به‌روز شده در: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۸
logo
کد خبر: ۳۴۲۹۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
نگاهی به ویژگی‌های احزاب در قرآن
وقتی به آیات قرآن کریم نگاه می اندازیم بارها به مساله حزب، کار جمعی و تشکیلاتی اشاره مستقیم و غیر مستقیم دارد. همچنین وقتی حتی به طور سطحی نگاهی به دستورات شارع مقدس می‌کنیم می‌بینیم همه دستورات حاکی از اجتماعی بودن نه انفرادی بودن دین است. حتی عباداتی که روح آن فردی و مربوط به رابطه بین خالق و مخلوق است باز توصیه شده به حالت اجتماع منظم و منسجم انجام شود.
محمود قزوینیان- در بین تمامی ادیان بیراه نیست که دین مبین اسلام را تشکیلاتی ترین دین بنامیم. دینی که هم در همه ابعاد به کار تشکیلاتی دعوت میکند و ویژگیهای دقیق کار تشکیلاتی را تبیین نموده است.

وقتی به آیات قرآن کریم نگاه می اندازیم بارها به مساله حزب، کار جمعی و تشکیلاتی اشاره مستقیم و غیر مستقیم دارد. همچنین وقتی حتی به طور سطحی نگاهی به دستورات شارع مقدس میکنیم میبینیم همه دستورات حاکی از اجتماعی بودن نه انفرادی بودن دین است. حتی عباداتی که روح آن فردی و مربوط به رابطه بین خالق و مخلوق است باز توصیه شده به حالت اجتماع منظم و منسجم انجام شود.

* خصوصیات تشکیلات حزب الله

واژه احزاب در قرآن هم به صورت مفرد، هم تثنیه (حزبین) و هم جمع (احزاب) بکار رفته است. 10 بار واژه احزاب، 2 بار حزب الله، 2 بار حزب الشیطان و در مجموع 8 بار واژه حزب بکار رفته است. البته در بسیاری از آیات (مانند آیات سوره والعصر) به انجام کار تشکیلاتی و پرهیز از پراکندگی و چندصدایی و کار فردی و عدم توجه به جامعه و اجتماعات مسلمین تاکید شده است.

مطابق آیات سوره های مجادله (22) و مائده (56) حزب الهی بودن و ورود در تشکیلات چنین حزبی نه به ادعا و لفظ که با داشتن ویژگیهایی است از جمله:

- جمعی و تشکیلاتی بودن- ایمان راسخ به معاد - مرزبندی دقیق با دشمنان خدا- دوری از تعصبات کورکورانه حتی نسبت به نزدیکان خود- یاری خداوند پشتوانه آنان است - رضایت مندی آنان در دنیا و راضی بودن خدا از آنانو برخی ویژگیهای دیگر که در نهایت قرآن آنها را "مفلحون" و رستگاران بر میشمرد. البته نکات فوق الذکر که برگرفته از نص صریح قرآن هستند در حقیقت پاشنه آشیل بسیاری از تشکل ها و احزاب نیز بشمار میروند. برای نمونه بوده اند و دیده ایم که تشکل هایی با شعار ایستادگی و مقاومت و مقابله در برابر دشمن آغاز به کار کرده اند ولی در میانه راه مرزبندی آنها با جبهه کفر بنا به منافع و تغییر عقاید تا چه میزان دچار تزلزل شده است. یا تعصبات حزبی چه احزاب و تشکلهایی را از مسیر حق طلبی و حق گویی دور کرده و خواهد کرد. غرض اینکه همین ویژگیهای برجسته اگر نصب العین تشکل نباشد چه بسا مسیر حرکت دچار انحراف گردد.

* امامت محور تشکل واحد و مقتدر اسلامی

در روایات فراوانی نیز به حزب الله و تشکیلات اسلامی اشاره شده که در برخی حرکت حول محور ولایت مولای متقیان اصلی ترین خصلت حزب الله برشمرده میشود.

رسول خدا(ص) فرمودند: "هركس دوست دارد كه به كشتى نجات سوار شود... پس بايد بعد از من على(ع) را دوست بدارد و دشمنان او را دشمن بدارد و بعضى از هاديان از فرزندان او را به امامت بپذيرد... حزب آنها حزب من و حزب من، حزب‏ اللّه عزوجل و حزب دشمنان آنها حزب‏ الشيطان خواهد بود."

در بیان دیگری از آن حضرت و از قول خدای عزوجل خطاب به پیامبر چنین نقل شده که" به واسطه علی (ع) دوستانم از دشمنانم شناخته مى‏شوند و به واسطه او حزب‏ الشيطان از حزب من مشخص مى‏شوند."

در برخی روایات نیز جدایی و دوری از سیره و شیوه ائمه معصومین علیهم السلام را موجب تحزب و فرقه فرقه شدن امت برمیشمرد. در نقطه مقابل تمسک به ریسمان امامت موجب وحدت و ایجاد تشکیلات منسجم و مقتدر و کارآمد خواهد بود:"كلّ حزب منهم أخذ بغصن... أى لتفرّقهم عن أئمّة الحقّ صاروا شعبا شتّى" هر حزبى از آنها شاخه‏اى (از حقيقت) را اخذ كرده است... يعنى به خاطر جدايى از امامان حق، آنها به فرقه‏هاى مختلف تقسيم شدند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: