به‌روز شده در: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۹
logo
تازه های سایت
کد خبر: ۳۴۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
سرمقاله
ناامیدی جمعی مهمترین عامل انهدام ملتها است ، ملتی که دچار آن شود هرگز نخواهد توانست دوباره روی پای خود بایستد این نوع فرهنگ را اگر غفلت از توانمندیها ی خود و خود کم بینی ندانیم خیانت به جامعه و خدمت مستقیم به دشمن است.
حمیدرضا ترقی- ملّت ما بالقوّه نخبه است. یک بخش مهمّ جنگ نرم استعمارگران، هم امروز و هم همیشه -امروز هم هست، در گذشته هم بیشتر بوده- عبارت است از اینکه ملّت ما را یا هر ملّتی را که دارای استعدادی است، از استعدادِ خودش غافل کنند، او را بیاعتنا کنند به آن استعداد یا حتّی به وضعی برسانند که خود او منکر این استعداد بشود؛مقام معظم رهبری 1400/08/26

بیماری خود کم بینی

میل شدید بعضی از آحاد جامعه به طرح نکات منفی و ناامید کننده درکشور موجب شده که هرکس از کمبودها و کاستیها سخن بگوید بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد تا کسانیکه به نقاط مثبت و موفقیتها و دستاوردها بپردازند!

بطوریکه منتقدین و ناامید کنندگان را حتی عالم تر و داناتر تلقی میکنند! این فرهنگ شگفت انگیز را در کمتر ملتی میتوان یافت که به داشته های خودش افتخار نکند !وغیرت ملی او در قبال داشتهها و توانمندیها و استعدادهایش عمیق وحساس نباشد .با نگاهی به بیانیه گام دوم رهبری معظم انقلاب ؛ صراط مستقیم در ارزیابی گام اول انقلاب را میتوان یافت که معظم له هم به نقاط مثبت اشاره کرده اند و هم به کاستی ها و ضعفها و قصور ها ؛ هم به روشنائیها پرداخته اند و هم به تاریکی ها.

کسانیکه خوبی های ملت و انقلاب ایران را کم نمایی و خوبیهای غرب را بیش نمایی میکنند یا اینکه بدیهای خودمان را بیش نمایی و بدیهای غرب را کم نمایی میکنند ؛ در سطوح و توده مردم و حتی روشتفکر مآبان کم نیستند .

چرا عده ای تا یک موفقیت و پیشرفتی در عرصه های مختلف بهدست میآید با شبهه افکنی سعی در کم رنگ کردن آن دارند.؟

چرا عده ای تا یک نقص و ضعفی در گوشه ای پیدا میشود آنرا آنقدر بزرگ میکنند که به مسئله اصلی کشور تبدیل شود؟

چرا اگر از نقصها و کمبودها بگویی مورد تحسین واقع میشوی ولی اگر از پیشرفتها و توفیقات بگویی جیره خوار حکومت تلقی میشوی؟

یک فیلسوف اهل رومانی جمله زیبا وعمیقی دارد:

( ناامیدی جمعی مهمترین عامل انهدام ملتها است ، ملتی که دچار آن شود هرگز نخواهد توانست دوباره روی پای خود بایستد )

این نوع فرهنگ را اگر غفلت از توانمندیها ی خود و خود کم بینی ندانیم خیانت به جامعه و خدمت مستقیم به دشمن است.

دردویست سال منتهی به انقلاب که چنین فرهنگی برکشور و ملت ما حاکم بود و به تعبیر مقام معظم رهبری به مردم ما باورانده بودند که از آفتابه بیشتر نمی تواند بسازد ؛ ثروت ملی این کشور را به غارت بردند وذره ای به توسعه و پیشرفت این کشور کمک نکردند ؛ سرزمینهای مارا قطعه قطعه به بیگانگان واگذارکردند بخشی به بحرین و بخشی به شوروی و بخشی به افغانستان .این خسارت غفلت ملت از توانمندیها و دارائیهایش دیگرقابل جبران نیست .

قرآن کریم از قول خداوند میگوید :

«وَدَّ الَّذینَ کَفَروا لَو تَغفُلونَ عَن اَسلِحَتِکُم وَ اَمتِعَتِکُم فَیَمیلونَ عَلَیکُم مَیلَةً واحِدَة»؛ («... کافران آرزو میکنند که شما از جنگافزارها و ساز و برگِ خود غافل شوید تا ناگهان بر شما یورش بَرند). ...» .(نساء 102)

دشمن میخواهد شما غافل بشوید از سلاحتان و از داراییهایتان. بحث پهپاد و موشک و مانند اینها را که میبینید این روزها چطور در دنیا به عنوان یک مسئلهی اساسی و مهم مطرح میشود؛ [دشمن] میخواهد شما از اینها غفلت کنید، از این توانایی چشم بپوشید تا بتواند راحت به شما حمله کند.

این خود کم بینی تا عناصر دولت قبلی هم سرایت کرده بود که با صراحت میگفت ایرانی آبگوشت بز باش میتواند بپزد!

- واگذاری پروژه های عمرانی ؛ نفتی و غیره به شرکتهای خارجی

- مصرف کالا و تولیدات خارجی

- سرگردان کردن مخترعین و نوآوران و مبتکرین درپیچ و خم بروکراسی

- عدم حمایت از تولیدات داخلی و سنگ اندازی در مسیر رشد آنها

- خام فروشی و بها ندادن به ارزش افزوده ایجاد کردن در مواد خام اعم از معادن و نفت و ...

- تعطیل کردن هزاران بنگاه تولیدی اقتصادی که امروز به همت دولت سیزدهم و قوه قضائیه درحال بازسازی است

- نمونه بارز این خودکم بینی در مسئولین خود باخته و بعضا خائن گذشته است.

غفلت و غارت مکمل یکدیگرند

مقدّمهی غارت است، غارت افزایشدهندهی غفلت است؛ غفلت و غارت با همدیگر همراهند. این در مورد کشورهایی که مستقیم نقاط قوتی که خیلی بیشتر است نیز باشیم. مقام معظم رهبری 26/8/1400

الف)- در یکی از اسناد به دست آمده از سفارت آمریکا در تهران نیز، یکی از اهداف آمریکا در ایران، تأمین دسترسی به منابع نفتی و مواد معدنی در ایران، به قیمتهای قابل تحمل برای آمریکا و همپیمانانش عنوان شده است.

در راستای این سیاست، آمریکا جهت دستیابی به هدف سلطه بر خلیجفارس به منظور عبور نفت ارزان قیمت، حاضر به انجام هر اقدامی از جمله سرنگون کردن دولتهای مردمی و به روی کار آوردن حکومتهای دستنشانده، میباشد که نمونه بارز آن را در کودتای 28 مرداد 1332 شاهد بودیم.نتیجه این غفلت غارت 000/000/000/24 بشکه نفت ایران بود.

ب)- یکی از نگرانیهای امام خمینی(ره) پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، درباره غارت منابع طبیعی ایران توسط بیگانگان بود.ایشان میگفتند : اطلاعات دولتهایی مثل آمریکا، انگلیس و شوروی از منابع طبیعی و همچنین مردم ایران بسیار زیاد است، اطلاعاتی که در نهایت به غارت ایران منجر میشد:

در سخنان امام خمینی(ره) بود: «ما فریادمان این است که باید این ملت هر چه دارد مال خودش باشد، و خودش اداره خودش را بکند. ما «مستشار» نمیخواهیم از آمریکا! شصت هزار مستشار، که اینقدر [هزینه] دارد که من و شما تصورش را نمیکنیم. این بودجه مملکت را صرف مستشارها دیگر نکنید.

40 سال غارت و چپاول نفت ایران توسط انگلیس نیز از همین نمونه و غفلت است .

ج)- غارت جنگلها درغفلت مسئولین محیط زیست

د)- غارت معادن با خام فروشی به خارج از کشور بخاطر عدم تلاش برای صنایع تبدیلی و ارزش افزوده ایجاد کردن

نمونه هایی از این حقیقت تلخی است که رهبری بدان هشدار دادند

راه کار:

1-هیچ مشکلی را بدون ارائه راه حل طرح نکنیم.

2-بجای آنکه یک روشنفکر منفی نگر محبوب باشید یک تحلیل گر مثبت اندیش باشد

3-هرنقطه ضعف و قوتی را در حد خودش و بدون بزرگ نمائی یا کوچک نمائی بیان کنید.

4-درکنار ضعفها حتما به نقطه قوتها هم که خیلی بیشتر است اشاره کنید .

5-خبرهای دستاوردها و موفقیتها ی کشور و جوانان را دنبال کنید .

6-خوشحالی خود را درپیروزیها فقط به پیروزی در بازیهای ورزشی محدود نکنید .

7-صدا و سیما و رسانه ها به موفقیتها و دستاوردهای گرانسنگ انقلاب بیشتر بپر دازند .

8-دستگاههای اجرائی و دولت فعالیتها و کارهای کرده را به مردم بگویند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: