به‌روز شده در: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۴
یک کارشناس مسائل غرب آسیا تشریح کرد
یک کارشناس مسائل غرب آسیا، یکی از اهداف تور منطقه ای اخیر "محمدبن سلمان" ولیعهد سعودی را تلاش این کشور برای بازسازی روابط خود با کشورهای حوزه خلیج فارس و تثبیت جایگاهش در این منطقه عنوان کرد.
یک کارشناس مسائل غرب آسیا، یکی از اهداف تور منطقه ای اخیر "محمدبن سلمان" ولیعهد سعودی را تلاش این کشور برای بازسازی روابط خود با کشورهای حوزه خلیج فارس و تثبیت جایگاهش در این منطقه عنوان کرد.

حسن لاسجردی در گفت وگو با ایسنا در مورد اهداف محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از سفر به کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: به نظر می رسد که بن سلمان در این تور منطقه ای دو هدف عمده را دنبال می کند. یکی از اهداف اصلی او در این سفر تلاش برایبازسازی روابط عربستان با کشورهای حوزه خلیج فارس است و از دیگر سو محمد بن سلمان تلاش دارد که جایگاه خود در منطقه را نیز تثبیت کند.

وی با بیان اینکه علیرغم برخی از تلاش های بن سلمان برای تثبیت جایگاهش در داخل عربستان و منطقه، او هنوز نتوانسته به طور کامل به هدف خود برسد، افزود: اکنون با توجه به کاهش شیوع ویروس کرونا رفت و آمدهای دیپلماتیک بین کشورها افزایش پیدا کرده و محمد بن سلمان نیز از این فرصت برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کند.

لاسجردی با بیان اینکه یکی دیگر از موضوعاتی که باید در این ارتباط به آن توجه داشتمسائل داخلی عربستاناست، افزود: طی دو سال گذشته شاهد حاکم بودن فضای سکوت در داخل عربستان بودیم در حالی که در سال های ابتدایی که محمد بن سلمان مسئولیت ولیعهدی عربستان را بر عهده گرفت او با یک طوفان فعالیت خود را آغاز کرد و اقدام به دستگیری و بازداشت تعدادی از شاهزاده های سعودی کرد ولی اکنون چندان خبری از رقابت های درونی داخل خانواده سعودی نیست و شاید با کمرنگ شدن کرونا از یک طرف این رقابت ها افزایش پیدا کند و از طرف دیگر فشارهای حقوق بشری به عربستان به خاطر عملکردش در منطقه از جمله بحران یمن از سوی کشورها و نهادی مختلف افزایش پیدا کند و این موضوع می تواند عربستان را به لاک دفاعی ببرد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا همچنین با بیان اینکه به نظر می رسد یکی از محورهای مشترک رایزنی های محمد بن سلمان در این تور منطقه ای موضوعایرانباشد، گفت: اکنون ریاض تلاش می کند که چالش خود را با ایران کاهش دهد و علاقه مند است که در ترتیبات جدید منطقه ای نقش مهمی داشته باشد بنابراین به نظر می رسد یکی از محورهای رایزنی مهم در این سفر ایران باشد. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: