان! انصاف چیز خوبی است

ازآنجاکه سیاست روزهای اخیر رسانه‌های منسوب به جریان اصلاحات، تخریب وجهه دولت سیزدهم در اذهان عمومی جامعه است، در این راستا روزنامه مردم‌سالاری در شماره دیروز خود با تیتر «گرانی ۴۰ تا ۸۵ درصدی اقلام خوراکی نسبت به پارسال» به‌گونه‌ای القاء کرده است که دولت هیچ تدبیری برای مهار گرانی‌ها نداشته و بی‌تفاوت بوده است! این در حالی است که وقتی به مطالب این تیتر در صفحه اقتصادی روزنامه مراجعه می‌کنید، گزارش مرکز آمار چیز دیگری را می‌گوید. در صفحه ۵ روزنامه در این گزارش آمده است: «روند افزایش تورم تا شهریور سال جاری با رکورد 45.8 درصد تورم سالانه در چند سال گذشته همراه بود، اما از مهرماه روند افزایشی متوقف شده است. این در حالی است که تازه‌ترین آمار مرکز آمار ایران از وضعیت تورم در آذرماه نشان می‌دهد که تورم سالانه به 43.4 درصد رسیده که در مقایسه با آبان یک درصد کاهش دارد. همچنین تورم نقطه‌به‌نقطه نیز کاهش نیم درصدی داشته است». معلوم نیست در روزنامه آقای کواکبیان چه می‌گذرد که این‌چنین گزارشی از روند کاهشی تورم در دولت سیزدهم در تیتر اول روزنامه با تحریف آشکار به‌صورت منفی و مأیوس‌کننده منتشر می‌شود. جریان تحریف تلاش دارد باهدف ایجاد دلسردی در جامعه، اقدامات و جهت‌گیری‌های مثبت دولت را وارونه منعکس کند.
طالبان پخش موسیقی در داخل خودروها را ممنوع کرد

طالبان پخش موسیقی در داخل خودروها و همچنین سوار کردن زنان بی‌حجاب را ممنوع اعلام کرد.خبرگزاری کابل در صفحه توییتر خود نوشت: «وزارت امر به معروف و نهی از منکر در کابل به رانندگان توصیه کتبی کرده که از پخش موسیقی خودداری کنند و زنان بی‌حجاب را سوار نکنند». طالبان در بیانیه‌ای که در رسانه‌های محلی منتشر شده است، اعلام کرد که «مسئولان وزارت ارشاد اسلامی در دیدار با نمایندگان آرایشگاه‌های مردانه شهر لشکرگاه مرکز استان هلمند کشور افغانستان توصیه کرده‌اند که از حالت دادن به موها و تراشیدن ریش‌ها خودداری کنند». پیشتر روزنامه اطلاعات افغانستان گزارش داده بود که طالبان وزارت امور زنان در افغانستان را لغو و «وزارت امر به معروف و نهی از منکر» را جایگزین کرده است.
تجمع در بغداد برای ساخت تندیس فرماندهان مقاومت

پس از فراخوان گروه‌های مقاومت برای تجمع در محل شهادت شهیدان قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، شمار زیادی از مردم بغداد، گرد هم جمع شدند و بر احداث بنای یادبود برای این دو شهید تأکید کردند. پیش ‌از این شرکت مجری طرح ساخت بنای یادبود فرماندهان شهید مقاومت اعلام کرد که به‌ رغم کسب مجوزهای لازم، گروهی از نیروهای امنیتی انگلیسی از ساخت این یادواره در فرودگاه بغداد ممانعت به عمل آورده‌اند.
نماینده تهران: حقوق نماینده مجلس
۱۸ میلیون تومان است
محمد اسماعیل کوثری نماینده تهران، درباره حقوق دریافتی نمایندگان گفت: یا ۱۶ تومان است و یا ۱۸ تومان. اما اینکه بخواهد حاشیه داشته باشد، آن حاشیه‌اش ملاک نیست. بالاخره شما هم در خانه‌ای که هستید بالاخره عیدی به بچه می‌دهید، اینجا هم شاید چنین کاری بکنند. یا مثلا اگر ماشین اینجا را استفاده کنید یا نکنید، آن حاشیه که می‌گویید همین‌هاست. اما حقوق مشخص است و چیز پنهانی نیست.
اهمیت تأمین ارز برای متقاضیان واقعی

«بهمنی» رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی، دلیل نوسانات در بازار ارز را در کیفیت عرضه و تقاضا می‌داند. وی معتقد است: «اگر بتوانیم ارز موردنیاز واردکنندگان و سایر مصارف واقعی را تأمین کنیم، بازار ارز قابل‌کنترل خواهد بود و نرخ ارز کاهش می‌یابد؛ زیرا در این صورت، متقاضیان ارز کمتر به بازار آزاد برای تأمین ارز موردنیازشان مراجعه خواهند کرد».
کریمی قدوسی: در
۱۲۰ روز مشکل‌مان با همسایه‌ها ۱۰۰ درصدی حل شد و در بهترین شرایط هستیم
جوادکریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تمجید از دولت سیزدهم گفت: روابط و مناسبات ایران با کشورهای همسایه در ماه‌های اخیر در بهترین شرایط در سال‌های اخیر قرار دارد. گفت: در ۱۲۰ روز اخیر مسائل کشور در رابطه با ترکمنستان، قرقیزستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان و امارات حل شد و امروزه در بهترین شرایط هستیم و روز به روز هم روابط بهتر می شود. او گفت: به وزارت خارجه پیشنهاد دادم در رسانه ملی، معاون اقتصادی و دیپلماسی وزارت خارجه بعنوان نفر دوم وزارت امور خارجه با مردم صحبت کند.در دولت قبل چهره دوم سید عباس عراقچی بود عراقچی یعنی مذاکره؛ الان مذاکره چیز مهمی نیست؛ شد که شد، نشد هم کارمان را انجام می دهیم.

نگاه عزتمندانه رئیس‌جمهور به رزمایش سپاه

رئیس‌جمهور با تقدیر از تلاش‌های سپاه پاسداران در پاسداری هم‌زمان از امنیت ملت ایران و ملت‌های منطقه، رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ را نشانه‌ای آشکار از اراده و توانمندی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از منافع و امنیت ملت ایران برشمرد و تصریح کرد: «هرگونه تحرک خصمانه از سوی دشمنان با پاسخ فراگیر و قاطع نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد و معادلات راهبردی را به‌صورت معناداری تغییر خواهد داد». این موضع رئیس‌جمهور در خصوص توانمندی‌های نظامی کشورمان را در مقطعی که مذاکرات وین جریان دارد را وقتی در برابر مواضع رئیس‌جمهور سابق کشورمان می‌گذاریم که مدعی بود آزمایش‌های موشکی کشورمان و نشان دادن دستاوردهای نظامی مانع پیشرفت مذاکرات برجام است، اوج نگاه عزتمندانه و تکیه بر داشته‌های داخلی به‌جای نگاه برون‌نگر و وابسته به غرب در گذشته را می‌توان مشاهده کرد.

‌اخبار روزانه:
*
شیخ خلیفه الحارثی، معاون امور دیپلماتیک وزارت خارجه عمان که برای شرکت در نشست کمیته مشترک مشورت‌های راهبردی در تهران به سر می‌برد، دیروز با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش تسنیم، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار، بهبود و گسترش روابط با همسایگان را اولویت سیاست خارجی دولت آقای رئیسی دانست و در این میان جایگاه ویژه عمان در میان همسایگان را مورد تأکید قرار داد. امیرعبداللهیان در این دیدار بر ضرورت تلاش ۲ طرف برای ارتقای حجم روابط تجاری میان ۲ کشور در سطح روابط دوستانه فی‌مابین تاکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان، جمهوری اسلامی را پایبند به گفت‌وگو و اتخاذ راه‌حل‌های سیاسی برای حل مشکلات دوجانبه و منطقه‌ای دانست و بر آمادگی کشورمان برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه در راه ارتقای روابط دوجانبه تصریح کرد. امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های همه کشورهای منطقه بویژه ایران و عمان، زمینه لازم برای پایان بحران یمن فراهم شود. الحارثی، معاون وزارت خارجه عمان نیز در این دیدار ضمن ابراز امیدواری برای پایان هر چه سریع‌تر بحران یمن، اعلام کرد کشورش از مسیرهای صلح‌آمیز و مذاکره برای کاهش مشکلات منطقه‌ای استقبال و حمایت می‌کند.

*پایگاه خبری دولتی چین با بررسی اظهارنظرهای منفی طرف‌های غربی بویژه آمریکایی بعد از آخرین دور مذاکرات وین به‌رغم پیشرفت حاصل‌شده در این دور، چنین مواضعی را مانع‌تراشی در مسیر احیای برجام تعبیر کرد. به گزارش فارس، «چاینا میلیتری» در ابتدای گزارشی درباره مواضع طرف‌های غربی در مذاکرات اخیر وین، به سفر مشاور امنیت ملی کاخ سفید به فلسطین اشغالی در روزهای گذشته و دیدار و رایزنی وی با مقامات رژیم صهیونیستی با محور ایران اشاره کرد و نوشت: «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در زمانی که تلاش‌های بین‌المللی در حال انجام برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران به گفته او به یک «نقطه حساس» رسیده، گفت‌وگو کرد. این رسانه دولتی چین در ادامه نوشت: آخرین دور گفت‌وگوها در وین اتریش که ۲۹ نوامبر آغاز شد، با نظرات مثبت اتحادیه اروپایی، ایران، چین و روسیه به پایان رسید، در حالی که ایالات‌متحده، انگلیس، فرانسه و آلمان ابراز بدبینی کردند. طبق این گزارش، در حالی که انگلیس، فرانسه و آلمان اذعان داشتند پیشرفت‌های فنی در مذاکرات صورت گرفته است، ایالات‌متحده تاکید کرد هیچ «مسیری برای بازگشت» به توافق هسته‌ای با ایران نمی‌بیند و سالیوان گفت که «بازگرداندن پایبندی متقابل به توافق در طول این سال نسبت به آنچه ما دوست داشتیم ببینیم دشوارتر شده است». این گزارش می‌افزاید سالیوان در سفر هفته جاری خود به فلسطین اشغالی حتی گفت ممکن است تنها چند هفته تا زمانی که گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران امکان موفقیت داشته باشد، باقی مانده باشد.

*علیرضا زاکانی: شهردار تهران با تاکید بر اینکه باید نگاه به داخل شهرداری و امکانات آن داشته باشیم گفت: در این میان بخشی دیگر از مسئولیت ها نظارت بر دیگر دستگاه هاست تا بتوانیم از این طریق و با ایجاد پیوستگی در مدیریت بحران موفق باشیم. نقطه آغاز را می‌توان شهرداری تهران قرار داد که بتوانیم با لکه گذاری به سمت ایجاد بافتی جدید برویم که برای شهر نه تنها زیان ندارد بلکه آورده نیز دارد. وی ادمه داد: داشته های ما بسیار بالاست و این داشته ها را می توان در اختیار دیگر کلانشهرها و حتی کشورهای دیگر نیز قرار داد. در بخش بین الملل باید نقشه دقیقی احصا شود که آغاز آن کلانشهرهای ایران است، کشورهایی هستند که نیازمند تجارب ما هستند و ما چه در بخش استفاده از تجارب، چه در بخش ارایه تجارب بحران نباید خساست به خرج دهیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: